2919 találat a(z) számlázás cimkére
Kft. ügyvezetője számlázhat-e betegállománya alatt?
Kérdés
Ügyfelem egy kft. ügyvezetője, baleset érte, és így táppénzen van. A táppénzes állomány ideje alatt számlázhat-e, ha alvállalkozóval végezteti el a felvállalt munkát? Alkalmazottja nincs. Előre is köszönöm a válaszukat.
Külföldi utazás elszámolása, adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Munkaviszonyban lévő ügyvezetők külföldi úttal kapcsolatos költségeit számolták el a vállalkozásnál. A számlák utazási iroda által kiállított számlákat, repülőjegyeket, harmadik országbeli gépkocsikölcsönzés díjait tartalmazzák. Kérdésem az, hogy ha a társaság költségként elszámolja ezen számlákat, milyen adózási vonzata van ezeknek a kifizetéseknek? 2. Amennyiben az ügyvezetők teljes összegben megtérítik a vállalkozásnak ezen kifizetések ellenértékét, abban az esetben milyen módon, milyen áfakulcsokkal kell részükre kiszámlázni, illetve kötelező-e kiszámlázni ezen tételeket? Köszönöm a segítségüket.
Katás bt. ingatlant értékesít, ezt kell tudni az áfáról
Cikk
Katás bt. értékesítené a korábban, még nem katásként, fordított adózással vásárolt ingatlanát, hogyan kell számláznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Számlázás saját névre II.
Kérdés
Tisztelt Kelemen László! Köszönöm a gyors válaszát. Szeretnék az Öntől megszokott kiváló logikával élve tovább érvelni: az Ön által hivatkozott 14. paragrafusban két bekezdés található, amire hivatkozva lehet igaz az állítása. Az (1)-ben a fontos feltétel, hogy "a terméket a vállalkozásból időlegesen kivonva", ez szerintem nem teljesül, azaz erre a bekezdésre alapozva nem lehet adóköteles. A (2)-ben viszont vállalkozásnak idegen célokat kellene szolgálnia az adókötelezettséghez, szerintem ez sem teljesül. Összegezve (vitatva, de nem vitatkozva) még mindig azt állítom, hogy nem történik olyan ügylet, ami adóztatási pontot jelentene az áfa rendszerében, következésképp számlázható lenne. Köszönettel. Pap Attila
Számlázás saját névre
Kérdés
Tisztelt Kelemen László! Minden tiszteletem az Öné, nagyon sok hasznos ismeretet és legfőképp logikus adózási gondolkodásmódot kapok Öntől az Adózónán keresztül. De. Olvasva a "Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát?" című válaszát, szerintem nem helyes az álláspontja. Való igaz, hogy bizonyos esetekben az Áfa tv. úgy ír elő számlakiállítási kötelezettséget, hogy az eladó egyben vevő is a bizonylaton. De ez kizárólag olyan ügyleteknél merülhet fel, amelyekhez a törvény adóztatási pontot rendel (pl. közösségi vagyonáthelyezés). A kérdésbeli esetben azonban nem történik ilyen ügylet, még annak ellenére sem, hogy egy akaratos biztosító mereven ragaszkodik a szabályzatában foglalt, jogszabállyal alá nem támasztható előírásához. Olvasatomban nem értelmezhető a vállalkozás saját magának végzett szolgáltatása az áfa rendszerében, nincs adóztatandó ügylet, következésképp számla sem állítható ki (a számla legfeljebb számviteli bizonylatként lenne alkalmazható a felhasznált anyagok, munkaráfordítás elszámolására, de nem tartalmazhat áfa-ra utaló megjegyzést). Köszönettel: Pap Attila
Konzorcium számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A közbeszerzési törvény alapján részvételi jelentkezést több gazdasági szereplő közösen is benyújthat. A Kbt. alapján együttműködési megállapodást kell kötniük, de ennek nem kötelező tartalmi eleme számlázásra, a számlázott teljesítésekre vonatkozó megállapodás. A szerződésben közösen szerepelnek teljesítő félként a nyertes társaságok, egy-egy szereplő teljesítménye, számlakiállítási jogosultsága nincs rögzítve. Mely jogszabályi helyek vonatkoznak az ismertett esetre, különös tekintettel az áfatörvény elvárásaira, amely szerint a számla tartalmi hitelességének feltétele, hogy a tényleges partnerek között lezajlott valós gazdasági eseményt (teljesítést)t tükrözze? Válaszukat előre is köszönöm.
Kiállíthat a vállalkozás saját magának számlát?
Cikk
Áfás cég autószervizeléssel foglalkozik. A saját cégautójával karambolozott, a gépkocsit a saját szervizében javíttatja, a biztosító társaság csak számla után fizet. Kiállíthat a cég számlát saját magának cégautója javíttatási költségéről? A kiállított számla után befizeti az áfát, de le is vonhatja azt? – kérdezte olvasónk. Dr. kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Jogi szolgáltatás harmadik országba egyéni vállalkozóként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy ha egyéni vállalkozó ügyvéd (egyszeres könyvvezetéssel és általános forgalmi adós státusszal) számláz svájci megbízó felé jogi szolgáltatást, akkor arra vonatkozik-e különleges szabály, vagy lehet 0 százalék áfával számlázni? Segítségét előre is köszönöm!
Számlázás
Kérdés
Számla kiállításával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Kávézó minden nap megrendeli a partnerektől a következő napi termékeket. Minden nap megtörténik a szállítás, amiről szállítólevél készül. Megállapodások alapján a számlázás hetente történik, amit az aznapi szállítással egyenlíti ki a vevő, készpénzben. A kérdésem, hogy folyamatos teljesítésűnek minősülnek-e ezek az ügyletek, vagy gyűjtőszámla esete alá esnek? Illetve helyes-e a készpénzfizetési számla kiállítása, befogadása ebben az esetben, vagy csak a számla lenne helyes, melyen a fizetés módjaként készpénz szerepel? Valamint a számlán kötelező szerepeltetni az elszámolt időszakot, vagy elegendő a mellékletként szereplő összegző és a szállítólevelek?
Küszködik a számlázás online adatszolgáltatásával több külföldi cégcsoport
Cikk
Még jócskán akad olyan cég, amely nem továbbítja online a számlázási adatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), pedig ezzel számlánként 500 ezer forint mulasztási bírságot kockáztat – tudta meg adószakértőktől a Világgazdaság szerdán megjelent cikke szerint.
Generálkivitelező által végzett pótmunka a használatba vétel után
Kérdés
Megrendelő-építtető ingatlantulajdonosként, azaz a számla befogadójaként merült fel az alábbi kérdés. Fővállalkozó/kivitelező átadja az elkészült ingatlant úgy, hogy vannak még elvégzendő pótmunkák. A pótmunkák teljesítése, a teljesítés elfogadása és a számlázás az ingatlan átadását, várhatóan a használatbavételi engedély kiadását és akár még annak jogerőre emelkedését követően fog megtörténni. A fővállalkozó álláspontja szerint, amennyiben ez így történik, akkor ő már fordított áfával nem számlázhatja a pótmunkákat, csak egyenes áfával, függetlenül attól, hogy az építésiengedély-köteles ingatlanhoz kapcsolódnak, melyekre korábban a fővállalkozó fordított áfával állította ki a számlákat. A felek a pótmunkáról még az ingatlan átadását megelőzően fognak vélhetően megegyezni, megállapodást kötni. Van-e annak jelentősége, hogy a fővállalkozói szerződéstől elkülönült megállapodás születik a pótmunkákról, és a használatbavételi engedély lehet-e a választóvonal a fordított, illetve az egyenes áfás számlázás tekintetében? „ A fordított adózás alkalmazható-e abban az esetben, ha a végső átadás, a végszámla teljesítése, a teljesítés elfogadása, a számlázás a használatbavételi engedély jogerőre emelkedését követően történik?
Lakóingatlan beépített eszközökkel
Kérdés
Társaságunk társasházat épít, melyben 150 négyzetméter alatti alapterületű lakásokat alakítunk ki. A lakásokhoz tároló és teremgarázs is tartozik majd. A lakások beépített bútorokkal, háztartási gépekkel kerülnek értékesítésre, előre meghatározott, szerződés szerinti műszaki színvonalon. A lakások vevőinek továbbá szerződésmódosítás alapján lehetőségük van arra, hogy további, magasabb műszaki színvonalú kialakítást kérjenek, továbbá egyéb berendezési tárgyakat is megrendeljenek a vételár módosításával, de külön meghatározott ellenérték fejében. Az eladó a további eszközöket, a magasabb fokú műszaki kialakítást a lakás átadásakor, annak részeként, azzal egyidejű teljesítés során – mint a lakás komplex kialakításának, átadásának része – adja át használatba a vevőnek. A vevő és az eladó az adásvételi szerződésben (és annak módosításában) abban állapodik meg, hogy a lakóingatlant a szerződés szerinti beépített és nem beépített berendezési eszközökkel adja át, vagyis az adásvételi szerződés csak abban az esetben teljesül, ha az eladó a szerződésben felsorolt eszközökkel együtt adja át a lakóingatlant. Kérdésünk, hogy ha a lakóingatlan a beépített bútorokkal, gépekkel (pl. beépített szekrény, konyhabútor, beépített tűzhely, mosogatógép, klímaberendezés, fűtőtestek, világítótestek, árnyékoló) együtt kerül értékesítésre, úgy a teljes vételárra vonatkozóan alkalmazható e az 5 százalékos adókulcs? Számlázható-e egyben a vételár a kedvezményes adókulccsal vagy nem?
Képzési díj, előre fizetés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk speciális pedagógiai képzéseket tart magánszemély résztvevőknek. A résztvevők a díjat általában 1-2 hónappal a képzés tényleges időpontját megelőzően fizetik ki átutalással. De van olyan résztvevő is, aki a helyszínen fizet. Az előre fizetők csupán azért utalják át az összeget a képzés előtt, hogy biztosan legyen helyük. Kérdés, hogy ez előlegnek minősül-e, s szükséges-e számlát kiállítani a fizetés időpontjában? Ha nem minősül előlegnek az előre utalás, akkor mikor és milyen teljesítési időponttal kell a számlát kiállítani? Akkor, amikor a képzés lezajlik, vagy amikor az átutalás beérkezik?
Booking.com szállásdíj-dokumentálási kötelezettség
Kérdés
Az alábbi gazdasági eseményekre kérném a helyes számlázási gyakorlat kialakításához a véleményüket. A booking.com oldalon foglalt szállások a következők szerint működnek: – A booking.com oldal szolgáltatását igénybe véve foglal a vendég szállást, és utal annyi előleget, amennyit az adott szállásadó megjelöl a regisztráció során (0-100%-ig). – A vendég a booking számára átutalja az előre elkért – ifa nélküli – összeget euróban. – Az utalást követő kb. 60 nap múlva utalja a pénzt a szálláshely-szolgáltató bankszámlájára. – A vendég vagy megérkezik vagy nem addig, amíg a pénzt megkapja. – Természetesen a booking szolgáltatásáról áfamentes számlát kapunk. Az áfatörvény 20. §-a alapján az EK területi hatálya alatt – mivel közösségen belüli szolgáltatást veszünk igénybe –, 65-ös bevallást és A60 adatszolgáltatást is időszakonként be kell nyújtani. Ha egyébként alanyi mentesként végezzük az egyéb szálláshely-szolgáltatást, akkor havi bevallás benyújtására leszünk kötelezettek, és az áfa összegét be is kell fizetnünk. – Végül pedig minden dokumentálási kötelezettség a szálláshely-szolgáltatót terheli. Kérdés: hogyan lehet a fenti gazdasági tevékenységnél, a vázolt esetekben tökéletesen, törvényesen dokumentálni, hogy minden aktuális jogszabálynak megfeleljen? • Ha a szállást foglaló kifizető, a szállásadó pedig adószámmal rendelkező magánember, felmerül-e a kifizetői '08-as bevallás? Azaz kell-e adót és járulékot vonni a szállásdíjból a kifizetőnek? • Aminek minden egyes ügyletnél egyformának kellene lennie: o A booking.com értesítése alapján a vendég utalását követő 15. napon legkésőbb ki kellene állítani az előlegszámlát. Kérdésem: milyen árfolyamon? o A booking.com számlája alapján az áfabevallás és az A60-as összesítő benyújtása az adózóra irányadó áfabevallási gyakorisággal, vagy ha alanyi mentes, akkor havonta. o Minden idegenforgalmi adó dokumentálására javasolt a külön bizonylat, azaz nem a számlán történő feltüntetés. Bár törvény nem tiltja. • A vendég az utalását követő 60 napon belül érkezik, a szállásadó még nem kapta kézhez az általa utalt összeget. Annak beérkezési árfolyamáról fogalma sincs, akár bejelentette a NAV felé az MNB-árfolyam használatát, akár a számlavezető bankjának árfolyamával vezeti a nyilvántartásait. • A vendég az utalást követően 15 napon belül megérkezik a szállásra. o Van-e lehetőségünk arra, hogy ne előlegszámlát bocsássunk ki, hanem már a végszámlát írjuk meg? Különös tekintettel arra, hogy az is előfordulhat, a teljes szolgáltatás díját előre kifizeti a vendég.
Szálláshely-szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó turisztikai célra, nyáron, rövid távra bérbe adja a saját halastavát, illetve a tó szigetén álló faházát, ahol a vendégek 2-3 éjszakát töltenek el. Eddig tóbérletről állított ki számlát 27 százalékos áfával (bérbeadásra választotta az adókötelességet). Júliusban felvette a tevékenységi körei közé az 55.90 tevékenységet a célból, hogy a számlát már szállásról is ki tudja állítani. Kérdésem az, hogy ezt számlázhatja-e 18 százalékos áfakulccsal?

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 18. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...