2360 találat a(z) könyvelés cimkére
Szellemi termék vagy igénybe vett szolgáltatás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik vállalkozási szerződés tárgya a megrendelő fejlesztési stratégiájának elkészítése (helyzetelemzés, kohézióanalízis, forrástérkép). A szerződés 4. pontja kimondja, a szerződő felek tudomásul veszik, hogy a szerződés tárgyát képező termékekben szellemi alkotásnak minősülő, és így jogi oltalom alatt álló megoldás alkalmazható, illetve jöhet létre. Továbbá leszögezték, hogy a szerződés teljesítése során létrejött szerzői mű jogi jogosultja a vállalkozó. Kérdésem az, hogy a létrejött szerzői művet szellemi termékként kell-e könyvelni, vagy ez igénybe vett szolgáltatás? Köszönöm a válaszát.
Áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell könyvelnem az olyan számlákat, amelyek tárgyi, illetve alanyi mentesség miatt 0 százalékos áfásak? Az áfabevallásban ennek ellenére szerepeltetni kell, melyik sorban? Ugyanez lenne a kérdésem az olyan számláknál, amelyek ugyan áfásak, de az áfát nem lehet levonásba helyezni, például benzinköltségnél személyautónál. Köszönöm segítségüket.
2017. évi áfaönrevízió
Kérdés
Egy kft. áfabevallásaival kapcsolatban kérem a tisztelt szakértő szíves segítségét. A kft. adószámát 2017.05.25-én törölték a 2015. évi mérleg késedelmes leadása miatt, amiről nem volt tudomásom. A 2017. II. negyedéves áfabevallását benyújtottam, amit a NAV nem fogadott el, hibaüzenetében tájékoztatott a 2017.05.25-2017.06.27. időszak adószámtörléséről. A kft. 2015-2016. évi áfabevallásait folyamatosan benyújtottuk, amely bevallások összegének az adófolyószámlán történő lekönyvelése és kifizetése megtörtént. 2017.06.23-án a 2015. évre vonatkozóan áfaönrevíziós bevallásokat nyújtottam be. Az önrevíziós bevallások fizetendő áfaösszegeit a kft. folyószámláján külön tételként könyveltem, a visszaigénylés összegét azonban nem. A 2017. II. negyedéves áfabevallást a NAV javította, amelyben a 2017. I-II. negyedéves visszaigénylés 329 ezer forint összegét törölte az áfatörvény 137. § (1) bekezdése alapján, és a benyújtott 2015. évi áfaönrevíziós bevallások fizetendő áfája 771 ezer forintra módosult, amit külön tételként a folyószámlán szintén könyveltem. A kft. adófolyószámláján tehát egyszer az eredeti áfabevallások, majd az áfaönrevíziós bevallások fizetendő tételei külön-külön, valamint még egyszer a javított, 771 ezer forint összegben is szerepelnek. A NAV álláspontja szerint a 2017. II. negyedéves áfaönrevíziót a 771 ezer forint fizetendő áfa összegével kellene benyújtanom, amely nem fedi a kft. áfakötelezettségét. Kérem a tisztelt szakértő szíves véleményét. A 2017. II. negyedévre megbontva is beküldtem az áfabevallásokat, amelyeket nem fogadott el a NAV. A 2017. II. negyedéves áfabevallást mindenképpen önellenőrizni kell a hibaüzenet miatt, de kérdéses a 771 ezer forint fizetendő áfaösszeg. További kérdésem, hogy a 2015. évi áfaönrevíziós bevallások bevonhatók-e a 2017. II. negyedéves önrevízióba, mivel külön bevallásként áfa-visszaigénylés keletkezik, amely az adószám miatt nem állítja helyre az áfaadónem összegét.
Kamarai költségátalány számviteli elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara (továbbiakban MISZK) tag igazságügyi szakértőt munkaviszonyban alkalmaz. (A társaság így jogosult igazságügyi szakértői feladatok ellátására). A 13/2016 IM-rendelet értelmében társaságunk kirendelés (megbízás stb.) esetén adatot szolgáltat, és ezzel együtt a kamarai költségátalányt bevallja és megfizeti a MISZK felé. A MISZK a megfizetett költségátalányról – tájékoztatásuk szerint – nem állít ki számviteli bizonylatot, a bizonylat és egyben bevallás az adatszolgáltatás maga. Kérdésem: fentiek alapján a kamarai költségátalányt egyéb szolgáltatási költség (T 53) ellenszámla egyéb kötelezettség (K 479) szerint kell könyvelni? Előre is köszönöm szíves válaszukat. Kosárszky Helga
Időbeli elhatárolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell elhatárolni a 2018. évben beérkezett, de még 2017. évben teljesült szállítói számlát, amelyet befejezetlen beruházásra, illetve 3 számlaosztályra könyvelek? Utóbbi számlája SZÉP-kártya feltöltés után kapott OTP Pénztárszolgáltatói számla. Eddig csak bevételt (9) és költségeket (5) kellett elhatárolnom (4821.3913) Tisztelettel.
Pénzügyi lízing – időbeli elhatárolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing időbeli elhatárolásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Vázolnám az adatokat: Számla kelte: 2017.12.25. Teljesítés időpontja: 2018.01.14. Fizetési határidő: 2018.01.14. Vonatkozási időszak: 2017.12.14-2018.01.13 Kamattörlesztés: 2352 forint (alanyi adómentes) Tőketörlesztés: 31 115 forint plusz áfa Segítséget kérnék a könyvelésében. Köszönöm.
Közösségi alap átadása
Kérdés
Szövetkezeti közösségi alap átadása átalakulás után, alapszabály szerint egy alapítvány részére történik eszközben és a beszámítási értéken felül készpénzben. Hogyan kell könyvelni ezt a gazdasági eseményt? Kontírozási számokkal alátámasztva szeretném a válaszukat kérni. Közösségi alap: 35 200 eFt, Irodaépület (átadandó eszköz) könyv szerinti értéke 2 248 eFt, beszámítási értéke: 34 100 eFt, készpénz: 1100 eFt. Társasági adóalapra gyakorolt hatása lesz-e? Köszönöm válaszukat előre is.
Behajthatatlan követelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik vevője felszámolás alá került. A követelés bejelentése határidőben megtörtént, a regisztrációs díj is megfizetésre került. Az ügyvéd tájékoztatása alapján a követelés megtérülése nem valószínű. A kft. mérlegkészítésének időpontja március 31. Amennyiben a kft. kér behajthatatlansági nyilatkozatot a felszámolótól, akkor jól gondoljuk-e, hogy utána már nem követelheti a követelését, ha esetleg mégis találnak valamit a felszámolás alatt lévő cégnél? Ha a behajthatatlansági nyilatkozat dátuma még a mérlegkészítés időpontja (03.31.) előtt megérkezik, akkor a 2017. évre érvényesíthető társaságiadó-csökkentő tételként? Ilyen esetben a befizetett regisztrációs adó is elismert költség? (Jelenleg követelésként van nyilvántartva, melyik évben minősül át ráfordítássá? Köszönöm válaszukat!
Szlovák számla konverzió
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozás Szlovákiában autópálya matricát vásárolt bankkártyára. Csak forint bankszámlájuk van. Mi a helyes eljárás a könyvelésben? Úgy gondoltam hogy a MNB árfolyamon konvertálom a CZK EUR-ra, majd az napi árfolyamon forint összegen könyvelem. Viszont így a bankszámlán az euró nagysága nem fog egyezni, így nem tudom hogyan kivezetni az összeget. Mi ebben az esetben az eljárás? A bank euróból váltotta át forintra az összeget. Tehát példával 1400 CZK átváltva 54,46 EURO (311,86 Ft), forintban 16 984 forint szállítóra könyvelve. A banki kivonaton szerepel 1400 CZK és 54,56 EUR 314,61 árfolyamon így az összeg 17166 forint. Hogyan kell helyesen végezni a könyvelést ebben az esetben? Köszönettel
Nem jövedelempótló kártérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi bíróságon történt megegyezést követően nem jövedelempótló kártérítés címen kell fizetünk egy dolgozónknak a munkaviszony megszűnésekor egy meghatározott összeget. Kérdésem, hogy ezt miként kell könyvelni, valamint milyen adókat és járulékokat kell utána fizetni munkaadói és munkavállalói oldalról? Válaszát előre is köszönöm.
Nonprofit szervezet könyvelése
Kérdés
Egy nonprofit szervezet jelentkezett ügyfélnek, de nekem csak vállalkozási mérlegképes végzettségem van. Vállalhatom-e őket, illetve milyen különleges könyvelési/adózási tudnivalók vannak ezzel kapcsolatban? Köszönöm.
Fellelt tárgyi eszköz könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy vállalkozásnál az év végi leltározás alkalmával fellelt tárgyi eszközöket hogyan kell könyvelni. Ha jól gondolom, akkor egyéb bevételként kell a tárgyi eszközökkel szemben könyvelni, majd elhatárolni a bevétellel szemben és értékcsökkenés-arányosan feloldani az elhatárolást az egyéb bevétellel szemben. Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Gulácsiné
Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának könyvelésében kérném szépen a segítségét az alábbi két esetre vetítve: 1. A lízingbe vevő egyáltalán nem igényli vissza a törlesztőrészre felszámított áfát. Hogyan kell könyvelni ebben az esetben az áfát, amit részére felszámítanak? 2. A lízingbe vevő a törlesztőrészletre felszámított áfa 75 százalékát levonja. Hogyan kell könyvelni ebben az esetben a le nem vont 25 százalék áfát? Köszönettel: Emília
Saját üzletrész értékesítése II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztos, hogy a cégbejegyzés időpontjában? A számviteli törvény 38. § (3) bekezdés a) pontja kimondja, hogy eredménytartalékból eredménytartalékot kell képezni saját üzletrész vásárlásakor. A 37. § (2) bekezdése az eredménytartalék csökkenéseit sorolja fel, ennek c) pontja a lekötött tartalékba való átvezetés. A 37. § (3)-(4) bekezdései kimondják, hogy a 37. § (2) bekezdéséből a b) és f) pontokat a cégjegyzékbe történt bejegyzés időpontjával kell végrehajtani. A c) pontról itt nincs szó, ezért szerintem nem bíztos, hogy a cégbejegyzés időpontjában kell könyvelni. A 38. § (6) bekezdés ír a tartalék feloldásáról, de itt már időpontról nincs szó. Meg tudná indokolni válaszának ezt a részét?
Év végi áthúzódó bevételi számla rossz könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos a könyvelésbe hiba csúszott az év végi bevételi számlával. A számla kelte volt 2015. december, a teljesítés 2016. január és a fizetési határidő is 2016. január. Az áfa a helyére került, de az eredménybe (bevételbe) sajnos nem, és így a tao és a hipa sem került elszámolásra. A számlák egész évben azonos összegűek voltak. Ugyanez a hiba ismétlődött meg 2016-ban is, az év végi ilyen típusú bevételi számlával. Mindegyik évben ez sajnos taoval, hipával együtt meghaladja az 1 millió forintot. Hogyan tudom ezt rendbe tenni? Ebben kérném a segitségét, ilyenem még soha nem volt. A 1529 és a 1629 önellenőrzésével, 2017. évben könyvelem le évek szerinti alábontással a számlákat, és 2017-ben a középső oszlopba az összesített eltéréseket, vagy hogyan? Nagyon szépen kérem, hogy részletesen legyen szíves leírni a teendőket! Nagyon szépen köszönöm a segítségét.