2822 találat a(z) számlázás cimkére
Egyéni vállalkozó díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy művészeti folyóirat, amiben szerzők cikkeket jelentetnek meg jogdíjas tevékenység formájában. Minden év végén pénzdíjazással járó díjra terjesztik fel a legjobbakat. Ez idáig mindig magánszemélyek kapták a díjat, viszont van egy olyan szerző is, aki egyéni vállalkozóként számlázta ki a műveit 2015-ben. Kaphatja-e a díjat egyéni vállalkozóként (kiszámlázva), vagy ugyanúgy magánszemélynek minősül, mint a többiek, és annak alapján kell levonni a juttatása után az adót, járulékot? Köszönettel! Péter
Jogdíj/Royalty Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk orvostechnikai eszközök fejlesztésével foglalkozik. Egyik partnerünk részt vesz az egyik termékünk fejlesztésében, így a megállapodás értelmében jogdíjra lesz jogosult az értékesített eszközök után. A kérdésem az lenne, hogy a jogdíjak kifizetése számlakibocsátáshoz kötött-e vagy sem? Az lehet, hogy mivel a jogdíjra jogosult nem végez tevékenységet, nem nyújt szolgáltatást, így a jogdíj megfizetése számla kibocsátása nélkül is történhet? Vagy esetleg egyéb adóvonzata lesz a jogdíj kifizetésének? Válaszát előre is köszönöm!
Áruminta vagy repi Kérdés
Kávégépeket és kávét, kakaót forgalmazó cég vagyunk. Meglévő és leendő ügyfeleinknek mintát adunk a termékekből kipróbálásra, valamint, ha már többször rendeltek tőlünk, további ösztönzésként úgymond ajándékba, repiként, természetesen ingyenesen. A számlán – nem sok ilyen volt még – úgy tüntettük fel, hogy például kávé: 1 csomag – repi, értéke pedig 0 forint. Kérnénk segítségüket, hogy helyes-e ez a gyakorlat. Ha nem, hogyan, milyen módon lehet ezt megoldani, hogyan kell a számlán szerepeltetni, hogy ezután ne kelljen adózni, hiszen nekünk ez nem bevétel? Köszönjük a segítséget.
Alapítvány fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítvány idősek otthona üzemeltetését végzi. Ennek keretében áfamentes tevékenység folytatása mellett van áfaköteles tevékenysége is, melyre az általános szabályok szerint van bejelentkezve. Az áfamentes tevékenységhez kapcsolódóan: az alapítványnak van saját konyhája, melyben az ellátottak ételeit készíti el saját munkaerővel (ez az áfamentes tevékenységéhez tartozik, az ételért külön térítési díjat nem fizetnek a gondozottak). Áfaköteles tevékenység, melyre az általános szabályok szerint be van jelentkezve az alapítvány: ugyanerről a konyháról kiszállítást is végez. A mai nap kaptunk az egyik nyersanyag-szállítónktól egy levelet, mely szerint a számlánk fordított adózás szabályai szerint került kiállításra, ezért csak nettó árat tartalmaz, az áfa összegét nekünk külön kell rendeznünk. Kérdésem, hogy ezt hogyan tehetjük meg? Az áfamentes tevékenységi körhöz kapcsolódóan is, vagy csak az áfaköteles részhez kapcsolódóan kell rendezni? A befizetendő és levonható áfa megállapítása bevallási időszakonként egy arányszám alapján kerül kiszámításra (a kiszállított ételek és az összes előállított adag arányában). Mi a teendő ebben az esetben? Köszönöm!
Alapítványi szolgáltatás igénybe vétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítvány idősek otthona üzemeltetését végzi. Ennek keretében áfamentes tevékenység folytatása mellett van áfaköteles tevékenysége is, melyre az általános szabályok szerint van bejelentkezve. Az áfaköteles tevékenység: az alapítványnak van saját konyhája, melyben az ellátottak ételeit készíti el saját munkaerővel (ez az áfamentes tevékenységéhez tartozik, de ugyanerről a konyháról kiszállítást is végez.) Ez a két tevékenység ugyanabban az épületben történik. Az ingatlanhoz tartozik egy, az idősek pihenését szolgáló kert is, melynek rendbetételéhez egy céget bízna meg. Az alapítvány rendelkezik közösségi adószámmal. A megbízandó cég az alábbi információt adta magáról: Ausztriában bejegyzett cég, közösségi adószámmal rendelkezik. Kérdésem, hogy ebben az esetben az osztrák cégnek milyen számlát kell az alapítvány felé kiállítania, illetve keletkezik-e az alapítványnak áfafizetési kötelezettsége, ha igen, akkor milyen arányban? Ebben az esetben számít-e az, hogy az alapítványnak van áfamentes és áfakörös tevékenysége is? Mivel szolgáltatást venne igénybe, nem kell az osztrák cégnek Magyarországon adószámot kérnie? Köszönöm!
Repülőjegy és szállásköltség továbbszámlázásának áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tárgyi adómentes tevékenységet végző belföldi adóalany oktatási intézmény (havi áfabevallásra kötelezett) éves rendes vezető testületi ülését a fenntartó intézmény kuratóriumi tagjai részvételével Németországban tartotta (német érdekeltségű intézményről lévén szó). A fenntartó szintén belföldi adóalany. Az oktatási intézmény a fenntartó részére tovább kívánja számlázni az általa viselt, de a fenntartót illető német szállodai szállásköltséget és a repülőjegyet. A német szálloda német áfával, a repülőjegyet pedig egy magyar utazásközvetítő cég nemzetközi személyszállításra tekintettel áfamentesen állította ki az oktatási intézmény nevére. Kérdésem, helyes-e az eljárás, ha az oktatási intézmény áfamentesen számlázza tovább a fenti költségeket? Ha nem, hogyan kell szabályosan eljárnia? Tisztelettel: B.Gy.
Bankba érkező előre utalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szabályos annak a bankszámlára érkező összegnek a könyvelése, amelyet egy rendezvényszervező cég előre utalással kér bankszámlájára befizetni a résztvevőktől a belépő jegyekért? A belépő jegyeket a rendezvény helyszínén adja át. Kell-e ezekről az összegekről előlegszámlát kiállítani – mivel azokat a teljesítés előtt kifizetik –, majd végszámlát kiállítani magánembereknek, akik alapjáraton nem kérnek számlát a szolgáltatásról? Tulajdonképpen a belépő jegy árát készpénzben fizetnék, de a helyfoglalás miatt kényszerül a cég előre utalással azt elkérni. A bankba érkező összegeket készpénzbefizetésként átvezetési számlára könyvelem, és a pénztárban szerepeltetem a rendezvény összes bevételét áfásan. Szabályos ez így? Vagy minden összegről kell készüljön előleg-, illetve végszámla kimenő számlaként, és akkor a bankból kiegyenlítésre kerül, amikor befizették az összeget? Köszönöm a választ előre is!
Külföldi ingatlanon végzett munkák Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségüket: Németországban lévő ingatlan-felújítási munkálatokat közösségi adószámmal rendelkező szlovák gazdasági társaság végzi, fővállalkozóként. A szlovák cég megbízta az én – közösségi adószámmal rendelkező – magyar gazdasági társaságomat, hogy a munkálatokat irányítsa. A magyar gazdasági társaságom a munkálatokhoz igénybe vesz közösségi adószámmal rendelkező, MAGYAR szolgáltatót, amely a tényleges munkálatokat (burkolás, festés, stb) elvégzi. Kérdésem: jól gondolom-e, hogy a magyar cég a másik magyar cégnek – az áfatörvény 39. §-a.alapján – fordítottan, áfa nélkül fog számlázni, mivel az ingatlan fekvése az irányadó ezen szolgáltatás esetében? (A 2011. évi LXXXIV. törvény a Magyar Köztársaság és Németország közötti egyezmény 5. cikkének (3) bekezdése értelmében fióktelepet csak 12 hónapnál hosszabb tevékenység esetén kellene létesíteni, tehát, erre nem kötelezettek, ennél rövidebb időtartamú munkálatokról van szó.) Továbbá az én magyar cégem szintén az áfatörvény 39. §-a alapján nem számít fel áfát a számláza során a szlovák cégnek (áfa területi hatályán kívüli megjelölés). Hangsúlyozom, hogy mindegyik fél közösségi adószámmal rendelkező gazdasági társaság. Válaszukat köszönöm Vörösné Judit
Időszakos elszámolású ügyletek Kérdés
Nem találok sehol megfelelő választ arra, hogy mi van akkor, ha készpénzben történik a fizetés. Mire gondolok? A havi bérleti díjat a tulajdonos készpénzben kéri, és úgy, hogy beesik az üzletbe, kiállítja a készpénzes számlát, és kéri a bérleti díjat. Ez minden hónapban akkor következik be, amikor éppen arra van dolga. Eddigi tudásom szerint a készpénzes számla lényege, hogy minden dátum a pénzmozgáshoz kötött. Hogyan járok el helyesen? Vagy beesik az ügyfél, és letesz az asztalra kéthavi könyvelési díjat, mondván most van nála pénz!? Erre kkészpénzes számlát kell kiállítani, de hogyan? Minden magyarázat az utalásos számlákkal foglalkozik...
Fordított áfás kérdések Kérdés
Az alábbi fordított árfás kérdésekben kérném állásfoglalását: 1. Adott „A” és „B” Kft., mindkét cég áfás. Osztatlan közös tulajdonukban van egy telek, amelyből 15 darab építési telket alakítanak ki a közlekedő utakkal együtt . A telkek és az utak 50-50 százalékos tulajdoni hányaddal szerepelnek a kialakítás utáni telekkönyvi kivonaton. Az utak szilárd burkolatát és az alattuk elhelyezkedő közművezetékek megépítését „A” Kft. finanszírozta. Befogadta az áfás anyagszámlákat, és kifizette a kivitelező cég felé a fordított áfás építési-szerelési számlát. A költségek fele „B” Kft.-t illeti, ezért A” Kft. tovább kívánja számlázni a bekerülési összeg felét közvetített szolgáltatásként „B” Kft. felé. A kérdésem az, hogy fordított vagy egyenes áfás számlát állítson-e ki? A telkek értékesítése áfás lesz, az utakat és a közműveket szerződés alapján térítésmentesen át kell adniuk az önkormányzatnak. Kérdésem, hogy a térítés nélküli átadásnak lesz-e valamilyen áfavonzata? 2. Vasanyag-kereskedés (havi áfás) tévesen egyenes áfával állított ki vevőjének számlát. A hiba észlelésekor, két hónappal később kiállítja a helyesbítő számlát (áfás tétel mínusz, fordított áfás tétel plusz), és visszafizeti a korábban felszámított áfát. Kérdésem, hogy a helyesbítő számla miatt önellenőrizni kell-e az eredeti időpontban benyújtott áfabevallást, vagy helyesbítő tételként kell bevallani?
Kisadózó vállalkozás nyilatkozata a bevételről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen segíteni a következő kérdés értelmezésében! Ügyfelem kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó. Áfa alá is bejelentkezett az általános szabályok szerint. A 2012. évi CXLVII. törvény 11. § (5) bekezdés szerint bejelentési kötelezettség terheli azon személyekről, akiktől származó bevétele egy gazdasági éven belül meghaladja az egymillió forintot. Kérdéseim a következők: – Pontosan mely vállalkozói csoporttól származó bevételre vonatkozik ez a bejelentési kötelezettség (egyéni vállalkozó, bt., kft. stb.)? – Ha az egyéni vállalkozás év közben jött létre, akkor az egymillió forintot időarányosan kell kiszámítani? – Ha a bejelentési kötelezettség fennáll, milyen nyomtatványon kell megtenni, és mikor a bejelentést? – Mivel a számláit áfatartalommal állítja ki, az egymillió forintot a nettó vagy a bruttó összeg alapján kell megállapítani? Segítségét előre is köszönöm!
Közösségi adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben derült ki, hogy egy közösségbe történő (szolgáltatásnyújtás) számlázása 2013-ban, adószám megállapítása nélkül történt. Teljesítés 2013-ban, pénzügyi teljesítés 2014-ben volt. (Cégük pénzforgalmi elszámolású.) Most önellenőrzés alatt van a 2014. év áfa adóneme, amikor is feltártuk ezt a hibát. Beadtuk az önrevíziót, majd a módosított összesítő listát (A60) is szerettük volna elkészíteni. Nevezett tételt nem tudtuk betenni az összesítő nyilatkozatba, adószám hiányában. Megkerestük a közösségi partnert, s mint kiderült, nem az áfa alanya. Kérem segítsenek, hogy milyen módon lehet ezt a problémát megoldani szabályosan? Köszönöm segítségüket!
Kaució beszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég hosszú távra bérbeadott egy ingatlant. A bérbevevő 1998-ban 3 millió forint kauciót fizetett, mely összegről 2 millió 400 ezer forint + 600 ezer forint áfa összegben a bérbeadó számlát állított ki, és az áfát be is fizette. Most a bérleti szerződést felbontják. A bérbevevő 3 millió forint + 810 ezer forint áfa bérleti díjjal tartozik a bérbeadónak. A kauciót szeretnék beszámítani a bérletidíj-tartozásba. Ebben az esetben 3 millió 810 ezer - 3 millió = 810 ezer forinttal tartozik a bérbevevő. Jól gondolom-e, hogy mivel annak idején már 600 ezer forint áfát befizetett, most csak a különbözetet, 210 ezer forint áfát kell befizetni a bérbeadónak? Hogyan kell bizonylatolni a fenti ügyletet? Üdvözlettel várom válaszát.
Unión belüli termékértékesítés számlájának áfatartalma Kérdés
Magyar cég közösségi adószámmal rendelkezik, Magyarországon beszerzett anyagot továbbértékesít közösségen belül, közösségi adószámmal rendelkező cégnek. Az árut a saját kocsijával kiviszi a megrendelő cégnek. Szállítmányozó céggel küldi ki. Postán adja fel az árut. Milyen áfával kel kiszámlázni a értékesítést?
Művészeti tevékenység Ausztriában Kérdés
Kedves Szakértő! Jelenleg gyesen lévő, heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vagyok egyéni vállalkozó. Művészeti tevékenységet folytatok, operettgála műsorokkal lépek fel. Most lehetőségem adódott ausztriai fellépésre is. Kérdésem ehhez kapcsolódóan a következő lenne: 1. Mint alanyi mentes egyéni vállalkozónak milyen számlát kell kiállítanom? Euróban, vagy forintban számlázhatok? Közösségi adószámom nincs. 2. Az adót a magyar vagy az osztrák adózás szerint kell leróni? 3. A megbízásról szóló szerződésbe bele kell-e írni, hogy a megbízó osztrák fél az adó összegét levonja, és befizeti? 4. Mivel ezek nem egyszemélyes műsorok, vendégművészek is fellépnek. Ebben az esetben ők, mint alvállalkozók hogyan számláznak felém, milyen számlát kell nekik kiállítaniuk? Megköszönve várom válaszukat.