2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Saját tőke rendezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vagyonkezelő vállalkozás 2015. évben megvásárolta egy másik magyar adóilletőségű cég 100 százalékos részesedését, ekkor nem képzett üzleti/cégértéket a könyveiben. Most az ügyletet finanszírozó pénzintézet felvetette azt az elképzelést, hogy – a saját tőkét javítandó – erre az ügyletre terhelje a goodwill képzését. Kivitelezhető-e ez utólag, és lehetséges-e a számviteli törvény 2016. évi módosítása kapcsán ennek bármiféle megoldása?
Nyílt végű pénzügyi lízing elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolásával kapcsolatosan kérnék segítséget. Az alábbi cikkhez kapcsolódóan lennének kérdéseim: http://adozona.hu/szamvitel/Igy_kell_konyvelni_a_penzugyi_lizinget_GFDJL7 - a kapcsolódó tétel T36-K44 csak zárt végű pénzügyi lízing esetén könyvelendő? - az aktiválással kapcsolatosan a maradványérték meghatározása történhet a lízingbeadó által meghatározott (nem fix havi díjak miatt ez változhat) maradványérték összegével? ... itt nettó vagy bruttó értéket kellene figyelembe venni? A futamidő meghatározása a lízingrészletekhez igazodhat, pl. 25 hónapra lízingeli az eszközt? - a futamidő végén harmadik félt jelöl meg tulajdonosként a lízingbevevő. Hogyan kell majd könyvelni és mi alapján? Mikor kell terven felüli értékcsökkenést elszámolni? Kérném, amennyiben lehetséges, számszerű példán keresztül bemutatni. Köszönettel:
Fejlesztési tartalékképzés dátuma Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: az osztalék könyvelésének változásával (a döntés évében történő könyvelés) összhangban van a fejlesztési tartalék könyvelése, vagy azt továbbra is abba az évbe kell könyvelni, amelyről a beszámoló készül? Pl. a 2016-ra fizetendő társasági adót szeretnénk csökkenteni, akkor 2016-ra kell-e könyvelni az átvezetést eredménytartalékból? További kérdésem, hogy pl. egy kezdő vállalkozás az adóévi adózott eredményből képezhet-e fejlesztési tartalékot? (Hiszen akkor még adózott eredményként szerepel és az eredménytartalék így negatív lenne a mérlegben?) Köszönöm.
Megvalósíthatósági tanulmány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném, hogy a megvalósíthatósági tanulmányt hogyan kell lekönyvelni?Válaszát köszönöm!
Google Adwords hirdetés könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a Google Adwordson keresztül hirdet. Havonta befizet 400-500 ezer forintot, a hónap végén megkapja a számlát. A számlán a Google feltünteti a költségek és az áfa adatait, valamint alatta az adott havi utalásokat. Konkrétan az adott hónapban volt 400 ezer forint költsége és befizetett 420 ezer forintot. Kérem, kontírozza a fenti tételeket. Köszönöm szépen.
Civil szervezet Kérdés
Vadásztársaság átadja a tulajdonában és nyilvántartásában lévő fegyvereket egy másik vadásztársaságnak, ellenérték felszámítása nélkül. Hogyan kell az átvevő egyesületnél – amely kettős könyvvitelt vezet – lekönyvelni ezt az eseményt, és van-e adófizetési kötelezettsége az átvevőnek?
Számviteli kérdés Kérdés
Szolgáltatással foglalkozó cégek esetén például, ha egy több részből álló munkát 2016. december hónapban elkezd feldolgozni a megbízott cég, de a munka januárban készül csak el, az átadása is megtörténik, kiszámlázzák, a számlán a teljesítés napja januári lesz. Több szolgáltató szövegben megjegyzi a december hónapot is. A januári teljesítéssel kitöltött számla melyik év bevétele lesz?
Helyesbítő számla könyvelése Kérdés
2017. január hónapban kiállított helyesbítő számlával módosítottuk a 2016. november havi szolgáltatás nyújtásáról kiállított számlát, melynek nincs áfatartalma. Mérlegfordulónap 2016. 12. 31., mérlegkészítés időpontja 2017. 02. 28. Kérdésünk, hogy 2016. évben (bevételcsökkenésként) vagy 2017. évben (elhatárolásként) kell könyvelni?
Vámolás nélküli elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás szabályos külföldi, harmadik országbeli számla alapján szeretne elszámolni egy 500 USD összértékű okostelefont. Az árut nem vámolták, és nem is regisztrálták, azt egy magánszemély szállította haza. Szabályos ezt vámolás nélkül elszámolni a könyvelésben?
Bankkártyás vásárlás Kérdés
Egyéni vállalkozó december 31-én bankkártyával vásárol, melyről kiállított számlán az alábbi dátumok és fizetési mód szerepelnek: számla teljesítése: december 31., a számla kelte: december 31., fizetési határidő: december 31., fizetés módja: bankkártya. A bankszámlakivonaton csak a következő év január 2-án jelenik meg terhelésként és könyvelésként az összeg, azzal a megjegyzéssel, hogy a tranzakció időpontja december 31. Kérdésem az lenne, hogy a pénztárkönyvbe a vásárlás értéke költségként a bankkártyával történő fizetés időpontjában, azaz december 31-én, vagy a bankszámlakivonaton történő könyvelés időpontjában, azaz következő év január 2-án számolható-e el? Az évváltás miatt fontos, hogy melyik évben kerül költségként elszámolásra. Válaszukat előre is köszönöm.
Mikrogazdálkodói beszámoló II. Kérdés
A válasz szerint a vázolt számla 3 évet érint. Lehetséges, hogy eszerint a 2017-ben számlázott, 2016. évben teljesített bármilyen szolgáltatás két évet érint, és 2017-ben könyvelendő? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
Bérköltség-támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk GINOP-5.1.1-15-2015+00001 "Út a munkaerőpiacra elnevezésű kiemelt munkaerő-piaci programban bérköltség-támogatásra pályázatot nyert. A támogatás egy munkavállalóra vonatkozik 2016.12.12-2017.12.12. között 8+4 hónapra. A támogatás csekély összegű támogatás. A támogatás 998 527 forint (3211 euró). A munkabér 2017.01.10-én került kifizetésre, a támogatási összeg 2017.01.30-án megérkezett a társaság számlájára. Kérdésem a következő: hogyan kell az elszámolást könyvelnem, kontíroznom a 2016-2017. évekre, és a 1629-es bevallásban szerepeltetnem? A válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Gönczi Katalin
Bevétel elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság kifejlesztett egy új gyártási eljárást és egy prototípust az új gyártási eljárással készült gépből. Mind a kifejlesztett gyártási eljárást, mind a prototípust kimutatja a társaság a könyveiben. A gyártási eljárást hasznosítani és értékesíteni is kívánja, úgy, hogy a gyártási eljárás tulajdonjogát megtartja, és csak a hasznosítás jogát adja át. Az értékesítés mellett apportálná a gyártási jogot egy újonnan alakuló társaságba a könyv szerinti értéknél magasabb apportértéken (az apportérték értékbecsléssel alátámasztott). Kérdésként merül fel, hogy a gyártási jog apportálása miatt kimutatott bevétel (mivel a gyártási jog nem kerül kivezetésre, így az apportérték bevételként csapódik le) esetében alkalmazható-e a számviteli törvény 45. § (5) bekezdésében rögzített halasztott bevételként történő elszámolás? Sztv. 45. § (5) A passzív időbeli elhatárolások között halasztott bevételként kell kimutatni a vállalkozó valamely befektetett eszköze tartós használati, üzemeltetési, kezelési jogának átengedéséért kapott bevételt. A halasztott bevételt az alapul szolgáló szerződésben, megállapodásban meghatározott időtartam alatt, határozatlan idejű szerződés esetén öt év vagy ennél hosszabb idő alatt lehet megszüntetni. Amennyiben a vállalkozó öt évnél hosszabb idő alatt szünteti meg a halasztott bevételt, azt a kiegészítő mellékletben indokolni kell. Köszönettel: Kendra Ágnes
Céges logó, neon felirat ingatlanon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlanán kb. 40 éve fel van szerelve a cég logója (neon felirat). Még a régi időkből "örökölte meg", attól a cégtől, amelyből kivált. A tárgyi eszközök között nem szerepel a logó. Most értékesíti egy múzeumnak. A kft. jelenleg alanyi mentes. Hogyan történik helyesen a számlázása és a könyvelése? Áfa, fellelt tárgyi eszköz (ha ez az egyáltalán), eszköz kivezetése stb. Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Társasház – fejlesztési alap Kérdés
Egy bt. tulajdonosa egy üzletházban lévő kisebb üzlethelyiségnek. Az üzletközpont kiállít a részére ingatlanfelújítás, beruházás címén áfás számlát, aminek értékét aktiválhatja, illetve az áfát visszaigényelheti. Ugyanakkor a számlát nem kell kifizetni, mert azt a tulajdonosok által befizetett fejlesztési alap fedezi. A bt. részéről viszont ilyen befizetés nem történt, ezért a számla kiegyenlítetlen egyenlegként mutatkozik. Mi az eljárás, hogyan könyveljem a számlát, hogy rendben legyen a tétel?