2820 találat a(z) számlázás cimkére

Külföldi autópálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magyar áfaalany, fő tevékenysége horvát autópályákhoz kapcsolódó kényelmi szolgáltatások nyújtása. A gyakorlatban úgy néz ki, hogy ha a vevők előre bizonyos összeget feltöltenek egy eszközre, akkor nem kell sorban állniuk az autópályán, hanem egy külön kijelölt sávban akadálytalanul haladhatnak tovább. Mi számlázzuk a feltöltés összegét a vevőknek (főként magyar magánszemélyeknek, és például magyar fuvarozó cégeknek), ezt a horvát autópálya-üzemeltető cég továbbszámlázza felénk, mi pedig a forgalom után értékesítési jutalékot kapunk a horvát cégtől. Helyes-e az az eljárás, hogy mivel az áfatörvény 39. paragrafusa alapján ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásról van szó, a teljesítési hely Horvátország, így a magyar cégnek regisztrálnia kell Horvátországban, a számlát a vevőknek horvát áfamértékkel kell kiállítani, és mi is horvát áfával növelt számlát kapunk a horvát cégtől? Lehet-e valamilyen módon a magyar cégnek elkerülnie a horvát áfaregisztrációs eljárást?

Végszámla kiállítása előleg levonása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. átutalásos végszámlát állított ki a következő adatokkal: a termékértékesítés értékét áfa nélkül tüntette fel, majd levonta belőle az átutalt előleg áfa nélküli ellenértékét. A számlára ráírta, hogy 27 százalék áfakulcsot tartalmaz. A számla végösszege így nulla lett. Az áfa összegét a számla nem tartalmazza, csak a mértékét. Az a kérdésem, hogy így befogadhatom-e számlát? Válaszát köszönöm.

Közösségi útdíj és termék továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalkozás egyik gépkocsiját fuvarozásra bérbe adja egy magyarországi alvállalkozójának. Ehhez a gépkocsihoz tartozó, a vállalkozás elszámolásain szereplő útdíjat és egyéb termékeket az alvállalkozónak továbbszámlázza. A kérdésem az, hogy helyesen jár-e el a vállalkozás, ha: 1. a közösségi, áfás bejövő számla alapján az útdíj nettó összegét számlázza tovább az alvállalkozónak, 27% áfa felszámításával (a külföldi áfát a vállalkozás az adott országtól visszaigényli), 2. a közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján az útdíj összegét szintén 27% áfa felszámításával számlázza tovább az alvállalkozónak, 3. közösségi, áfa nélküli bejövő számla alapján terméket (mely a fuvarozással és a bérbe adott gépkocsival összefügg) is a 27% adó felszámításával számlázza tovább? 4. Ezekben az esetekben alvállalkozó jogosult levonni a felszámított áfa összegét?

Egyesület áfás tevékenysége Kérdés

Sportegyesület áfás lett. Az alaptevékenységében benne van sportrendezvények, táborok, tornák szervezése, sportolók és csapatok indítása szakszövetségi bajnokságokon.. Kiszámláztunk az MLSZ nek sporttáborszervezést, ahol a mi sportolóink is részt vettek. Áfásan vagy mentesen kell kiszámlázni? Mit értünk közszolgáltatón, mert az alapszabályban a sporttáborszervezés benne van, tehát ami az alapszabályban van, azt csináljuk, akkor ebben a tekintetben közszolgáltatók vagyunk, igaz? Tehát mentesen kell számlázni. Köszönöm a választ!

Opciós díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazással foglalkozó társaságunk két saját tulajdonú építési telekre két különböző lehetséges majdani vevővel vételi jogot alapító szerződést kötött. Az 1. esetben az okiratot három évre kötötték. A szerződés alapján az opciós díj a vételi jog gyakorlása esetén a vételárba beleszámít, annak részét képezi. Amennyiben a vevő a kikötött határidőben nem él a vételi jogával, úgy az opciós díjat az eladó nem köteles visszafizetni, az az eladót illeti meg. Helyesen értelmezzük-e, hogy a megfizetett opciós díjról nem kell számlát kiállítani, majd ha a vételi jog határideje lejár, és az ingatlant megvásárolják, akkor kell majd az egész ügyletről számlát kiállítani? Amennyiben viszont társaságunkat illeti meg az opciós díj az ügylet meghiúsulása miatt, abban az esetben véglegesen átvett pénzeszközként kell elszámolni, számla kiállítása nélkül? A 2. esetben egy évre alapították a vételi jogot, a vételárba szintén beleszámít. Viszont ha a vétel nem valósul meg, úgy az opciós díjat az eladó köteles a vevőnek visszafizetni. Jól gondolom, hogy ebben az esetben az opciós díj előlegnek minősül, és áfás számlát kell kiállítani róla? Számvitelileg pedig mindkét esetben a kötelezettségek között kell nyilvántartani, csak az egyik hosszú lejáratú, a másik ügylet pedig vevőtől kapott előleg?

Ló bérbeadása magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban kérnék segítséget Önöktől. Egy magánszemély tulajdonában van egy állat, történetesen egy ló. Szeretné bérbe adni egy cégnek, és az ott felmerült kiadásokból, költségekből az áfát visszaigényelni (állatorvosi költség, patkolás, nyereg, tartási díj, zab stb.). Milyen teendői vannak a magánszemélynek? Elég egy bérbeadási szerződés? Adószámos magánszemélyként kell-e szerepelnie vagy áfakörösként (a bérbe vevő cég áfa-visszaigénylése miatt)? TEAOR:7739 (Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése)? A későbbiekben a ló versenyeztetését tervezi, amelyhez szponzorokat fog keresni. Kérdés lenne, hogy – Szükséges-e bármilyen speciális engedély az állat versenyeztetéséhez? – A szponzori díjról számlát kell-e kiállítani? – Marketingszolgáltatásként szerepelhet-e az esetleges számlán? A versenyeztetés során, ha helyezést, díjat, nyereményt kap a ló, annak milyen könyvelési és bizonylatolási kötelezettsége van? Valamint van-e köze ennek a szerencsejátékhoz? Segítségüket előre is megköszönve, tisztelettel: Gálicza Zoltán Ottóné

Számlázás harmadik országban II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a válaszát. Abban az esetben mi a teendő, ha a szingapúri cégnek nincs közösségi adószáma? Ilyen esetben hogyan állítom ki a számlát? Előre is köszönöm!

Belgiumi tehergépjármű eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. Belgiumból vett használt tehergépkocsit, nulla százalékos adó szerepel a számlán, illetve áfamentes a belga áfatörvény 39. cikk 1. paragrafusa alapján, mint EU-n belüli teljesítés .(2006/112/EK,138. cikk). Magyarországi eladás esetén hogyan számít fel áfát a cég?

Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújt (piackutatás, toborzás) egy horvát (EU-n belüli) áfás cégnek. A horvát cégnek nincs Magyarországon telephelye, illetve nem regisztrált az áfában. Az egyéni vállalkozó Magyarországon végzi a tevékenységét a horvát cég részére. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell számláznia az áfa tekintetében? Üdvözlettel: Pintér László

Ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kerületi önkormányzat – amely egyben kft.-nk egyszemélyi tulajdonosa is – Szlovákiában fekvő üdülőjének felújítási tervei elkészítésével bízta meg cégünket. A feladatot teljes egészében egy szlovák tervező iroda bevonásával, mint alvállalkozóval készíttettük el. Számlájukat befogadtuk, kifizettük. Szlovák áfaregisztrációnkat követően szlovák adószámunkkal, szlovák áfamértékkel állítottuk ki a számlánkat a megbízó önkormányzat felé, amely ezt a számlát nem hajlandó befogadni, és a magyar áfaszabályok szerinti számla kiállítását várja tőlünk. Kérdésem, hogy helyesen jártunk-e el számlánk kiállításakor, vagy az önkormányzatnak van igaza, és a magyar adószámunk alatt kell – 27 százalékos áfamértékkel – kiállítanunk a számlát az elvégzett munkáról? Köszönettel a gyors válaszért.

2017-ben kötött szerződés 2018. évi teljesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég éttermi szolgáltatásra megállapodást kötött még 2017-ben egy bizonyos étteremmel. A rendezvényt 2018 januárjában bonyolítják le. Az árat a 2017. évben állapították meg X összeg plusz áfa alapon. 2018-ban jött is a számla, ami a 2017-ben megállapított bruttó árat tartalmazza az akkor érvényes, 18% áfával növelten, csak éppen visszaszámolták benne az áfatartalmat 5 százalékra. Kérdésem erre vonatkozna, hiszen az áfacsökkentésnek pont az lenne a lényege, hogy csökkenjen az ár. Jogos ez egyáltalán? Megcsinálhatják ezt a cégek büntetlenül, vagy meg lehet reklamálni? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné

Horgászat – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy horgásztó saját kibocsátású nyugtát kíván használni területi engedélyre, napi jegyekre, illetve a horgászkocsikra, melyek az egyesület tulajdonában vannak. (Aki számlát kér, annak természetesen kézi számlát adnak.) A törvény szerinti követelményeknek a tartalmára vonatkozóan mindenben megfelel a bizonylat. A kérdésem, hogy kell-e sorszámtartományt igényelni a NAV-tól mint felhasználónak, mielőtt nyomtatnák a jegyeket? Köszönettel: Gál Ágnes

Foglaló számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó telepített lakókocsikat ad bérbe. A vevő a megrendeléskor 50% foglalót fizet, majd a bérlés megkezdése előtt a maradék 50%-ot. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a foglaló beérkezésekor leszámlázom az 50%-ot bérleti díjként (feltüntetve, hogy az egyben foglaló is), majd a bérlet megkezdése előtt a másik 50%-ot, szintén bérleti díjként? Vagy elegendő a 100% kiegyenlítése után egyben leszámlázni? Köszönöm válaszát.

Közösségen kívüli szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. menedzsmentszolgáltatást nyújt egy szerb kft.-nek (d.o.o. a szerb cégforma), amely cég nem áfaalany Szerbiában. A konkrét feladatok elvégzése Szerbiában történik. Kérdésem, hogy áfaszempontból hogyan kell számlázzon a magyar kft.? Mi a teljesítés helye? Áfa területi hatályán kívül 0 százalékkal vagy fordított áfával? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Pintér László

Folyamatos teljesítésű ügylet meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Annak meghatározásában szeretném a szaktanácsát kérni, hogy az alábbi két ügyletet áfateljesítés szempontjából folyamatos teljesítésű szolgáltatásnak kell-e tekinteni. 1. Vállalkozás ügyfelei részére – a cégvezető számára – vállalatvezetési, kontrolling jellegű döntéstámogató üzletviteli tanácsadást végez az aktuálisan felmerülő kérdések megoldásában. A szerződésben tanácsadási óradíjban, havidíjban állapodnak meg. Az ügyfél által elfogadott teljesítési igazolás alapján jogosult számlázni arra az időszakra, melyben teljesítés történt. 2. Vállalkozás saját munkaerő hiányában üzemének működtetéséhez másik vállalkozással köt szerződést. Havi díjban állapodnak meg, azzal, hogy az elszámolás napja a hónap utolsó napja. A számlán a teljesítés napja a hónap/időszak utolsó napja, kelte a hónapot követő második nap. Fizetési határidő a számla kelte plusz 10 nap. Helyes-e így a számla kiállítása, vagy a folyamatos teljesítésű szolgáltatásokra vonatkozóan (áfateljesítés = fizetési határidő) kell a számlát kiállítani? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink