476 találat a(z) kiküldetés cimkére
Kiküldetés étkezési költség
Kérdés
Tisztelt Szolgáltató! Szeretném az alábbi kérdésemre megtalálni a választ, mert több kollégával eltérő véleményen vagyunk. Társaság alkalmazottja, tagja külföldre utazik konferenciára (vállalkozás tevékenységéhez kapcsolódik a konferencia). 1/ Cégnévre szóló számlát hoz az étkezésről. 2/ 15 EUR/nap napidíjat kap. Kérdésem: hogyan kell megfizetni az 1-2. pontokban foglalt juttatás esetében az adót (szja, eho, esetleg más adó)? Kell-e egyátalán fizetni adót? Szeretném kérni továbbá a válaszban a törvényi hivatkozásokat is megjelölni. Nagyon köszönöm: Kazánné Hődör Anikó
Amit a kiküldetési költségek adózásáról és elszámolásáról tudni kell
Cikk
Kell-e adózni a dolgozók szállásköltsége és étkeztetése után belföldi kiküldetés esetén? Olvasónk kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.
Kiküldetés alatt elromlott autó javítási költségei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosának tulajdonában lévő mikrobuszra, amit elsősorban eszközök szállítására használnak, a magánszemélynek ki lehet-e fizetni kiküldetési rendelvény alapján a költségeit? Ezen felül, ha kiküldetés alatt elromlik az autó, a kft. elszámolhatja számla alapján a javítás költségeit? Válaszát előre is köszönöm.
Belföldi kiküldetés költségelszámolás
Kérdés
Egy budapesti kft. alkalmazottai több hónapon keresztül egy vidéki nagyvárosban dolgoznak. Mivel a dolgozók budapestiek, a cég szállást bérel részükre a munkavégzés helyén. Elszámolható-e ez a számlával igazolt szállásköltség adómentesen? A dolgozók étkeztetését vendéglátóipari helyen oldja meg, melyről számlát kér. Elszámolható-e ez a költség, illetve hogyan kell adózni utána? Üdvözlettel várom válaszát.
Hiányzó úti beszámoló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. munkavállalója (ügyvezető) rendszeresen vesz részt külföldi kiküldetéseken. Sajnos a költségszámlákon (szállás, étkezés, üzemanyag, stb.) kívül semmilyen bizonylatot nem ad le könyvelésre, ami az út hivatali voltát alátámasztaná (kiküldetési utasítás, ktg.elszámolás, úti beszámoló...) Ezek hiányában elszámolhatók valamilyen formában ezen költségek? Köszönettel: Ildikó
Üzleti út költségeinek elszámolása egyéni vállalkozónál, ügyvezetőnél
Cikk
Egyéni vállalkozó (és egyúttal ügyvezető) Olvasónk arról érdeklődött, miként számolhatja el üzleti utazásainak vasúti és étkezési költségeit. Kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.
Nem munkaválló albérletének adózása
Kérdés
Tiszelt Szakértő! Társaságunkhoz külföldi - német - kapcsolt vállalkozásunk dolgozói érkeznek változó időtartamra, de jellemzően egy-másfél éves időtartamra kiküldetés keretében. A cégünkhöz érkező személyek bérét társaságunk a külföldi társaság részére megtéríti, de jogi értelemben a külföldi cég marad a munkáltatójuk, mi lényegében az úgynevezett gazdasági munkáltatójuk vagyunk a kiküldtetés időtartamára. A társaságunk minden külföldi személy számára lakást is bérel, mely bérleti díjat a társaság költségei között számoljuk el. A kérdésem arra irányul, hogy ezen lakások bérleti díja kapcsán jelentkezik-e valamiféle adókötelezettség cégünknél, vagy a mostani gyakorlatnak megfelelően a bérleti díjak számlájában foglalt összeg szállásköltség címén elszámolható - annak áfája levonahtó -, és egyéb adófizetési kötelezettség cégünknél nem keletkezik? Ritkábban egy-egy rövidebb projektünk kapcsán csak pár hónapra érkeznek hozzánk "dolgozók", akiknek szállás gyanánt ugyancsak bérlünk lakást. Mennyiben más az ő esetük a cégünknél tartósabban - jellemzően egy-másfél éven át - kiküldetésben lévők esetével szemben? Köszönettel
Külföldi hallgató magyarországi gyakorlaton
Kérdés
Kedves Szakértő! Egy németországi egyetem német állampolgárságú hallgatója szeretne gyakorlatszerzés céljából Magyarországon 5-6 hónap időtartamban dolgozni, a gyakorlatot nem az iskola írja elő. Kétféle megoldásban gondolkoduk, egyrészt hogy kötünk vele egy munkaszerződést és minden bért és juttatást mint munkavállalónak fizetjük, vagy az anyavállalatunknál lenne szerződése és a bérét is onnan kapná, nálunk pedig kiküldetésben lenne. A kérdésem ezzel kapcsolatosan, hogy milyen bejelentési kötelezettségünk van, illetve hogyan lesz a biztositása ezen esetekben.
Kiküldetés, üzleti út költségei
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, de van egy kft.-m is ugyanezen tevékenységre, tehát mindkét cégformát érintheti a válasz. Székhelyem Baranyában van, de telephelyem működik Pesten. Ügyfeleim nagy része Pesten tevékenykedik. Nincs autóm, az ügyfelekhez vonattal jutok el. Ha a székhelyemről a telephelyre megyek, gyakran 1-2 napot is lefoglal az üzletfelekkel való találkozás. Ilyenkor a telephelyemen alszom. Ezeken a napokon van valamilyen lehetőség arra, hogy étkezés címén költségeket számoljak el? Ha igen, akkor ez kizárólag csak éttermi étkezés lehet, vagy vásárolt hideg élelmiszer is elszámolható számla ellenében? Ha kiküldetési rendelvényt készítek ezekre a napokra magamnak, akkor abban különíthetek el magamnak költséget erre? Ez esetben hogyan, és kinek kell adózni a kiküldetés alapján részemre kiutalt költség vagy pénz után? Mik a szabályok erre vonatkozólag egyéni vállalkozóként, és mik társaságként? (Nem munkaviszonyban látom el a tevékenységemet, hanem ügyvezetőként és egyszemélyes a kft.) Ha a székhelyemről a telephelyre megyek, azaz először nem ügyfélhez, akkor, ha jól értelmezem, nem lehet üzleti útnak tekinteni az utat. Viszont, ha székhelyről először üzletfélhez, majd azután telephelyre, akkor már igen. Az útiköltség elszámolása tekintetében fontos az, hogy telephelyre vagy üzletfélhez megyek először? Köszönöm a válaszokat.
Külföldi kiküldetés – napidíj
Kérdés
Egy dolgozónkat 1 hónapig Németországba kell küldeni, ottani számítástecnikai munkavégzés céljából. Kötelező napi díjat fizetni, ha igen, mennyit? A napi díjba beletartozik a szállás és utazási költség is, vagy azokat külön elszámolhatjuk költségnek? Vagy az összegyűjtött számlái alapján kiküldetési rendelvényre fizethetjük a kiadásait? A napidíjnak van-e felső határa, valamint milyen adóvonzata van?
Napidíj elszámolása külföldi állampolgár esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatunk két új sales-es kollégát alkalmaz a cseh és a szlovák vevői kör szélesítése céljából. Cseh illetve szlovák állampolgárok, a munkahelyük a komáromi irodánk, valamint Csehország, illetve Szovákia. Kérdésünk: mikor jár részükre napidíj, amikor harmadik országba (Magyarországon, illetve Csehországon vagy Szlovákián kívül) utaznak? Köszönettel: Andrea
Munkába járás vagy kiküldetés?
Kérdés
Orvosi tevékenységet végző társaságnak a székhelytől eltérő városokban is van tevékenysége. Ezt a tevékenységet az ottani kórháznak számlázzák az elvégzett műtétekről és járóbeteg-ellátásról. Ezek a városok telephelyként, illetve fióktelepként a társasági szerződésben is szerepelnek. A kérdés arra vonatkozik, hogy az egyébként 36 órát meghaladó munkaviszonnyal másutt rendelkező, de a társaságban részmunkaidővel munkaviszonyban lévő orvosoknál a fióktelepen végzendő munka ellátása érdekében használt saját gépkocsi munkába járásnak vagy kiküldetésnek minősül? Tehát 9 Ft/km-t számolhatnak el, vagy kiküldetési rendelvényen a törvényben meghatározott mértékű költséget számolhatják el (NAV üzemanyagár + 9Ft/km)?
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Sok civil szervezet számára "mumus" a külföldi kiküldetés és nálam is felmerül, mint probléma. Szeretném jól csinálni, amennyire csak lehetséges! Kettő eset van, ami foglalkoztat: I.) Napidíj kifizetése, elszámolása, bizonylatolása, adóvonzata és bevallása? II.) Saját gépkocsival megy a munkavállaló külföldre, vagy tiszteletdíjas? Az I.) esetről bővebben: általában tiszteletdíjas tisztségviselőket küldenek külföldi konferenciára, de volt, hogy önkéntes tagot küldtek Svédországba egy kiállításról fotóanyagot készíteni (olyan eset is van, hogy munkavállaló megy Varsóba kiállítás-szervezés kapcsán).Tehát a kérdésem a következő lenne: adott a magánszemély, aki napi 15 euró külföldi kiküldetési díjat kap – a szervezet előre lefoglalja és bankon keresztül megvásárolja a repülőjegyet –, a kiküldött magánszemély külföldön autót bérel, tankol, és kártyával szállást fizet, a számlák a kiküldő szervezet nevére szólnak. Fgyelnem kell-e, hogy az adott magánszemély a szervezetnek munkavállalója, tisztségviselője (tiszteletdíjat kap) vagy önkéntese (fogadó szervezetként szerződéssel)? És itt kezdődik a problémám: a repülőjegyet kifizették decemberben, az út időpontja 2014.01.17-01.20-ig. Megkapom a számlákat és elkezdem feldolgozni időrendi sorrendben. A kiküldetési rendelvényen feltüntetem a fontosabb adatokat, majd indulás-érkezés és a napidíj összegét, melyet az eseményt megelőző hónap 15-ei árfolyamon számolok át forintra. Mivel a számlák a szervezet nevére szólnak, a szállás és a dologi kiadások között feltüntetem. De nem tudom eldönteni, hogy az adott 15 Eur/nap napidíjat hogyan bérszámfejtsem? Adóköteles? Adómentes? Összevont jövedelem? Hogyan kell bérszámfejteni? Hogyan helyes a kiküldetési rendelvény kitöltése? A 1408-on vallanom kell? A II.) kérdés a problémával: felmerül még az a kérdés is, hogy Romániába, Szlovákiába saját gépkocsival megy át az elnök vagy valamelyik tisztségviselő, akkor jól csináltam-e? Ebben az esetben én lefénymásoltatom a forgalmi engedélyét az autónak+kötelező felelősségbiztosítási csekket, és a leadott útnyilvántartás alapján íratok kiküldetési rendelvényt a megtett kilométerekre, útleírással. Ezt a gazdasági vezetővel és elnökkel, mint kiküldetést elrendelőkkel aláíratom. A 1408-as bevallásban a magánszemély 1408M lapján a 365. sorban "Nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítés" sorban tüntetem fel "3" kóddal (magánszemély tételes költségelszámolásról nyilatkozott) b.) oszlop bevételébe is beleírom és a c.) elszámolható költség oszlopba is, így a d.) oszlop üres marad. Kérdésem ezt jól csinálom-e? Előre is köszönöm a segítségét! Munkájukat megköszönve, tisztelettel várom válaszukat! Szabó Anita
Kiküldetés
Kérdés
Egy egyszemélyes kft. tulajdonosa Romániába utozott üzleti céllal. A felmerült szállásköltséget és étkezési költséget kiküldetéssel el lehet számolni?
Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás - mit enged meg a törvény?
Cikk
Az új Munka törvénykönyve (2012. évi I. törvény) már nem használja az átirányítás, kiküldetés, kirendelés fogalmát, azonban a régi szabályokhoz hasonlóan lehetővé teszi, hogy a munkáltató a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztassa.