hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Időszakos elszámolás: így lehet javítani a rossz számlát

  • adozona.hu

Hogyan lehet helyesen javítani az időszakos elszámolású számlákat, ha az azokon feltüntetett áfateljesítési időpont nem felel meg az előírtaknak? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Olvasónk a következő kérdéseket tette fel az időszakos elszámolású ügyletekkel kapcsolatban:

"1. Ha az első hónapokban nem sikerült jól kiállítani az időszakos elszámolású számlákat, tehát az áfateljesítési időpont nem felel meg az előírtnak (akár saját kimenő számlák esetében, akár a befogadott bejövő számláknál), hogyan lehet azt jól javítani? Hiszen minden sztornónál, helyesbítésnél változik a számlák kelte és a fizetési határidő, ami így egyre inkább eltér az eredetitől (a számla egyébként helyes volt).

2. Abban az esetben, ha a szerződést felmondják, és az utolsó hónapra – tegyük fel, a február 1-10. közötti időszakra – kell számlát kiállítani az addigi teljes hónap helyett, a törtidőszaknál mi minősül elszámolási időszaknak, amihez képest az áfateljesítési időpontot figyelni kell?

Példa: számlázás február 1-10. időszakra, számla kelte: február 5., fizetési határidő: február 13., ami, ha a teljes hónapot nézzük, február 5-ei áfateljesítést eredményez, ha a tört időszakot, akkor a fizetési határidő utána van, és február 13. lesz a teljesítési időpont."

A helyesbítéshez szakértőnk a számlával egy tekintet alá eső okirat alkalmazását javasolja. Amennyiben a vállalkozás számlázó rendszere nem alkalmas a jóval egyszerűbb bizonylat kibocsátására, akkor természetesen alkalmazható sztornó és új számla, vagy helyesbítő számla kibocsátása is.

A kérdésből nem derült ki, mi miatt vált szükségessé a számla javítása (különösen, hogy a kérdező azt írta, a számla egyébként helyes volt). Szakértőnk példákon keresztül mutatta be a véleménye szerint helyes eljárást:

1. példa (előre fizetés és számlázás): februári időszak, számlakibocsátás január 1., fizetési esedékesség január 15. Tipikus hiba, hogy a régi szabályokat alkalmazzák, azaz a teljesítés január 15., január 1. helyett. Mivel a számlát január 1-jén kibocsátották, így a teljesítési időpont január 1. – a korrekciónál ezt az időpontot kell figyelembe venni. Számlahelyesbítés, illetve számlával egy tekintet alá eső okirat esetén ezen (helyes) teljesítési időpontot kell feltüntetni.

Ugyanakkor érdekes kérdés, hogy mi történik, ha sztornó és új számla kiállítására kerül sor. Ebben az esetben látszólag eljuthatunk arra a következtetésre, hogy az adott időszakról kiállított (új) számla kibocsátásának napja határozza meg a teljesítési időpontot. Ha viszont figyelembe vesszük azt is, hogy a sztornó és az új számla együttesen tekintendő az eredeti számlát korrigáló bizonylatnak, akkor azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az eredeti (helytelen) számla kiállításának időpontja határozza meg az ügylet teljesítési időpontját.

2. Példa (utólagos fizetés): ha például a februári időszakra vonatkozóan a fizetési esedékesség március 15., de a számlán (helytelenül) február 29. napját tüntették fel teljesítési időpontnak, akkor a bizonylatot javítani szükséges. A helyesen kiállított számlán a februári időszakra vonatkozó fizetési esedékesség (azaz március 15-e) lesz a helyes teljesítési időpont.

Természetesen, ha a felek abban állapodtak meg, hogy a fizetési esedékesség a számla kiállítását, kézhezvételét követő 15 napon áll be, akkor – szakértőnk véleménye szerint – az eredeti bizonylattal már beállt a fizetési esedékesség, ezáltal meghatározásra került a teljesítés időpontja. (Ugyanakkor ezen jogértelmezés mellett az is levezethető – természetesen ha a felek közötti szerződés is úgy rendelkezik –, hogy a fizetési esedékesség a helyesen kiállított számlát követően állhat be.

Így mindaddig, amíg nem történt meg a helyes, jogszabályoknak megfelelő bizonylat kiállítása, addig nem is állhat be a fizetési esedékesség – ebben az esetben az új bizonylat fizetési esedékessége határozza meg a teljesítés időpontját: de ez nem lehet későbbi, mint az elszámolási időszak utolsó napját követő 60. nap.)

A 2. pontban feltett kérdésre a válasz: mivel az időszak utolsó napja február 10-e, így az említett ügylet teljesítési időpontja február 13-a.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink