239 találat a(z) kereseti korlát cimkére

Nyugdíj melletti kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy nyugdíjas hölgy, aki közalkalmazottként ment nyugdíjba, és jelenleg a nők 40 évnyi szolgálati ideje alapján részesül ellátásban. Az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem érte el. Van módja katás egyéni vállalkozást indítani anélkül, hogy a nyugdíjának folyósítása ne szűnjön meg? Ha igen, mennyit számlázhat katás egyéni vállalkozóként? Figyelembe kell venni a minimálbér 18-szorosáról szóló rendelkezést? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Nők 40 nyugdíjas kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Aki a nők 40 programmal ment nyugdíjba, kereseti korlát vonatkozik rá a minimálbér tizennyolcszorosa alapján. Amennyiben katás egyéni vállalkozó, ott mi minősül jövedelemnek? Ha kft. tagja, de jövedelmet nem vesz ki, van járulékfizetési kötelezettsége a minimálbér alapján? A legújabb állásfoglalások szerint nem minősül öregségi nyugdíjnak. Válaszukat előre is köszönöm.

Nyugdíjnál, kereseti korlátnál ez az összeg számít Cikk

Számos esetben merül fel az a kérdés, hogy a társadalombiztosítási nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének megállapítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a nyugellátás folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a minimálbér, vagy a garantált bérminimum összegét kell-e figyelembe venni.

Kereseti korlát kata mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelünk a "nők 40" kedvezményes öregségi nyugdíjában részesül. Katás vállalkozóként így a havi 25 ezer forintos tételes adó fizetésére kötelezett. Jövedelme csak a katás vállalkozásából származik. Jól gondolom-e, hogy nem vonatkozik rá a kereseti korlát, mivel nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelemmel ebben az esetben nem rendelkezik, csak a kata bevételi értékhatárra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmaznunk. Üdvözlettel: Ticz Mariann

Nők 40 melletti jövedelemkorlát év közi nyugdíjazás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkatársunk 2017. június 30-án megszünteti munkaviszonyát és 2017. július 1-jétől kéri a "nők 40" program szerinti nyugdíjazását. Ha júliustól részmunkaidőben munkába áll, az éves kereseti korlátnál figyelembe kell-e venni a 2017.január 1-június 30. közötti, még nem nyugdíjasként kapott jövedelmét?

Saját jogú nyugdíj és a korhatár előtti ellátás melletti keresőtevékenység Cikk

Kire vonatkozik a kereseti korlát? Mi a szabály, ha évközben, a nyugdíj szüneteltetése alatt szűnik meg a keresőtevékenység, illetve a közalkalmazotti, közszolgálati jogviszony? Ismertetjük.

Nyugdíj melletti munkavégzés kereseti maximuma Kérdés

Nők 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba vonuló továbbfoglalkoztatása esetén, ha szakképzett dolgozóról van szó, akkor a garantált bérminimum 180 százaléka vehető figyelembe vagy csak a bérminimum?

Nyugdíj korlát – katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ha valaki korhatár előtti nyugdíja mellett dolgozik és túllépi az úgynevezett kereseti korlátot, szüneteltetni kell a nyugdíját. Ezt a szabályt hogyan kell alkalmazni egy katás egyéni vállalkozónál? A katás bevételt, vagy annak 60 százalékát kell figyelni, vagy az itt szerzett jövedelme nem befolyásolja a nyugdíjat?

Nyugdíj: előfordul, hogy vissza kell fizetni Cikk

Ha valaki korhatár előtti nyugdíja mellett dolgozik és túllépi az úgynevezett kereseti korlátot, szüneteltetni kell a nyugdíját. De megeshet, hogy különböző okok miatt utóbb vissza kell fizetni az ellátást.

Nyugdíj folyósítása melletti keresőtevékenység Kérdés

A rendelkezések szerint ha az ellátásban részesülő személy adott évi (nyugdíjjárulék-alapot képező) keresete eléri az ún. éves keretösszeget (2017-ben 127 500 forint x18 = 2 295 000 forint), a következő hónap 1. napjától a tárgyév végéig, de legfeljebb az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárig az ellátás folyósítását szüneteltetni kell. Kérdésem az, hogy ha a keretösszeg túllépése miatt szünetel a nyugdíj folyósítása 2017. évben, akkor 2018. januártól automatikusan kap-e újra ellátást (nyugdíjat) a munkavállaló vagy kérni kell?

Nők 40 kedvezményes nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1952-ben született nő 40 éves biztosítási jogviszonnyal 2011. januárban ment nyugdíjba. Arra kérném szíves válaszát, hogy ha betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt (63,5 év), vonatkozik-e rá a jövedelem (munkabér) kereseti korlát, ami a minimálbér 18-szorosa/év? Válaszukat köszönöm.

2017-től milyen szabályok vonatkoznak a II. fokú rokkantra? Kérdés

Dolgozhat-e/vállalkozhat-e a másodfokú, véglegesen 100 százalékos rokkantnak nyilvánított, rokkantsági ellátásban részesülő személy? Van-e valamilyen (kereseti, jövedelem) korlátozás e tekintben? Beszámít-e a kereseti/jövedelemi korlátba az osztalékként vagy a katás jogviszonyban szerzett jövedelem? Kérem, hogy a válaszadásra kijelölt/felkért szakértő a válaszát/álláspontját támassza alá a hatályos jogszabályok idevágó részének jelzésével, leírásával is.

Rokkantsági ellátás melletti bér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy fő rokkantsági ellátásban részesülőt foglalkoztat heti 40 órában. A hatóság 85 százalékos egészségkárosodását állapította meg, és a "D" kategóriába sorolta. A jövedelemkorlát miatt minden 3. hónapban kell a garantált minimálbér 150 százaléka alatt tartani a bérét? Az azon kívüli hónapokban bármennyit kereshet? Az ő esetében jogosan vesszük figyelembe a garantált bérminimumot, ha középfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozik?

Kata és nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék gyors választ kapni a következő kérdésre. A nők kedvezményes lehetőségével, 40 éves szolgálati viszonnyal két hét múlva leszek nyugdijas. Katás egyéni vállalkozó vagyok. Nyugdíjba vonulásomat követően főállású vagy kiegészítő tevékenységű vállalkozónak minősülök-e? 50 vagy 25 ezer forint fizetési kötelezettségem lesz? Ha tételes költségelszámolással lennék vállalkozó, akkor járulékfizetés szempontjából minek minősülnék? Szeretném még megkérdezni, hogy a negyven év utáni kedvezmény esetén nyugdíj mellett van-e kereseti korlát katában és egyébként? Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Borosné

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátja 2016-ban Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó (2011. 12. 31-ig III.csoportba sorolt rokkant nyugdíjas) kereseti korlátja 2016-ban három egymást követő hónapban a minimálbér másfélszeresét - ez esetben- 166.500.-Ft-ot nem haladhatja meg. Ez esetben az egyéni vállalkozó főállásúnak számít az életkora miatt, és fizeti a garantált minimálbér után 10% nyugdíjjárulékot, a garantált minimálbér 150%-a után 8,5% eü.-biztosítást és munkavállalói járulékot. Szocho adót nem fizet, mert 2011. dec. 31-én rokkant nyugdíjas volt. 2012.január 1-től nem került sor felülvizsgálatra. Ebben az esetben mi számít az egyéni vállalkozó havi keresetének akkor, ha a járulékalapot képező garantált minimálbér nettó összegét nem veszi ki? Az egyéni vállalkozó 2016.évben több mint 5 hónapig táppénzsegélyezésben részesült, amiből szja-előleget vontak le. A táppénzjövedelem beleszámít ez esetben a keresetbe? Ha a több hónap alatt ki nem vett nettó összegeket egy későbbi hónapban kiveszi, akkor, hogyan kell számolni a kereseti korlátot?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gázolaj-támogatás

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Naplófőkönyv vagy pénztárkönyv?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink