2303 találat a(z) könyvelés cimkére

Külföldi telephely könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves tájékoztatását: Magyarországi székhelyű kft. 2014. 09. 01-től európai uniós tagállamban létesített fióktelepet. Bevételei egész évben csak ebből a tagállamból származnak, Magyarországról nincs bevétele. Külföldön önállóan adózik 09. 01-től. Kérdéseim ezzel kapcsolatban: 1. 2014. 01. 01-08. 31-ig hogyan számolja el a hazai könyvelésben a bevételeket és kiadásokat? Az ebben az időszakban keletkezett jövedelem teljes egészében a magyar adójogszabályok szerint adózik? 2. 2014. 09. 01-től hogyan történik a külföldön végzett tevékenység elszámolása a magyar könyvelésben, és a társasági adó vonatkozásában mi a teendő? 3. Azokat a kiadásokat hogyan kell figyelembe venni 2014. 09. 01-től, amelyeket közvetlenül nem lehet hozzárendelni a külföldi telephely költségéhez (például bankköltség, lízingdíj, kamat, biztosítási díjak)?

Zrt. részvényvásárlásának könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. 12. 22-én XY Kft. megvásárolja D Kft.-től a tulajdonában lévő Zrt. részvényeit: 20 darabot 10 000 forint/darab névértéken, a vételár 15 000 forint/darab, azaz 200 000 forint névértékű részvényt 300 000 forint értéken vásárol meg. Befektetési céllal vásárolja. Alapbizonylat: részvény-átruházási szerződés, amelyben rögzítik, hogy a vételár a részvények valós forgalmi értékét tükrözi. A vételárból 30 000 forint az óvadéki bankszámlára kerül, amelyet a bank zárol. Feloldásának feltétele xxxFt EBITDA kimutatása az auditált mérlegben. A kérdésem, hogy a részvényeket vásárláskor milyen értéken kell könyvelni? Névérték, vételár, óvadékkal csökkentett érték? Könyvelése: T 171 - K 479 .... Ft. Banki átutalás: T 479 - K 384 Az óvadék összegét (30 000 forint) külön kell könyvelni? Zárolásfeloldáskor is kell könyvelni? 2014. 12. 31-ei mérlegfordulónapon kell-e értékelni vagy elhatárolni? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel.

Erzsébet-utalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy Erzsébet étkezési utalványhoz kapcsolódó kezelési költség könyvelése 52. Igénybe vett szolgáltatásra könyvelhető-e? Köszönettel a választ.

Számlázás és könyvelése Kérdés

A megkapott áramszámlánkból 2014. évben minden hónapban kisebb fogyasztást továbbszámlázunk. Év közben nincs problémánk a teljesítés dátumával. A december havinál a teljesítési határidővel, valamint a könyvelésnél van gondom. Mint számlakiállító, december havi teljesítést használnak, a könyvelést a 2014. évre T311- K92, K467 az áfát egy technikaira átvezetném T467-K479 és a 2015. évben fizetendő áfát rendezem. T479-K467. Így helyesen járok el, vagy 2015. a teljesítés, és csak az árbevételt határolom 2014. évre vissza?

Támogatás-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A támogatás elszámolásában kérem segítségét abban az esetben, ha a támogatást telephely vásárlására kapta a cég. Aktiválva lett az ingatlan 7 millió 150 ezere forint értékben (a támogatást ennek figyelembevételével kapta a cég, a támogatás intenzitása a támogatási szerződés szerint 44,99 %), majd az illeték is aktiválásra kerül 206 ezer forintt értékkel. 3 millió forint maradványérték lett elhatározva, így a számviteli törvény szerint az értékcsökkenés alapja 4 millió 356 ezer forint lesz.A társasági adó törvény szerint 7 millió 356 ezer forint. Kérdésem, hogy a passzív időbeli elhatárolásból a rendkívüli bevételbe milyen összeget vezethetek vissza évenként: a számviteli törvény szerint elszámolt értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitással, vagy a Tao-törvény szerinti értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitással, vagy a támogatási szerződés szerinti érték alapján számított értékcsökkenés szorozva a támogatási intenzitás?

Lízingelt cégautó magángépkocsi beszámításával: így kell könyvelni Cikk

Hogyan kell könyvelni a személygépkocsi lízingjéhez felhasznált önerőt, ha annak egy része a társaság tulajdonosának tulajdonában lévő másik gépkocsi? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Szakképzési hozzájárulás egyszeresben Kérdés

Tisztelt Szolnoki Béla Úr! Köszönöm a szíves segítségét és segítő válaszát az alábbi kérdésre adott válaszára, de azt, hogy ezt pénztárkönyvben egyszeres könyvvitelben hogyan kell helyesen elszámolni, sajnos még nem tudom. A kérdés a következő volt: Szakképzési hozzájárulás könyvelése Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Egyéni vállalkozó 4 fő cukrásztanulóval kötött tanulószerződést szakképzésükre. Havonta a 4 fő után 4*56 730=226 920 forint szakképzési hozzájárulás kötelezettség csökkentő tétel vehető figyelembe. A folyószámlán adónemtöbblet keletkezik. Ezt az összeget járulékra és áfa adónemre átvezeti. Az átvezetést pénztárkönyvben lekönyveljük úgy, hogy mínusz a szakképzési hozzájárulás és plusz a járulék vagy az áfa. Helyes ez így, bevételként, mint támogatást el kell számolni? Köszönöm a választ. Ebben ismételten kérném a segítségét. Köszönettel.

Egyesület kapott támogatása Kérdés

Egyesület pályázatot nyújtott be állami támogatásra egy építmény felújítására. Az év során a felújítás megtörtént, az állami támogatás meg is érkezett, a bevételezése, könyvelése megtörtént. A kérdésem az lenne, hogy az elvégzett munka ellenértéke (megegyezik a kapott támogatás összegével) hova könyvelendő, illetve, hogy ezzel kapcsolatban van rendezendő tétel? Köszönettel, Benkő Ibolya

Alapítói vagyon Kérdés

Tisztelt Szakértő! 'A' alapítvány a régi Ptk. szabályai szerint megalapította 'B' alapítványt. Helyes-e, hogy az alapítói hozzájárulás összegét 'A' alapítvány egyéb tartós részesedésként mutatja ki könyveiben? Az új Ptk kimondja továbbá, hogy alapítvány nem hozhat létre alapítványt. Kell-e bármit módosítani emiatt a könyvekben?

Számla kelte Kérdés

2015. január 15-én kiállítunk egy számlát, melynek teljesítési dátuma 2014.12.31. (Természetesen az áfabevallásban a 12 hónapban fog szerepelni a számla.) A tevékenységet ténylegesen a 2014/12. havi időszakban végeztük, csak később tudtuk a számlát kiállítani (15 napon belül megengedi a törvény), mert az adminisztratív tevékenységeink időben igy engedik. Viszont hogyan járunk el helyesen? Ha visszadátumozzunk a számla keltét 2014. 12. 31-ére, azaz a számla kelte 2014. 12. 31. lesz, és igy számvitelileg is 2014. 12. 31-ére le tudjuk könyvelni, vagy egyszerűen hagyjuk a számla keltét 2015. 01. 15-én, és lekönyveljük 2014. 12. 31-ével, vagy, ha a számla kelte 2015. 01. 15., akkor lekönyveljük 2015-re, és elhatároljuk az árbevételt 2014-re? Van-e kötelező előírás arra, hogy a kiállított számlákat a számla keltére rögzítjük a számviteli előírásokban vagy a teljesítés dátumára? Abban az esetben, ha figyelünk a folyamatos sorszámozásra, 2015. 01. 20-áig visszadátumozhatunk-e számlát 2014. 12. 31-ei keltezésre? Köszönettel.

Szakképzési hozzájárulás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Egyéni vállalkozó 4 fő cukrásztanulóval kötött tanulószerződést szakképzésükre. Havonta a 4 fő után 4*56 730=226 920 forint szakképzési hozzájárulás kötelezettség csökkentő tétel vehető figyelembe. A folyószámlán adónemtöbblet keletkezik. Ezt az összeget járulékra és áfa adónemre átvezeti. Az átvezetést pénztárkönyvben lekönyveljük úgy, hogy mínusz a szakképzési hozzájárulás és plusz a járulék vagy az áfa. Helyes ez így, bevételként, mint támogatást el kell számolni? Köszönöm a választ.

Megszavazott osztalék devizaneme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a vállalkozás forintban vezeti a könyvelését, akkor dönthet-e úgy, hogy az osztalékot euróban szavazza meg? Kérem, írja meg a törvényi hivatkozásokat is. Köszönettel: Jancsó Katalin

Idegen anyag javításának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi könyvelési problémám merült fel, melyben a segítségét szeretném kérni: 2014-ben a megrendelőtől anyagot kaptunk javításra, amit külső céggel, ugyancsak 2014-ben megjavítattunk. Majd 2015-ben ezt a javított anyagot eladtuk. Gondolom az anyagot, mint idegen, nálunk tárolt készletet a leltárba nulla forint értéken fel kell vennünk. Viszont a további könyvelési tételek nem tudom, hogyan lennének helyesek, mivel az egyik tavalyi, a másik idei teljesítésű? Köszönettel: Léderer Györgyné

Gépkocsi-vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék tanácsot kérni: egy társaság személygépkocsit vásárol lízingre, az önerő úgy áll össze, hogy egy része utalás, a másik rész viszont autóbeszámítás, de ez az autó nincs a társaság tulajdonában, hanem az ügyvezető saját autója. Ilyen esetben hogyan könyvelem ezt: a pénztáron keresztül vagy vegyes könyvelésbe? Segítségüket előre is köszönöm.

Egyszerűsített éves beszámoló Kérdés

Egyszerűsített éves beszámolót készítő kft. bevétele 800 millió forint, a költsége meghaladja az 500 millió forintot, önköltségszámítás szerint meg kell határozni a kimenő számlák költségét? Ha igen, akkor azt át kell-e vezetni a könyvelésen, vagy csak a számla mellékletét képezi? Csak 5-ös, 8-as számlaosztályba történik a költségek könyvelése. Válaszát köszönöm. Tisztelettel: Boldog Ferenc

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 18. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...

Ráfeküdt a NAV az adategyeztetési eljárásokra
Ráfeküdt a NAV az adategyeztetési eljárásokra

Újabb adategyeztetési eljárást indított az adóhatóság 2025. április 9-11. között az online számla-adatszolgáltatások és áfabevallások eltéréseinek vizsgálata céljából. Az adategyez...

Terven felüli értékcsökkenés társaságiadó-növelő tétel?
Terven felüli értékcsökkenés társaságiadó-növelő tétel?

Terven felüli értékcsökkenés társaságiadó-növelő tétel?

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed irányadó időszakában csed alatt kifizetett jutalom beszámítása

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed maximum visszamenőleges évre

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kedvezményezett átalakulás teendői – tao

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább