429 találat a(z) munkaidő cimkére
A munkaidőkeret újragondolásának is szezonja van év végén Cikk
A munkaidőkeret a rugalmas foglalkoztatás optimális eszköze. Érdemes lehet ezért az új naptári évre vonatkozóan ennek alkalmazásáról elgondolkodni. Cikkünkben a leggyakoribb kérdéseket, félreértéseket vesszük sorra.
A szabadságszámítás különös esete: mi a teendő a heti 4 órában dolgozónál? Cikk
A munkavállaló heti egy napon dolgozik 4 órában, az éves szabadsága 30 nap. Hogyan számítható ki a szabadságra jutó távolléti díj? Mi a teendő, ha nem áll rendelkezésre elegendő munkanap a szabadság kiadásához? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
Tehergépjármű-vezető mint készenléti jellegű munkakör Kérdés
Így kell megállapítani a munkabért, ezek a munkaszervezés szabályai, ha a munkaidő több mint 8 óra Cikk
Hogyan kell helyesen megállapítani a munkabért, elszámolni a munkavégzést, ha egy munkáltató a munkaidőt 8 óráról 9 órára felemeli? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd, az Adózóna szakértője válaszolt.
Ismét változhat a munka törvénykönyve Cikk
A nemzetgazdasági miniszter 2024.október 29-én „A munkaügyet érintő rendelkezésekről” elnevezéssel törvényjavaslatot nyújtott be, mely 2025. január 1. napjától több ponton változtatna a munka törvénykönyvéről (Mt.) szóló törvény előírásain, illetve néhány ponton a munkavédelemről szóló törvény (Mvt.) rendelkezésein. Az alábbiakban a munkajogi szabályok tervezett változtatásait mutatjuk be.
Napi 9 órás munkaidő elszámolása Kérdés
Részmunkaidős dolgozó szabadsága Kérdés
Munkaidőkeret alkalmazása: rengeteg a jogsértés, mutatjuk, hogyan kerülhető el Cikk
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság jelentései szerint az ellenőrzések során számos esetben találkoznak a munka- és pihenőidő szabályainak megsértésével, ezek között a munkaidőkeret szabályainak mellőzésével. Ennek a munkáltató számára is súlyos jogkövetkezményei lehetnek; cikkünkben összefoglaltuk a lényeges szabályokat.
Munkaidő meghatározása külföldi munkavégzésnél Kérdés
9000 forintos napidíj Kérdés
Mobiltelefon-használat korlátozása, tiltása munkaidőben – jogszerű a munkáltatói intézkedés? Cikk
Szeptember 1. napján lépett hatályba a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szóló 245/2024. (VIII. 8.) kormányrendelet. Ennek apropóján vizsgáltuk a mobiltelefon használatának korlátozását munkajogi oldalról. Megtiltható a telefon munkahelyre történő bevitele? Telefonálhatnak a munkavállalók munkaidőben? Keresheti a munkáltató munkaügyben a munkaidő lejártát követően telefonon a munkavállalót?
Alkalmi foglalkoztatás: a három legfontosabb követelmény, amit be kell tartani Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatás legnépszerűbb módja az alkalmi munkavállalás, ugyanakkor a szabályok nem megfelelő ismerete számos kellemetlen meglepetést okozhat a munkáltató számára. Cikkünkben összefoglaljuk a három fő korlátot.
Munkaidő-beosztás változó napi munkaidő esetén – példákkal Cikk
Ügyfélszolgálat hétfőnként 10-19, keddenként, szerdánként, csütörtökönként, péntekenként 8-19, szombatonként pedig 9-14 óra között tart nyitva. A kollégák teljes munkaidőben dolgoznak. A jövőbeni elvárások között szerepel, hogy hetente 1-2 napot este 10-ig legyenek nyitva. Milyen megoldások lehetségesek, hogy szabályos legyen a működés munkaidő szempontjából is, hogyan érdemes beosztani a munkaidőt, illetve milyen pótlékokkal kell számolni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Sziget fesztivál: kiemelt ellenőrzéseket végez a fővárosi kormányhivatal Cikk
A résztvevők biztonsága érdekében kiemelten vizsgálják Budapest Főváros Kormányhivatalának ellenőrei a fesztivál területére kitelepült vendéglátó egységeket, illetve az ajándék- és ruhaértékesítési helyeket, együttműködnek továbbá a munkaügyi hatósággal, és a személyszállítási szolgáltatás ellenőrzésénél a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK) is.
Üzemi balesetet szenvedett a munkavállaló, mennyiben felel a volt munkáltató a keresetkiesésért? Cikk
Nemrégiben nyilvánosságra hozott döntésében (BH2024.165.) a Kúria egyebek mellett azt is vizsgálta, hogy a munkavállalót az üzemi balesetét követően beállt keresetvesztés kapcsán milyen kárenyhítési kötelezettség terheli. Cikkünkben ismertetjük az érdekes ügy részleteit.