2170 találat a(z) könyvelés cimkére
Vevő adószáma – fordított adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A helyes eljárással kapcsolatban kérném véleményét. Egy készpénzes, fordított adózás alá eső számlán nem lett feltüntetve a vevő adószáma (én a vevőt könyvelem). Kérdésem: lekönyvelhetem-e kiadásként a pénztárból áfalevonás nélkül? Illetve a fizetendő áfát be kell-e állítanom a bevallásban e számla dátuma alapján? Vagy csak majd azzal a dátummal könyvelem a gazdasági eseményt, amellyel kapok egy helyes számlát? Válaszát köszönöm.
Üzlethelyiség: nyílt végű pénzügyi lízing lezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2008-ban nyílt végű pénzügyi lízing keretében a cég megvásárolt egy üzlethelyiséget. A lízing futamideje még nem járt le, kivásárlási ajánlatot tettek a cég tulajdonosai. A bank az ajánlatot elfogadta, a fennálló tartozás egy részét elengedte, a tulajdonszerzők a cég tulajdonosai lettek, de mint magánszemélyek, tehát a lízingbevevő élt a lehetőséggel, és harmadik személyt jelölt meg a vételre. Ebben az esetben milyen számviteli teendők vannak, a zárás hogyan könyvelendő, és hogyan alakul az áfalevonás?
Támogatói adomány könyvelése és adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. megbízási díj fejében a jogosultnak támogatói adományt szeretne fizetni az önkéntes nyugdíjpénztárához. Kérdésem, hogy ilyen jellegű kifizetésnek a bt. részéről milyen adóvonzata van, illetve hogyan könyveljük? A választ előre is köszönöm!
Kft. kiválása bt.-ből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk, egy kft. kültagként 70 százalékos részesedéssel rendelkezett egy bt.-ben. A kft. vezetősége úgy döntött, hogy kiválik a bt.-ből. A bt. elkészítette a kilépés napjával a közbenső mérleget, mely szerint a kft.-t – vagyoni betétjével arányosan – 60 millió forint értékű vagyon illeti meg. Megállapodás szerint a 60 millió forintot a bt. átutalta a kft. bankszámlájára. A kft. a fenti összeggel megnövelte az eredménytartalékát. Kérdésünk: helyesen könyveltük le a kiválással szerzett vagyont? A 60 millió forintot terheli részünkről bármilyen adó- (egyéb fizetési) kötelezettség? Várjuk válaszát, tisztelettel: Márti
Raktárbérlet – Iparűzésiadóalap-csökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk raktározási tevékenységbe kezdett. Ön szerint a raktárbérleti díjat 522-es bérleti díjra kell könyvelni vagy esetleg könyvelhetjük a 81-esre, Belföldi értékesítés eladott (közvetített) szolgáltatások értékéhez? A vevők felé logisztikai szolgáltatást, kitárolást, betárolást számlázunk, nem pedig raktárbérletet. Sajnos nincs közös álláspont könyvelő, könyvvizsgáló és cégvezető között. Amennyiben 81-re könyveljük, ott figyelembe vehetjük, mint hipacsökkentő tétel, ezért is lenne fontos a kérdés pontos megválaszolása. Esetleg jogszabályi hivatkozást is tudna adni a válaszban? Segítségét köszönöm.
Jogerősen megítélt követelés Kérdés
Egy cég 2015. évben 15 millió forint antidömping miatti, utólagosan kivetett vámot fizetett meg, ezen tétel szerepel a 2015. évi beszámolóban is. A cég az utólagos vámkivetés jogtalansága miatt bírósághoz fordult, a bíróság 2017. 06. hóban meghozott ítélete az utólagos vámkivetés vámhatározatait hatályon kívül helyezte, „az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye” megjegyzéssel. A NAV az ítélet végrehajtása érdekében 2017. 08. hónapban visszavonta a 2015. évben kiadott utólagos vámhatározatokat, és a 15 millió forint vám visszautalásáról rendelkezett a visszafizetést elrendelő határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül. A cég a visszautalásról rendelkező határozat ellenére nem kapta vissza a befizetett 15 millió forint antidömpingvámot, mivel a NAV 2017. 09. hónapban a Kúriához fordult, kérte a végrehajtás felfüggesztését is, aminek a Kúria helyt is adott. A Sztv. 29. § (1) bekezdése szerint követelések azok a különféle szállítási, vállalkozási, szolgáltatási és egyéb szerződésekből jogszerűen eredő, pénzértékben kifejezett fizetési igények, amelyek a vállalkozó által már teljesített, a másik fél által elfogadott, elismert termékértékesítéshez, szolgáltatás teljesítéséhez... kapcsolódnak, valamint a különféle egyéb követelések, ideértve a bíróság által jogerősen megítélt követeléseket is. Abban kérem segítségüket, hogy a 15 millió forint antidömpingvám az előzőek alapján a bíróság által jogerősen megítélt követelésnek minősül-e, mivel akkor egyéb bevételként 2017. évre könyvelni és adózni kell.
Zárt végű pénzügyi lízing lezárásának könyvelése II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemhez kapcsolódva a következőkre szeretnék még választ kapni. Az eszköz beszerzése még 2015-ben történt. Jól értem, hogy módosítani kell a 2015. évi adatokat? A lízingtartozás csökkenése igen jelentős, közel 100 millió forintról beszélünk. Számszerűsítve: a lízingelt ingatlanra a tartozás 500 millió forint, de a bank felszámolójától 400 millió forint értékben ki tudtuk vásárolni az ingatlant. Ennek a könyvelése hogyan működik? A különbözet 100 millió forintot egyéb bevételre kell könyvelni? Segítségét előre is köszönöm?
Pénzmosás elleni törvény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy könyvelési szolgáltatást végző egyéni vállalkozónak, akinek nincs alkalmazottja, saját magát be kell-e jelentenie a VPOP KSZ17 számú nyomtatványon, mint kijelölt személyt? A NAV-tájékoztatóban erre nem térnek ki, lehet, hogy azért, mert ebben az esetben más személy nem is tud bejelentést tenni. Jól gondolom? Köszönettel.
Feladta magát a horvát csaló Cikk
Feladta magát a brit rendőrségnek Ivica Todoric, Horvátország legnagyobb magántulajdonú cégcsoportja, a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Agrokor tulajdonosa ma Londonban, miután Horvátország európai elfogatóparancsot adott ki ellene, és a múlt héten felkerült az Europol legkeresettebb bűnözőinek körözési listájára is – közölte az N1 horvát hírcsatorna kiküldött tudósítója.
Utazási iroda könyvelése Kérdés
Van-e különbség az utazási iroda és az utazásszervező által értékesített utak könyvelésében? Van egy utazási iroda, ahol a közösség területéről vásárolnak utakat, ezeket fordított adózással számlázzák ki, viszont cégnek felmerülő költségeket áfásan könyveljük le, így mindig visszaigényelhető poziciója van. A kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk-e el amikor a fordított adózású komplex utakhoz kapcsolódó áfát visszaigényeljük? Azzal tisztába vagyunk hogy az utazásszervező nem igényelheti vissza az áfát, mert árrés szerint adózik, de az utazási iroda nem árrés szerint adózik. Köszönöm a segítségüket.
Devizás bank könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy devizás bankszámla egyenlege negatívba fordul, akkor milyen árfolyamon kell könyvelni a jóváírást vagy terhelést (ha nem a könyvelő program számolja)? A cég MNB árfolyamot választott, ha pozitív az egyenleg, akkor a jóváírást MNB árfolyamon, a terhelést átlagárfolyamon könyveljük. A kérdés főleg az, hogy másként kell-e könyvelni a devizás banki tételeket, ha az egyenleg negatív? Válaszukat előre is köszönöm: Zs.
Követelésvásárlás könyvelése az engedményesnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az 'A' cég tartozik 'B' cégnek 3 millió forinttal. Ezt a követelést 2017-ben a 'B' cég eladja 'C' cégnek. A 'C' cég az eva hatálya alá tartozik. Az engedményesnél (a követelés megvásárlójánál) milyen könyvelési tételeket kell könyvelni? Köszönettel: B.J.
Zárt végű pénzügyi lízing lezárásának könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk lízingátvállalással lízingelt egy ingatlant zárt végű pénzügyi lízing keretében. Időközben a finanszírozó felszámolás alá került, és a lízingelt ingatlant a jelenlegi tartozásnál jóval kisebb értékben meg tudtuk vásárolni. Kérdésem, hogy hogyan kell könyvelni a lízingkivezetést és az adásvételt?
Méhészeti kft. Kérdés
Kft. méhészettel kíván foglalkozni. A következő gazdasági eseményekre vonatkozóan kérem szakmai álláspontjukat számviteli, könyvelési szempontból. 1. Hogyan kell elszámolni egy méhcsalád beszerzését 100 ezer forint alatti beszerzési érték esetén? 2. Hogyan kell elszámolni a családoknál a fiasítás következtében kialakult új méhcsaládokat? Milyen értéken? 3. Mi a teendő, ha a család betegség esetén elpusztul, vagy csökken az egyedek száma? 4. A méhek által megtermelt mézet év végén milyen értéken kell leltárba venni? Van-e egyéb speciális tudnivaló a fenti tevékenységet illetően?
EU-tagállamból érkező áfás számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belgiumból érkezett olyan számla magyarországi adóalany felé tárgyieszköz-beszerzésről (műszaki cikk), melyet belga adóalany állított ki (közösségi adószáma szerepel a számlán). A magyar cég mint vevő szerepel a számlán. Viszont a számlán fel van tüntetve a belga adó. Hogyan kell a számlát könyvelni és az áfabevallásba beállítani? Érkezett olyan számla is, mely belga IKEA által kiállított számla. De azon nincs feltüntetve a belga közösségi adószám. Viszont szintén szerepel rajta a belga adó. Ezt hogyan könyvelhetjük, és vallhatjuk be?!