2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Nyílt végű lízing számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolt egy személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban. Hogyan kell ezt könyvelni? Fel kell vinni tárgyi eszközök közé az autót, lehet-e elszámolni utána értékcsökkenést? Mi alapján vihetem fel a könyveimbe, mivel csak lízingszerződést kaptunk és az első tőkerészről és regisztrációs adóról szóló számlát? Hogy történik havonta a könyvelése a lízingdíjnak és az áfának?
Külföldről támogatott szervezet bevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! A törvényben meghatározott összeg (7 200 000 forint) számításával kapcsolatosan merült fel kérdésem. Egy adóévre számolva egyenként vagy összesítve eléri a fenti összeget. Ez szerepel a törvényben. Ugyanakkor számomra nem teljesen világos, hogy mi a helyzet azokkal a támogatásokkal, amiket a civil szervezet ugyan 2016-ban kapott, de felhasználás hiányában akkor elhatárolt, és most, 2017-ben lett bevétele? Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Osztalékelőleg rendezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozásnál az első negyedévi eredmény után a tagok osztalékelőleget vettek fel április 25-én. Az egyik tag az üzletrészét értékesíteni akarja június 30-a után. Kérdésem: a felvett osztalékelőlegét hogyan kell rendezni, hogyan kell könyvelni ? Köszönöm válaszukat.
Miért is kell bejelenteni az ingyenes részesedésszerzést? Cikk
Mi az értelme annak, hogy be kell jelenteni a NAV-nak az ingyenes részesedésszerzést, és azt milyen értéken kell kimutatni a könyvekben? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
Mérlegképes szakirányok Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mérlegképes regisztráció szakirányaival kapcsolatos a kérdésem: mennyire számít, hogy valaki melyik területen regisztrált? Például egy vállalkozási szakirányon regisztrált mérlegképes könyvelő könyvelhet-e (és beadhat-e beszámolót) faktor-, vagyonkezelő, befektetési szolgáltató cégeknek, amelyekre vonatkozik a 250/2000 kormányrendelet, így másfajta a mérleg- és eredménykimutatásuk is? Tiltja ezt valami, azaz kötelező-e a pénzintézeti regisztráció (törvényi hivatkozás van-e), vagy csak a cég és a saját felelősség tudatára van bízva, és ha szakmailag képes rá, akkor csinálhatja? És a többi szakirány közti átjárás (például IFRS)? Melyik mire van korlátozva, vagy bármelyik képesítéssel bármilyen beszámoló beadható?
Támogatás elszámolás módosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény szerint adózó egyéni vállalkozónak a költségek fedezetére és/vagy fejlesztési célra utólag folyósított támogatás összegét az előző könyvelés a számviteli törvény előírása szerint számolta el. (Halasztott bevételként kezelte, és minden évben bevételként az adott évben elszámolt értékcsökkenés azon részét számolta el, amit a kapott támogatás és a támogatással megvalósított eszköz bekerülési aránya képezett.) Kérdésem: lehet-e, és milyen módon visszamenőlegesen javítani az elszámolásokat az szja- törvény rendelkezéseinek megfelelően?
Üzletrész ingyenes megszerzésének bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Próbálom értelmezni a 2017. 06. 30-áig bejelentendő adatszolgáltatást, amelyen az ingyenes üzletrészszerzést kell a NAV felé jelenteni. Igazából csak egy dologról nem szól semmilyen híradás, hogy ennek mi az értelme? Csak feltételezem, hogy az, hogy az ingyenes szerzést ebben az esetben nem terheli illeték, sem szja. Tehát lényegében adómentesen végrehajtható az ügylet? Másik kérdésem, hogy ha cég szerzi ingyenesen az üzletrészt, milyen értéken mutatja ki a könyveiben azt?
Magánalapítvány tag befizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi alapítványt, amit magánszemély hozott létre az unoka iskoláztatásának támogatására, a bíróság bejegyezte. Az alapítvány nem végez vállalkozói tevékenységet, és kettős könyvvitelt vezet. Hogyan kell kezelni könyvelési szempontból az alapító magánszemély tag és a felesége által befizetett összeget, amivel az alapítvány vagyonát növelik minden évben? Az alapítói vagyon növekszik ezzel, és adóvonzata nincs az alapítvány szempontjából?
Környezetvédelmi termékdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy olyan számlát kapott az egyik beszállítójától, amelyen áthárított környezetvédelmi termékdíjat számláztak tovább. A kérdésem az lenne, hogy könyveléstechnikailag hol kell nyilvántartanunk? Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Németh Szilvia
Számfejtés fogalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli szolgáltatásra és bérszámfejtésre kötöttem szerződést az ügyfelemmel. Szerződés szerint a havi bérszámfejtés 2000 Ft/fő/hó. Számfejtek két munkaviszonyos munkavállalót, két nyugdíjas, személyesen közreműködő bt. beltagot (nulla jövedelem, 7050 forintos járulék) és egy adószámos magánszemélyt, aki az üzlethelyiséget bérbe adja a cégnek. Idén kezdtem a bérbeadás számfejtését, amit negyedévente kell bevallani és fizetni utána, ezért a negyedév után egyszerre számláztam le a 6000 forintot a számfejtésért. Hozzá kell tennem, hogy a két nyugdíjas után eddig sem fizetett, mert én hiába számfejtem, nyomtatok bérjegyzéket, adatot szolgáltatok a NAV felé és az utalandót is megadom havonta, az nem számít számfejtésnek. És teljesen "lement hídba", írja az ügyfél, hogy a bérbeadást van képem leszámlázni, ezzel nem ő bízott meg engem, ezt én találtam ki, hogy ők fizessenek érte. Mivel a szerződés a bérszámfejtést árazta be, de annak formáit tételesen nem sorolta fel, van-e lehetőségem arra, hogy visszamenőleg a ki nem számlázott bérszámfejtéseket kiszámlázzam? Ez most 68 000 forint lenne, a könyvelés is magasan (86 százalékkal) lépte túl a vállalt darabszámot. Hogy miért nem számláztam ki eddig? Mert jó fej akartam lenni, kedvelem az ügyfelet. Eddig. Az ügyvéd szerint a követelésemet 5 éven belül bármikor érvényesíthetem. A kérdésem az, hogy valójában mi számít számfejtésnek? Igen, most már tudom, a szerződésben részletesen fel kellett volna sorolni. Köszönettel:
Járulék könyvelése Kérdés
Főállású tag, ha nem vesz fel jövedelmet, akkor a kötelező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékokat hogyan kell könyvelni?
Lottózó könyvelése Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk most nyitott egy lottózót. Totót, lottót, sorsjegyeket árusítunk + különböző cikkeket, édességet, üdítőt. Kérdésünk a következő lenne: hogyan könyveljünk helyesen? Be kell-e ütni a pénztárgépbe ezeket a termékeket, így viszont nem a valós bevételt kapjuk, mivel jutalékos számlát kapunk. Vagy külön kassza kell ezeknek a termékeknek? Most így kezeljük, nem ütjük a pénztárgépbe csak az áfás termékeket, üdítőt, stb., a sorsjegyet, lottót, külön kezeljük. Megvan a bevétel, levonva belőle az esetleges nyeremények kifizetése, a megmaradt összeget befizetjük a bankba a Szerencsejáték Zrt. részére. Mi lenne a helyes elszámolás, könyvelés, ehhez kérnénk szíves segítségüket.
Kaparós sorsjegy értékesítése Kérdés
Sziasztok! Cégünk (kft.) a Szerencsejáték Zrt.-n keresztül lottót és egyéb kaparós sorsjegyeket forgalmaz. A sorsjegyek postai úton érkeznek, utánvéttel. A zrt. a pénzügyi elszámolásról rendeléskor elszámolási bizonylatot állít ki. Számla csak a jutalékról készül, ami pénzügyi teljesítést nem igényel. Az értékesítésről milyen bizonylatot állítok ki? Mert nem kell pénztárgépet használnom. A cégünknél hogyan kell könyvelni ezeket a gazdasági eseményeket?
Importáfa és vám könyvelése, adóbevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az importáfát és a vámot hogyan kell könyvelni és az áfabevallásba betenni? Van olyan eset is, amikor a cég maga fizette meg (van hogy csak importáfa van, van, hogy vám is), és van olyan is, hogy külső szolgáltatón keresztül, aki ráadásul meghitelezi a cégnek (például TNT vagy UPS), sőt a harmadik eset kis szolgáltató, aki csak intézi, de nem hitelezi meg a cégnek. Ezeket mikor (teljesítés áfa szempontból) és hogyan könyveljük? A TNT-t/UPS-től kapott számlákat és vámhatározatokat vámra vagy szállítóra (nemcsak a saját díját) tesszük-e? És mikor, hogyan, melyik sorokra tesszük be az áfabevallásba?
Gépjármű szervizelési díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha a gépjármű kötelező szervize után kibocsátott számlán csak olajszűrő, motorolaj, folyadék, tömítőgyűrű szerepel, kettős könyvelésben anyagköltségként könyveljük? Ha a számlán munkadíj is lenne feltüntetve, meg kellene bontatni a számlát anyagra és igénybe vett szolgáltatásra, vagy igénybe vett szolgáltatás lenne a számla teljes összege? Köszönöm a segítséget.