467 találat a(z) kiküldetés cimkére

Kiküldetés továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó kft. A munkaerőt kölcsönbevevő vállalat a munkaerőt külföldre szeretné kiküldeni. Ilyen esetben lehet-e a kölcsönbe adó cég a kiküldő? A munkaerő-kölcsönzés 2015. 01. 01-től fordítottan adózik. Amennyiben a kiküldő a munkaerő-kölcsönző cég, így a munkavállaló napidíjának és egyéb, a kiküldetéssel összefüggő költségének kiszámlázása is fordítottan adózik? Vagy ilyen esetben szét kell választani a közvetített szolgáltatásokat (szállás, taxi, repülőjegy), és azokat áfásan kiszámlázni? Válaszát előre is köszönöm!

Munkaidő-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy miként kell elszámolni egy buszvezető munkavállaló esetében a ledolgozott órákat, ha több napos kiküldetésbe megy, mert olyan utat kap, amikor több napot ott töltenek az adott úticél helyszínén. Ugyanúgy napi 8 órát kell elszámolni? Van-e különbség külföldi és belföldi kiküldetés között elszámolás szempontjából? Kell-e részére napidíjat fizetni? Nem kereskedelemben dolgozóknak a vasárnapi pótlék továbbra is 50 százalék? Köszönöm!

Buszos utazás szervezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozással, aki buszokat hoz be Magyarországra és a megvásárolt buszokkal fuvaroz (utazásokat szervez) a következő kérdésekkel kapcsolatban kérnénk a segítségét: 1. Szja-ban szereplő 100 000 forintos üzemanyag-megtakarítás kifizetésénél mi az elszámolás alapja? 2. Külföldről behozott buszok esetében, ha Magyarországon nincs forgalomban olyan típusú, hogyan kell meghatározni az üzemanyagnormát? 3. Hogyan kell elszámolni az üzemanyag-megtakarítást, ha a busznak nem állandó vezetője van; akár egy napon belül is több sofőr vezeti azt. 4. A külföldi kiküldetési költségeket lehet-e forintban kifizetni? Köszönettel.

Külföldi kiküldetés – átlagbér számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Tbj. törvény 4. § k) pont 2. alpontjához kapcsolódó Vhr. szerinti, külföldi kiküldetés esetére vonatkozó átlagbér számítása során előírt, a kiküldetést megelőző egy év a kiküldetés kezdő napját megelőző 12 hónapot jelenti vagy a kiküldetést megelőző naptári évet? A dolgozó 2014. 01. 01. előtt is a kiküldő szervnél dolgozott. Például: kiküldetés kezdő időpontja 2015. április 1. Ebben az esetben a megelőző egy év 2014. 01. 01-2014. 12. 31. vagy 2014. 04. 01 - 2015. 03. 31.? Köszönettel. Szilai László

Árfolyam használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés utáni napidíjat a megelőző hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyamon forintosítom. Ha ezen a napon nincs árfolyam (például szombatra – nem munkanap –, vasárnapra, ünnepnapra esik), melyik árfolyamot kell használnom? Köszönve válaszukat!

Tartós kiküldetés járulékfizetés Kérdés

2014-ben német telephelyen kétéves kiküldetésben lévő dolgozók után itthon a minimálbér után fizettünk járulékot. Németországban a német bérből jövedelemadót fizettek. 2015-ben változik a magyar járulékfizetés alapja? Köszönöm.

Kiküldetés étkezési költség Kérdés

Tisztelt Szolgáltató! Szeretném az alábbi kérdésemre megtalálni a választ, mert több kollégával eltérő véleményen vagyunk. Társaság alkalmazottja, tagja külföldre utazik konferenciára (vállalkozás tevékenységéhez kapcsolódik a konferencia). 1/ Cégnévre szóló számlát hoz az étkezésről. 2/ 15 EUR/nap napidíjat kap. Kérdésem: hogyan kell megfizetni az 1-2. pontokban foglalt juttatás esetében az adót (szja, eho, esetleg más adó)? Kell-e egyátalán fizetni adót? Szeretném kérni továbbá a válaszban a törvényi hivatkozásokat is megjelölni. Nagyon köszönöm: Kazánné Hődör Anikó

Amit a kiküldetési költségek adózásáról és elszámolásáról tudni kell Cikk

Kell-e adózni a dolgozók szállásköltsége és étkeztetése után belföldi kiküldetés esetén? Olvasónk kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Kiküldetés alatt elromlott autó javítási költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosának tulajdonában lévő mikrobuszra, amit elsősorban eszközök szállítására használnak, a magánszemélynek ki lehet-e fizetni kiküldetési rendelvény alapján a költségeit? Ezen felül, ha kiküldetés alatt elromlik az autó, a kft. elszámolhatja számla alapján a javítás költségeit? Válaszát előre is köszönöm.

Belföldi kiküldetés költségelszámolás Kérdés

Egy budapesti kft. alkalmazottai több hónapon keresztül egy vidéki nagyvárosban dolgoznak. Mivel a dolgozók budapestiek, a cég szállást bérel részükre a munkavégzés helyén. Elszámolható-e ez a számlával igazolt szállásköltség adómentesen? A dolgozók étkeztetését vendéglátóipari helyen oldja meg, melyről számlát kér. Elszámolható-e ez a költség, illetve hogyan kell adózni utána? Üdvözlettel várom válaszát.

Hiányzó úti beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. munkavállalója (ügyvezető) rendszeresen vesz részt külföldi kiküldetéseken. Sajnos a költségszámlákon (szállás, étkezés, üzemanyag, stb.) kívül semmilyen bizonylatot nem ad le könyvelésre, ami az út hivatali voltát alátámasztaná (kiküldetési utasítás, ktg.elszámolás, úti beszámoló...) Ezek hiányában elszámolhatók valamilyen formában ezen költségek? Köszönettel: Ildikó

Üzleti út költségeinek elszámolása egyéni vállalkozónál, ügyvezetőnél Cikk

Egyéni vállalkozó (és egyúttal ügyvezető) Olvasónk arról érdeklődött, miként számolhatja el üzleti utazásainak vasúti és étkezési költségeit. Kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.

Nem munkaválló albérletének adózása Kérdés

Tiszelt Szakértő! Társaságunkhoz külföldi - német - kapcsolt vállalkozásunk dolgozói érkeznek változó időtartamra, de jellemzően egy-másfél éves időtartamra kiküldetés keretében. A cégünkhöz érkező személyek bérét társaságunk a külföldi társaság részére megtéríti, de jogi értelemben a külföldi cég marad a munkáltatójuk, mi lényegében az úgynevezett gazdasági munkáltatójuk vagyunk a kiküldtetés időtartamára. A társaságunk minden külföldi személy számára lakást is bérel, mely bérleti díjat a társaság költségei között számoljuk el. A kérdésem arra irányul, hogy ezen lakások bérleti díja kapcsán jelentkezik-e valamiféle adókötelezettség cégünknél, vagy a mostani gyakorlatnak megfelelően a bérleti díjak számlájában foglalt összeg szállásköltség címén elszámolható - annak áfája levonahtó -, és egyéb adófizetési kötelezettség cégünknél nem keletkezik? Ritkábban egy-egy rövidebb projektünk kapcsán csak pár hónapra érkeznek hozzánk "dolgozók", akiknek szállás gyanánt ugyancsak bérlünk lakást. Mennyiben más az ő esetük a cégünknél tartósabban - jellemzően egy-másfél éven át - kiküldetésben lévők esetével szemben? Köszönettel

Külföldi hallgató magyarországi gyakorlaton Kérdés

Kedves Szakértő! Egy németországi egyetem német állampolgárságú hallgatója szeretne gyakorlatszerzés céljából Magyarországon 5-6 hónap időtartamban dolgozni, a gyakorlatot nem az iskola írja elő. Kétféle megoldásban gondolkoduk, egyrészt hogy kötünk vele egy munkaszerződést és minden bért és juttatást mint munkavállalónak fizetjük, vagy az anyavállalatunknál lenne szerződése és a bérét is onnan kapná, nálunk pedig kiküldetésben lenne. A kérdésem ezzel kapcsolatosan, hogy milyen bejelentési kötelezettségünk van, illetve hogyan lesz a biztositása ezen esetekben.

Kiküldetés, üzleti út költségei Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, de van egy kft.-m is ugyanezen tevékenységre, tehát mindkét cégformát érintheti a válasz. Székhelyem Baranyában van, de telephelyem működik Pesten. Ügyfeleim nagy része Pesten tevékenykedik. Nincs autóm, az ügyfelekhez vonattal jutok el. Ha a székhelyemről a telephelyre megyek, gyakran 1-2 napot is lefoglal az üzletfelekkel való találkozás. Ilyenkor a telephelyemen alszom. Ezeken a napokon van valamilyen lehetőség arra, hogy étkezés címén költségeket számoljak el? Ha igen, akkor ez kizárólag csak éttermi étkezés lehet, vagy vásárolt hideg élelmiszer is elszámolható számla ellenében? Ha kiküldetési rendelvényt készítek ezekre a napokra magamnak, akkor abban különíthetek el magamnak költséget erre? Ez esetben hogyan, és kinek kell adózni a kiküldetés alapján részemre kiutalt költség vagy pénz után? Mik a szabályok erre vonatkozólag egyéni vállalkozóként, és mik társaságként? (Nem munkaviszonyban látom el a tevékenységemet, hanem ügyvezetőként és egyszemélyes a kft.) Ha a székhelyemről a telephelyre megyek, azaz először nem ügyfélhez, akkor, ha jól értelmezem, nem lehet üzleti útnak tekinteni az utat. Viszont, ha székhelyről először üzletfélhez, majd azután telephelyre, akkor már igen. Az útiköltség elszámolása tekintetében fontos az, hogy telephelyre vagy üzletfélhez megyek először? Köszönöm a válaszokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink