242 találat a(z) kereseti korlát cimkére
Korhatár előtti nyugdíj mellett dolgozónak ennyi járulékot kell fizetnie Cikk
Mennyi járulékot kell vonni a munkaviszonyból származó jövedelem után egy 1953 decemberében született nő esetében, aki 2012 decemberében előrehozott öregségi nyugdíjba vonult? Milyen kereseti korlátozások vonatkoznak rá? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt.
Nyugdíj mellett dolgozik? Így veszítheti el ellátását Cikk
Évközi nyugdíjba menetel esetén hogyan érvényesül a kereseti korlát? Figyelembe kell venni a nyugdíjazás előtti keresetet is? Időarányosan kell kiszámolni a kereseti korlátot? Olvasónk kérdésére Winkler Róbert, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszolt.
Nyugdíj melletti munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az érthető, hogy a nyugdíjas munkavállaló éves jövedelme, ha meghaladja a minimálbér 18-szorosát, akkor attól a hónaptól kezdve nem jogosult a nyugdíjra. Kérdésem az lenne, hogy például ha valakinek a szeptember hónapig járó munkabére már meghaladja az 1 827 000 forintot, akkor az nem dolgozhat nyugdíj mellett (szeptember 25-étől menne nyugdíjba) vagy pedig a keresete nem haladhatja meg időarányosan, azaz havi szinten a minimálbér 1,5-szeresét?
Háziorvos bt. nyugdíjas beltagja vehet ki tagi kivétet (bért)? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy lassan 20 éve működő bt., ahol a öregségi korhatárt betöltött háziorvos a bt. beltagja (1943-ban született nő), s egy alkalmazottja van, aki szintén már 3 éve nyugdíjas (40 éves szolgálati idő megléte miatt). Ők nem vehetnek fel munkabért? Eddig a bt. beltagja bruttó 200 ezer forintot vett fel havonta (tagi kivét), s vallva lett utána az adó is (16 százalék szja, 10 százalék nyugdíjjárulékj és 6810 forint eba). Mert ha felvesznek, akkor a nyugdíjat nem kaphatják? Várom megtisztelő válaszukat! Böbe
Nyugdíj és eva Kérdés
Tisztelt Cím! Szeretnék segítségek kérni, pontosabban választ kapni az alábbi kérdésre: Az egyik munkatársunk a nők 40 éves nyugdíjazási lehetősége miatt szeretne nyugdíjba menni, jelenleg 59 éves. Van evás egyéni vállalkozása, amit a jelenlegi 36 órás munkaviszonya mellett végez, és továbbra is szeretné folytatni. A főállású munkaviszonya megszűnik. Ha elmegy ténylegesen nyugdíjba, akkor az evás vállalkozását szüneteltetni kell egy kis időre, vagy elég átjelentkeznie kiegészítő tevékenységet folyató evás vállalkozássá? A másik kérdés a kereset korlátra vonatkozik, amit az evás vállalkozással szeretne elérni, mint kiegészítő tevékenységet folytató evás vállalkozó. Mi számít keresetnek a korlát meghatározásához, az evás bruttó bevétel, vagy az evaalap 10 százaléka? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Juranovitz Árpádné Éd. MÉh Zrt
Nyugdíjasként külföldön dolgozik? Figyeljen ezekre az előírásokra! Cikk
Elsősorban az ország nyugati határszélén gyakori, hogy a munkabíró nyugdíjasok átjárnak Ausztriába takarítani, kapálni, szüretelni. A korhatár alatti ellátásban részesülők így szerzett jövedelmét tavasz óta másként ítélik meg a nyugdíjbiztosító szervek, mint korábban.
Rehabilitációs ellátás mellett mennyit kereshet a munkavállaló? Kérdés
Korábbi rokkantsági járadékból átalakított rehabilitációs ellátás melletti kereseti korlátot hogyan kell értelmezni? Rehabilitációs ellátás kétszerese és a legkisebb munkabér összege? Konkrétan 138 000 forint az ellátás összege és ennek a kétszerese, de a minimálbér 101 500 forint, vagy nem kereshet többet mint a minimálbér?
Szolgálati járandóság Kérdés
Kedves Széles Imre! Az általunk feltett kérdésben a nyugdíjbiztosítótól is kértünk állásfoglalást. Az alábbiakat válaszolták nekünk: - A keresetplafon, azaz éves szinten a minimálbér 18-szorosát jelentő jövedelemkorlát a külföldi munkavállalásból, illetve a mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó jövedelemre, továbbá az egyéni vállalkozói tevékenységből származó jövedelemre is kiterjed. Külföldi munkavállalás esetén az EGT-államban, biztosítással járó jogviszonyból származó jövedelem forintra átszámított értékét, míg az egyéni vállalkozó tevékenység esetén a "nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelmet" kell figyelembe venni a keresetkorlát szempontjából. Az én értelmezésemben a nyugdíjbiztosító álláspontja szerint, a külföldi jövedelem is beszámít a keresetkorlátba.
Rokkantsági ellátás több munkahely esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan rokkantsági ellátásban részesülő személyt (egészségi állapot mértéke: 57 százalék) szeretnénk foglalkoztatni havi 60 órában, akinek jelenleg is van részmunkaidős munkahelye, rehabilitációs hozzájárulás kiváltása céljából. Arra szeretnék választ kapni, hogy alkalmazhatjuk-e az illetőt anélkül, hogy megvonnák tőle a rokkantsági ellátást? Az új szabályozás szerint, ha jól értelmezem 3 egymást követő hónapban a jövedelme nem haladhatja meg a minimálbér 150 százalékát. Ez azt jelenti, hogy 3 egymást követő hónapban a jövedelme összesen nem haladhatja meg a 152 250 forintot? Tehát végeredményben a két munkahelyen nem kereshet többet összesen havi bruttó 50 750 forintnál? Ha jól tudom, 2014. január 1. előtt a 3 havi átlagbér nem haladhatta meg a minimálbér 150 százalékát. Válaszukat előre is megköszönve Üdvözlettel.
Szolgálati járandóság kereseti korlát Kérdés
Tisztelt Adózóna! A szolgálati járandóság kereseti korlátjának számításánál figyelembe kell-e venni az EU-s tagállamban (Németország) adózó jövedelmet? Köszönettel: Tünde
Ismét kereseti korlát Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Korhatár előtti nyugdíjas 2014. évi keresetéhez (1 827 000 forint) beszámítandó-e a 2015. 01. hónapban kifizetett, de 2014. december hónapra járó munkabér? Egyik dolgozónk véleménye szerint a 2015. januári kifizetést már a 2015. évi jövedelemhez kell figyelembe venni. Véleményem szerint – bérelszámoló vagyok – a 2014. évi keresethez tartozik. Köszönöm válaszukat.
Korhatár előtti ellátás mellett dolgozó járulékmértéke Kérdés
T. Szakértő Úr/Úrnő! Olvastam a cikket a nyugdíj mellett dolgozók járulékfizetési kötelezettségéről, de lenne ezzel kapcsolatosan kérdésem: korhatár előtti (43 év 186 nap szolgálati idővel, 61 éves) nyugdíjas munkát vállal, a jövedelméből levonandó járulékmértékekre kérdeznék rá. A törvényt úgy értelmezem, hogy az ő esetében 8,5b% egészségbiztosítási járulékot kell levonni, tehát a 4 % + 3% + 1,5% a járulékteher, mert igaz, hogy nyugdíjas, de nem saját jogú nyugdíjas. A cikk ezt nem részletezi, csak a saját jogú nyugdíjas esetét, ahol 4 % természetbeni járulékot kell megfizetni, és korlátlanul dolgozhat. Eközben a korhatár előtti ellátásban részesülő kereseti lehetősége korlátozott, és ha jól értelmezem, az egészségbiztosítási járulékmérték is több. Természetesen a munkáltató szocho-kedvezménye érvényesíthető, és a 10 % nyugdíjlevonás azonos. Kérem, szíves válaszukat! Tisztelettel Ilyés Gáborné
Rehabilitációs ellátás mellett egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérdésem lenne a rehabilitációs ellátás melletti munkavégzésről. Mezőgazdasági idénymunkában egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatunk embereket. Az lenne a kérdésem, hogy aki rehabilitációs ellátást kap, hány órában foglalkoztatható, vagy van-e munkabérplafon? Kérnék szépen választ arra, hogy mi vonatkozik arra a személyre, akit még nem hívtak felülvizsgálatra, és arra is, akit már hívtak, és megkapta újra az ellátást! Köszönöm szépen!
Katás kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó nyugdíj mellett Kérdés
A nők 40 éves szolgálati kedvezményes nyugdíja mellett katás kiegészitő tevékenységű egyéni vállalkozó jövedelmére vonatkozik a kereseti korlát (a minimálbér 18-szorosa)?
Rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés szabályai Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves tájékoztatásukat a rehabilitációs ellását melletti munkavégzés szabályairól. A problémám a következő: 2007 óta rokkantsági nyugdíj folyósítás történt. 2012. november hónapban kellett volna visszahívást kapni a felülvizsgálatra, ez a mai napig nem történt meg. Jelenleg munkát vállaltam heti 20 órában szakképesítésemnek, diplomáimnak megfelelően. Kérdésem, hogy a bruttó kereset maximálva van-e a rehabilitációs ellátás folyósítása mellett? Ha igen, kérem írják meg, mennyi összegben van maximálva a bruttó kereset, és a számítás módját is arra vonatkozóan, hogy hány hónapban határozzák meg. Köszönettel: Szabó Anita