2822 találat a(z) számlázás cimkére

Romániai marketingszámla az áfában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. megbíz egy román céget logótervezéssel. A számlaát euróban, nulla áfával állítja ki. A magyar céget terheli-e áfa, és hogyan szerepeltetendő az áfabevallásban? Köszönöm válaszát.

Játékgépek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó könyvelésével szeretnék pár kérdést feltenni. Egyéni vállalkozó a saját tulajdonában (tárgyi eszközei között szerepel) lévő csocsógépét, amely 100 forintos érmével működik, szeretné üzembe helyezni.(eddig nem használták). Kérdéseim a következők lennének: 1. Van-e valamilyen teendőnk bármilyen hivatal felé (bejelentés, üzembehelyezés stb.)? 2. Amikor kiürítik a pénztartályt, milyen elszámolást kell készíteni? A pénzösszeget be kell ütni a pénztárgépbe? Ha igen, külön regisztert kell nyitni neki? 3. Ha valakitől, akinek engedélye van rá, darts játékgépet bérel, ami szintén pénzbedobós, ott milyen szerződést és elszámolást kell egymással kötni? 3. Reggel a pénztárgép nyitásánál a váltópénzt be kell ütni? Ha igen, külön regiszteren? És záráskor mi a teendő, vissza kell venni? A vállalkozó szeretné az egyik helyiségét bérbeadni úgynevezett terembérlet-szolgáltatást nyújtani. Ezt be kell jelenteni új tevékenységi körként (jelenleg gazdasági épület bérbeadása van a NAV-os törzsadatban. Ez jó, vagy újat kell bejelenteni? Ha számlát szeretne kiállítani, áfásat vagy nem áfásat kell készíteni? Elmondása szerint jelenleg áfakörben van a bérbeadás tekintetében, de szeretne áfamentesen számlázni, hogyan lehet ezt megváltoztatni?

Szolgáltatás áfája Kérdés

Az alábbi problémával kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy magyar kft., amely egy közösségi adószámmal nem rendelkező szlovák cég megbízásából konferenciákra résztvevőket toboroz. A konferenciák tényleges helyszíne Spanyolországban van (ez utólag derült ki). A magyar cég a szlováknak számláz, és a szlovák számlázza tovább a spanyoloknak. Kérdésem, hogy a magyar cég a szlovák felé áfásan vagy mentesen számláz? Vagy itt jön a képbe az áfatörvény 42. §-a? És a spanyol fél adózik? Köszönöm a segítséget.

Közösségen belüli jutalék számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egy lengyel, EU-s adószámmal rendelkező vállalkozástól magyar vállalkozásnak terméket közvetített, amiért jutalékot kap a lengyel vállalkozástól. (A közvetített terméket a lengyel cégtől közvetlenül a magyar céghez számllítják, és a részére számlázzák.) A kérdésem az lenne, hogy a jutalékszámlát az áfatörvény 37. § (1) bekezdése alapján áfamentesen kell-e kiállítanom? Válaszát előre is köszönöm.

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az áfatörvénnyel kapcsolatos. Egyik cégemnél a teljesítés helye belföldi cég, számlázási cím EU-tagállam (Németország), és ebben az eseben – mivel a termék nem hagyja el az országhatárt – áfásan lett kiállítva a vevőszámla, amit az ügyfél megkifogásolt. Kérdésem arra irányul, hogy jól lett kiállítva a vevőszámla? Válaszát előre is köszönöm.

Tehergépkocsi értékesítése magánszemélynek harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég értékesítené a tehergépkocsiját, amit tavaly zárt végű pénzügyi lízinggel vásárolt. Az értékesítés egy harmadik országbeli magánszemélynek történne (nincs belföldi illetősége). A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben áfásan kell-e kiszámláznia a tehergépkocsit? Köszönöm válaszát.

Ausztriai munkavállalás számlázása, áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy, ha egy magyar vállalkozó vállal Ausztriában egy alkalommal egy munkát, ami szolgáltatás (építőipari munkán belül villanyszerelés lenne), hogyan kell számláznia és áfát fizetnie, ha magánszemélynek, és hogyan, ha kinti vállalkozásnak számláz? Be kell Ausztriába jelentkeznie áfakörbe, vagy itthon jelenti a munkavégzést, mint közösségi szolgáltatást? A szolgáltatás nettó összege 2-3 millió forint lenne. Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélynek értékesíti a tulajdonában lévő ingatlant. Az adásvételi szerződés napja: 2015. 12. 10. A vételár megfizetésére vonatkozó megállapodás szerint "a vevő a teljes vételárat az eladó vele szemben fennálló tagi kölcsöntartozásába a mai nappal beszámítja". Tehát 2015. 12. 10-ével a vételár megfizetettnek minősül azáltal, hogy a vevő kft.-vel szemben fennálló tagikölcsön-követelése csökken a vételárnak megfelelő összeggel. Az eladó az ingatlant 2015. 12. 31. napján adja a vevő birtokába és használatába. Kérdésem: milyen dátummal kell kiállítani a számlát? Mi lesz a teljesítés időpontja, a számla kelte? Milyen dátummal kell a kft. könyvei közül kivezetni az ingatlant?

Számla közösségi adóalanytól Kérdés

Tisztelt Szakértő, Egy vállalkozás – amely nem rendelkezik közösségi adószámmal – reklámtollakat vásárolt egy vállalkozástól (National Pen). Az átvett termékeket kísérő számla áfamentesen került kiállításra. Az eladó írországi adószáma feltüntetésre került, de a vevő közösségi adószáma sehol sem szerepel, azt nem is kellett megadni a megrendeléskor. Sőt, a megrendeléskor azt sem lehetett tudni, hogy a terméket ír cég fogja értékesíteni, és honnan történik a termékek leszállítása. A számla semmilyen hivatkozást nem tartalmaz arra vonatkozóan, hogy miért adómentes az értékesítés (közösségen belüli), vagy, hogy a vevő az adófizetésre kötelezett. Mi ilyenkor a helyes eljárás? Mit tegyen a bt., kérjen utólag közösségi adószámot? Köszönettel.

Könyvelési díj – számlázásvariációk Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csak egyszerű megerősítést szeretnék kérni néhány esetre, mivel gyakorlati példákat hiába kerestem, sajnos nem találtam: 1. Abban az esetben, ha a 2015. december havi könyvelési díjat (a december havi anyagok könyvelését, tehát kvázi előre) december 4-én számlázom le, akkor a teljesítés dátuma egyenlő a kiállítás dátumával, a fizetési határidő pedig mondjuk plusz 8 nap utalásos számlánál? 2. Mi a helyzet akkor, ha készpénzben történik mindez? Akkor a teljesítés dátuma egyenlő a fizetési határidővel, ami egyenlő a kiállítás dátumával? 3. Mi a helyzet akkor, ha mikrogazdálkodó az ügyfél, akinek a könyvelési díjat számlázzuk, és eddig utólag számláztunk, vagyis december 4-én leszámláztam a novemberi könyvelési díjat, amikor is a kiállítás dátuma december 4-e, a fizetési határidő pedig egyenlő a teljesítési dátummal, ami mondjuk plusz 8 nap utalásnál. Ha készpénzes volt, akkor pedig mindhárom határidő december 4-e? 4. Mi történik akkor, ha készpénzes a számlakiállítás, az ügyfél mikrogazdálkodó, ezért a decemberi könyvelési díjat közös megegyezéssel – eltérve az eddigi számlázási gyakorlattól – decemberben fizetné készpénzben. Ekkor a fentieket is figyelembe véve előfordulhat az, hogy a november és december havi könyvelési díjnál, már amennyiben készpénzes, ugyanaz lesz a számlakiállítás, illetve a teljesítés dátuma és a fizetési határidő is?

Saját tulajdonú céges ingatlan bérbeadásának áfakérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. az adóhatósághoz való bejelentkezéskor áfafizetési kötelezettség tekintetében úgy jelentkezett be, hogy az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítja meg. Kérdésem a következő: ez a típusú bejelentkezés azt jelenti, hogy a saját tulajdonú ingatlan bérbeadása esetén nem szükséges külön bejelenteni a NAV részére, hogy a bérbeadási tevékenysége során áfát fog felszámítani a kibocsátott bérleti díj számlákban vagy külön bejelentés szükséges 15T201-es adatmódosító lapon ahhoz, hogy a bérleti díj számlákat áfásan bocsássa ki? Mi a teendő akkor, ha szükséges külön bejelentés a bérleti díj áfásan való számlázásához, de az áfás bérleti díj számlát már kibocsátotta az adózó?

Import szolgáltatás áfája Kérdés

Tárgyi adómentes egyesület cél szerinti tevékenységei között szerepel, hogy tehetséges fiatalokat küld ki tanulmányútra Amerikába. A tanulói vízumot csak az USA által kötelezően kijelölt amerikai non-profit szervezet intézheti. Ez a szervezet megvizsgálja, hogy az illető jogosult-e a vízumigénylésre, ha igen, elintézi a vízumot és a kötelező biztosítást. Erről egy számlát állít ki egy összegben. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor ezt a szolgáltatást be tudom-e sorolni az áfatörvény 85-86. §-ai közé vagy be kell itthon vallani és befizetni utána az áfát. A számlán egy összeg szerepel, ami mindent tartalmaz: vízumügyintézés, vízum, biztosítás, annak az ügyintézése, a tanuló oktatási helyének kiválasztása, oktatás költsége, segélyhívó szolgálat 24 órán keresztül. Mivel elsősorban vízum, biztosítás és oktatás szerepel benne, ezért gondoltam, hogy talán nem kell itthon áfát fizetni utána. Válaszukat előre is köszönöm. E.

Lakássá minősített iroda áfakötelezettsége Kérdés

A kft. 2001-ben egy társasházban vett egy irodát, a számla áfát tartalmazott, azt nem helyeztük levonásba. 2015-ben eladtuk, de az irodát a magánszemély vevő kérésére át kellett minősíteni lakássá, mert a vevő lakásként kívánta azt megvenni és használni. Az átminősítés 2015 júliusában megtörtént. Fontos lehet, hogy sem a vételkor sem az eladáskor az ingatlan mérete, jellege, funkciói semmiben nem változtak. Helyes volt-e, hogy a számla áfát nem tartalmazott?

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Az adóhatósági ellenőrzés sokunkat érinthet, függetlenül attól, hogy vállalkozunk, vagy sem, van-e bevallási kötelezettség alá eső jövedelmünk. Az adóellenőrzést akár egy ingatlan vagy egy nagyobb értékű gépjármű vásárlása is kiválthatja. De okozhatja egy megromlott üzleti, baráti vagy házastársi kapcsolat miatt tett feljelentés is.

Gyógyszeradomány adózása és elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyógyszerforgalmazó vállalkozásként kórházak részére a 3/2009 EüM rendelet 9. § alapján gyógyszert adományozunk. A példa kedvéért legyen a termék beszerzési ára 50, piaci ára 100+5% áfa. Helyesen járunk-e el adózásilag és számvitelileg, ha az alábbi gyakorlatot folytatjuk: Az adományozott termékről piaci áron számlát állítunk ki (100+5% áfa), árbevételként és fizetendő áfaként könyveljük, az áfát a NAV részére megfizetjük, a számla végösszegét adomány, engedmény jogcímen -105 értékben csökkentjük (ezt rendkívüli ráfordításként könyveljük), így a számla végösszege 0 lesz. Követelésünk nem képződik, a kórház egyébként sem fizetne a termékért. Kapcsolódó tételként a terméket elábéval szemben könyvelve kivezetjük a készletből (50). A társasági adó alapját a rendkívüli ráfordításként elszámolt összeggel megemeljük. (105). Amennyiben a módszerünk nem helyes: Kell-e számlát kiállítani, és milyen tartalommal? Amennyiben nem nulla értékű a számla, elengedett követelésként vezetjük ki az összegét (növeljük-e ez esetben a taoalapot)? Milyen módon vezetjük ki a készletet, jár-e ez adóalap-korrekcióval együtt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közúti áruszállítás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan-eladás – szja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink