2148 találat a(z) könyvelés cimkére
Evás könyvelése Kérdés
Kell-e evás-nak mérlegszerinti eredmény könyvelnie?
Szép kártyával fizetés könyvelése Kérdés
Vendéglátó egységet könyvelek, ahol a vendég fizethet Szép kártyával. Hogyan kell könyvelni? Napokkal később jön az elszámolás a bankban, kezelési költséggel csökkentett összegben. Ez a költség egyéb szolgáltatás? Használjak átvezetési vagy elszámolás számlát? Köszönöm.
Végelszámolás, kényszertörlés Kérdés
Egy két tagú bt elhatározta a cég végelszámolással történő megszüntetését. 2012.06.07-én indult a végelszámolás. A végelszámoló sajnálatos módon 2012.09.01-jén elhalálozott, amiről tájékoztatták a cégbíróságot. 2013.07.12-én kapott a bt két végzést a cégbíróságtól. Az egyikben (06.03-i keltezéssel) a cégbíróság a kényszer-végelszámolási eljárást megszünteti és a végelszámolót felmenti végelszámolói tisztségéből. A másikban elrendeli a kényszer-törlési eljárás megindítását 06.27-ével. Az a kérdésem, hogy milyen számviteli teendők vannak és milyen határidőkkel, illetve a beszámolókat ki jogosult aláírni? A NAV 2012-ben küldött egy levelet, amelyben 14 ezer késedelmi pótlékot fog előreláthatólag felszámolni, de ez a mai napig nem történt meg. Ennek szerepelnie kell a korrigált nyitómérlegben? A végelszámoló a korrigált nyitómérleget már nem tudta aláírni.
Kontírozás Kérdés
Tisztelt Szakértők!Szeretném megtudni, hogy 2012.év előtt mi volt az elvárás a bizonylatok/számlák kontírozásánál. Ezek közül melyek voltak kötelező elemek? Főkönyvi számok, Könyvelve felirat, Könyvelő aláírása, Rögzítés időpontja, Rögzítési iktató szám. A kontírozás ceruzával is végezhető volt, vagy csak tollal.Köszönettel
Kártyás vásárlás számviteli elszámolása Kérdés
Kedves Szakértő ! A cégeknél egyre jobban elterjed a kártyával történő fizetés(árubeszerzés, eszköz beszerzés ) Ilyenkor egyszerűsített készpénzfizetési számlát kapnak, arra van írva hogy fizetés: bankkártyával. Amíg csak 1-2 tétel volt, az árubeszerzést lekönyveltem mint készpénzes beszerzés,valamint a pénztárnál és a banknál a bank-pénztár közötti átvezetési számlát használtam, 3891-et. Helyes- e így ez a gyakorlat, vagy hogyan célszerű és jogszerű ennek a könyvelése? Tegyem szállító számlára vagy nyissak egy külön számlát a kártyás fizetéseknek? Köszönöm a válaszukat.
Munkaerő kölcsönzés könyvelése Kérdés
Egy cégnél befogadott munkaerő kölcsönzésről szóló számlát hova kell könyvelni? Iparűzési adó alapjánt lehet vele csökkenteni? Az iparűzési adóbevallás határideje miatt kérem mielőbbi válaszukat.
Pénzmozgással nem járó bevétel könyvelése Kérdés
Egy közhasznú alapítványnál a "pénzmozgással nem járó" bevételeket hogyan kell könyvelni? Mi sztómaviselőkkel foglalkozunk, a cégektől eszközöket, sztómazsákokat kapunk. Az eszközök azonnal felhasználásra kerülnek. Köszönöm szépen a segítséget.
Beruházás és értékcsökkenés Kérdés
Egy kft 2011-ben kezdett egy lakóparki ház építésébe, mely 27 lakásból és 5 üzlethelyiségből áll, melyet bérbeadással kíván hasznosítani. A tulajdonos a házat nem akarja lakásonként aktiválni, hanem egy összegben az egész épületet. 2012-ben az építkezés folytatódik és folyamatosan adja bérbe a lakásokat, ahogy azok elkészülnek. 2012. 06. 01-től 12 db lakást, 2012. 07. 01-től 4 db lakást,2012. 08. 01-től 5 db lakást, 2012. 09. 01-től 3 db lakást, 2012.10. 01-től 1 db lakást, 2012.12. 01-től 1 db lakást, és 3 db üzlethelyiséget.Végleges használatba vételi engedély még a mai napig nincs, ideiglenes használatba vételi engedélyt 2012. 10. hó körül kapott. Mikor lehet aktiválni az épületet és mikortól lehet 5 százalékos (bérbeadott ingatlan esetén) értékcsökkenést elszámolni? A tulajdonos a könyvvizsgáló egyetértésével azt szeretné, ha az épületet 2012. 04. 01-én az akkori bekerülési értéken aktiválnánk és a havi beruházási költséget minden hónapban ráaktiválnánk az épületre és havonta ezzel a megemelt költséggel lenne elszámolva az értékcsökkenés. A 04. 01-ei bekerülési érték kb. 300 millió forint, a havi költségek 40 millió forint és 5 millió forint között mozognak. A teljes bekerülési érték kb. 433 millió forint. Mi lenne a helyes eljárás?
Életbiztosítás munkavállalóra Kérdés
Tisztelt Szakemberek! A cég munkaválalóira életbiztosítást kötött. Ennek könyvelésével kapcsolatban van kérdésem. A kifizetés 2012-ben történt átutalással, a számla 2013 januárjában érkezett és 2013-as évre szól. Hogyan könyvelem a 2012-es átutalást és hogyan a 2013-as számlát? Én 368-ra könyveltem a 2012-es utalást a bankkal szemben, de a 2013-as számlánál elakadtam. Segítségüket előre is köszönöm.
Könyvelés: pályázati előleg-költség év végi elszámolása Kérdés
A szervezet pályázatot nyert mely 2 éves 2012.03.01-2014.02.28. időszakban. Előleg érkezett 2012. évben, félidőben 2013-ban lesz az első elszámolás. Három mérlegképes könyvelő vitatkozása okán kérdésem, hogy 2012. év végi zárásnál a pályázathoz tartozó költségeket hogyan kell könyvelni. A három könyvelő három véleménye 1. időbeli elhatárolás mind az előleg, mind a költség. 2. a költségeket át kell vezetni a 2. számlaosztályba. 3. előleg az előlegen marad a költség pedig elszámolásra kerül tárgyévben. Fentiek alapján úgy látom ma sem egyértelmű ezen terület könyvelése, szívesen vennék erről egy részletes, hosszabb cikket is. Tovább bonyolította vitánkat az is, hogy valaki véleménye szerint nem mindegy, hogy u.n. nonprofit vagy vállalkozási elszámolásról beszélünk (mindegyik kettős könyvvitelű).Válaszukat nagyon várom és előre köszönöm.
Közhasznú alapítvány könyvelése Kérdés
Egy kórház orvosai által létrehozott alapítvány, melynek főbb közérdekű céljai, a kórház leromlott épületének felújítása ill. az eszközparkjának korszerűsítése, támogatásokat kap, leginkább vállalkozásoktól. Majd főként eszközöket vásárol a támogatásokból, amiket adományként átad a korház részére.1. Helyesen könyvelem-e úgy, hogy a beérkezett támogatásokat, a 96-os számlaosztályba, a vásárolt eszközöket a 2-es (készlet) számlaosztályba könyvelem. Majd amikor átadják adományként a korház részére az eszközöket, a 86-os számlaosztályba könyvelem a készlettel szemben?Év végén pedig az év közben fel nem használt támogatásokat elhatárolom.2. A kapott támogatások, a 224/2000. Korm. rendelet (7) bekezdése szerinti „továbbutalási céllal kapott támogatásnak” minősülnek-e?Válaszukat előre is köszönöm!
Meghalt tulajdonos üzletrészének értékesítése Kérdés
Kft 90-%-os tulajdoni hányadú tagja 2012. augusztus hóban meghalt. Társasági szerződés kizárja a Kft üzletrészének örökösök (gyermekek) általi öröklését.2012. novemberében a megmaradt tulajdonosok módosították a Kft Társasági szerződését. A módosításban döntés született arról, hogy az elhunyt többségi tulajdonos üzletrészét a Kft visszavásárolja. Tagok a visszavásárolt üzletrészt öt év alatt váltják meg. A Cégbíróság által közzétett társasági szerződésben az elhunyt többségi tulajdonos neve nem szerepel.A hagyatéki eljárást 2013. április hónapban volt. Hagyatéki végzésben illetve a kapcsolódó ügyvédi okiratban rögzítették, hogy a tulajdonos üzletrészét piaci értéken (jegyzett tőke + eredménytartalék) 2013-ban két részletben váltja meg a társaság. 2013. áprilisában és 2013. novemberében. A volt többségi tulajdonos jogviszonya halál időpontjában 2012 augusztus hóban megszűnt. Az örökösök az ellenérték megváltására ettől az időponttól jogosultak. Az üzletrész megváltására 2013-ban kerül sor.A társasági szerződést a hagyatéki eljárás lefolytatása előtt módosította a többi tulajdonos.Mindez a 2012. évi beszámoló lezárása előtt történt.Kérdésem:A cégtulajdonos váltást, az üzletrész megváltást hogyan és milyen dátummal könyvelhetem?2012. évi beszámolóban mit kell és szabad lekönyvelnem? Kiegészítő mellékletben mit közölhetünk?
Könyvelés Kérdés
Hogyan kell a természetbeni étkezést könyvelni?
Laptop vásárlás könyvelése Kérdés
Laptopot vásároltunk, windos operációs rendszerrel.Kérdésem, hogy ez egy tárgyi eszköznek könyvelendő, vagy külön kell kell venni a gépet irodai eszköznek és a szoftvert szellemi terméknek?Üdv. Ujlakiné
Kaució kamata Kérdés
Társaságunk ingatlan bérbeadásával foglalkozik. Lenne egy bérlő aki lerak egy nagyobb összegű kauciót ( 5 M Ft-ot ) de úgy, hogy ez az összeg legyen a bérbeadó bankszámláján lekötve és a szerződésben meghatározott események esetleges feltételekor lehet hozzányúlni illetve a szerződés megszűnésekor. A lekötés idejére járó kamat a bérbevevőt fogja megilletni lejáratkor, azonban a kamatot a bérbeadó számláján jelennek meg. Hogyan könyvelem és tartom nyilván ezen összegeket ?KöszönettelHorváth Andrea