2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Környezetvédelmi termékdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy olyan számlát kapott az egyik beszállítójától, amelyen áthárított környezetvédelmi termékdíjat számláztak tovább. A kérdésem az lenne, hogy könyveléstechnikailag hol kell nyilvántartanunk? Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Németh Szilvia

Számfejtés fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli szolgáltatásra és bérszámfejtésre kötöttem szerződést az ügyfelemmel. Szerződés szerint a havi bérszámfejtés 2000 Ft/fő/hó. Számfejtek két munkaviszonyos munkavállalót, két nyugdíjas, személyesen közreműködő bt. beltagot (nulla jövedelem, 7050 forintos járulék) és egy adószámos magánszemélyt, aki az üzlethelyiséget bérbe adja a cégnek. Idén kezdtem a bérbeadás számfejtését, amit negyedévente kell bevallani és fizetni utána, ezért a negyedév után egyszerre számláztam le a 6000 forintot a számfejtésért. Hozzá kell tennem, hogy a két nyugdíjas után eddig sem fizetett, mert én hiába számfejtem, nyomtatok bérjegyzéket, adatot szolgáltatok a NAV felé és az utalandót is megadom havonta, az nem számít számfejtésnek. És teljesen "lement hídba", írja az ügyfél, hogy a bérbeadást van képem leszámlázni, ezzel nem ő bízott meg engem, ezt én találtam ki, hogy ők fizessenek érte. Mivel a szerződés a bérszámfejtést árazta be, de annak formáit tételesen nem sorolta fel, van-e lehetőségem arra, hogy visszamenőleg a ki nem számlázott bérszámfejtéseket kiszámlázzam? Ez most 68 000 forint lenne, a könyvelés is magasan (86 százalékkal) lépte túl a vállalt darabszámot. Hogy miért nem számláztam ki eddig? Mert jó fej akartam lenni, kedvelem az ügyfelet. Eddig. Az ügyvéd szerint a követelésemet 5 éven belül bármikor érvényesíthetem. A kérdésem az, hogy valójában mi számít számfejtésnek? Igen, most már tudom, a szerződésben részletesen fel kellett volna sorolni. Köszönettel:

Járulék könyvelése Kérdés

Főállású tag, ha nem vesz fel jövedelmet, akkor a kötelező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékokat hogyan kell könyvelni?

Lottózó könyvelése Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk most nyitott egy lottózót. Totót, lottót, sorsjegyeket árusítunk + különböző cikkeket, édességet, üdítőt. Kérdésünk a következő lenne: hogyan könyveljünk helyesen? Be kell-e ütni a pénztárgépbe ezeket a termékeket, így viszont nem a valós bevételt kapjuk, mivel jutalékos számlát kapunk. Vagy külön kassza kell ezeknek a termékeknek? Most így kezeljük, nem ütjük a pénztárgépbe csak az áfás termékeket, üdítőt, stb., a sorsjegyet, lottót, külön kezeljük. Megvan a bevétel, levonva belőle az esetleges nyeremények kifizetése, a megmaradt összeget befizetjük a bankba a Szerencsejáték Zrt. részére. Mi lenne a helyes elszámolás, könyvelés, ehhez kérnénk szíves segítségüket.

Kaparós sorsjegy értékesítése Kérdés

Sziasztok! Cégünk (kft.) a Szerencsejáték Zrt.-n keresztül lottót és egyéb kaparós sorsjegyeket forgalmaz. A sorsjegyek postai úton érkeznek, utánvéttel. A zrt. a pénzügyi elszámolásról rendeléskor elszámolási bizonylatot állít ki. Számla csak a jutalékról készül, ami pénzügyi teljesítést nem igényel. Az értékesítésről milyen bizonylatot állítok ki? Mert nem kell pénztárgépet használnom. A cégünknél hogyan kell könyvelni ezeket a gazdasági eseményeket?

Importáfa és vám könyvelése, adóbevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az importáfát és a vámot hogyan kell könyvelni és az áfabevallásba betenni? Van olyan eset is, amikor a cég maga fizette meg (van hogy csak importáfa van, van, hogy vám is), és van olyan is, hogy külső szolgáltatón keresztül, aki ráadásul meghitelezi a cégnek (például TNT vagy UPS), sőt a harmadik eset kis szolgáltató, aki csak intézi, de nem hitelezi meg a cégnek. Ezeket mikor (teljesítés áfa szempontból) és hogyan könyveljük? A TNT-t/UPS-től kapott számlákat és vámhatározatokat vámra vagy szállítóra (nemcsak a saját díját) tesszük-e? És mikor, hogyan, melyik sorokra tesszük be az áfabevallásba?

Gépjármű szervizelési díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha a gépjármű kötelező szervize után kibocsátott számlán csak olajszűrő, motorolaj, folyadék, tömítőgyűrű szerepel, kettős könyvelésben anyagköltségként könyveljük? Ha a számlán munkadíj is lenne feltüntetve, meg kellene bontatni a számlát anyagra és igénybe vett szolgáltatásra, vagy igénybe vett szolgáltatás lenne a számla teljes összege? Köszönöm a segítséget.

Tao-támogatás sport egyesületnél Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tao-támogatás könyvelésében szeretnék segítséget kérni. Egy sport egyesület támogatást kapott az önkormányzat tulajdonában álló tornatermek felújítására. A felújítás 2017-ben fejeződött be. 2016-ban a kivitelező kiállította az 1. részszámláját, a támogatás összege nem érkezett meg 2016. évben. A kivitelező számláját hogyan könyveljem le? Hogyan tartsam nyilván a más tulajdonán végzett felújítást, amely tao-támogatásból valósul meg? 2016-ban milyen tételeket kell könyvelnem? Tanácstalan vagyok. A választ előre is köszönöm.

Elévült NAV-tartozás könyvelése, adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Cégünk NAV folyószámla-kivonatán elévült 1 000 000 forint adótartozás. Hogyan tudom ezt helyesen lekönyvelni, hogy a főkönyvi kivonaton is eltűnjenek a tartozások? Jól gondolom-e, hogy egyéb bevétel lesz és ez az egyéb bevétel a társasági adó alapját fogja képezni? Vagyis meg kell rá fizetni a 9 százalékos társasági adót? Köszönöm szépen a válaszukat!

Osztalék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi mérlegben a 2015-ben jóváhagyott osztalékot a kötelezettségekből vissza kell rendezni az eredménytartalékba illetve az adózott eredménybe. 2016-ban, ha az osztalék kifizetésre kerül, hogyan kell könyvelni? Ha nem kerül kifizetésre, a könyvelésben vezessük vissza az eredménytartalékba? Egyáltalán, az új előírások szerint a könyvelésben az osztalékot nem kell előírni kötelezettségként, csak a kifizetéskor kell könyvelni az eredménytartalékkal szemben? Ez esetben azonban olyan kötelezettségről van szó, ami a mérlegben egyáltalán nem szerepel. Így nem kapunk megbízható, valós képet a vagyoni helyzetről. Kérem sürgős segítségüket, mert a mérlegkészítéskor problémáim merültek fel. Üdvözlettel várom szíves válaszukat.

Időbeli elhatárolás Kérdés

Tisztelt szakértő! Helyesen gondolom-e, hogy a 2016. 4. negyedévi, illetve a havi bevallásúak esetében a december havi könyvelési díjat, amit 2017 januárjában számlázok, és a havi bevallású esetében is és a negyedéveseknél a december hónapot 2017 januárjában könyvelek le, ezt vevőkövetelésként fogom a 2016. évi beszámolóban szerepeltetni, mivel folyamatos teljesítésről van szó. Egyetlen dolog miatt van kételyem, az pedig az, hogy a teljesítés 2016. évben nem valósult meg, mert csak 2017 januárjában könyvelem le a decemberi számlákat. Folyamatos teljesítés esetén ezzel nem kell foglalkozni? Azért is izgat a kérdés, mert az elismert teljesítéseket kell vevőre/szállitóra könyvelni. Az tiszta számomra, hogy időbeli elhatárolást, például két évet érintő tételek esetében alkalmazunk. Telefon, vízdíj, áramdíj, ha az megvalósult teljesítés például 2016. decemberben, akkor az simán szállító, az áfája meg következő év januári lesz, és a 2016. éviben egyéb követelésként fogom nyilvántartani, majd kivezetni a 466-ra, amikor elszámolom az áfát. Köszönöm előre is a választ József

Osztalék jóváhagyása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2016-ban kifizette a tulajdonosoknak a korábbi években jóváhagyott osztalékot. Elérkezett a 2016. évi beszámoló, mely 1971 eFt adózott eredménnyel (nyereség) zárult. További adatok: jegyzett tőke: 3000 eFt; eredménytartalék: 1556 eFt; lekötött tartalék: 1000 eFt. Helyesen járunk-e el, ha a beszámoló elfogadásakor tartott taggyűlésen 2500 eFt osztalékot jóváhagyunk, és 2016. évben nem szerepeltetjük azt a könyvelésben, hanem csak a taggyűlési jegyzőkönyvben és a 1629-es bevallás A-02-02 lapjának 20-as sorában, majd 2017. évben könyveljük le a taggyűlésen hozott határozat alapján a jóváhagyott osztalékot, és majd amikor kifizetjük, akkor a pénzügyi rendezést? (De lehet, hogy a pénzügyi rendezés csak 2018. évben fog megtörténni, addig kötelezettség lesz!) Köszönettel.

Nyílt végű lízing könyvelési tételei a havi számlák alapján Kérdés

A beszerzéskori tételek könyvelési tételei megvannak az archívumban. Konkrétan az a kérdésem, hogy a 368-as számláról hogyan tűnik majd el az áfa?

Bt. gazdasági eseményeinek kontírozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen kedves megadni az alábbi gazdasági események kontírozását, rövid magyarázattal kiegészítve: 1. Céges bankkártyával kifizetett magáncélú vásárlás, számla nincs róla. 2. Céges bankszámláról teljesített, céges telefonszámla összegének rendezése, számla nincs meg róla. Előre is köszönöm!

Gázolaj jövedékiadó-visszatérítésének könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét a mezőgazdasági gázolaj visszaigénylésének helyes könyvelésében. Itt, az Adózóna oldalon találtam kettőféle verziót. 1.) Sinka Júlia: "A mezőgazdasági termelő és az erdőgazdálkodó által befizetett jövedéki adó visszatérítése nem a ténylegesen felhasznált gázolaj mennyisége alapján történik, ezért ott a felhasznált gázolaj és az igénybe vett gépi bérmunka-szolgáltatás alapján visszaigényelt jövedéki adót egyéb bevételként kell elszámolni, a 362-9 főkönyvi számlával szemben.. http://adozona.hu/kerdesek/2013_10_7_Tamogatasok_elszamolasa_etp 2.) Tirpák Anita "A számviteli törvény jövedéki adóval kapcsolatos ide vonatkozó paragrafusa (78. § (2)) a következőképpen fogalmaz: “(2) Anyagköltségként az üzleti évben felhasznált vásárolt anyagok bekerülési (értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt bekerülési) értékét, továbbá a vásárolt növendék-, hízó- és egyéb állatok bekerülési értékét kell kimutatni. A termelés, a tevékenység, a szolgáltatás során keletkezett hulladékok, haszonanyagok értékével, az anyagok bekerülési értékében figyelembe vett vámteher, jövedéki adó, termékdíj visszatérített összegével az anyagköltséget csökkenteni kell.” Ezért a visszaigényelt jövedéki adó összegével az üzemanyag-felhasználás anyagköltségként elszámolt összegét kell csökkenteni: T 362 - K 511. http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_10_jovedeki_ado_visszaterites_elhata_mim Melyik a helyes?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink