2295 találat a(z) könyvelés cimkére
Végelszámolás és ki nem fizetett osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Végelszámolás alatt levő bt.-nek nincs vagyona, némi készpénze van, ami nem fedezi az évekkel ezelőtt jóváhagyott osztalék kifizetését. Mit tehet a cég, hogy kikerüljön a könyveléséből a Rlj kötelezettség, milyen adóvonzata van? Köszönöm.
Könnyen ráfázhat a könyvelő, ha adótanácsokat is osztogat
Cikk
A könyvelői munka – „hivatalosan” számviteli szolgáltatás – összetett tevékenység, sok mindent magába foglal. Kérdés, hogy vajon az adótanácsadás is e körbe tartozhat-e? Az alábbi, a valóságban is megtörtént eset tanúságait ajánlom minden könyvelő figyelmébe.
Ajándék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét kérem a következő kérdésben. Egy kereskedelmi bt. partnerétől pontgyűjtő akció keretében ajándékként kapott egy kabátot. Ezt a partner leszámlázta, áfa is van a számlán. Az összérték 9000 forint. Számvitelileg hogyan járok el helyesen? Ez egy térítés nélküli átvétel lesz? Ezt a tevékenységünk miatt munkaruhának el is tudjuk használni. Könyvelhetem T51-K98? Az áfát levonhatom, és fizetendőbe is be kell raknom? Köszönöm.
Üzletrész-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Üzletrész értékesítésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. A kft. egyik tulajdonosa eladná az üzletrészét adás-vételi szerződéssel és ügyvéd általi közreműködéssel a kft. másik tagjának. Véleményem szerint, mivel magánszemélyek között történt az adásvétel, a kft. könyvelésében ez nem jelentkezik (mivel nem a kft. vásárolta vissza az üzletrészt, és adta el a másik tagnak). Annak a magánszemélynek, aki az üzletrészt eladja, a 2014. évi 1453-as bevallásában fogja bevallani a jövedelmét és megfizeti a 16 százalékos szja-t, valamint a 14 százalék ehót utána. Vagy a kft.-nek, mint kifizetőnek kell ezt bevallani és levonni? A másik két magánszemélynek, akik megvásárolják az üzletrészt, keletkezik-e bevallási kötelezettségük? Erre kérnék megerősítést, vagy ha nem jó az elgondolás, akkor egy helyes könyvelési tanácsot. Köszönettel.
Természetben adott pótbefizetés
Kérdés
Kedves Hölgyem/Uram! Segítséget szeretnénk kérni az alábbi kérdésben. Tényállás: Egy belföldi adóalany (kft.) rendelkezett két ingatlannal, egyiket sok évvel ezelőtt 25 millió forintért, a másikat 30 millió forintért vásárolta. Az ingatlanokat jelentős veszteséggel az idén el tudta adni, a két ügyleten összesen mintegy 15 millió forintot vesztett. Az ingatlanokat a korábbi években bérbeadás céljára használta, de sokszor volt üresen a két lakás, és a havi bérleti díjak több esetben nem fedezték a havi fix kiadásokat. Most, hogy a kft. eladta a lakásokat, jelentős veszteséggel zár. A cég végelszámolással meg akar szűnni, de többmillió forint van a tagikölcsön-számlán nyilvántartva, mert a két ingatlant saját finanszírozásban vette a társaság, viszont ezt kifizetni magának már biztos nem tudja. Kapcsolatba lépett az ügyvédjével, milyen módon lehetséges a tagi kölcsönt megszüntetni annak érdekében, hogy a végelszámolást választhassa. Az ügyvéd a természetben adott pótbefizetést javasolta, melyről az új Ptk. rendelkezik. A Complex Jogtár 48/2014. számú Számviteli kérdése foglalkozik ezzel a témával, de még mindig bizonytalanok vagyunk. Kérdésünk: Lehetséges-e, hogy a tagikölcsön-számla tartozik oldalára és a lekötött tartalék követel oldalára történik könyvelés a veszteségek fedezetére? Hálás köszönettel, Nagy Edit
Szakközépiskola adózása és mérlege
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Nonprofit kft. által fenntartott művészeti szakközépiskolával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy milyen számviteli és társasági adó szabályok vonatkoznak rá? Kettős könyvvitelt vezet, mérleget készít, kérdésem, hogy a mérleget hová kell beadni? A társasági adó kiszámításánál mi vonatkozik a szakközépiskolára? Vannak-e kedvezmények, vagy a vállalkozásokra vonatkozó szabályok vonatkoznak rá is? Bevétele többek között térítési díjakból, képzési hozzájárulásokból, normatív támogatásokból, bérleti díjakból tevődik össze. Válaszukat előre is köszönöm. Herendi Anikó Stádium 2000 Bt.
Tárgyi eszköz ellenőrzése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunknál a NAV ellenőrzést tartott áfa adónemben (2011., 2012. év). Ennek során néhány tárgyi eszköz beszerzését nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült tételnek minősített. Kérdéseink: – hogyan könyveljük ezt az áfát, – mit kell tenni a tárgyi eszközökkel (ki kell vezetni?) – társasági adót önellenőrizni kell-e? Válaszukat előre is köszönjük.
Készpénzes számla későbbi elszámolása
Kérdés
Mi a teendő akkor, ha a cég pénztárából korábbi időszakra vonatkozó számlát kell kifizetni? Előfordult már többhónapos csúszás, mert akkor került elő a számla az ügyvezető "zsebéből". A számviteli törvény azt írja, hogy a pénzmozgással egyidejűleg kell rögzíteni, márpedig a pénzmozgás a pénztárban a tényleges kifizetés napja lesz. Továbbá mit tehet a könyvelő, ha a készpénzes számla megérkezett, de nincs elég pénz a pénztárban, tagi kölcsönt pedig nem szeretne a tulajdonos betenni a könyvelésbe?
Könyvelt adatállomány átadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelőváltáskor köteles-e az átadó könyvelő az ügyvezető részére a könyvelt adatállományt elektronikus formában is átadni? Köszönettel.
Online pénztárgép vásárlás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó. Idén vásárolta meg az online pénztárgépét. A számla bruttó 160 000 forint összegről szólt, amiből 50 000 forint a NAV-támogatás összege. Így bruttó 110 000 forint ot kellett pénzügyileg rendeznie. A kérdésem a következő: hogyan szerepel a könyvelésben a pénztárgépvásárlás és a támogatás? Mi után kell az értékcsökkenést elszámolni? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Zobokiné
Kaparós sorsjegy
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyesen járunk el abban az esetben, ha a kettős könyvvitelben csak a jutalékot könyveljük számla(önszámlázás) alapján és a forgalmat nem? A Szerencsejáték Zrt.-vel van szerződésünk, és a bankot nem érinti a forgalom. Készpénzért vásárolja meg a sorsjegyeket, és elszámolási bizonylat alapján állapítják meg a jutalékot. Köszönöm a válaszát!
Ügyvédi iroda tagja gyesen
Kérdés
Egyéni ügyvédi iroda tagja gyesen van. A járulékait meg kell fizetnie a minimálbér alapján. A munkáltatót terhelő járulékköltséget, a munkavállalót terhelő járulékot is könyvelni kell. Azt be kell fizetnie a pénztárba? A másik kérdésem, hogy a bérköltséget is könyvelni kell ebben az esetben? Vagy, ha nincs kivét, csak járulék, akkor a járulék lesz a költség az ügyvédi iroda részére? Köszönöm válaszukat.
Áruminta/Reprezentáció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. interneten édességet árul. A termék megismertetéséhez különböző cégeknek postán egy kísérőlevél kíséretében mintát küld ingyenesen, egy-egy darabot, körülbelül 500 forint értékben. A kérdésem, hogy megfelel ez termékmintának? Ha igen, akkor a "minta" szót kötelező a terméken feltüntetni, vagy elfogadható az is, ha a megjelölést a levél tartamazza? Adózása hogyan alakul? Helyesen gondoljuk, hogy számlázni sem kell, áfafizetéssel nem jár, és a társasági adó alapját sem emeli meg az értéke? Nyilvántartása, könyvelése hogyan alakul? T86 K814? Segítségét köszönöm!
Költség vagy ráfordítás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk fő profilja internetszolgáltatás nyújtása. Az új ügyfelek bekötéséhez, illetve felkutatásához különböző vállalkozókkal állunk szerződésben. Kérdésem az általuk kiszámlázott összegek besorolásával kapcsolatos. Hova kell besorolnom a következő díjakat (5-ös vagy 8-as számlaosztály)? Bekötési díj: minden bekötési munka után. Üzletkötői díj: amikor hoz egy új ügyfelet, az utáni egyszeri díj jár. Szerződés szerinti jutalék: havidíjakból folyamatosan kapják. Válaszát előre is köszönöm!
Visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép előlege
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft.-nek 2013-ban az Alt-Cash Kft. kiállította a pénztárgép előleg számláját, amit a cég át is utalt. A gép engedélyét visszavonták, és a NAV átvállalta a kifizetett előleg behajtását, a követelést a cég engedményezheti. 2014-ben az új forgalmazó (akinek a NAV átutalta a támogatást) szintén kiállította ezt az előlegszámlát, csak ráírta, hogy pénzügyi rendezést nem igényel. Így most duplán szerepel előlegszámla a könyvelésben és az áfája is duplán szerepel levonható tételként a bevallásban. Az egyik számlát nyilván ki kell vezetnem, és az áfáját is fizetendő adót növelő tételként kell beállítanom a bevallásba. A kérdésem, hogy milyen időszakban kell ezt megtennem: támogatásról szóló határozat kelte, vagy adófolyószámlán szereplő támogatás kelte, vagy a kiállított számla teljesítése napján? A másik kérdés, hogy helyesek-e az ezzel kapcsolatos könyvelési lépések: előlegszámla visszakönyvelése (mivel dupla volt) T454 K35, T454 K466; előleg engedményezése T862 K 36, és ezzel egy időben T36 K98 fejlesztési támogatásként elszámolása? Megjegyzés: a kft. 2013-ban alakult, első pénztárgépéről van szó, így az 50 ezer forintos támogatásra nem jogosult. Válaszukat előre is köszönöm!