2171 találat a(z) könyvelés cimkére

Bekerülés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik cég amerikai internetáruházból rendelt ékszereket ad el szintén a neten keresztül. A kapott számlán december 5-e szerepel, valószínűleg ekkor adták fel a csomagot. Meg is érkezett decemberben, de a csomagot, szigorúan felbontatlanul, be kellett vinni vámvizsgálatra. Erre januárban került sor, a vámokmányokon január 13-ai dátum szerepel. Kérdésem, hogy mely időponttal lehet ezt az árut könyvelni? Jól gondolom-e, hogy 2014-ben kerül be a cég könyveibe? A vámközreműködői díj szintén az áru bekerülési értékét képezi-e? Köszönöm a segítséget! Emília

Befejezetlen szolgáltatói szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szolgáltatói szerződésben foglaltak teljesítése, ha nincs az adóévben befejezve, az igazolt munkák elvégzése és fizetése előlegszámlákkal kiegyenlített, beszámít-e az adóalapba, vagy áthúzódó tételként kell szerepeltetni a teljesítés befejezéséig?

Alvállalkozóként elszámolható Kérdés

Társaságunk iskolai jegyzeteket forgalmaz a megrendelőinek. A jegyzeteket dobozba csomagolva postán keresztül juttatja el a megrendelőkhöz a számlát is mellékelve. A számlában feltünteti a postaköltséget és azt a 9-es számlaosztályban bevételként külön elszámolja. Kérdésem, hogy a postán kapott számla alvállalkozói teljesitésként számolható-e el? Továbbá azt is kérdezem, hogy pénztárgép (régi, nem on-line) szalag kiíratása az előző évre mely határidőig történhet? Köszönöm válaszát.

Göngyöleg áfa könyvelés 2014 Kérdés

Tisztelt Szakértő? Mi a helyes könyvelés visszáru esetén? Könyvelő programunk a 2014. évi áfatörvény-változásra hivatkozva ( 77. § és a 153./C §) a visszáru áfáját az alábbi módon könyveli: T 45 K 814 T 45 K 467 Ennek megfelelően a visszáru áfáját az áfabevallás 31. sorába emeli be (nem a levonható áfát csökkenti, hanem a fizetendőt növeli). Helyes ez az eljárás?

Könyvelés Kérdés

A kft. 100 százalékos magánszemély tulajdonosa (aki egy könyvelő bt. kiegészítő tevékenységet végző, személyesen közreműködő beltagja) végezheti-e, és milyen jogviszonyban a kft. könyvelését?

Környezetvédelmi termékdij könyvelése Kérdés

A számlakibocsátó a számla aljára feltünteti, hogy a reklámhordozó papír termékdíj összege a bruttó árból X forint. Kell-e ezt nekem (a számlakibocsátó) tételesen könyvelnem, ha igen, akkor hogyan? Vagy a negyedéves bevallás alapján csak a 86.-ba bekönyvelnem egy összegben a befizetési kötelezettséggel szemben? Válaszukat köszönöm.

Közigazgatási bírság könyvelése Kérdés

Cégünket az egyik gépjármű gyorshajtása miatt közigazgatási bírság megfizetésére kötelezték. Azt szeretném kérdezni, hogy ennek a bírságnak a könyvelése személyi jellegű (55-ös) költség, vagy egyéb ráfordítás (86-os)? Válaszukat előre is köszönöm.

Gyűjtőszámla könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél először kerül sor gyűjtőszámla kiállítására a felek megállapodása alapján. Fuvardíjat számláz bruttó 1 millió 500 ezer forint értékben, a tényleges teljesítési időpontok 2013.12. haviak. A számlán a teljesítési időpont megegyezik a fizetési határidővel: 2014.01.15. Kérném segítségüket a helyes elszámolás módjára, melyik időpontban kell elszámolni az áfát és a bevételt, ha lehetséges szíveskedjenek megadni az erre vonatkozó kontir tételeket. Köszönöm válaszukat.

Könyvelés alkalmi munkavállalóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállakozás végeztetheti-e a könyvelését az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályok szerint alkalmi munkaként? A könyvelési programot és a számítógépet a vállalkozás biztosítaná, és havi 3-4 munkanap elegendő lenne a könyvelési feladatok ellátására. Válaszát tisztelettel köszönöm.

Ingatlanban nyújtott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlan adás-vétellel foglalkozó kft. magánszemélytől 10 millió forint értékű ingatlant kapott kölcsön gyanánt, amelyet a magánszemély egy rt.-ből történő kiválása ellenértékeként szerzett meg. Az adás-vételi szerződés az rt. és a kft. között jött létre, az ingatlan ellenértékének kifizetését "beszámítással kiegyenlítve" címszóval írták be. Szeretném megkérdezni, hogy én, mint a kft. könyvelője, helyesen járok-e el, ha a 10 millió forintot rövid lejáratú kölcsönként könyvelem le, kompenzálva vele az rt. követelését?

Ingatlanrész térítés nélküli átadásának számlázása Kérdés

T. Szakértő! Egy kft. a saját tulajdonú (műhely) ingatlanját értékesítette egy másik kft-nek. Az értékesítésről megkötött szerződésben rögzítették, hogy az eladó az ingatlan 10 százalékát (250 000 forint értékben) térítés nélkül, ajándékként adja át a vevőnek. Számla csak az értékesítésről készült. A bevételt lekönyveltük, és a 250 000 forint könyv szerinti értéket és annak áfáját a 8-as számlaosztályba kivezettük. Az áfát a decemberi bevallásba beállítottuk ,és megfizettük a NAV-nak, mert nem lett az ajándékozottra áthárítva. A könyvvizsgáló most kifogásolja, hogy miért nem lett kiszámlázva az ajándék is, úgy, hogy a számla pénzügyi teljesítést nem igényel. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy kell-e. kellett volna-e ebben az esetben számlát kiállítani az ajándékról, vagy megfelelő-e a könyvelés számla nélkül? A Tao. törvény szerint az adóalapot meg kell emelni a könyv szerinti értékkel és az áfával. Köszönettel: Bné

Ingatlan-értékesítés sajátos módon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú egyesület az egyik ingatlanát, amely kötelezettségekkel terhelt, értékesítette (ezt az ingatlant annak idején ajándékba kapta). Az értékesítés úgy történt, hogy egyik része tartozásátvállalással, másik része hitelező (bank) által elengedett kötelezettséggel valósult meg. A könyvelési tétel elég érdekes, és ez ügyben kérném a segítségét. Az ingatlan könyv szerinti értékét kivezettem a 86. Értékesített tárgyi eszközök könyv szerinti értékével szemben. A "bevételt" a 98. számlaosztályba könyveltem, mint tartozásátvállalás könyv szerinti értéke, és hitelező által elengedett kötelezettség értéke. Nem tudom, hogy helyesen könyveltem-e? Ha nem, akkor hogyan kellene helyesen lekönyvelni? Köszönettel: Lédererné

Könyvelési bakikat okozó hiányos dokumentumok Cikk

Cikksorozatom befejező részében – az éves beszámoló készítésének ürügyén - a mérleg forrás oldalát érintő könyvelési hibákra hívom fel a figyelmet.

Művészi alkotás Kérdés

Egy gazdasági társaság megbíz egy művészt, hogy készítsen számára az irodaházába egy szobrot, a cég adja az anyagot és fizet a művésznek tiszteletdíjat, ami összesen legyen, mondjuk 5 millió forint, majd a kész mű, amely a cég tulajdonába kerül, egy művészeti lektorátus szakmai véleménye szerint mondjuk 50 millió forintot ér. Kérdés: ezt a vagyonnövekményt, értéknövekedést hogyan kell könyvelni vagy kell-e könyvelni? Át kell-e értékelni a szobrot vagy ez csak eszmei érték? Van-e adóvonzata? Ha igen, mikor, és milyen típusú adó? Ha eladja a cég a szobrot, mondjuk 30 millió forintért, akkor hogyan kell könyvelni, milyen adót kell fizetni, és mikor? Van-e áfa az eladás után? Válaszukat köszönöm.

Cégvezetők, figyelem! 7 dolog, amitől égnek áll a könyvelők haja Cikk

A forgóeszközök – például a készletek, követelések, értékpapírok – könyvelésekor gyakoriak az olyan hibák, amelyek a beszámoló készítésekor még korrigálhatók. Összefoglaltuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kkv-kedvezmény és kivabelépés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink