426 találat a(z) munkaidő cimkére
Rokkantsági ellátás melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sok írást találok a kereseti korlátról, tudom, hogy 2019.01.01-től a szochokedvezmény érvényesítéséhez nem kell rehabilitációs kártyát kérni, de arról nem találok információt, hogy a rokkantsági ellátásban részesülő személyre vonatkozik-e bármiféle munkaidő-korlátozás. Régebben a rehabilitációs hozzájárulásban részesülők csak 4 órában dolgozhattak. A rokkantsági ellátás esetén vonatkozik-e a munkavállalóra hasonló korlátozás? (Nem találtam ugyan a törvényben, de ha mégis elveszti ellátási jogosultságát a munkavállaló, akkor az nagyon súlyos helyzetbe kerülne.) Segítségét előre is köszönöm!
Munkaszerződés módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk régebbi munkaszerződésében rögzítésre került a munkaidő (8-17.30, pihenőidő: 30 perc, amit le kell dolgozni). Ezt szeretnénk a tájékoztatóba rögzíteni. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben a munkaszerződést milyen módon kell módosítani, hogy kikerüljön belőle a munkaidő? Készítünk egy munkaszerződés-módosítást, hogy a fenti pontot megszüntetjük? Köszönettel várom válaszukat.
Ügyintézés munkaidő alatt Cikk
Kell-e nyilvántartást vezetni, ha a munkáltató alkalmanként elengedi dolgozóit, hogy munkaidőben intézzék hivatali ügyeiket? Üzemi balesetnek minősül-e, ha ilyenkor baleset történik? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Munkaidő alatti távollét Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssekkel fordulunk Önökhöz: 1. Amennyiben a munkáltató 1-1 alkalommal, ráutaló magatartással, engedélyezi a munkavállalóinak, hogy munkaidőben kimenjenek magán hivatali ügyet intézni, vagy temetésre, vagy akár boltba, és velük ez idő alatt baleset történik, akkor a felelősség kié (üzemi balesetnek számít vagy sem)? 2. Nyilván kell tartani az ilyen 1-1 alkalmat, ha a munkáltató ezt a munkaidejéből nem vonja le a munkavállalónak? 3. A fenti szabályzás (ha van ilyen) eltér fix és rugalmas munkaidőbeosztásnál? Válaszukat előre is köszönjük.
Nyugdíjas alkalmazása Kérdés
Nyugdíjast hány órában lehet alkalmazni? Van erre vonatkozóan külön szabály, vagy dolgozhat teljes munkaidőben, heti 40 órában, hosszú távon? Válaszukat köszönöm.
Négynapos munkahetet, és napi hatórás munkavégzést javasol az újdonsült miniszterelnök Cikk
Négynapos munkahetet és hatórás munkanapokat javasol Finnországban az ország fiatal miniszterelnöke, a 34 éves Sanna Marin. A politikus a szomszédos Svédországban már 2015-ben bevezetett törvény példáját követné előterjesztésével – írja a szeretlekmagyarorszag.hu a Daily Mail cikkére hivatkozva.
Készenléti munkakör munkaideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Készenléti jellegű munkakörben, portásként alkalmazott munkavállalók munkaidejének meghatározásával kapcsolatban kérném szíves segítségét. Számomra nem egyértelmű, hogy ha a munkáltató és a munkavállaló úgy állapodnak meg, és természetesen azt a munkakör jellemzői is lehetővé teszik, akkor a napi 12 órás munkavégzés milyen heti munkavégzésre ad lehetőséget, és mi a munkaidőkeret alapja. Napi 12 óránál a dolgozót heti 60 órában kell bejelenteni, és a heti 72 óra csak arra vonatkozik, hogy az egyenlőtlen munkaidőbeosztás alapján hetente akár 72 óra munkát is végezhet (másik héten nyilván ennyivel kevesebbet), vagy mint ahogy néhány szakcikk erre enged következtetni, lehetséges olyan megállapodás a munkavállalóval, mely szerint neki a "rendes" munkaideje napi 12 óra heti 6 napon, vagyis 72 órán keresztül, és ez a heti 72 óra lesz a munkaidőkeret alapja is? A munka törvénykönyvéből számomra csak a napi 12 óra és ebből következően a heti 60 óra következik, a 72 órát pedig csak a beosztásra vonatkozóan érzem megengedhetőnek (mint ahogy a napi munkaidő is beosztható náluk 24 órára, mégsem ez az alap munkaidő), azonban a T1041 nyomtatvány kitöltési útmutatója is maximum heti 72 órás munkaidőt említ. Segítségét előre is köszönöm.
Egyszerűsített végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolást tervez egy kft. 2020.01.01-vel. Az ügyvezető végezné el a feladatot. Jelenleg a minimálbér után fizeti meg a járulékot, társas vállalkozóként. Mivel már nem végez a kft. semmilyen tevékenységet 12.01-től, és nem keletkezik bevétele sem, lehet-e az ügyvezetést heti 1 órában munkaviszonyban ellátni? Máshol nincs jogviszonya. Előre is köszönöm.
Így kell helyesen beosztani a munkaidőt Cikk
A munkaidő beosztása a munkáltató alapvető joga és kötelezettsége. A munkáltatót a munkaidő beosztásával összefüggésben többféle jog illeti meg és kötelezettség terheli, a szabályok nem ismeretének következményei lehetnek.
Külföldi dolgozók Magyarországon: a hazai munkajog is érvényes Cikk
Egyre gyakoribb, hogy egy külföldi munkáltató átmenetileg Magyarországon foglalkoztatja a munkavállalóját, szolgáltatásnyújtás keretében, különösen jellemző ez az építőiparban.
Munka- és pihenőidő a mezőgazdasági idénymunkában Cikk
Az ősz a mezőgazdasági idénymunka egyik jelentős időszaka. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy a hatályos szabályozás ezen munkavégzési formára a munka- és pihenőidő vonatkozásában milyen előírásokat tartalmaz, azaz mely szempontokra szükséges feltétlenül ügyelni. A kérdés körbejárása során segítségünkre van a hatályos jogszabályokon túlmenően a 2017/5. számú adózási kérdés is.
Rövidített munkaidő lesz egy német autóipari beszállító cégnél Cikk
Rövidített munkaidő bevezetésére készül a Schaeffler német autóipari beszállító cég egy hazai üzemében az ágazat egészére jellemző hullámvölgy miatt – írta csütörtökön a Handelsblatt című üzleti lap.
Bedolgozói és munkaviszony egyszerre Cikk
A jelenleg heti 40 órás munkaviszonyban, teljesítménybérben dolgozót foglalkoztathatjuk-e munkaviszonyban is és bedolgozói munkaviszonyban is ugyanazon tevékenység végzésére? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Tartsa be ezeket a szabályokat, ha fiatal munkavállalókat alkalmaz! Cikk
A megnövekedett munkaerőigényre figyelemmel különösen aktuális kérdés a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályozás. A főiskolások és egyetemisták mellett ugyanis egyre több középiskolás keresi meg nyáron a zsebpénzt magának. A tizennyolcadik életévüket be nem töltött dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk az életkorukra, fejlettségi szintjükre tekintettel.
Munkavállaló ellenőrzése GPS-szel Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató gépjárműbe szerelt GPS-szel kívánja ellenőrizni azt, hogy területi képviselő munkakörű munkavállalói teljes munkaidőben a munkáltató rendelkezésére állnak-e (munkát végeznek-e). A munkavállaló a GPS-t kizárólag munkaidőben lenne köteles bekapcsolni. A GPS-szel történő ellenőrzés a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében történő ellenőrzésnek minősül-e? A GPS az Mt. 11/A § (1) bekezdése szerinti technikai eszköznek minősül-e? Amennyiben a GPS nem minősül az Mt. 11/A § (1) bekezdése szerinti technikai eszköznek, akkor mi minősülhet annak? Előre is köszönjük. Tisztelettel.