126 találat a(z) pihenőidő cimkére
Itt a törvénymódosítás! Így változik a munka törvénykönyve – táblázattal Cikk
Módosuló felmondási védelem, több pihenőidő, EU konformabb szabályozás, kisebb törvényi pontosítások – ennyi maradt a munka törvénykönyve módosítására vonatkozó javaslatokból, amelyeket a Magyarország 2017. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslatban terjesztett a parlament elé a nemzetgazdasági miniszter.
Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve Cikk
A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.
Egyszerűsített foglalkoztatás 18 év alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! 18 év alatti munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatást vállalhat-e egyáltalán, illetve vállalhat-e olyan vendéglátóhelyen, ahol alkoholt mérnek ki?! Milyen korlátai vannak a munkavégzésnek (óraszám, pihenőidő, beosztott napok tekintetében)?
Iskolaszövetkezetek: máris itt van az újabb törvénymódosítás Cikk
A napokban lépett hatályba az iskolaszövetkezetekre vonatkozó törvénymódosítás, amely az iskolaszövetkezet útján megszervezhető gyakorlati képzésre vonatkozik. A jogszabály kihirdetésével egy időben két kormánypárti képviselő az egyes iskolaszövetkezetekkel összefüggő törvények módosításáról szóló javaslatot terjesztett a parlament elé. Alábbi cikkünkben a törvénytervezet fontosabb rendelkezéseit ismertetjük.
Kötetlen munkarendű dolgozó munka- és pihenőideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünknél kérdésként merült fel, hogy ha kötetlen munkaidőben foglalkoztat munkavállalókat, milyen szabályokra kell figyelni. Milyen nyilvántartásokat kell vezetnie a munkaidővel és a pihenőidővel kapcsolatosan? Hogyan kell kiadnia a szabadságot? Milyen szabályokra kell ezzel kapcsolatosan odafigyelni? Köszönettel: Krcsik Eszter
Napi pihenőidő Kérdés
Az Mt 104. § (2) bekezdése szerint a napi munkaidő vége és a másnapi munkakezdés között legalább 8 óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani a munkavállaló részére. Kérdésem: ha a készenlét megszakításával munkavégzésre kerül sor (túlóra), akkor is jár nekik a munkavégzést (akár fél óra munkavégzést) követően a 8 óra pihenőidő a munkakezdésig? (Például hajnali 2-3-ig munkát végez a készenlét megszakításával, reggel 7-kor pedig kezdődhet-e a rendes munkaideje?) Előre köszönöm a válaszát!
Fuvarozók, figyelem! Minden egy helyen a munka- és pihenőidőről Cikk
Kiterjedt hazai, illetve európai uniós normarendszer szabályozza a közlekedésben, ezen belül a közúti közlekedésben dolgozók munka- és pihenőidejét. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a fuvarozásban tevékenykedőkre vonatkozó előírásokat.
Így kurtítják meg a pihenőidőt Cikk
A munkáltatóknak nem kötelező a naptári napot munkanapnak tekinteni, s ez számtalan félreértésre adhat okot. A munka törvénykönyve tervezett módosításából más fontos változtatás is hiányzik.
Munka törvénykönyve: kicsit több pihenőidő a munkavállalóknak Cikk
A munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos garanciákat próbálja erősíteni a munka- és pihenőidőre vonatkozóan a munka törvénykönyvének parlament elé terjesztett módosítása az Európai Unió irányelvének megfelelően. A törvényjavaslat további pontosításokat fogalmaz meg a kialakult jogértelmezési bizonytalanságok feloldása érdekében.
Túlóra elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy átlagos, heti 40 órás munkaviszonyban, a munkavállaló túlórázik (munkaideje 8:00-16:00-ig tart hétköznapokon) például 16:00 helyett 17:00-ig dolgozik, jár neki 100 % bér és 50 % pótlék vagy másnap 8:00 óra helyett 9:00 órakor kezdődhet a munkaideje? Esetleg 9:30-kor? Hogyan kell a túlórát pihenőidővel megváltani? Vagy jár a munkabér (100 %) az egy óra túlórára és az 50% pótlék helyett pihenőidő? 50 % mennyi pihenőidőnek felel meg? Köszönettel.
Munkaidő, pihenőidő, végkielégítés, szabadság: változik a munka törvénykönyve Cikk
Változik az munka törvénykönyve: a módosítás tervezete a kormány honlapján olvasható.
Munkaidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Takarítónőt alkalmazunk, heti 40 órás munkaviszonyban. A munkáltató szeretné, ha a munkavállaló 6-8 óráig és 12-18 óráig dolgozna. Lehetséges-e így a napi munkaidő? Ha igen, munkaközi szünetet nem kell a munkavállalónak ledolgozni, mivel azt 6 óra letöltött munkavégzés után kell kiadni? Milyen formában történjen a munkaidő-nyilvántartás? Válaszukat előre is köszönöm.
Így dolgozhatnak tinik a családi vállalkozásban Cikk
Családi vállalkozás pizzériát üzemeltet kft. formájában. A legkisebb gyerek elmúlt 15 éves, ő is szeretne segíteni a pizzériában. Nappali tagozaton tanul, szakképző iskolában. Mit jelent az, hogy az iskolai szünetekben foglalkoztatható – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt, és részletezte a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó előírásokat.
Személyszállítás sofőrök munkaideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni utazási irodánál, buszvezetők munkaidő nyilvántartásával kapcsolatban. Rendelkezésre állási időnek minősül az az idő, amikor az utasok kiszállnak városnézésre, étkezésre, illetve többnapos kirándulás esetén szabadidős programok ideje alatt, illetve éjszaka, amikor a vezetőnek nem kell dolgoznia? Erre jár a 40 százalékos pótlék? Minden esetben a pihenőidőt az 561/2006 EK rendelet határozza meg. Nincs olyan eset, amikor a munka törvénykönyve lenne az irányadó? A törvényeket elolvastam, értelmezési problémáim lennének. Kérem, példán keresztül mutassa be a munkaidő, a vezetési szünet, a rendelkezésre állási idő és a pihenőidő eseteit, valamint az értük járó díjazásokat. Példa: 14 órás meghirdetett buszos városnézés, ahol az utasok kiszállnak sétálni, ebédelni stb., tehát nem végig a buszon ülnek. Másik példa: kétnapos, több helyszínes városnézések, ahol éjszakai szállás is van. Ezekben az esetekben a sofőrnek mi számít munkaidőnek, vezetési szünetnek, pihenő időnek, rendelkezésre állási időnek? Válaszát előre is köszönöm. Páll Miklós
Kötelező heti pihenőnap kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi vállalkozás dolgozói heti 5 napon (H-P) napi 8 órát dolgoznak, szombati munkavégzés esetén pedig 4 órát. Kérdésem az lenne, hogy a szombati (pihenőnapon) történő 4 órás munkavégzés után hány órás hétköznapi pihenőidő jár? Ilyen esetben elég, ha például egy hétköznap délelőttjét megkapja pihenőnek, hisz így is teljesül a heti 48 óra pihenőidő? Köszönettel: Bognárné