130 találat a(z) pihenőidő cimkére

Sofőr munkavégzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autóvezetőt alkalmazna a munkáltató teherautóra (nem tachográfos autóról van szó) változó óraszámban. A munkakörébe a szállításon kívül segédmunkás jellegű (rakodás) munkafolyamat is beleszámítana. Ilyen esetben meg kell neki adni a garantált bérminimumot? Maximum hány hónapos munkaidőkeretben lehet foglalkoztatni a munkavállalót? Az autóvezető mennyi óraszámot vezethet le egyfolytában pihenőidő nélkül, illetve mennyi pihenőidőt kell számára biztosítani? Ha a vezetés után nekilát a rakodói feladatainak, a napi munkaidejét a vezetéssel együtt kell feltüntetni a jelenléti íven, amire érvényes Mt. napi 12 órás határa? Ebbe beleszámít ilyen esetben a pihenőidő is? Válaszát köszönöm

Hőségben ezekre figyeljen a munkában Cikk

A hőség idején a munkáltatóknak hűtött védőitalt, rendszeres – óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces – pihenőidőt kell biztosítaniuk a szabadban dolgozó munkavállalók számára, lehetőleg hűvösebb, árnyékos helyen – hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkavédelmi főosztálya.

Minden, amit a diákmunkáról tudni kell Cikk

A nyári szünidő alatt sok diák szeretne munkát vállalni. A munkáltatók pedig ennek kifejezetten örülnek, hiszen a munkaerőhiány egyre több ágazatot sújt.

Hosszabbodna a munkaidőkeret: módosítanák az Mt.-t Cikk

A mostani triplájára nőne a munkaidőkeret az Országgyűlés gazdasági bizottsága T/15035 szám alatt a munka törvénykönyvét módosító javaslata szerint. Az előterjesztés általános vitája ma kezdődik, a javaslat elfogadás esetén 2017. július 1. napján lépne hatályba.

Vasárnapi munkavégzés Kérdés

Mozi üzemeltetésével is foglalkozó kft. péntektől keddig üzemel, szerda-csütörtök pihenőnap. Az Mt. 101. § (1) bekezdése szerint vasárnapra rendes munkaidő a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben... osztható be. Ez a rá vonatkozó törvény? Kell-e havonta egy vasárnapon pihenőidőt kiadni? 105. § (4) A munkavállaló számára – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani.

5 fontos kérdés, amelyre 2017 elején figyelniük kell a munkáltatóknak Cikk

Számos területen módosultak az utóbbi időben a foglalkoztatásra vonatkozó szabályok, és sokszor nem egyszerű kiigazodni bennük. Cikkünkben összefoglaljuk azon legfontosabb változásokat, amelyeket az év elején feltétlenül figyelembe kell venni. A listát kiegészítettük azokkal a lehetőségekkel is, amelyekkel a munkáltatók az év elején tudnak élni, vagy amely kérdésekben ilyenkor kell a törvény alapján döntést hozni.

Sokat bukhatnak a munkáltatók a helytelen munkaidő-nyilvántartás miatt Cikk

Az idei év első felében végzett munkaügyi ellenőrzéseknél 30 százalékkal több munkavállalót érintő jogsértést állapítottak meg az felügyelők, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A vizsgálat alá vont 58 ezer fő közel kétharmadánál találtak szabálytalanságot, mintegy 13 ezer ellenőrzött személynél a munkaidő nyilvántartásával volt probléma. Október elejétől két hónapig tartó országos akcióellenőrzés indult, mely a munkaidő, pihenőidő szabályok betartását vizsgálja a foglalkoztatóknál.

Készenléti munkakör: ráfizethet a munkáltató, ha nem jól alkalmazza Cikk

A vállalkozások minél alacsonyabb munkavállalói létszámmal törekednek a költségeiket leszorítani, illetve a versenyképességüket megőrizni. Ennek egyik eszköze a munkakör készenléti jellegűvé minősítése, mivel ennek munkajogi szabályai – elsősorban a munka- és pihenőidő területén – lényegesen nagyobb szabadságot biztosítanak a munkáltatóknak, ráadásul a fizetési kötelezettségeiket is csökkentik. Gyakran így olyan esetekben is élnek a lehetőséggel, amikor annak törvényi feltételei nem állnak fenn. Ennek azonban a hatályos szabályozás és a bírói gyakorlat alapján komoly jogi következményei lehetnek.

Készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a lenti témában. Egy cég buszsofőröket foglalkoztat munkaviszonyban. Egy napjuk több fordulóból áll. Összességében átlagosan napi 6 órát dolgoznak, 7 órát töltenek készenlétben (várva a visszaindulásra) és van az első forduló után egy nagyobb pihenőjük, 5 óra (ekkor hazamennek). Hajnalban kezdenek és éjszaka végeznek. Valamint 2 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. Helyes-e úgy a munkaszerződésük, ha készenléti jellegű munkakörben lennének foglalkoztatva munkaidőkerettel. Ilyenkor a pótlékok (vasárnapi pótlék, éjszakai pótlék stb.) beépíthetőek a bérbe, ha munkaszerződésbe foglaljuk ezt a tényt? Esetleg a foglalkoztatás jellegére lenne más, jobb megoldás? Köszönöm válaszát!

Jól megdolgoztathatók a diákok, nem védi őket már az Mt. Cikk

A korábban hatályosnál jóval lazább szabályok vonatkoznak szeptembertől a szövetkezeti diákmunkára. A munka törvénykönyvének a munka díjazására vonatkozó rendelkezései közül mindössze egy alkalmazandó, mely szerint a szolgáltatás fogadójánál történő feladatteljesítés tartamára járó, az egyes feladatokhoz kapcsolódó díjazásnak el kell érnie a minimálbér összegét. Nem rendeli ugyanakkor alkalmazni a törvény a rendkívüli munkavégzés ellentételezésének szabályait, de a „munkabér” védelmére vonatkozó rendelkezéseket sem.

Egy csokorban a nyári munkajogi változások Cikk

Másfél évvel ezelőtt kezdődtek meg a szociális partnerek, valamint a kormányzat között azok a tárgyalások, melyeknek eredményeképpen idén nyáron változott a munka törvénykönyve. A legfontosabb változások – amelyeket az alábbiakban ismertetünk – több időpontban lépnek hatályba.

Munkaidőkeret a gyakorlatban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaidőkeret gyakorlati alkalmazásához kérném segítséget. Szíveskedjen számokkal is bemutatni például 2016. szeptember havi vagy szeptember-november havi munkaidő keret alkalmazásának szabályait! Munkaidőkeret alkalmazásával mennyi a napi maximum munkaidő, szombat-vasárnapi munkavégzés (vendéglátó egység), kötelező pihenőnap? Milyen pótlékokkal kell számolni? Köszönettel:

Pizzéria alkalmazottainak munkaügyi kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás elsősorban kiszállítással foglalkozó pizzériát kíván nyitni. Az üzleti tervek elkészítésénél a minimálisan szükséges munkaerővel kapcsolatosan merültek fel kérdések. Munkaidő, pihenőidő, pótlékok stb. A vállalkozásban egyrészt a tulajdonosokat, másrészt külsős alkalmazottakat kívánnak foglalkoztatni. A pizzéria a hét minden napján délelőtt 11 és este 11 óra között üzemelne. Egy-egy alkalmazott több munkakört is ellátna, így az ügyvezetőn kívül lenne egy üzletvezető, aki egyben a szakács, mosogató és kezdetben egy futár. Lehetséges-e, hogy ezen nyitvatartási időben csak ennyi embert alkalmazzanak vagy mindenképp szükséges "váltó" ember a heti 7 munkanap és hétvégi munkavégzés miatt is? Milyen munkaügyi nyilvántartásokat kell vezetniük? Hétvégi, illetve éjszakai munkavégzésre kell-e pótlékot fizetni? Kérném segítségét a leggazdaságosabb felállás kiválasztásában. Köszönettel:

Munkaidő-nyilvántartás: kötelező, de van mozgásterük a munkáltatóknak Cikk

A munkáltató egyik alapkötelezettsége, hogy pontosan nyilvántartsa munkavállalói munka- és pihenőidejét. Ezt – munkaügyi ellenőrzés keretében – a felügyelet minden évben kiemelten ellenőrzi.

Teherfuvarozók munkaidő-elszámolása: erre kell odafigyelni Cikk

Közúti árufuvarozó vállalkozás két munkavállalója Németországba szállított, és 21 órát dolgozott egyfolytában. Hogyan kell a munkaidejüket elszámolni? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám, ügyvéd szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink