hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Méltányosság a nyugellátás megállapításában, emelésében – 1. rész

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 66. §-a különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén lehetőséget nyújt nyugellátás kivételes méltányosságból történő igénylésére és esetleges engedélyezésére, illetve a korábban megállapított nyugellátás kivételes emelésére, továbbá egyszeri segély engedélyezésére.

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó sajátjogú és hozzátartozói nyugellátásokra nyugdíjjárulék megfizetése ellenében szerzett, meghatározott szolgálati idő alapján lehet jogosultságot szerezni. A nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati idő hiányában a nyugellátás megállapítására nem kerülhet sor.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 66. §-a azonban különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén lehetőséget nyújt nyugellátás kivételes méltányosságból történő igénylésére és esetleges engedélyezésére, illetve a korábban megállapított nyugellátás kivételes emelésére, továbbá egyszeri segély engedélyezésére.

Olvassa el az Adózóna "Változás az öregségi nyugdíj, korhatár előtti ellátás melletti keresőtevékenység miatti ellátás korlátozásában", "Élet az új katatörvény után 4. rész: mi lehet a nyugdíjas egyéni vállalkozók mentsvára?", valamint "Megváltozott munkaképesség: mennyi lehet a rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátás összege 2022-ben?" című írásait is!

A méltányossági nyugdíjintézkedések külön szabályok alapján, külön eljárás keretében, a biztosítási teljesítménytől részben függetlenül teszik lehetővé a kérelmező szociális körülményeinek, kiadásainak, jövedelmének és vagyoni helyzetének figyelembevételét szintén külön szabályok alapján megállapítható összegű pénzellátás biztosításával.

A méltányosság gyakorlásának jogi lehetősége nem korlátlan, arra csak a Tny. 66. §-ában és a Tny. végrehajtására kiadott 168/1997. kormányrendelet (Tny. vhr.) 72/B §-ában részletesen rögzített kereteken belül kerülhet sor, de a kérelmező a feltételek teljesítése esetén sem lesz garantáltan jogosult a méltányossági nyugdíjintézkedésre. A kivételes nyugellátás, a méltányossági nyugdíjemelés és az egyszeri segély akkor is csak egy lehetőség marad, amely a többi kérelmező körülményeire és a szigorúan zárt költségvetési keretre tekintettel engedélyezhető.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, kik számára történhet a nyugellátás méltányosságból történő megállapítása, engedélyezése!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink