130 találat a(z) pihenőidő cimkére

Egyenlőtlen munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állattenyésztésben dolgozók folyamatosan dolgoznak nem rendkivüli munkaidőben. 15-17 napot dolgoznak 10 órában. Kérdésem: a munkaszerződésük mellékletét képező tájékoztatóban elegendő azt leírni, hogy 10 órát dolgoznak, és ott aláírja a munkavállaló is. Napi bérük van, ami fix napi díjból és mozgóbérből tevődik össze. A számfejtéskor a ledolgozott napok vannak bésrszámfejtve, a programban viszont szerepeltetve van a havi munkanap x 8 óra is. A ledolgozott munkaórájuk a pihenőidővel így megegyezik azzal, mintha normál órás munkarendben dolgoznának.Kérdésem, hogy vezethetjük-e így a munkaidő-nyilvántartást a ledolgozott napokkal, és elegendő-e ezt a tájékoztatóba beleírni?

Dolgozhat-e kocsmában fiatalkorú, és lehet-e alkalmi munkás? Cikk

Tizennyolc év alatti munkavállaló dolgoztatható-e egyszerűsített foglalkoztatás keretében, illetve vállalhat-e munkát olyan vendéglátóhelyen, ahol alkoholt mérnek ki? Milyen korlátai vannak a munkavégzésnek (óraszám, pihenőidő, beosztott napok)? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkaidőkeret: amit tudni kell a beosztásról, a távollétről, a túlóráról Cikk

A munkaidőkeret sokkal rugalmasabb munkaszervezést tesz lehetővé a munkáltatók számra, mint, ha az általnos munkarendben foglalkoztatná a dolgozóit. Bevezetéséről szabadon dönthet a munkáltató, alkalmazására azonban szigorú szabályok vonatkoznak. Cikkünkben példákon keresztül részletezzük egyebek mellett a keret tartamára, a túlórára, a hétvégi munkavégzésre, a biztosítandó pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket.

Diákmunka szeptembertől: így működhet majd az iskolaszövetkezet Cikk

Alapvető változást hoz az iskolaszövetkezeti jogviszonyokban az egyes iskolaszövetkezetekkel összefüggő törvények módosítása, amely a szövetkezeti törvénybe emeli át a diák munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó rendelkezéseket.

Itt a törvénymódosítás! Így változik a munka törvénykönyve – táblázattal Cikk

Módosuló felmondási védelem, több pihenőidő, EU konformabb szabályozás, kisebb törvényi pontosítások – ennyi maradt a munka törvénykönyve módosítására vonatkozó javaslatokból, amelyeket a Magyarország 2017. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslatban terjesztett a parlament elé a nemzetgazdasági miniszter.

Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve Cikk

A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.

Egyszerűsített foglalkoztatás 18 év alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! 18 év alatti munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatást vállalhat-e egyáltalán, illetve vállalhat-e olyan vendéglátóhelyen, ahol alkoholt mérnek ki?! Milyen korlátai vannak a munkavégzésnek (óraszám, pihenőidő, beosztott napok tekintetében)?

Iskolaszövetkezetek: máris itt van az újabb törvénymódosítás Cikk

A napokban lépett hatályba az iskolaszövetkezetekre vonatkozó törvénymódosítás, amely az iskolaszövetkezet útján megszervezhető gyakorlati képzésre vonatkozik. A jogszabály kihirdetésével egy időben két kormánypárti képviselő az egyes iskolaszövetkezetekkel összefüggő törvények módosításáról szóló javaslatot terjesztett a parlament elé. Alábbi cikkünkben a törvénytervezet fontosabb rendelkezéseit ismertetjük.

Kötetlen munkarendű dolgozó munka- és pihenőideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünknél kérdésként merült fel, hogy ha kötetlen munkaidőben foglalkoztat munkavállalókat, milyen szabályokra kell figyelni. Milyen nyilvántartásokat kell vezetnie a munkaidővel és a pihenőidővel kapcsolatosan? Hogyan kell kiadnia a szabadságot? Milyen szabályokra kell ezzel kapcsolatosan odafigyelni? Köszönettel: Krcsik Eszter

Napi pihenőidő Kérdés

Az Mt 104. § (2) bekezdése szerint a napi munkaidő vége és a másnapi munkakezdés között legalább 8 óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani a munkavállaló részére. Kérdésem: ha a készenlét megszakításával munkavégzésre kerül sor (túlóra), akkor is jár nekik a munkavégzést (akár fél óra munkavégzést) követően a 8 óra pihenőidő a munkakezdésig? (Például hajnali 2-3-ig munkát végez a készenlét megszakításával, reggel 7-kor pedig kezdődhet-e a rendes munkaideje?) Előre köszönöm a válaszát!

Fuvarozók, figyelem! Minden egy helyen a munka- és pihenőidőről Cikk

Kiterjedt hazai, illetve európai uniós normarendszer szabályozza a közlekedésben, ezen belül a közúti közlekedésben dolgozók munka- és pihenőidejét. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a fuvarozásban tevékenykedőkre vonatkozó előírásokat.

Így kurtítják meg a pihenőidőt Cikk

A munkáltatóknak nem kötelező a naptári napot munkanapnak tekinteni, s ez számtalan félreértésre adhat okot. A munka törvénykönyve tervezett módosításából más fontos változtatás is hiányzik.

Munka törvénykönyve: kicsit több pihenőidő a munkavállalóknak Cikk

A munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos garanciákat próbálja erősíteni a munka- és pihenőidőre vonatkozóan a munka törvénykönyvének parlament elé terjesztett módosítása az Európai Unió irányelvének megfelelően. A törvényjavaslat további pontosításokat fogalmaz meg a kialakult jogértelmezési bizonytalanságok feloldása érdekében.

Túlóra elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy átlagos, heti 40 órás munkaviszonyban, a munkavállaló túlórázik (munkaideje 8:00-16:00-ig tart hétköznapokon) például 16:00 helyett 17:00-ig dolgozik, jár neki 100 % bér és 50 % pótlék vagy másnap 8:00 óra helyett 9:00 órakor kezdődhet a munkaideje? Esetleg 9:30-kor? Hogyan kell a túlórát pihenőidővel megváltani? Vagy jár a munkabér (100 %) az egy óra túlórára és az 50% pótlék helyett pihenőidő? 50 % mennyi pihenőidőnek felel meg? Köszönettel.

Munkaidő, pihenőidő, végkielégítés, szabadság: változik a munka törvénykönyve Cikk

Változik az munka törvénykönyve: a módosítás tervezete a kormány honlapján olvasható.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink