2170 találat a(z) könyvelés cimkére
Üzletrészvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy bt.-ben 55 százalékos üzletrészt vásárol. Az üzletrész névértéke 300 ezer forint, a kialkudott vételár 4 millió forint. Kérdésem, hogy a kft.-ben hogyan kell könyvelni mindezt? Válaszát köszönöm.
Támogatással vásárolt ingatlan eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben vásárolt ingatlant 23 millió forint értékben magánszemélytől. Ehhez pályázat útján kapott 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 10 millió forint hitelt. Az ingatlan 2013-ban lett aktiválva és a kapott vissza nem térítendő támogatás halasztott bevételként lett elhatárolva, melyet minden év végén az értékcsökkenés arányában visszakönyveltünk a 9-es számlaosztályba. A felvett hitel teljes egészében visszafizetésre került 2016-ban. 2017. évben a cég eladja az ingatlant az egyik tulajdonosának, akinek a tulajdonosi részesedése a cégben 33 százalék. A pályázatban vállalt kötelezettségének eleget tett, az ingatlan értékesíthető. 1. Számlát kell-e kiállítani a kft.-nek az ingatlan eladásról vagy elég csak az adásvételi szerződés? 2. Hogyan történik ilyen esetben a vissza nem térítendő támogatás könyvelése? Tisztelettel köszönöm válaszát
Nyílt végű lízing lezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. 2015-től lízingel személygépkocsit, 9 millió forint volt a bruttó értéke. Az 1421 számlán tartjuk nyilván. Ebből a lízingbeadó által meghatározott maradványérték: 3 millió forint. 449-en vezetett hitel fennmaradó összege júliusban 2,5 millió forint. Elszámolt eddigi értékcsökkenés: 2,4 millió forint. 3. személy lesz a vevő, azaz nem került a gépjármű a futamidő végén (júliusban) a lízingbevevő tulajdonába. Kérem szíves segítségét abban, hogy júliusban az autó kivezetésekor milyen könyvelési tételekkel kell lezárni az eszköz könyvekben történő kimutatását? 961-en megjelenik-e bármelyik része a lízing lezárásának, valamint társasági adó tekintetében növelő tételként kell-e figyelembevenni a kivezetést? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel Hné
Végrehajtási költségek Kérdés
A végrehajtással kapcsolatosan felmerült költségeket szeretnénk a vevő folyószámláján is megjeleníteni. De ezek megtérülése elég bizonytalan, sok esetben semmit sem tudunk behajtani. Ezért nem szeretnénk egyéb árbevételként előírni. Mi ennek a könyvelési megoldása? Fontos lenne, hogy a vevő kartonon lássa a kolléga, esetleges befizetéskor ezen költségek megtérítése az első, azt követően jöhet a tőke.
Bitcoin bányászat adózása, könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. A bitcoin bányászat adózása katás egyéni vállalkozóként pontosan mely tevékenység felvételével lehetséges? Lehetséges-e ?(A kata törvény kimondottan nem tiltja véleményünk szerint). 2. Ha nem (katás) egyéni vállalkozóként folytatja, hanem mint magánszemély, hogy alakul az adózása, pontosan milyen bizonylat alapján állapítja meg a jövedelmét? Külföldi számítógépekkel, szerverekkel folyik a bitcoin bányászat, papíralapú bizonylat kibocsátása a "bányászó" felé nem történik. 3. Ha kft. folytatja ezt a tevékenységet, hogyan alakul az adózása, mi az alapbizonylata a könyvelésnek? Mely tevékenységet kell felvennie a tevékenységi körébe, hogy jogszerűen folytathassa a bitcoin bányászatot? Kérem, részletesen kifejteni a válaszokat, mert e témában még nincsen kialakult, ismert, adózási-számviteli gyakorlat. Tisztelettel: Czigányné Tóth Katalin
Gyors fizetési engedmény árubeszerzésként könyvelve Kérdés
Kedves Szakértő! Kell-e a szállító által adott (végszámlán áfásan külön feltüntetett) gyors fizetési kedvezményt külön, például 96-on kezelni a könyvelésben, vagy összevonható az árubeszerzés(814-re) könyvelésével? Köszönettel.
Elévülés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó már megszüntette a tevékenységét évekkel ezelőtt. Jelenleg adószámos magánszemély. A vállalkozással kapcsolatos tartozásának egy része elévült, ami az adófolyószámlán látszódik. Van ezzel kapcsolatban valami teendője? (Kettős könyvvitelben bevétel az elévült kötelezettség.) Köszönöm válaszát!
Utánvét Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Egy futárszolgálat vállalkozásunk megbízásából átveszi a leszállított csomagokért az utánvétek összegét a vevőinktől. Hónap végén a futárcég elszámol a feladóval. A futárcég maga vezet nyilvántartást a beszedett utánvétek összegéről. 1.) Hogyan kell könyvelni a futárok által összeszedett utánvét-befizetéseket? 2.) Vállalkozásunk pénztárgéphasználatra kötelezett, készpénzfizetési vagy utánvétes számlát kell kiállítanunk vevőink felé? 3.) A pénztárgépbe a számlák ellenértékét a futárcéggel való elszámolás napján szükséges beütnünk? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Egyik cég megvásárolja a másik cégtől egy követelést (pontositás) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elnézést a nem teljesen világos kérdésért (az ön pontosítása a jó). Köszönöm az eddigi válaszát. Még az a kérdésem, hogy az 1. kft.-nek (aki megvásárolta a követelést) úgy kell-e könyvelni a tételt, hogy T: 36-K: 9-es = 10 millió Ft és T: 8-as K.36 = 1,5 millió Ft? Vagyis a vásárlónál az értékkülönbözet eredménynövelő lesz? Semmilyen kapcsolt,vagy részesedési viszony nincs az eladó és vásárló kft. között.
Kiva Kérdés
Szeretném segítségét kérni: a befizetett kiva előlegeket, illetve az év végi tényleges kivát hogyan könyveljük, kontírozzuk?
Utalvány kártya elszámolása Kérdés
Egyéni vállalkozó jövedéki adós termékeket vásárol a szállító által kibocsátott utalvány kártyával. A vevő a szállitó bankszámlájára fizet be egy bizonyos összeget. Az áru megérkezésekor az utalvány kártyával fizet. Egyéni vállalkozónál hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm.
Bérköltség? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem megtisztelő válaszát: a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanuló részére jogszabály alapján kifizetésre kerülő juttatást a bérköltségek, vagy pedig a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Meddig foglaló a foglaló, hogyan kell nyilvántartani? Cikk
Részletre vásárláskor helyes-e a tulajdonjog vevőre átszállásáig a követelések között nyilvántartani a foglalót, vagy az a használati jog átadásának napján átvezethető a szállítói tartozás kiegyenlítésére? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Telek társasházi közös tulajdonba adása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Gazdasági társaság (kft.) a tulajdonába álló telken 16 lakásos társasházat épít. Az alapító okirat szerint a telek a társasház közös tulajdonába kerül. Hogyan kell a telek értékét a kft. könyveiből kivezetni, van-e ennek bármiféle, adó-, illetékvonzata? Válaszukat köszönöm.
Béren kívüli juttatás és egyes meghatározott juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni szíves állásfoglalását. Egyik cégünk regenerálódási juttatás keretében is juttat a dolgozói részére SZÉP-kártyát (három alszámla) és cafetéria keretében is juttat SZÉP-kártyát. A bérszámfejtéskor elvárja, hogy mindegy, melyik keretből juttat SZÉP-kártyát, a 450 ezer forint limitet figyeljük, és ennek megfelelően számoljuk el a 14, illetve a 22 százalékos ehót. Ez azt jelenti, hogy néha a regenerálódási keret, néha a cafetéria, néha a kettő ötvözete a béren kívüli juttatás. Hivatkozhatok-e az szja-törvényre, hogy a cégnek meg kell határozni a számfejtendő tételeknél, melyik a béren kívüli juttatás, illetve melyik az egyes meghatározott juttatás? Számunkra ezzel egyértelművé válna, hogy mit és mikor kell 14 százalékos ehóval elszámolni. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária