2822 találat a(z) számlázás cimkére
Engedményezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresem a választ. Kft. gépjárművek mentésével foglalkozik. Szerződéses partnerként szállítási szolgáltatás címén számláz X cégnek. X cég közvetítési jutalékot számláz a kft.-nek. A fizetés összevezetéssel, kompenzációval valósul meg. X cég egy előző vállalkozással, Y céggel szembeni követelését rávezeti a kompenzációs papírokra azzal a címszóval, hogy az ügyvezetők azonosak, és csak az összegek különbségét utalja a kft.-nek. Kérdésem a következő: ebben az esetben mi a helyes eljárás? Úgy gondolom, hogy engedményezés történt...? Y vállalkozás befizetheti az összeget a kft.-nek a pénztárba úgy is, hogy már felszámolás alatt áll a vállalkozás? Mi a helyes eljárás, és milyen dokumentumok kellenek hozzá, hogy helyesen járjunk el? Válaszát előre is köszönettel.
Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Tevékenysége nagy része abból áll, hogy tanácsot ad e-mailben, skype-on, ami elektronikus szolgáltatásnak minősülhet. Ügyfelei magyarországi, illetve külföldi magánszemélyek. Felmerül a kérdés, hogy külföldi magánszemélynek hogyan kell kiállítani a számlát, és ezt egyéb havi vagy negyedéves bevallásban le kell-e jelenteni? Van-e valamilyen speciális szabály arra vonatkozóan, ha külföldi magánszemélynek állítja ki a szolgáltatási számlát, mint alanyi mentes katás vállalkozó. Olyan információkat kapott, hogy ahová számláz, annak az országnak az áfáját tüntesse fel a számlán. Köszönöm szépen a segítségét!
Vadásztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság az EU tagállamában lévő vállalkozással bizományosi szerződést kötött, amelyben megbízta a vállalkozást, hogy sa aját nevében, de a társaság javára szerződést kössön vadász vendégekkel az általa felajánlott vadászatra, illetve trófeák értékesítésére. A társaság a szerződés keretében komplex szolgáltatást nyújt, azaz saját területén bonyolítja a vadásztatást, a vadász vendég részére szállást és étkezést biztosít, továbbá elvégzi a trófeabírálattal kapcsolatos feladatokat. A társaság a számlájában részletesen feltünteti a nyújtott szolgáltatásokat, azaz a vadászat árát, a szállás és étkezés ellenértékét és a trófea értékét. Kérdésként merül fel, hogy a komplex szolgáltatáscsomag az áfatörvény 37. §-a alá tartozó szolgáltatás-e, és így az EU-tagállamban, a vállalkozás székhelyén adózik-e? Amennyiben igen, akkor az étkezés áfaja levonásba helyezhető-e? Köszönettel: Bácsi Ferencné
Számla megküldése e-mailben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elfogadható-e a vonatkozó jogszabályok alapján az a gyakorlat, hogy a számlázó programmal készített számlát (pdf-formátumban) e-mailben küldik meg a partnernek, aki azt kinyomtatja, és beteszi a könyvelésbe, valamint természetesen ez alapján fizeti ki a számlát. Szükséges-e ehhez a vevő írásos hozzájárulása? A NAV 2015. évi számlázással kapcsolatos tájékoztató füzetéből ez számomra nem olvasható ki. Segítségét előre is köszönöm.
Bérmunka uniós cégnek, de magyarországi leszállítással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk („A” Kft.) bérmunkát végez uniós adószámmal rendelkező, német GmbH részére. A megmunkáláshoz szükséges anyagot a német megrendelő biztosítja. A megmunkált terméket fuvarozó elszállítja egy magyar székhelyű, magyar adószámmal rendelkező vállalkozáshoz, „B” Kft.-hez. „B” Kft. tovább munkálja a terméket. A német GmbH nem rendelkezik Magyarországon se székhellyel, se telephellyel, ugyanakkor rendelkezik magyar adószámmal. Kérdés az, hogy „A” Kft. a német GmbH részére az elvégzett munkáról egyenes vagy fordított áfás számlát kell, hogy kiállítson? Köszönettel: Dénes Katalin
Internetes kereskedelem Kérdés
Egy kft. internetes kereskedelemmel foglalkozik, kiskereskedelmi egysége nincs, pénztárgéppel nem rendelkezik. Magánszemélyeket is kiszolgál a cég. Utánvétes postai küldeménnyel szállíttatja ki a kft. a csomagokat, melyekhez számítógéppel előállított számlákat csatol. Kérdésem, hogy amikor a cég székhelyével azonos településen lakik a vevő magánszemély, akkor a cég vezetője (aki egyben a cég alkalmazottja is) saját gépjárművével kiszállíthatja-e a csomagot és készpénzzel fizethet-e a vevő ebben az esetben? Amennyiben igen, van-e jelentési kötelezettsége a kft.-nek a NAV felé a PTGSZLAH-n vagy más adatlapon?
Közösség területén lévő rendezvényre jegy értékesítése Kérdés
Magyarországi székhelyű cég közösség területén megrendezésre kerülő eseményekre (sport és koncert) vásárolna jegyeket, amiket elsődlegesen nem adóalany részére értékesítene (de előfordulna, hogy adóalanynak is) Magyarországon. A jegyek átadása nem itthon történne, hanem az esemény helyszínén. A cég, ha igény van rá, akkor repülőjegyet és szállást is vásárolna nem adóalany részére, amit továbbszámlázna felé. Ezeket nem csomagban nyújtaná, hanem mindent külön számlázna ki. Mind a jegy, mind a kapcsolódó szolgáltatások értékesítése közvetítői díj fejében történne. Amennyiben a rendezvény helyszíne az EU-ban van, akkor ebben az esetben a teljesítés helye is az EU a fenti ügyletek esetében. Ezt úgy értelmezzük, hogy a közösség területén lévő rendezvények jegyeinek értékesítése az áfatörvény területi hatályán kívül esik, tehát áfát sem a jegyre, sem a kapcsolódó szolgáltatásokra (repülőjegy, szállás) nem kell felszámítanunk. Helyes-e a fenti értelmezésünk abban az esetben, ha a rendezvény EU-s tagállamban kerül megrendezésre, a jegyeket értékesítő EU-s tagállamban nyilvántartásba vett az adóalany, és a részünkre kibocsátott számlája a saját országában érvényes áfamértéket tartalmazza? Amennyiben a teljesítés helye az EU tagállama, és akár adóalanynak, akár nem adóalanynak értékesítünk, és a számla áfaszempontból területi hatályon kívüli, mit kell tennünk? Be kell jelentkeznünk az adott EU-tagállamba? Mi módon kell ilyen esetben eljárni?
Szolgáltatásnyújtás teljesítési helye Kérdés
Kedves Szakértő! Egy belföldi gazdasági társaság a tevékenységéhez külföldről (közösség területéről) szerzett be gépeket. A későbbi karbantartást, javítást az eladó (közösségi adóalany) végezte, aki áfa hatályán kívüli szolgáltatást számlázott le nekünk. Helyesen jártak-e el, és befogadhatjuk-e a számlájukat, mint közösségi szolgáltatásnyújtást? Felmerült bennünk, hogy mivel a szolgáltatás Magyarországon teljesült, nem kellett volna-e nekik itt adóalanyként regisztrálni, és ez alapján magyar áfával növelt számlát kiállítani részünkre? Köszönettel.
Közvetített szolgáltatás áfamegítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar cég elvállalja egy cégcsoport részére az IT-feladatok ellátását (telekommunikációs szolgáltatás). Ebben a cégcsoportban vannak uniós és harmadik országbeli vállalkozások is. Van azonban egy magyar cég is. Az IT-cég a magyar cégnek számlázza le az IT-költséget, nettó plusz áfa értékben. A magyar cég pedig közvetített szolgáltatásként szétdobva, továbbszámlázza a többi cég felé. Kérdés, hogy ez a továbbszámlázás áfa nélkül történik-e, besorolva az áfatörvény 37. paragrafusába, vagy áfásan, besorolva a 15. paragrafusba? Köszönettel várom válaszukat.
IT-szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett magyar cég IT-szolgáltatást nyújtana EU-s és harmadik országbeli cégeknek, azaz adóalanyoknak. A tevékenységet a NAV információs füzete szerinti tevékenységpéldák alapján a telekommunikációs szolgáltatások közé soroltuk. A kérdés, hogy jól soroljuk-e be a tevékenységet az áfa tekintetében? Szerintünk, mivel e tevékenység csak a magánszemélyeknek végezve kerül a 46. paragrafus 2. bekezdés a) pontba, ezért a 37. paragrafus alaján áfa nélkül kell a számlát kibocsátani az EU-s és a harmadik országbeli adóalanyok részére. (Az ügyfelek nincsenek Magyarországon letelepedve.) Köszönöm válaszukat.
Helyes számlázási gyakorlat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befogadtuk egy üzleti partnerünk számláját, aki egy megállapodott munkát két részszámlában számlázott le. Ez így jó is, megállapodásunk alapján joga volt részszámla kibocsátására. Azonban a partner a második részszámlát (mely tehát a munka utolsó fázisának leszámlázása – más körülmények között végszámlának mondanám) úgy állította ki, hogy feltüntette a számlán a teljes szerződésszerű összeget, melyből levonta a számlán az első részszámla összegét, és így kapta meg a kiegyenlítendő különbözetet, mely nyilván összegében helyesen a maradék tételt tartalmazta. Felhívtuk a partner figyelmét arra, hogy a számlázási gyakorlata helytelen, mert a végszámlából csak az előlegszámlákat lehetne levonni (ha egyáltalán lennének), a részszámlákat nem. Ezeket csak egymás után ki kell állítani, és semmit sem kell levonni semmiből a részszámlázás esetén. A partner elfogadta a véleményünket, de megjegyezte, hogy ez pusztán egy ilyen gyakorlat, náluk eddig máshogy szokták, úgy, ahogy ő csinálta, összegileg meg úgyis mindegy. Elgondolkodtam ezen, és kérném, adja meg nekem, hogy hol van az feltüntetve, hogy a legtöbbünk által helytelennek ítélt gyakorlat valóban helyes? Vagy én látom rosszul az esetet? Hiszen végeredményét tekintve igaza van a partnernek, nem változtat semmin ez a (számomra) furcsa gyakorlat. Köszönöm.
Közösségi adómentes termékbeszerzés webáruházon keresztül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzetről szeretném kérni a véleményét: Pékségünk internetről, egy webáruházból nutellát rendelt, készpénzes utánvéttel. A megérkező számla szállítója: Maxtron Ltd. United Kingdom BN3 3DH Brigthon & Hove Hova House 1 Hova Villas Tehát véleményem szerint a termék az Egyesült Királyságból származik. A cég adószáma nem közösségi adószám. A közösségi adószámok nyilvántartásában nem szerepel. A számla magyar nyelven van kiállítva, megjegyzésként szerepel, hogy alanyi áfamentes, ennek megfelelően a számla áfatartalma is nulla. A cégre az interneten rákeresve, mint kapcsolat a Vital-max webáruház van megjelölve, budapesti ingyenes csomagátvételi pont megadásával. Az én tudomásom szerint kettő uniós tagország közötti gazdasági ügyletnél mindkét félnek közösségi adószámmal kell rendelkeznie, áfakérdésben a „célország” fizeti és vonja le az áfát, külön adatot szolgáltatva jelen esetben az áfabevallás 11. sorában, illetve az A60-as bevallásban. A kollégám nem foglalkozna vele, „rendesen” az alanyi mentes ügyletek közé tenné. Miként járok el helyesen? Szerepeltetnem kell az áfabevallás 11. sorában, esetleg az A60-as bevallásban? Ebben az esetben nem fogják hiányolni a partner közösségi adószámát? Vagy a webáruházból történő termékbeszerzésnél másként kell eljárni? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Vollein Zsoltné
EU-s számlázás Kérdés
Tisztelt szakértő! Az alábbi kérdést szeretném feltenni, illetve álláspontom megerősítését kérni. Van egy kft. (áfa az általános szabályok szerint), mely névjegyet, bilétát, szórólapot készít. Most tervezik az EU felé terjeszkedést. A külföldi megrendelő a cég honlapján tudja megrendelni a terméket, és a magyar cég futárszolgálatot bíz meg a csomag teljesítésével, szállításával. Az alábbi eljáráshoz szeretnék megerősítést kérni: 1) EU-s magánszemély a megrendelő, futárszolgálattal elhagyja Magyarországot a termék, akkor a magyar cég 27 százalékos áfakulccsal számláz felé. 2) EU-s cég (közösségi adószáma van) a megrendelő, futárszolgálattal elhagyja a termék Magyarországot, ekkor áfa nélkül számláz. 3) EU-s cég (közösségi adószáma van) a megrendelő, viszont nem hagyja el a termék Magyarország területét, ide kéri a szállítást futárszolgálattal, ekkor 27 százalékos áfával számláz. 4) EU-s cég a megrendelő, de nincs EU-adószáma, elhagyja a termék Magyarország területét, ekkor 27 százalékos áfával számláz. 5) EU-s cég (közösségi adószáma van) a megrendelő, a termék futárszolgálattal elhagyja Magyarország területét, de egy másik EU-tagállamba kérik a szállítást, ekkor áfa nélkül számláz (háromszögügylet). A szállítási költség felveszi a termék áfakulcsát, az külön sorban szerepel a számlában. Az áfamentes számlában megfelelő, ha erre hivatkozik: „vevő az adófizetésre kötelezett”? Köszönöm előre is a segítséget. Üdvözlettel: Szűcsné Urbán Ágnes
Áfa helyes bevallása Kérdés
A felek időszakos elszámolásban állapodnak meg. A befejezett munkák elszámolása havi két alkalommal történik, ami minden hónap 01-15-e és 16-a, valamint a hónap utolsó naptári napja közötti időtartamra esik. Az elvégzett munkák ellenértékét 100 százalékban számlázzák, melynek 90 százaléka 40 napos határidővel, 10 százaléka 90 napos határidővel kerül kifizetésre. A vállalkozó a számlán feltünteti a visszatartás összegét, a számlákhoz megfelelően kitöltött, és a megrendelő által leigazolt teljesítési igazolást mellékeli, és az egyes rendelésszámot a számlán teljesítési igazoláson feltünteti. Ezt tartalmazza a szerződés. Kérdés: Milyen áfa teljesítési dátummal kell a számlát vagy számlákat kiállítani, és mikor esedékes az áfa a NAV felé? Válaszukat köszönöm.
Ügyvédi szolgáltatás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ügyvédi iroda úgy köt megbízási szerződést azon ügyfeleivel, akik rendszeresen veszik igénybe az ügyvédi szolgáltatást, hogy az ügyvéd részükre szolgáltatást nem feltétlenül minden hónapban végez, csak, ha van megrendelés. Óradíjban és nem átalánydíjban állapodtak meg. Csak akkor számláz szolgáltatási díjat az ügyvéd az elvégzett munkaórák után, ha az adott hónapban végzett szolgáltatást. Tehát nem átalánydíjat szed be havonta az ügyfelektől. Általában az a jellemző, hogy hónapról hónapra nyújt szolgáltatást egy-két hónap kivételével. A szerződésben az szerepel, hogy a felek havonta számolnak el, melynek keretében a megbízott a tárgyhó utolsó napjával, mint teljesítési nappal jogosult a számlát kiállítani, és azt a tárgyhót követően jogosult a megbízónak benyújtani. Az ügyvéd a számlához mellékeli az óradíj-kimutatást. A számla kiegyenlítésére a megbízó 8 napos fizetési határidővel vállal kötelezettséget. Kérdés, hogy az ügyvédi irodának hagyományos módon kell kiállítania a számlát az ügyfelek felé (tehát, hogy az elszámolási időszak utolsó napja a számla teljesítésének a dátuma), vagy a határozott idejű elszámolásra vonatkozó módszerrel állítsa ki a számlát? Ahhoz, hogy a határozott idejű elszámolásnak megfelelően állítsa ki a számlát, szükséges, hogy a szerződésben szerepeljen, hogy a felek határozott idejű elszámolásban állapodnak meg, és, hogy a számla teljesítési dátuma megegyezik a fizetési határidővel? Köszönöm előre is a válaszukat!