480 találat a(z) kiküldetés cimkére

Fióktelep munkavállalói, kiküldött munkavállalók Kérdés

Tisztelt Adózóna! A külföldi (EU) fióktelep munkavállalóira kiterjedhet-e a hazai cég kollektív szerződése, illetve ki kell hogy terjedjen? Ha külföldi kiküldetésben dolgoznak kint az itthoni munkavállalók, akkor rájuk és a fióktelep munkavállalóira milyen közös szabályok terjednek ki (például legkisebb bér, munkavédelem stb., azonos béren kívüli juttatások)? Köszönettel.

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés esetén mi, hogyan számolható el, és mit melyik sorokra kell betenni az áfabevallásba? EU-s és harmadik ország között van különbség? Például EU-snál kell-e közösségi adószám (mondjuk taxinál, szállásnál) vagy az ottani igénybevételnek számít és az áfa bevallás 17-es sorába kerül? És mit lehet nyugta alapján (például taxi, repülőjegy)? Szállásról kell számla vagy elég nyugta? Étel, italról kell számla vagy elég a nyugta? Kiküldetési rendelvénybe csak a nyugtásakat és a napidíjat kell-e beírni, a számlásakat pedig céges számlaként lekönyvelni? Az áfáját van, aminek le lehet vonni (például szállás, repjegy, étel-ital)? Miket kell berakni az áfabevallásba és melyik sorokra? A külföldi étel-ital természetbeni juttatásnak minősül és ugyanúgy kell rá szja- és ehót számolni és fizetni?

Kiküldetés és magáncélú kint tartózkodás II. Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám Úr! Köszönöm gyors válaszát, de a kérdésem arra vonatkozott, hogy abban az esetben is a munkavállaló köteles téríteni a külföldi oda-visszautazás költségeit, ha a munkavállaló a kiküldetés vége, a hivatalos út befejeztével nem utazik vissza, hanem szabadságot vesz ki, és a külföldi országban marad még egy hétig, és azt követően utazik haza? Ebben az esetben is igaz, hogy a munkáltatónak nincs többletköltsége, ahhoz viszonyítva, hogy a kiküldetés végén hazautazik a munkavállaló? Ugyanakkor a munkavállónál jelentkezik egy megtakarítás, hiszen a külföldi út utazási költsége nem merül fel. Kérdésemet is a munkavállaló költségmegtakarítása miatt tettem fel. Válaszát köszönöm.

Kiküldetés és magáncélú kint tartózkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló hivatalos útra az USA-ba utazik, 10 napra. Most azzal a kéréssel fordult a kft. vezetőségéhez, hogy a kiküldetési időszakon felül, a szabadsága terhére egy hetet kint szeretne tölteni. Természetesen a munkavállaló úgy gondolja, hogy az utazási költséget a munkáltatója fizeti. Kérdésem, helyes-e a munkavállaló kérése és álláspontja az utazási költéségek terheinek elszámolásával kapcsolatban? Válaszát köszönöm.

Belföldi kiküldetés történik-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiküldetés terén többször változtak a szabályok (például az szja törvény is), ezzel kapcsolatban szeretném segítségét kérni. Ha a munkaszerződés szerint a munkavégzés helye Magyarország, úgy munkajogilag úgy tudom nincs kiküldetés. Napidíj szempontjából az szja 3. § 11. utolsó mondata miatt számomra ez nem egyértelmű: Például ha egy munkavállaló munkavégzési helye a szerződés szerint Magyarország, általában Debrecenben dolgozik, de a székhely Miskolcon van, akkor ez esetben milyen esetben történik szja törvény szerint kiküldetés? Ha a székhelyen dolgozik épp, az a kiküldetés (hiszen a szerződés az egész országot jelöli ki, általában pedig Debrecenben dolgozik), vagy épp ellenkezőleg, ha nem ott dolgozik, akkor lesz mindig belföldi kiküldetés? A hivatkozott rész annyit ír, hogy ha több telephely van, vagy ezek hiányában a székhely a munkahely. Ezért tartok tőle, hogy Magyarország esetén a székhely lesz végül az, és akkor már Debrecen kikötése valósít meg kevesebb kiküldetési díjat, és egyben jogszerű is (vállalatcsoport másik tagvállalatánál végez irodai munkát, ezért kell a székhelyen csak keveset dolgoznia). Vagy Magyarország kikötése esetén nincsen kiküldetés szja szempontból sem? A lenti válasz utolsó bekezdése is azt sugallja számomra, hogy Magyarország kikötése esetén is lehet napidíj. A szakértőnek hiszek, de jól értelmezem az abban írtakat (más, ott telephely szerepel, Magyarország kikötése nem)? http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_4_Kikuldetes_vagy_munkaba_jaras_hxw Köszönettel.

Kiküldetés vagy munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tevékenysége közúti áruszállítás. Telephellyel rendelkezünk Hajdú-Bihar megyében és Budapesten is. A budapesti telephelyre naponta egy kamion viszi fel az árut, melyet ott átpakolás után gépjárművezetőink leterítik. A gépjárművezetők saját gépjárművel a környező városokból először beutaznak a Hajdú-Bihar megyei telephelyünkre, majd négyen egy gépjárművel utaznak fel Budapestre, majd onnan terítés után vissza. Az szja-törvény alapján a két telephely közötti utazás – véleményem szerint kiküldetés –, melynek költségét kiküldetési rendelvény alapján fizeti ki cégünk a gépjárművét használó munkavállalónak, valamint minden munkavállaló megkapja a napi 500 forint napidíjat. A gépjárművezetők munkaszerződésében a munkahely változóként van megjelölve, egyezően az 1988. I. törvénnyel. A Mt. szerinti kiküldetés szerintem nem értelmezhető emiatt, mivel nem történik munkaszerződéstől eltérő helyen munkavégzés, de a munkába járás kritériumának sem felel meg, mivel nem a lakó- vagy tartózkodási helyről indul az utazás. Kérdésem az lenne, hogy munkaügyi szempontból kiküldetésnek minősül-e a két telephely közötti utazás, beleszámít-e a munkaidőbe, milyen térítés jár ezen időre, vonatkozik-e rá az évi 44 nap korlátozás? Válaszát várva maradok tisztelettel.

Hol biztosított az USA-ból Magyarországra küldött munkavállaló? Itt a válasz Cikk

Tájékoztatót tett közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok kormányai között létrejött szociális biztonsági egyezmény kiküldetési szabályairól.

Magyarország elutasítja a magasabb külföldi kiküldetési díjat Cikk

Magyarország minden rendelkezésére álló eszközzel fellép a tagállami hatáskörök csorbítására irányuló bizottsági törekvésekkel szemben – mondta Varga Mihály Varsóban, a Visegrádi négyek munkaügyi és szociális ügyekkel foglalkozó minisztereinek találkozóján. A nemzetgazdasági miniszter közölte, a V4 tagországok közös álláspontja továbbra is az, hogy támogatják a visszaélésekkel szembeni fellépést, a szabályok kikényszerítését, viszont elutasítják a kiküldetési irányelv tervezett módosítását és visszautasítják a „szociális dömpinggel” kapcsolatos vádakat.

Magyarországi kiküldöttek adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy korábbi kérdésemben megvitattuk az alábbi kérdést: indiai cég Magyarországra küldi alkalmazottait, hogy itt továbbra is az ő alkalmazásában képviselje a céget és dolgozzon neki. A járulékokat ott fizetik, a bért onnan kapják, azon személyek esetében, akiknél ennek a kiküldetésnek az időtartama meghaladja az adóévben a 183 napot, Magyarországon a jövedelmük után szja-fizetési és bevallási kötelezettségük keletkezik, továbbá mivel kifizető nincs, aki ezt levonja, amolyan "önadózói" státuszba kerülnek, amiből pedig az következik, hogy negyedévente adóelőleget kell fizetniük. További kérdésem ennek a technikai része, tudomásom szerint Indiában az alkalmazottak után nem fizettek adót, csak járulékokat a kettős adóztatást kizáró egyezmény értelmében. Adóazonosítóval már rendelkeznek. Helyesen járok el, ha a bérüket és ennek a 15 százalékos adóját havi bontásban a kifizetés napja szerinti MNB árfolyamon átváltva állapítom meg ? Továbbá kérem segítségét, hogy az szja-bevallást mely soraiban tudom ezeket feltüntetni? Köszönöm

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országba küldi ki dolgozóját 12 napra. A napidíj nettó 28 euró/nap. Az indulástól kezdve a hazaérkezésig minden napra megkapja a napidíját. Szerinte a külföldön eltöltött hétvégékre – amelyeket munkával tölt – plusz szabadság is megilletné. Cégünk szerint – mivel kap napidíjat – ez az igény nem jogos. Ha meg jogos, akkor választhatja-e, hogy napidíjat kap vagy szabadságot vesz ki, miután hazaérkezik? Létezik esetleg valami törvényi szabályozás, amelyben le van írva, hogy tényleg jár a szabadság pluszban? Köszönettel.

Külföldi kiküldetés számláinak elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó kft. szállít Németországba, Csehországba. Deviza alszámlát nyitott, amelyet bizonyos összeggel feltölt. A devizaszámla bankkártyája a sofőrnél van. A számlához tartozó bankkártyával fizeti a sofőr a külföldi szállást, üzemanyagot, étkezést a külföldi tartózkodása alatt. Hogyan számolható el az étkezés, a szállás költsége a kft.-ben? Ha készpénzt ad a kft. a sofőrnek, szintén külföldi fuvar esetén az esetleges költségek fedezésére, és azzal elszámol a sofőr a számlák alapján, amely a kft. nevére szól, hogyan kezelendő az a kft. részéről a számfejtésben, illetve a könyvelésben? Német minimálbért kell-e számfejteni a sofőr kint tartózkodása idejére? Köszönöm válaszát.

Társas vállalkozó külföldi napidíja és szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy társas vállalkozó külföldi tartózkodása esetén a társas vállalkozás címére kiállított szállásdíjszámla elszámolása lehetséges-e? Ezen kívül számolható-e el napidíj is 15 euróig?

Köztisztviselő napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy köztisztviselőnek milyen jogszabály alapján jár külföldi kiküldetés esetén napidíj, illetve lemondhat-e róla?

Külföldi kiküldetés – köztisztviselő II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az atonos című kérdésre adott válaszában hivatkozott a 172/2012. (VII. 26.) kormányrendeletre, ami az Ön tájékoztatása alapján a polgármesteri hivatalokban dolgozó köztisztviselőkre nem terjed ki, így az abban meghatározott összeg sem alkalmazható a napidíjak vonatkozásában. Ebben az esetben a munkáltató szabadon állapíthatja meg a napidíj mértékét? A kérdésben megjelölt időszakban (csütörtöktől vasárnapig) a köztisztviselő ténylegesen munkát végez külföldön, mivel hivatalos rendezvényeken vesz részt. Ilyen esetben még az elutazás előtt ki kellene adni a pihenőidőt annak érdekében, hogy a heti 48 órát ne haladja meg a munkavégzés? Lehetséges lenne esetleg egy hétre munkaidőkeretet meghatározni úgy, hogy hétfő, kedd lesz a pihenőnap, és szerdától vasárnapig kerül osztják be a munkaidejét?

Külföldi kiküldetés – köztisztviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Polgármesteri hivatalnál dolgozó köztisztviselő külföldi kiküldetésével kapcsolatban szeretnék kérdéseket feltenni. 1. 5/2-es munkarendben dolgozó köztisztviselő csütörtök reggeltől vasárnap esti hazaérkezéséig kiküldetésben vett részt egy hivatalos rendezvényen egy EU tagállamban. Ebben az esetben minden napra jár neki a napidíj? Mennyi a napidíj maximális, illetve minimális összege? Mi van abban az esetben, ha ebédet kap minden nap? A csütörtök-pénteki illetményén kívül szombatra, illetve vasárnapra rendkívüli munkavégzés alapján kell az illetményét elszámolni? Amennyiben vasárnap érkezik haza, hétfőn mehet dolgozni pihenőnap kivétele nélkül? Ha nem, akkor mi a teendő? 2. Hétköznapra eső munkaszüneti napon (márc. 15.) külföldi kiküldetést (13 óra utazással együtt) teljesítő köztisztviselő részére milyen juttattásokat kell számfejteni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyes alatti munkavégzés

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kötelezettség átvállalása II.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Osztalék-visszaírás bejelentése – AVBA

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink