2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Szoftverértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pénzforgalmi elszámolást alkalmazó társaság szoftverlicencet vásárolt EU-n belülről, és pár nap eltéréssel értékesítette is azt, EU-n belülre. A licenc értéke 960 ezer euró. A kérdésem az lenne, hogy van-e valamilyen speciális könyvelési eljárás ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm.

NFM-támogatás könyvelése Kérdés

Hogyan kell könyvelni a távhőszolgáltatónak járó 5/2011 NFM-rendelet szerinti támogatást év közben és év végén járó, de még meg nem kapott támogatást?

Jegyzett tőke emelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem: a jegyzett tőke emelést (kft.) melyik évre kell könyvelni az alábbi esetben (2016 vagy 2017 beszámolási év mérlege, és 3 000 eFt-ról 20 000 eFt-ra emelték a jegyzett tőkét): Cégkivonatban: – a változás időpontja: 2016. 12. 15. – a bejegyzés kelte: 2017. 01. 02. – közzétéve: 2017. 01. 04. – hatályos: 2016. 12. 15. A NAV törzsadatban így szerepel: A jgyzett tőke összege: 20 000 000 forint, a kezdés dátuma 2016. 12. 15. Köszönöm!

Végrehajtási eljárás Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Cégünk ügyvéd útján végrehajtási eljárást kezdeményezett nem fizető partnerével szemben, hogy a nagy összegű követeléshez vagy legalább annak egy részéhez hozzájusson. A peres eljárás során a partner a tartozás kis részét átutalta. Információm szerint az ilyenkor befolyó összegből először a perrel kapcsolatos (ügyvédi költség, eljárási illeték stb.) költségeket kell csökkenteni a könyvekben, és csak a végén csökkentendő a követelésként nyilvántartott vevői tartozás. Hogyan kell ilyenkor eljárni? A befolyt összeget a határozat és felmerült költségeket tartalmazó kimutatás alapján el lehet könyvelni a bankkal szemben ráfordításcsökkentő tételként? Esetleg számlát kell kiállítani a peres eljárás költségeiről a perelt vevőnek (ha igen, mi a számla teljesítési dátuma, és hogyan kell áfa szempontjából kezelni)? Ha egyik sem, akkor mi a megoldás ilyen helyzetben? Válaszukat előre is köszönöm!

Törzstőkeemelés Kérdés

Kft. 2 millió 500 ezer forint halasztott törzstőkeemelést hajtott végre. Az első részt – mivel a cégnek hiteltartozása van – a 100 százalékos tulajdonos magánbankszámlájáról egyenesen a másik (nem a számlavezető) banknál vezetett hitelszámlára utalta – közleményben – hiteltörlesztés címén. Lekönyvelhető-e ez az összeg a törzstőkebefizetés első részleteként?

Pénzbedobós játékok üzemeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénzbedobós játékok, darts, csocsó, biliárd asztal üzemeltetésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a gépek üritésénél kell-e jegyzőkönyvet felvenni? Kell-e nyugtát vagy valamilyen bizonylatot kiállítani a könyveléshez? Kell-e valamilyen nyílvántartást vezetni? Van-e bejelentési kötelezettségünk az üzemeltetéssel kapcsolatban? A bevételeket be kell-e ütni a pénztárgépbe?

Bankgarancia Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: kft. részére a bank bérleti biztosítékot nyújt, valamint mellékköltség-elszámolás fedezetet. Kérdés, hogy ezt a számvitelben hová könyvelem? Kötelezettség vagy követelés, esetleg ráfordítás? Nem egyeznek a vélemények a munkahelyen belül, és ennek tisztázására kérném a segítségüket. Üdvözlettel: kérdező

Kamarai tagdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk béréből kérésére levonjuk a kamarai tagdíját, amit utána elutalunk a kamarának. Ennek könyvelése T 471 (jövedelem-elszámolás) K 476 (egyéb kötelezettség), majd a kamarának kifizetés T 476 K 38 (pénzeszköz). Ezzel rendben is van a könyvelés, kifutott a 476 és a munkavállaló is megkapta a tagdíjjal csökkentett bért: T 471 K 38. Most viszont kaptunk számlát a kamarától, hogy költségként elszámolhatjuk a tagdíjat. A kérdésem az, hogy mivel szemben könyvelem le a költséget, ha már egyszer levontam, befizettem, és mindegyik főkönyvi számla rendben van? Mi lesz a T 535-nek (tagdíjak) a követel oldala? Válaszát előre is köszönöm!

Zárt végű pénzügyi lízing tartozásátvállalása Kérdés

A társaságtól az anyavállalat átvállalja a lízingbe vett eszközt a jelenlegi tartozással együtt. A lízingbe adó hozzájárult az átvállaláshoz. Az eredeti lízingszerződést 3 évre kötötték – az eszköz egy traktor –, az amortizációt évi 20%-ban határozta meg a társaság. (Az egyszerűség kedvéért kerekítve az adatok) A traktor bruttó értéke: 55 000 eFt Elszámolt amortizáció: 19 000 eFt A lízingcég küldött egy mínuszos számlát 17 000 eFt plusz áfáról. A rövid- és hosszú lejáratú kötelezettségek összege 21 000 eFt. Milyen könyvelési tételek szükségesek a lízing lezárásához?

Felajánlott nyeremény adózása Kérdés

Cégünk áfaalany, szállodai szolgáltatást végzünk. A Facebookon nyereményjátékot hirdetünk a megosztók, a feltett kérdésre válaszolók között, majd sorsolással választjuk ki a nyertest. A nyeremény szállodánkba szóló utalvány (voucher), mely szállást és félpanziós ellátást biztosít 2 fő részére. A voucher átadásakor, felhasználásakor kell-e számviteli bizonylatot vagy számlát kiállítanunk, ha igen, milyen fizetési móddal, kinek a nevére? Áfa- és egyéb adófizetési kötelezettségünk keletkezik-e, ha igen, mikor, mennyi, és annak mi a könyvelési módja? Kérem segítségüket a voucherátadás, -felhasználás elszámolásában, adózásában, könyvelésében. Köszönöm!

Letiltás díjának kiszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e lehetőségem könyvelőként egy könyvelt cég alkalmazottjától díjat kérni az ő letiltásáért? A munkavállaló sara nem a munkáltató hibája, viszont nekünk nem kevés többletmunkát eredményez, amit szeretnénk áthárítani a dolgozóra. Létezik törvényi szabályozás ezen területen? Van erre gyakorlat? Válaszukat előre is köszönöm!

Könyvelési bizonylat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni szíves állásfoglalásukat: könyvelőirodaként vidéki cégeink esetében bevezettük, hogy az eredeti bizonylatról készített szkennelt formátumú bizonylat alapján is könyvelünk, ezzel biztosítjuk, hogy ne kelljen az eredeti bizonylatot postázni, futárral felküldeni (előfordult, hogy számlák elvesztek a postán). A folyamat lényege, hogy a megbízó a szkennelt bizonylatokat felhelyezi az általunk biztosított tárhelyre, ez alapján mi tudunk könyvelni, majd a bizonylatokat áthelyezzük egy úgynevezett könyvelt bizonylatok mappába. A könyvelt tétel mögé be tudjuk "húzni" a szkennelt bizonylat képet, tehát aki a könyvelési tételt meg tudja nézni, annak lehetősége van a számlaképet is megnézni, ezzel tudnánk biztosítani a kontírozást. Szerződésben rögzítettük, hogy a megbízó felelőssége, hogy olyan bizonylatot helyezzen fel, ami már könyvelhető, illetve az eredeti bizonylat őrzése az ő feladata. Akiknek még eredeti bizonylat alapján könyvelünk, a beszámoló készítését követően visszajuttatjuk a bizonylatokat, tehát mi eredeti bizonylatot nem őrzünk. Kérdésem, hogy az általunk kialakított rendszer megfelel-e a jogszabályi előírásoknak, vagy a gyakorlatunk sért valamely jogszabályi megfelelést? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária

Kotta, könyv elszámolása a könyvekben Kérdés

Szimfonikus zenekar fenntartója (nonprofit kft.) nagyértékű kottákat vásárol (nettó) 100 ezer forint feletti egyedi értékűek. Biztos, hogy éven túl használják a kottákat, többnyire fénymásolja erről a különböző szólamkottákat a koncertekre. Megítélésem szerint jogos az 1. számlaosztályban nyilvántartani. Jól gondolom? Építész kft. ügyfelem szintén hasonló értékű szakmai könyveket vásárol. Jogos-e az 1. számlaosztályban való rögzítés? Köszönöm. ha válaszolnak: CsK

Látványcsapatsport-támogatás könyvelése Kérdés

Egy általunk könyvelt kft. 2016. december 20-án a társaságiadó-kiegészítés terhére tett rendelkező nyilatkozatot. A társaságnak van még lehetősége 2017. május 31-én (az összes fizetendő adó 80 százalékáig) az éves adóbevallásában (1629) a társasági adó terhére nyilatkozni látványcsapatsport-támogatás címén. A társaság az adófizetési kötelezettségének határidőben eleget tett, és eleget fog tenni. Az adóhatóság által a sportegyesület felé átutalt, és a társaságiadó-folyószámláról kivezetett összeget mikor kell a könyvelésben szerepeltetni mindkét esetben (2016. vagy 2017. évben), valamint egyéb ráfordításként kell-e könyvelni, és ezen összeg adóalap-növelő tételt jelenthet-e? Valamint mikorra kell könyvelni az adóhatóság által 2017. július 1-jén jóváírandó 7,5%, illetve 2,5% összegét (2016. vagy 2017. évben)?

Béren kívüli készpénzjuttatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A béren kívüli juttatásként adható, szabadon elkölthető pénzösszegjuttatás számviteli szempontból személyi jellegű egyéb kifizetés (nem bér!), de a bérprogramom nettó kifizetésként összevonta a nettó jövedelemmel. Kérdésem, hogyan kell ezt könyvelni? T55 – K471 Tehát könyvelhetem a jövedelemelszámolási számlára, vagy másik 4-re kell könyvelni? Köszönettel: Lőrinczné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink