467 találat a(z) kiküldetés cimkére
Külföldi kiküldetés – köztisztviselő II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az atonos című kérdésre adott válaszában hivatkozott a 172/2012. (VII. 26.) kormányrendeletre, ami az Ön tájékoztatása alapján a polgármesteri hivatalokban dolgozó köztisztviselőkre nem terjed ki, így az abban meghatározott összeg sem alkalmazható a napidíjak vonatkozásában. Ebben az esetben a munkáltató szabadon állapíthatja meg a napidíj mértékét? A kérdésben megjelölt időszakban (csütörtöktől vasárnapig) a köztisztviselő ténylegesen munkát végez külföldön, mivel hivatalos rendezvényeken vesz részt. Ilyen esetben még az elutazás előtt ki kellene adni a pihenőidőt annak érdekében, hogy a heti 48 órát ne haladja meg a munkavégzés? Lehetséges lenne esetleg egy hétre munkaidőkeretet meghatározni úgy, hogy hétfő, kedd lesz a pihenőnap, és szerdától vasárnapig kerül osztják be a munkaidejét?
Külföldi kiküldetés – köztisztviselő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Polgármesteri hivatalnál dolgozó köztisztviselő külföldi kiküldetésével kapcsolatban szeretnék kérdéseket feltenni. 1. 5/2-es munkarendben dolgozó köztisztviselő csütörtök reggeltől vasárnap esti hazaérkezéséig kiküldetésben vett részt egy hivatalos rendezvényen egy EU tagállamban. Ebben az esetben minden napra jár neki a napidíj? Mennyi a napidíj maximális, illetve minimális összege? Mi van abban az esetben, ha ebédet kap minden nap? A csütörtök-pénteki illetményén kívül szombatra, illetve vasárnapra rendkívüli munkavégzés alapján kell az illetményét elszámolni? Amennyiben vasárnap érkezik haza, hétfőn mehet dolgozni pihenőnap kivétele nélkül? Ha nem, akkor mi a teendő? 2. Hétköznapra eső munkaszüneti napon (márc. 15.) külföldi kiküldetést (13 óra utazással együtt) teljesítő köztisztviselő részére milyen juttattásokat kell számfejteni?
Külföldi munkavégzés 183 napon túl Kérdés
Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar cég munkavállaló 183 napon túl dolgozik kiküldetésben Németországban, akkor ha jól tudjuk, hogy az szja-t és az egészségbiztosítást fizeti otthon, minden egyebet a célországban. Kérdésem az lenne, hogy ezeket az adókat a bejelentett magyar alapbérre, ami jelen esetben a minimálbér, kell megfizetni, vagy a kiküldetésre eső bérre is? Válaszát köszönöm!
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy külföldi kiküldetés esetén (Lengyelország) egy fő dolgozóra mennyi a kiküldetési díj, és azt milyen járulékos költségek terhelik? A cég dolgozói gépeket, berendezéseket visznek ki külföldre, amiket ott összeszerelnek, majd jönnek vissza. Ez kb. egy-két hetes kinti tartozkodást jelentene. Köszönöm előre is a válaszukat. Üdv: Anita
Adóköteles-e a kiküldetéskor adott napi 500 forint? Kérdés
Belföldi kiküldetés során (mely meghaladja a napi 6 órát) adott 500 forintos költségtérítés után kell-e szja-t fizetni a dolgozónak? Köszönettel: Endre
Mikor jár napidíj? – A kiküldetési költségek elszámolásáról Cikk
A munka törvénykönyve szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszony teljesítésével indokoltan felmerülő költségeit. Ennek mértéke azonban nincsen meghatározva, így gyakori vita forrása lehet. A belföldi, valamint a külföldi kiküldetés szabályai ráadásul gyakran változnak és egymással sok tekintetben nincsenek összhangban. Ezt tetézi, hogy az egyes kormányrendeletek a munkajogi és az adójogi fogalmakat is keverik. Ebben kísérlünk meg rendet vágni az alábbi elemzéssel.
183 napnál hosszabb kiküldetés járulékfizetési és adózási szabályai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon letelepedett kft. munkavállalói Dániában letelepedett társaság részére villanyszerelési munkát (ingatlanberuházáshoz kapcsolódó) végeznek kiküldetésben. A munkavállalók munkavégzése ciklikus. Dániában három hét és Magyarországon más munkavégzési helyen egy hét után, megint Dániában három hét, összességében meg fogja haladni a 183 napot a kinti tartozkodási idő. Kérdéseim: 1. Hogyha már előre tudjuk, hogy a kiküldetés (megszakításokkal együtt) el fogja érni a 183 napot már a kiküldetés kezdetekor, hová kell jelenteni a külföldi munkavégzést és a 1708-as bevalláson úgy kell jelenteni az adott munkavállalót, vagy sem? Hogyan járunk el helyesen? 2. Ha előre nem tudott, hogy el fogja érni a 183 napot a kiküldetés, de mégis el fogja érni, mit kell tenni, hogyan kell a járulékot és adót számfejteni és bevallani? 3. Ha úgy számoltunk, hogy eléri, de bármilyen előre nem látható ok miatt mégsem éri el, mit kell tenni? 4. Adott munkavállaló már korábban egy másik munka kapcsán kiküldetésen volt Hollandiában, neki a 183 nap hogyan számítódik, ha utána Dániába lesz kiküldve és hol fizetendő a járuléka és adója? 5. Hogyha eléri a külszolgálati idő a 2 évet (24 hónap) akkor mit kell tenni, hol és hogyan kell jelenteni? 1708-as bevallást adott munkavállalóra hogyan kell kitölteni? 6. 183 nap számításának menete, dokumentálása milyen bizonylatokat követel meg? 7. Tartósan (183 túli) kiküldetésben lévő munkavállalót hogyan illeti a szabadság?
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy külföldi kiküldetés esetén (Szlovákia) egy fő dolgozóra mennyi a kiküldetési díj, és azt milyen járulékos költségek terhelik? A cég dolgozói gépeket, berendezéseket visznek ki külfüldre, amiket ott összeszerelnek, majd jönnek vissza. Ez kb. egy-két hetes kinti tartozkodást jelentene. Köszönöm előre is a válaszukat. Üdv: Anita
Kiküldetés Kérdés
Egyéni vállalkozó egy kifizetővel köt megállapodást vizsgáztatásra. Azonban a személygépkocsi – ami magánszemély tulajdonában van – költségeit (utazási) külön megbízási szerződés alapján a kft. kiküldetési rendelvény alapján téríti meg neki. Megteheti ezt a kifizető? Válaszukat előre is köszönöm.
Kiküldetés bérelt autóval Kérdés
Tisztelt Szakértő! A dolgozónak nincs saját személygépkocsija, csak bérelt. A munkáltató megtérítheti-e neki a kiküldetés költségeit, kiküldetési rendelvény alapján NAV üzemanyagnorma és hivatalos amortizáció elszámolásával?
Külföldi részvénytársaság és alvállalkozóinak építkezése Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lengyel részvénytársaság Magyarországon építési munkálatokat fog végezni, lengyel alvállalkozók segítségével. A munkálatokat az rt. magyar cége rendelte meg, a lengyel rt. számlázza a munkálatokat a magyar cégének, a lengyel alvállalkozók számláznak a lengyel rt-nek különböző munkafázisokat. A két ország között van egyezmény. Az egyezmény szerint: 3. Az építési terület, vagy a szerelési vagy berendezési munkálatok csak akkor képeznek telephelyet, ha időtartamuk 12 hónapot meghalad, a munka rövidebb ideig fog tartani, tehát társasági adó alá nem tartozna (szerintem). Kérdésem: elég, ha kiváltom a lengyel rt.-nek és külön-külön az alvállalkozóknak a magyar adószámot, és amíg itt dolgoznak a magyar adószámmal számláznak, vagy kell fióktelepet létesíteni, esetleg kft.-t létrehozni ezekre a munkákra? Ide vonatkozik az 1988. évi XXIV. törvény a külföldiek magyarországi befektetéseiről szerint: 3. § 1 bek.? Az alvállalkozó dolgozói lengyelek, akik hosszú kiküldetésben lennének, a lengyel alvállalkozótól kapnák a fizetésüket. Mi a teendő? Adószámot kell kiváltani vagy fióktelepet létesíteni? A dolgozók lehetnek-e kiküldetésben (kb. 8 hónap), Magyarországon nem kell utánuk semmit fizetni? Az ügy nagyon sürgős, nagyon kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel: Dominika
Sportversenyszervezés költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. autóversenyeket szervez. Nincs alkalmazottja. Az ügyvezető szervezi a versenyeket belföldön és külföldön. A cég bevételei a nevezési díjakból származik. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen költségeket lehet elszámolni a bevételekkel szemben? Kell-e belföldi és külföldi kiküldetést készíteni rendelvényeket készíteni? Köszönettel: Szatmári Marika
Külföldi kiküldetés Kérdés
Munkáltatóm egy gépkocsivezetőjét (futárpostai tevékenység) az osztrák és magyar határ menti települések kiszolgálására kívánja foglalkoztatni. Reggel kb. 2 órát Bécsben tölt el, utána elindul Magyarországra és a Bécsben felvett küldeményeket Magyarországon teríti. Közben itt fel is vesz küldeményeket, amelyekkel kb. délután 3 órakor elindul Ausztriába és azokat ott leadja. Szállása Ausztriában van, amit a munkáltató nevére kiállított számla alapján a munkáltató fizet. Kérdésem: ez külföldi kiküldetés? Jár-e neki kiküldetés és mennyi? Köszönettel Rózsika
Szállásköltség adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. szlovák állampolgárt alkalmaz magyarországi székhelyű vállalkozásában. A kérdéseim a dolgozóval kapcsolatosan felmerülő szállásköltségekkel kapcsolatosak: 1. A cseh központban volt kiküldetésben a dolgozó betanításon. Az ezzel kapcsolatos hotel költségről a munkáltató nevére kiállított számlával rendelkezünk. Ez a költség adómentesen elszámolható, ha jól tudom, mint a kiküldetési költség része? 2. A dolgozó megfelel a 2017-től adómentesen adható albérlet támogatás feltételeinek: 60 kilométernél messzebb lakik, 1,5 óránál hosszabb az utazási ideje, nincs és nem is volt ingatlana közelebb 12 hónapon belül. Tehát adható a támogatás a munkáltató által. Viszont január hónapban nem albérletben lakott a munkavállaló, hanem átmenetileg hotelben kellett tartózkodnia. Ez a költség is fedezhető az említett támogatásból? Ha a hotel költsége magasabb az adható összegnél, akkor a különbség hogyan adózik, minek minősül? És decemberre hogyan adózik az ilyen jellegű juttatás, a hotel költsége? Előre is köszönöm a segítségét!
Kiküldetés mérnökök részére Kérdés
Tisztelt Hölgyem /Uram! Egy budapesti cég munkavállalói mérnökök, akik munkájukat nem a székhelyen látják el, hanem az éppen aktuális magyarországi projekthelyszínen. A munkaszerződésük szerint a munkavégzés helye Magyarország. Lehet-e nekik a saját gépjármű-használatra kiküldetést (kiküldetés rendelvényen) adni? Illetve az ő esetükben figyelembe kell-e venni az Mt. 53. § szerinti 44 napot/ év? A munkakörök és munkáltató nem változik? Előre is köszönettel.