56 találat a(z) méltányosság cimkére
Méltányosság a nyugellátás megállapításában, emelésében – 1. rész Cikk
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 66. §-a különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén lehetőséget nyújt nyugellátás kivételes méltányosságból történő igénylésére és esetleges engedélyezésére, illetve a korábban megállapított nyugellátás kivételes emelésére, továbbá egyszeri segély engedélyezésére.
Lelépett a könyvelő, nem adja át az iratokat, mit tehet a cég? Cikk
A gazdálkodók néha azzal a problémával szembesülnek, hogy a korábbi könyvelő többszöri felszólítás és megkeresés ellenére sem hajlandó átadni a könyvelési anyagot. Gyakran az érintett személy válaszolni sem hajlandó a megkeresésekre, illetve nem lehet vele felvenni a kapcsolatot a korábban megadott elérhetőségein. Kérdésként merülhet fel, ilyen esetben hogyan járjon el a gazdálkodó, hogy egy későbbi esetleges ellenőrzés során ne legyen a részére felróható, miért nem tudja bemutatni a könyvelési bizonylatokat.
Méltányossági csed, gyed: kinek, mikor jár? Cikk
Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások jogosultságához biztosítási jogviszonyra van szükség mind az ellátások igénylésekor, mind a gyermek születése előtti időszakban. Nem alanyi jogon jár tehát, szükség van rá, hogy bizonyos ideig a csedet, gyedet igénylő személy valamilyen formában munkát végezzen. Előfordulhat azonban olyan helyzet, amikor valami oknál fogva nem felel meg a várandós kismama, vagy a gyedet kérelmező szülő a jogosultsági feltételeknek, és sem csedre, sem gyedre nem jogosult. Ilyenkor kell megvizsgálni, hogy jogosult lehet-e méltányossági alapon ellátásra. Cikkünkben a méltányossági cseddel és gyeddel kapcsolatos információkat foglaljuk össze.
Nyugellátás: kivételesség, méltányosság a megállapításban, emelésben Cikk
A magyar társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben elsősorban a biztosítási elv érvényesül. Ez egyben azt is jelenti, hogy a sajátjogú és hozzátartozói nyugdíjra való jogosultságot a biztosítási előzménnyel lehet szerezni, és az ellátás összege is arányban áll a biztosítási (járulékfizetési) teljesítménnyel. Sem a jogosultsági feltételek vizsgálata során, sem az ellátások összegének megállapításakor nem érvényesülnek szociális rászorultsági szempontok, a jogosultsági feltételek méltányosságból sem mellőzhetők.
Május 31: kérelemmel menthető ki az adóbevallás, beszámolókészítés határidejének elmulasztása Cikk
Kérelemmel menthető ki a beszámolók, illetve az azokhoz kapcsolódó bevallások május 31-ei határidejének elmulasztása – közölte az MTI-vel Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára.
NAV-tájékoztató a méltányossági eljárásokról Cikk
A méltányossági jogkör gyakorlásról tett közzé útmutatót honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Tajszám érvénytelenítése: 55 ezren a veszélyzónában, kérjenek méltányosságot! Cikk
Március 10-én kevesebb mint 55 ezer adózó tartozása haladta meg az egészségügyi szolgáltatási járulék hat havi mértékét – közölte Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára Hohn Krisztina LMP-s országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére. Felhívta a figyelmet arra, hogy az érintettek fizetési könnyítést, akár a teljes tartozás elengedését is kérhetik a NAV-tól.
Elhunyt munkavállaló munkabérelőlege Kérdés
Nyugdíj Kérdés
Koronavírus: siessen, ha méltányosságot kérne a NAV-tól! Cikk
A koronavírus-járvány miatt akár ötmillió forinttal is csökkenhet a fizetendő adó, ám ezt legkésőbb július 17-én lehet kérni az adóhivataltól – hívja fel a figyelmet Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
Nyugdíj megállapítása, emelése kivételes méltányosságból Cikk
A nyugdíjtörvény különös méltánylást érdemlő körülmények esetén lehetőséget nyújt öregségi, illetve hozzátartozói nyugellátás megállapítására azoknak, akik nem szerezték meg a szükséges szolgálati időt, továbbá a korábban megállapított nyugellátás kivételes emelésére, egyszeri segély engedélyezésére is.
Táppénz, csed, gyed, egyszeri segély méltányosságból Cikk
Sokan nem tudják, hogy ha a biztosított nem rendelkezik elég biztosítási idővel, akkor is van lehetősége arra, hogy méltányossági eljárás keretében egészségügyi ellátáshoz jusson, azon belül táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed), gyermekgondozási díjat (gyed) és egyszeri segélyt kaphasson.
Nyugdíj és hozzátartozói ellátás: mikor adható méltányosságból? Cikk
Az öregségi nyugdíj, az özvegyi nyugdíj és az árvaellátás megállapításának és emelésének szigorú szabályai vannak. Vannak azonban esetek, amikor mégis lehetőség van kivételes elbánásra. Ám az utóbbinál is számos előírást be kell tartani.
Ingatlan eladásából származó jövedelem és adója Cikk
Az ingatlan értékesítéséből származó bevételből mekkora hányad a jövedelem, hogyan kell kiszámítani? Milyen kedvezmények érvényesíthetők, mennyi lesz az adó? Folytatjuk a NAV információs füzetének ismertetését.
Öregségi nyugdíjkorhatár mellett egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 70 éves nő nem szerzett saját jogú nyugdíjellátásra megfelelő szolgálati időt. Ő nem rendelkezik jövedelemmel, egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet. Férje nyugdíjat kap és őstermelésből származik bevétele. Jól értelmezem-e, hogy a nő egészségügyi szolgáltatásra jogosult [Tbj. 16.§ (1) bek. k) pont] és egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell fizetnie [Tbj. 39. § (2) bek.]? Van-e lehetőség visszaigényelni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amit nem kellett volna befizetnie? Ha igen, mely időszakra van erre lehetőség? Az elévülés esetleg korlátozza-e a visszaigénylés lehetőségét. A nő valójában dolgozott, de régen és más neve alatt. Van-e lehetősége a nőnek saját jogú nyugellátás igénybevételére? Van-e lehetősége méltányosságból nyugellátást igényelnie? Mi szolgálhat az egyéb hiteles módon történtő szolgálati idő igazolására? Tanúk, egyéb okiratok? Milyen más ellátást és hol (kitől) igényelhet a "nyugdíjas" éveire? Köszönettel Ale Gábor