2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Készlettöbblet könyvelése Kérdés
Tisztelt Tirpák Anita! Köszönöm tájékoztatását, mellyel kapcsolatosan lenne még kérdésem. A 2017. év közben fellelt többlet válaszában említett könyvelési tétele csak az év végi leltár kapcsán lenne számomra értelmezhető, de mivel ez az áru értékesítésre került, az év végi leltárban már nem szerepelhet. 2009-ben ez az áru – nem jelentős összegű – tévesen elszámolásra került ELÁBÉ-ként. Mivel adóügyileg ez már elévült, a társasági és iparűzési adót önellenőrizni nem lehet. Ebben az évben elvileg helyesen a 814-es számlaosztályban kerülne könyvelésre. Amennyiben csak év végi tételes leltár alapján könyveljük a záró leltár értékét, akkor az év közben fellelt készletet nem kell könyvelni vagy korrigálni? A T 26 - K 814 könyvelési tétel véleményem szerint ebben az esetben nem helyénvaló, hiszen pont a T 814 -re kellene most könyvelni. Köszönettel.
Kuponok számvitele Kérdés
Tisztelt szakértő! Az alábbi kérdést tettem fel: http://adozona.hu/kerdesek/2017_8_22_kuponos_ertekesites_qvj#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice, melyre választ is kaptam. Kérdésem az, hogy mi a helyes könyvelési módja (Tartozik/Követel számlaszámokkal) annak, hogy ha a cég saját maga állít elő vagy gyártat ajándékozási utalványt és beszámítja az általa nyújtott szolgáltatásba vagy termékértékesítésbe? Az ajándékutalvány csak pénzhelyettesítő eszköz, nem esik azonos elbírálás alá a kuponokkal, tehát nem csökkenti a bevételt és az áfát. Válaszát előre is köszönöm!
Vásárlási utalvány számviteli elszámolása, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk azt tervezi, hogy 5000 Ft értékű vásárlási utalványokat bocsát ki, amelyen bármilyen termék vásárolható a webáruházból, illetve szállítási költség is fizethető. Az 5000 Ft értékű utalványokat nem névértéken kívánjuk értékesíteni, hanem marketing célból Facebook-on lehetne licitálni rá. Kérem segítségüket, hogy ennek a könyvelése, adózása hogyan lenne megfelelő.
Katás vállalkozás Kérdés
Kettős könyvvitelt vezető bt. 2017. 01. 01-jétől katás vállalkozásként működik. Főtevékenysége autószerelés (pénztárgépet üzemeltet), két fő alkalmazottat foglalkoztat. Kérdéseim: a kettős könyvvitel szabályainak megfelelően kell-e könyvelni a bért és járulékait, valamint a bevételeit? Amennyiben nem, milyen nyilvántartás vezetésére kötelezett? Készpénzfizetési számla kiállítása esetén a számla összegét be kell-e ütni a pénztárgépbe? Ha igen, a kiállított számlát mellé kell-e csatolni a gépi bizonylatnak vagy a tömbben hagyható? Köszönettel.
Készlettöbblet könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. áruiról év közben nem vezet mennyiségi és értékbeni nyilvántartást, ezért év végével tételes leltárfelvétel alapján állapítja meg a készleteit. A 2008. évben fölleltározott egy árut, melyet a következő évi (2009) készletleltára már nem tartalmazott, vagyis abban az évben eladott áruk beszerzési értékeként elszámolásra kerülhetett. 2017-ben "előkerült" ez az áru, melyet értékesített is. Hogyan kell (kell-e) a fellelt készletet utóbb a könyvelésben rendezni, ha év közben a beszerzéseket csak a 812-es főkönyvi számra könyveljük? A társasági és iparűzési adó már elévült. Köszönettel.
Így könyvelje a befejezetlen termelést és hipát Kérdés
08. 24-én Szolnoki Béla válaszolt a fenti című kérdésre. Szeretném megkérni őt, hogy egészítse ki a válaszát. Foglalkozzunk azzal a kérdéssel is, amikor például villanyszerelők dolgoznak adott házon. Ebben az esetben hogy könyvelem a befejezetlen termelést? Van-e, beszélhetünk-e befejezetlen termelésről? Például épülő háznál szerződéssel folyik a szakipari munka. 95%-ban dec. 31-éig kész, kaptak a munkára előleget, a munka januárban van átadva. Nincs készletnyilvántartás, Mérleg A tip. összköltség. Köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: V. Mária
SZÉP kártyával, bankkártyával borravaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy ha egy étteremben SZÉP kártyával vagy bankkártyával fizet a vendég az elfogyasztott étel és ital után, a fizetendő összeg 8000 Ft és a vendég kérésére 9000 Ft kerül levonásra a kártyájáról, az 1000 Ft különbözet kettős könyvvitelben hogyan könyvelendő, ha nincs külön szervízdíj feltüntetve a számlán és a vendég a pincérnek adná? Ő hogyan kapja meg? Köszönöm a segítséget.
Kuponos értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: egy társaság kuponokat nyomtat, melyeket - bizonyos vásárlóértéket elért - vevői között oszt ki. Ezen kuponok beválthatóak egy későbbi szolgáltatás igénybevételére. Miképpen kell könyvelni azt, hogy kuponokat bocsát ki a cég? Vagy ez nem is könyvelendő tétel, csak ha beváltásra kerül? Miképpen kell könyvelni akkor, ha a kuponokat egy reklámozással foglalkozó céggel készítteti el? Az sem egyértelmű számomra, hogy a cég amikor a későbbi szolgáltatást nyújtja és beszámolja a kupont, akkor milyen módon tudja könyvelni ezt a gazdasági eseményt?
Üzletrészvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy bt.-ben 55 százalékos üzletrészt vásárol. Az üzletrész névértéke 300 ezer forint, a kialkudott vételár 4 millió forint. Kérdésem, hogy a kft.-ben hogyan kell könyvelni mindezt? Válaszát köszönöm.
Támogatással vásárolt ingatlan eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben vásárolt ingatlant 23 millió forint értékben magánszemélytől. Ehhez pályázat útján kapott 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 10 millió forint hitelt. Az ingatlan 2013-ban lett aktiválva és a kapott vissza nem térítendő támogatás halasztott bevételként lett elhatárolva, melyet minden év végén az értékcsökkenés arányában visszakönyveltünk a 9-es számlaosztályba. A felvett hitel teljes egészében visszafizetésre került 2016-ban. 2017. évben a cég eladja az ingatlant az egyik tulajdonosának, akinek a tulajdonosi részesedése a cégben 33 százalék. A pályázatban vállalt kötelezettségének eleget tett, az ingatlan értékesíthető. 1. Számlát kell-e kiállítani a kft.-nek az ingatlan eladásról vagy elég csak az adásvételi szerződés? 2. Hogyan történik ilyen esetben a vissza nem térítendő támogatás könyvelése? Tisztelettel köszönöm válaszát
Nyílt végű lízing lezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. 2015-től lízingel személygépkocsit, 9 millió forint volt a bruttó értéke. Az 1421 számlán tartjuk nyilván. Ebből a lízingbeadó által meghatározott maradványérték: 3 millió forint. 449-en vezetett hitel fennmaradó összege júliusban 2,5 millió forint. Elszámolt eddigi értékcsökkenés: 2,4 millió forint. 3. személy lesz a vevő, azaz nem került a gépjármű a futamidő végén (júliusban) a lízingbevevő tulajdonába. Kérem szíves segítségét abban, hogy júliusban az autó kivezetésekor milyen könyvelési tételekkel kell lezárni az eszköz könyvekben történő kimutatását? 961-en megjelenik-e bármelyik része a lízing lezárásának, valamint társasági adó tekintetében növelő tételként kell-e figyelembevenni a kivezetést? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel Hné
Végrehajtási költségek Kérdés
A végrehajtással kapcsolatosan felmerült költségeket szeretnénk a vevő folyószámláján is megjeleníteni. De ezek megtérülése elég bizonytalan, sok esetben semmit sem tudunk behajtani. Ezért nem szeretnénk egyéb árbevételként előírni. Mi ennek a könyvelési megoldása? Fontos lenne, hogy a vevő kartonon lássa a kolléga, esetleges befizetéskor ezen költségek megtérítése az első, azt követően jöhet a tőke.
Bitcoin bányászat adózása, könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. A bitcoin bányászat adózása katás egyéni vállalkozóként pontosan mely tevékenység felvételével lehetséges? Lehetséges-e ?(A kata törvény kimondottan nem tiltja véleményünk szerint). 2. Ha nem (katás) egyéni vállalkozóként folytatja, hanem mint magánszemély, hogy alakul az adózása, pontosan milyen bizonylat alapján állapítja meg a jövedelmét? Külföldi számítógépekkel, szerverekkel folyik a bitcoin bányászat, papíralapú bizonylat kibocsátása a "bányászó" felé nem történik. 3. Ha kft. folytatja ezt a tevékenységet, hogyan alakul az adózása, mi az alapbizonylata a könyvelésnek? Mely tevékenységet kell felvennie a tevékenységi körébe, hogy jogszerűen folytathassa a bitcoin bányászatot? Kérem, részletesen kifejteni a válaszokat, mert e témában még nincsen kialakult, ismert, adózási-számviteli gyakorlat. Tisztelettel: Czigányné Tóth Katalin
Gyors fizetési engedmény árubeszerzésként könyvelve Kérdés
Kedves Szakértő! Kell-e a szállító által adott (végszámlán áfásan külön feltüntetett) gyors fizetési kedvezményt külön, például 96-on kezelni a könyvelésben, vagy összevonható az árubeszerzés(814-re) könyvelésével? Köszönettel.
Elévülés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó már megszüntette a tevékenységét évekkel ezelőtt. Jelenleg adószámos magánszemély. A vállalkozással kapcsolatos tartozásának egy része elévült, ami az adófolyószámlán látszódik. Van ezzel kapcsolatban valami teendője? (Kettős könyvvitelben bevétel az elévült kötelezettség.) Köszönöm válaszát!