2822 találat a(z) számlázás cimkére
Terrmékdíjköteles termék továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Nyomdász ügyfelem termékdíjköteles alapanyagból termékdíjköteles csomagolószert állít elő. Ezekben az esetekben a számláin termékdíjat tüntet fel, mivel ő az első belföldi forgalomba hozó. A bejövő termékdíjas számlák termékdíjtartalmát visszaigényli, a kimenőkét befizeti. Példának okáért kartonívekből nyomtatott termékdobozokat készít. Most annyiban változott a helyzet, hogy alvállalkozónak kiadott egy munkát, amely során az alvállalkozó elkészíti a kartondobozokat, majd ügyfelem ezeket változatlan formában továbbértékesíti. Az alvállalkozó a kiállított számláin termékdíjat tüntet fel, mivel ő az első belföldi forgalomba hozó. Ügyfelem, amikor továbbszámlázza, akkor ő is termékdíjat tüntet fel. Meglátásom szerint ebben az esetben ügyfelemnek nem kell termékdíjat felszámolni. Kérem szíves állásfoglalásukat. Köszönettel, Z.
Ingatlanáfa, fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy garázst. Az építtetőtől ugyan, de a használatba vételt követő 5. évben. Tehát alapesetben az értékesítés áfamentes lenne. De az építtető élt a választási jogával, és adókötelessé tette az ingatlan-értékesítést, mind a lakó, mind a nem lakóingatlan vonatkozásában (86. § j, k, illetve 88. §). Ebben az esetben a törvény 142. § (1) bekezdés e) pontja alapján az ügylet fordított áfás kellene, hogy legyen. A kérdésem első része az, hogy ez a gondolatmenet helyes-e? Továbbá az érdekelne, hogy ha a cég egyenes áfás számlát állított ki a fordított helyett, amit mi ki is fizettünk, akkor ezt hogyan kell helyrehozni?
Oktatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Cukrász, áfakörös egyéni vállalkozó szeptembertől egy szakiskolában oktatna tanulókat, az intézmény felé számlát bocsátana ki az oktatásról. A kibocsátásra kerülő számlát 27 százalékos áfával állítja ki? Köszönöm a segítséget.
Határozott időre szóló elszámolás 2015.07.01-jétől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy könyvviteli szolgáltatást végző cég júliusi havi díjának kiszámlázásakor mindenképpen 07. hó lesz a teljesítési időpont? Számomra nem egyértelmű az új szabály, melyben ezt olvastam: "Ha az esedékesség az időszak utolsó napját követi, de az időszak utolsó napját követő 30. napot nem éri el, akkor – függetlenül a számlakibocsátás időpontjától – az esedékesség a teljesítés időpontja." Például, ha 08.02-ai keltű, 10-ei fizetési határidejű számlát állítok ki a júliusi díjról, akkor az előbbiek szerint 08.10-e a teljesítés? Vagy félreértelmezem az esedékességet? Válaszát előre is köszönöm: V. Krisztina
Harmadik ország Kérdés
Tisztelt Cím! Következő témakörben szeretném kérni szakmai véleményüket. Egy magyarországi társaság harmadik országbeli vevője az egyik termékértékesítést közösségi országba kérte teljesíteni. A harmadik országbeli vevő továbbértékesítette a vásárolt terméket. Azaz eladó HU (A), vevő harmadik ország (B), szállítási cím másik közösségi ország (C). Kérdésünk: az eladó HU milyen áfatartalommal állítja ki a számlát? Állíthat-e ki adó nélkül? A számlán feltüntetésre került a másik közösségi országbeli "C" vevő közösségi adószáma, valamint a másik közösségi országbeli "C" vevő adóbevallásában, mint közösségi beszerzést, a magyarországi "A" eladót bevallja, mint közösségi beszerzés után fizetendő adót is. A fuvart a harmadik országbeli "B" vevő szervezi. Előre is köszönjük szíves válaszadásukat.
Termékbeszerzés Kínából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. Kínából szerez be árukészletet. Az áru hajóval érkezik Szlovéniába, ahol megtörténik a vámkezelés is egy ottani cég által. A számlán az eladó a kínai cég. Felmerült kérdések: 1. Közösségi beszerzésként kezelhető-e az ügylet ebben az esetben? 2. Ha igen, akkor a 15A60-as bevalláson hogyan kell feltüntetni a termékbeszerzést? Kinek a közösségi adószámát kell beírni? A vámolást végző cégét? Felmerült egy olyan eshetőség is, hogy "önszámlázást" kell csinálni, és a cég saját adószámát kell feltüntetni. 3. A számla ellenértéke tartalmazza a szállítási költséget is. Enélkül, vagy ezzel együtt kell számolni az adó alapját, illetve az áfát? 4. Jelen esetben valamiért nem kellett vámot fizetni. De, ha vámköteles lenne a termék, akkor a vámot is bele kellene-e számítani az áfa alapjába? 5. A számla kelte 05. 13., vámkezelés 05. 27., a magyar cég 06. 01-jén vette át a termékeket. Melyik hónapban kell szerepeltetni az áfabevallásban, ha havi bevalló a cég? Köszönöm a segítséget: Némethné T.K.
Számlázás Kérdés
Tisztelt Cím! Az önkormányzat rendészete törvény szerint a közterületen tilosban parkoló, illetve elhagyott járművek elszállítására és tárolására közreműködőt vehet igénybe, erre kötött ügyfelem vállalkozási szerződést. Amennyiben hat hónapot meghaladóan a gépjármű tulajdonosa nem jelentkezik, az önkormányzat rendészete megbízza ügyfelemet a gépjármű nyilvános árverésen való értékesítésével. Az árverésen befolyt összeg elszámolása: a befolyt összegből levonásra kerül az ügyfelemnek járó elszállítási és tárolási díj, és az így megmaradt összegből 50 százalék az önkormányzatot, 50 százalék pedig ügyfelemet illeti meg. Véleményünk szerint a helyes bizonylatolás: 1. Az árverés során értékesített gépjárműről a vevő részére számlát kell kiállítani. 2. Az elárverezett gépjármű tárolásáról számlát kell kiállítani az önkormányzati rendészet felé. 3. A fennmaradó összeg 50 százalékáról az önkormányzatnak kell bizonylatot kiállítania ügyfelem felé. 4. A teljesítés időpontja az árverezés időpontja. Az önkormányzat álláspontja: 1. Nincs bizonylat-kiállítási kötelezettségük, a szerződés az alapja az elszámolásnak. 2. A szállítási, tárolási költségekről szóló számlát sem szándékoznak befogadni. Kérem, írják meg álláspontjukat a helyes eljárásról.
Jutalék könyvelése Kérdés
Egyik ügyfelünk (egy kft.) vállalati büfét üzemeltet. Bevételeit pénztárgépben rögzíti. A vállalat saját dolgozói részére a vállalat által gyártott termékeket jutányos áron értékesíti. Az értékesítések bonyolításával a büfét bízta meg, szerződést kötöttek. A kft. jutalékot kap, számláz az eladott tételek után. A vállalat leszámlázza a kft-nek (büfé) az eladott mennyiség értékét, a kft. pedig beszedi a dolgozók által fizetett összegeket, amit a vállalat betétszámlájára készpénzben befizet. A kft. ügyvezetője úgy gondolta, hogy ezeket a tételeket nem kell beütni a pénztárgépbe, és a vállalat számláját sem kell könyvelni, mivel áfában a két tétel kiüti egymást, és nyereség sem keletkezik, hiszen az eladás és vétel értéke teljesen megegyezik. Mindez számunkra, mint könyvelő, most derült ki. Ilyen tételek 2013-ban és 2014-ben is keletkeztek a kft. életében, de az elmúlt két év egyikében sem könyveltük ezeket a tételeket. Az a kérdésünk, hogyan tudjuk ezt utólag megtenni, és szükséges-e? Kell-e emiatt önrevíziózni a társasági nyereségadó bevallásokat,valamint az áfabevallásokat, és a beszámolók javítása hogyan történik? Szíves válaszukat előre is nagyon köszönjük.
Épület bontása anyagáron Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretnék segítséget kérni. Egy gazdasági társaság elvállalta egy régi, használaton kívüli épület bontását. (A szükséges engedélyek, személyi és tárgyi feltételek adottak.) A bontandó épület tulajdonosával úgy egyezett meg a vállalkozó, hogy a bontott anyag tulajdonjogának átengedésével elvégzik a munkát. (Pénzmozgás nincs.) Az így megszerzett építési anyagot – ami értékesíthető belőle – a későbbiekben tovább kívánják értékesíteni. Kérdésem: hogyan történik a számlázás? Miután kell adózni a bontást végző vállalkozónak? (Mindkét fél gazdasági társaság, a fordított áfa alanya is.) Köszönettel: Lázárné
Harmadik ország Kérdés
Tisztelt Cím! Következő témakörben szeretném kérni szakmai véleményüket. Egy magyarországi társaság harmadik országbeli vevője az egyik termékértékesítést közösségi országba kérte kiszállítani. A harmadik országbeli vevő továbbértékesítette a vásárolt terméket. Azaz eladó HU (A), vevő harmadik ország (B), szállítási cím másik közösségi ország (C). Kérdésünk: Az eladó HU milyen áfatartalommal állítja ki a számlát? Állíthat e ki adó nélkül? A számlán feltüntetésre került a másik közösségi országbeli "C" vevő közösségi adószáma, valamint a másik közösségi országbeli "C" vevő adóbevallásában mint közösségi beszerzést a magyarországi "A" eladót bevallja, mint közösségi beszerzés után fizetendő adót is. Előre is köszönjük szíves válaszadásukat.
Javítás teljesítési helye Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy magyar rendszámú tehergépkocsi egy magyar cég (X cég) tulajdonában van, amely átalánydíjas szerződést köt egy német céggel a tehergépkocsi javítására. A német cég ennek egy részét részjavításra (például légkondi) kiadja egy másik magyar cégnek (Y cég), ők is kötnek egy átalánydíjas szerződést. Kérdés, hogy mivel az autó tényleges javítása Magyarország területén történik, és magyar rendszámú az autó (ami nem hagyja el az ország területét), a számlázás az átalánydíjas javításról Y magyar cég és a német cég között történhet-e áfa nélkül, mint területi hatályon kivüli szolgáltatás, vagy a 27 százalékos áfa felszámításával lehetséges-e? Köszönettel: Horváth Andrea
Így kell feltüntetni a számlákon a könyvelés módját Cikk
Hogyan kell a könyvelési programban a kontírkódokat rögzíteni – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Pálinkafőzés és kóstoltatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nemrég alakult cég pálinka látványfőzdét nyitott. Tavaly a vásárolt gyümölcsöt lefőzette, a kész pálinkákat a főzde adóraktárából értékesítette. Év közben anyagköltséget számoltunk el, év végén saját termelésű készletet könyveltünk leltár alapján. Áprilisban megkapta az összes engedélyt, a pálinkákat áthozta a saját telephelyére, ahol a főzde van, innentől ott főz és értékesít is. A kérdésem, hogyan kell könyvelni a pálinkafőzést és -értékesítést? Kóstoltatással is foglalkozik a cég. Elég feltüntetnie a számlán, hogy rendezvényszervezés italfogyasztással? Elszámolhatja-e a pálinka mellé adott vizet anyagköltségként? Előre is köszönöm! Szilvia
Szabadalom értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnénk kérni a következő kérdésben: egy vállalkozás az általa létrehozott szabadalmat értékesíteni kívánja. A szerződéstervezet szerint a szabadalom átruházásának ellenértékeként a vásárló vállalja, hogy 36 hónap időtartam alatt a részére a szabadalomhoz kapcsolódó termékekből származó bruttó árbevétel 4 százalékának megfelelő összegű royaltyt fizet az eladó részére. Az elszámolás negyedévente történik. A szabadalmi díj szerződésben meghatározott összege minimum 1 800 ezer USD, maximum 2 000 ezer USD. Kérdéseink ehhez kapcsolódóan a következők: a szerződés aláírásakor le kell-e számláznia egy összegben (+áfával) az eladónak a szabadalmi díjat? Számlázhat-e a cég az elszámolás alapján, negyedévente? Számlázhat-e esetleg negyedévente előlegszámlákkal és a 36 hónap leteltével állítaná ki a végszámlát? A szabadalom használatához szükséges termékekre a szerződésben meghatározzák a megvásárolandó minimummennyiséget. Beépítheti-e a termékek árába a szabadalmi díjat az eladó, így nem számlázná külön a szabadalmi díjat. Amennyiben a szerződés aláírásakor kellene egyösszegben leszámlázniuk a szabadalmi díjat, abban az esetben a cég a számla áfaösszegét, illetve a később esedékes társasági adót nem tudja megelőlegezni, mivel a partner 3 év alatt fogja neki ezt az összeget kifizetni. Esetleg, ha van olyan megoldás, amely most nem merült fel, nagyon szépen megköszönnénk az ilyen jellegű segítségüket is. Válaszukat előre is köszönjük.
Szerszám közösségi értékesítése Kérdés
Tisztelt Címzett! Cégünk egy nagyobb értékű (20 ezer euró) szerszámot gyártott a cégcsoport lengyelországi vállalata részére. A szerszámot kiszámlázzuk a lengyel cégnek, azonban nem szállítjuk ki, mert itt a magyarországi gyárban fogunk ezzel termékeket készíteni a lengyel partner számára. Kérdésem, hogy ebben az esetben magyar áfával kell kiszámlázni a szerszámot? Illetve van-e arra törvényes megoldás, hogy ne kelljen a vevőnek bruttó árat fizetni ezért az eszközért? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel.