438 találat a(z) munkaidő cimkére
Részmunkaidős munkavállaló – szabadság megállapítása, nyilvántartása
Kérdés
Kisgyermekes munkavállaló munkaidőbeosztása
Kérdés
Megtilthatja a munkáltató, hogy a munkavállaló ebédszünetben elhagyja a cég területét?
Cikk
Cégünknél 8:00 órától 16:30-ig tart a munkaidő. 12-től 12:30-ig van egy 30 perces ebédszünet a vállalatnál, mely nem fizetett. A munkáltató hozhat olyan szabályt, hogy ebédidőben a munkavállaló nem hagyhatja el a cég területét? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Négynapos munkahét: hogyan lehetséges Magyarországon a hatályos szabályok mellett?
Cikk
A négynapos munkahét iránti igény nem új keletű, az azt övező érdeklődés egyre nagyobb mértékű. Kétségkívül felerősítette ezt az igényt a covid-19 világjárvány, amelynek hatására széles körben elerjedt a home office intézménye, és ma már gyakorlatilag általánosnak tekinthető, ami a járvány előtt elképzelhetetlennek tűnt.
Munkavállaló távollétének elszámolása
Kérdés
Jelenléti ív kell-e
Kérdés
Munkaközi szünetek megváltoztatása
Kérdés
A pihenőidő értelmezéséről döntött a Kúria
Cikk
A munka- és pihenőidő szabályai az alapvető jelentőségű foglalkoztatási rendelkezések részét képezik. Az alábbiakban a pihenőidőre vonatkozó törvényi előírások Kúria általi értelmezését (BH2022.161.) mutatjuk be.
Munkahely elhagyása ebédidőben
Kérdés
Munkáltató általi munkanapáthelyezés
Kérdés
Készenléti jellegű munkakörben alkalmazott szabadsága
Kérdés
Utazás a munkavégzés helyére: mutatjuk, mikor számít munkaidőnek
Cikk
Amikor a munkavállaló nem rendelkezik állandó munkavégzési hellyel, az utazás időtartama is munkaidőnek számít vagy sem? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.
Munkaidőn kívüli magatartás
Cikk
A munkaviszony egy tartós bizalmi jellegű kapcsolat. Többek között erre vezethető vissza a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) azon alapelvi szabálya, miszerint a munkavállalónak a munkahelyén kívül, a magánéletében is figyelemmel kell lennie magatartására. A munkaidőn kívül tanúsított magatartás szempontjából a betöltött munkakör és a munkáltató jellege kiemelt jelentőséggel bír. Így másként ítéljük meg, ha erejét fitogtatva a kocsmában egy segédmunkás verekszik és másként, ha egy vezérigazgató teszi ugyanezt. Általában véve nem alapozza meg a jogviszony megszüntetését, ha egy irodai asszisztens a közösségi oldalon szexuális tartalmú képeket posztol magáról, ellenben azzal az eljárással, ha ugyanezt egy pedagógus teszi meg. Az egyes esetek megítélését az egyre bővülő bírósági gyakorlat segíti. Jelen cikk két jogeset lényegét ismerteti.