2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonában lévő üzlethelyiséget a kft. eladja. Kérdésem az lenne, hogy az energetikai tanúsítvány költségét, illetve az ingatlanközvetítői díjat hova kell könyvelni? Segítségét köszönöm. Ildi

Osztalék utáni adót kiváltó adó könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katára való áttéréskor az osztalék utáni adót kiváltó adót az éves beszámolóban hol kell szerepeltetni (egyáltalán kell-e)? Köszönettel.

Egyesület támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület önkormányzattól – amely tagja is az egyesületnek – visszatérítendő támogatást kapott a működési kiadások fedezésére. Hogyan kell ezt az összeget számvitelileg elszámolni az egyesületnél? Köszönöm válaszukat!

Pénztárgép-módosító Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Az egyéni vállalkozónál NAV-ellenőrzés történt, a vásárlás értékét a vállalkozó beütötte az online kasszába, mindent rendben találtak, visszaadták a vásárlás értékét, és átadták a vállalkozónak a jegyzőkönyvet. A beütött bevétel az aznapi bevétel, ami bement a NAV-hoz. Hogyan kell visszavenni, pénztármódosítót kell arra a napra kiállítani, vagy a jegyzőkönyv alapján a bevételből mínusszal lekönyvelni a pénztárkönyvben? Köszönöm.

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ig társasági adó hatálya alá tartozó kft. 2015. évi mérleg szerinti eredménye 1000 eFt, eredménytartaléka -500 eFt. 2016. évtől evás lett, a 2016. évi eredménye 3000 eFt. 2017-től ismét társaságiadó-alany. Kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi 3000 eFt-ot kiveheti-e adómentesen 2017. évben a 2016. évi beszámoló jóváhagyásakor? Illetve 2016. december 31-én osztalékelőlegként kiveheti-e? Az osztalékelőleget ebben az esetben hogy kell könyvelni? T kötelezettség-K pénztár? Válaszát előre is köszönöm!

Kedvezményezett részesedéscsere Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kedvezményezett részesedéscserével kapcsolatban a következő kérdés merült fel: "A" társaság jegyzett tőkéje: 3 millió forint (tulajdonosai: 50% (1,5 millió forint) "B" belföldi társaság, 50% (1,5 millió forint) "C" külföldi társaság). "D" társaság jegyzett tőkéje: 3 millió forint (tulajdonosai: 50 % (1,5 millió forint) "E" magánszemély és 50% (1,5 millió forint) "F" magánszemély. Kedvezményezett részesedéscsere útján "C" külföldi társaság átadja az üzletrészét "D" társaság tulajdonosainak, 10-10%-áért ("E" magánszemély 10%-a: 150 ezer forint, "F" magánszemély 10%-a: 150 ezer forint). "B" társaság üzletrészéből értékesít 30 ezer forintért 30 ezer forint névértékű részt "D" társaság részére. Kérem, segítsen megítélni, hogy a gazdasági eseményt hogyan kell könyvelni az "A", illetve a "D" társaságok esetében? Hogyan alakul a magánszemélyek, illetve a társaságok tulajdonosi szerkezete? Köszönettel: Szombati Imréné

Alvállalkozói teljesítés könyvelése Kérdés

Építőipari cég tevékenységének végzése közben alvállalkozót vesz igénybe. A megbízási szerződés elfogadja az alvállalkozó igénybevételét, kimutatható, hogy az adott bevételhez mely alvállalkozói teljesítés kapcsolódik. Kérdésem, hogy ezt az alvállalkozói teljesítést 528-ra vagy 815-re könyveljem? Köszönöm a tájékoztatást, segítséget.

Meghatározott időszaki áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Társaságunk növényvédelmi szaktanácsadást végez a gazdálkodókkal, 2017. április 1-jétől határozatlan ideig szól a szerződés. A számlázás április 10-én történik. Milyen teljesítési időpontot kell a számlára ráírni (mi lesz az áfa teljesítési dátuma)? A fizetési határidő a kiállítástól számított 15 nap. Helyesen gondoljuk-e, hogy a számla teljesítési időpontja a fizetési határidővel lesz egyező? Amennyiben nem jó így, milyen módon kell a számlát javítani? A számvitelben pedig milyen nappal fogom a teljesítést könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.

Munkabér téves kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az év végi 471 számla egyeztetése során derült ki, hogy egy munkavállalónak 20 ezer forinttal több munkabér lett kifizetve éves szinten. Ez az összeg általában a hó végi táppénzes állomány miatt alakult ki, például 03.31, 09.30. stb., ahol helytelenül a teljes munkabér került elszámolásra. A munkavállaló közben felmondott 2017. február elején. A hibára 2017.márciusban jöttem rá. A téves kifizetések pedig mind 2016. évre vonatkoztak, tehát már nem visszakövetelhető. Kérdésem: ezt hogyan kell könyvelni, valamint az, hogy 2016. vagy 2017. évre? Előre is köszönöm szíves válaszukat: Anderlik Istvánné

Tagi kölcsön – ügyvezetőváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. esetében az ügyvezető tagi kölcsönt bocsátott a cég rendelkezésére. Ezt követően a társaságot eladta, ő kilépett, új ügyvezető lépett a helyébe. A cég most egyszemélyes kft. Az új felállásban lehetőség van a tagi kölcsön megszüntetésére, pénztáron keresztül. Az új ügyvezető az összeget minden további nélkül kiveheti? Ha igen, milyen lépéseket kell könyvelni? Van-e valakinek fizetési kötelezettsége? Ha igen, ki mit fizet? Köszönettel várom válaszát! Papp-Lóránt Gizella

Kényszertörlés Kérdés

Tisztelt Szakértő Egyszemélyes kft. megalakulása óta nem szerzett árbevételt. A tulajdonos egyetlen jogviszonya ebben a kft.-ben van, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék lett elszámolva neki. Mivel semmiféle adót nem fizetett az évek alatt, szeptemberben megkezdték a kft. kényszertörlési eljárását, melyet 2016.12.20-ig lefolytattak, és 2017.02.08-án a bíróság megszüntette a céget. Azzal, hogy milyen bevallásokat kell elkészíteni a NAV felé, azzal tisztában vagyok. A NAV elévülés miatt törölt kötelezettségeket, ez eddig az egyetlen „bevétele” a cégnek, januárban pedig teljesen lenullázták a folyószámláját (4,5 millió forint). Ez a könyvelésben mivel állítható szembe, hogy nullás legyen minden kötelezettsége („kényszertörlést lezáró bírói végzés" – ez áll a NAV-folyószámlán) illetékként, egyéb ráfordításként? Valamint 680 ezer forint tagi hitel van a cégben, melyet mivel visszafizetni nem tud, ha a tulajdonos lemond róla, akkor illetékköteles-e, és az „AVBA”-n be kell-e jelenteni?” Köszönettel.

Saját termelésű készlet selejtezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előző évről megmaradt saját termelésű alma (készlet) selejtezését hogyan könyvelem? Tartozik a saját termelésű készlet állományváltozása, K251-258? Van még más könyvelési teendőm is? Köszönöm válaszát!

Táppénz-hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-tulajdonos táppénzes álományba került. 2016.09.29-től 2017.01.15-ig. A táppénz-hozzájárulási határozatot 2016.12.06-án (60 008 Ft), 2017.01.20-án (36 527 Ft ) és 2017. 02. 06-án (45 658 Ft) kapta meg a társaság. Kérdésem, hogyan és melyik számlaszámra kell az összegeket könyvelnem, ha a társaság 2017. 03. hóban utalta az összeget, a 1629-es bevallásban hogyan szerepeltetem. Üdvözlettel GK.

Tárgyi eszköz tulajdonjogának visszaállítása bírósági ítélet alapján Kérdés

2014-ben "A" társaság árverési eljáráson kívül, de árverés hatálya alatt vásárolt gépkocsikat a végrehajtás alatt álló "B" gazdasági társaságtól, amely a végrehajtást követően a könyveiből kivezette a gépkocsikat (fordított áfás számla került kiállításra). "B" társaságot közben a NAV végrehajtás alá vonta, és lefoglalta az ingóságait, többek között azokat is, melyeket "A" társaság megszerzett, és a könyvelésében is szerepeltetett. "A" társaság pert indított a NAV foglalása ellen, azzal a céllal, hogy a bíróság állapítsa meg a NAV-végrehajtás jogellenességét, mivel az ingóságok tulajdonosa szerintük már nem "B", a NAV által végrehajtás alá vont társaság. A bíróság 2016. januári ítéletében a NAV-nak adott igazat, mivel "B" társaság ingó vagyonát – melyet "A" megszerzett – 2015. január 25-ei keltezésű jegyzőkönyvvel oldotta fel a végrehajtó, a NAV pedig 2015. január 23-án kelt határozatával rendelte el a végrehajtást. Kérdés, hogy a végrehajtás alá vont ingóságokat kinek, hogyan és melyik év beszámolójában kell szerepeltetni, illetve a gépkocsik visszaadását hogyan kell helyesen könyvelni, és milyen bizonylattal kell rendezni a 2016. évben? Jelenleg a 2014. és a 2015. évben "A" társaság tartja nyilván tárgyi eszközei között. Szükséges-e a beszámolók önellenőrzése (a jelentős hibahatárt meghaladja), vagy a 2016. évben kell rendezni. Köszönöm: Mikro

Turisztikai kártya értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyi önkormányzat turisztikai kártyát vezet be illetékességi területén. Ezeket a kártyákat az önkormányzattól függetlenül működő turisztikai egyesület fogja értékesíteni. Mi módon kell a turisztikai egyesületnek a könyveiben szerepeltetnie egyrészt a beszerzést, másrészt az értékesítést? Milyen bizonylatot kell kiállítani a vevő részére az értékesített kártyáról? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Timi

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink