2295 találat a(z) könyvelés cimkére
Devizás számla, forintos kiegyenlítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy külföldi közvetítő cég a kiállított számlán euróban és forintban is feltünteti a fizetendő összeget – ráírja, milyen árfolyamon számol –, de kéri a számla értékét forintban kiegyenlíteni. Alapvetően én azt gondolom, hogy ezek devizás számlák. Az lenne a kérdésem, hogy a könyvelésben devizában vagy forintban kell-e könyvelni az ilyen számlákat, ha a kiegyenlítés ténylegesen forintban történik? Válaszát előre is köszönöm!
Nézze át a főkönyvet! Még javíthatók a könyvelési típushibák
Cikk
A 2013-as mérlegek beadása előtt érdemes áttekinteni a főkönyvet, hogy megfelelő helyre kerültek-e az egyéb ráfordítás és egyéb bevétel kategóriába tartozó tételek, így különösen a továbbszámlázott büntetések, bírságok, az áthárított építmény- és telekadók, illetve az előző évi hibák – mutat rá a MAZARS. A vezető könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szerint egyúttal azt is érdemes ellenőrizni, hogy ezeket adózási szempontból is a szabályoknak megfelelően kezeltük-e.
Könyvelés jogi kérdés
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A következő problémával állunk szemben, és ebben kérnénk a tanácsukat, mit lehet tenni. Az előző könyvelőtől nem lehet megkapni az adatokat, a kérdésekre nem válaszol, listákat,kartonokat e-mail-ben küldözget, de évekre visszamenőleg nem hajlandó kinyomtatva, lementve valamilyen formában átadni az adatokat. Ő állítja, hogy amit átadott, abból mindent meg lehet csinálni. De a 471 számlának hol T, hol K egyenleg van, de nem tudni miért? Elhatárolásban áthúzódó tételek vannak, nincs róla leltár, stb. Még hosszan sorolhatnám a főkönyvi kivonatból a kérdéseket. Mérlegek, bevallások nincsenek kinyomtatva. Elmondása szerint ezekhez hozzá lehet férni. Kérdésem, hogy mi a teendő ilyenkor? A másik, hogy az előző évek rendezetlen tételeinek a rendbe tétele most már az én dolgom, felelősségem, úgyhogy csak bizonylatok vannak, listák, leltárak nincsenek? A bevallások évekre visszamenőleges kinyomtatása az én feladatom? Előre is köszönöm válaszukat! Tisztelettel: Ildikó
Szakképzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy középiskolás és egy főiskolás diák szakmai gyakorlatát biztosítja. A középiskolás diák nyári szakmai gyakorlatát, a főiskolás diák 6 havi gyakorlatát. Kérdésem az, hogy a kötelezően fizetett juttatásokat mindkét esetben hová kell könyvelni, valamint az, hogy a szakképzési hozzájárulás összegéből milyen módon alkalmazható ezek után csökkentő tétel? Mivel a vállalkozás kis létszámú, abban az esetben, ha a cég által fizetendő szakképzési hozzájárulás havi összege kevesebb, mint a tanulók után igénybe vehető kedvezmény, akkor hogyan lehet érvényesíteni azt? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné
Egészségügyi szolgáltatási járulék könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egészségügyi szolgáltatási járulék akkor is elszámolható költségként, ha nincs kiegyenlítve? Ha nem, akkor mi a könyvelés, illetve a nyilvántartás menete? Várom mielőbbi válaszát, és köszönöm.
Felmondási időre számlázott összeg
Kérdés
Parkoló automaták karbantartására vonatkozó szerződést felmondták, s az automatákat is üzömkörön kivül helyezték. A szerződésben 6 hónap felmondási időt kötöttek ki, melyet 3 hónapra módosítottak. A 3 hónap alatt a vállalkozó már nem végzett munkát. A szerződéses összeg kifízetésre került, és elszámoltuk a vállalkozás érdekében felmerült költségnek, az áfa is visszaigénylésre került. Az üzemkörön kívül helyezett automatákra terven felüli értékcsökkenést számoltunk el, és adóalapot növeltünk vele. Kérdés, hogy helyesen járt-e el a cég?
Életbiztosítás
Kérdés
Ügyfelem vállalkozása az Allianz Bónusz Életprogram keretében (2012. évben) az alkalmazottjának – aki a kft.-nek tagja is – életbiztositást kötött. Havi dija: 10 000 forint, fizetés negyedévente, a futamidő 10 év. A fő biztosított az alkalmazott, halál esetén az örökös. A vállalkozásnál hogyan könyvelem a befizetett díjat? Kell-e utána szja-t és ehót fizetni? 08-as bevallásban szerepeltetni kell-e? Segítségüket köszönöm: Kuglerné
Engedményezés
Kérdés
Egy takarékszövetkezet engedményezi A Kft. rulirozó hitelszerződésből eredő követelését, és az ezek után járó kamatokat B Kft.-re (engedményesre). Az engedményezett összeg tőke+kamat 15 586 e Ft. Az engedményező (takarékszövetkezet) 1000 e Ft ellenértéket kér a követelés ellenértékéért. Kérdésem: hogyan könyvelem a fent nevezett gazdasági eseményeket "B" (engedményes) Kft.-nél?
Banki zárolt összeg
Kérdés
A vállalkozás bankja zárolt 5 000 forintot kaucióként. A banki egyenleg például 10 000 forint, de a felhasználható egyenleg csak 5 000 forint. Kell-e könyvelni, a beszámolóban kimutatni, ha igen, hogyan kontírozzuk?
Kézi nyugtás bevétel könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes kft. kozmetikai tevékenységgel foglalkozik. Mivel ezen tevékenység esetén nem kötelező pénztárgépet használni – tudomásom szerint –, ezért kézi nyugtát állít ki a bevételeiről. Kérdésem, hogy a nyugtákat egyesével kell-e lekönyvelni, vagy valamilyen időszakonként (hetente vagy havonta) lehet egy összesítőt készíteni, és egy tételként lekönyvelni a bevételt? Válaszát köszönöm!
Önkéntes munka elszámolása
Kérdés
Közhasznú egyesület könyvelésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. A 350/2011. (XII. 30.) kormányrendelet 4. § (5) pontja szabályozza az önkéntes munka értékét, a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvény szerinti önkéntes munka egy órára jutó értékének számításánál a mindenkori kötelező legkisebb havi munkabér százhatvanad részét kell figyelembe venni. A 2005. évi LXXXVIII. törvény definiálja a közérdekű önkéntes munka fogalmát. Amennyiben egy közhasznú egyesület nem regisztrált fogadó szervezet, de igen sok az önkéntesek által teljesített óra, elszámolhatja-e adományként bevételként és egyben költségként is az általuk teljesített órák értékét? Az egyesület kettős könyvvitelt vezet. Ez tulajdonképpen az egyesület részére történő ellenérték nélkül nyújtott szolgáltatás. Amennyiben igen, az érték meghatározásánál alkalmazhatom a fenti módszert? A költséget hová könyvelem? Személyi jellegű, vagy egyéb költség lehet? Előre is köszönöm a választ.
Bankkártya-használat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője (tulajdonos, alkalmazotti státuszban) az általa használt céges bankkártyával történő, 2013. évi vásárlások számláit nem adja le könyvelésre. Mivel a beszámolót el kell készíteni, hogyan rendezhetők ezen nyitott tételek? Rendezhető-e tagi kölcsönnel, vagy béren kívülinek nem minősülő juttatásként, esetleg bérként szükséges adózni? Köszönettel: Ildikó
Illeték számvitel
Kérdés
Tisztelt Cím! Iingatlanhoz kapcsolódó vagyonszerzési illeték esetében, ha az illeték kiszabásáról szóló határozat kelte 2013. december, a jogerőre emelkedés 2014. január, a 2013. vagy a 2014. évre könyvelendő az illeték?
Bevallások utólagos vizsgálata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaellenőrzés során az adóhatóság az áfabevallás utólagos vizsgálatát rendelte el cégünknél (új analitikát kell beadnunk). A megbízólevelet és a végzést már átvettük. Problémánk, hogy ezt követően vette észre a könyvelőnk, egy bevételi számlát kifelejtett a már ellenőrzött analitikából. Mivel önellenőrzést nem adhatunk be, mit javasol, hogyan oldjuk meg ezt a problémát úgy, hogy a legkevesebb bírságot róják ki a cégre (szeretnénk elkerülni, hogy az adóhatóság úgy vélje, a számlát eltitkoltuk). Válaszát előre is köszönjük.
2013. évi társasági adó kérdés
Kérdés
Tisztelt Cím! 2013. 08.hóban vásárolt a kft. egy nem új ipari csarnokot, az üzembehelyezés 2014. 01. hónapban történt. 2013.12. hóban új fűtési rendszert alakított ki a kft. A fűtési rendszer kialakításáról szóló számla összege - mely 2013.12. havi és az ipari csarnok aktiválása előtt merült fel -, lehet adóalap-csökkentő kedvezmény a társasági adóróló szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján? A másik kérdésem az, hogy az ipari csarnok vagyonszerzési illetéke lehet adóalap-csökkentő kedvezmény a társasági adóról szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján? A harmadik kérdésem az, hogy az ipari csarnok vagyonszerzési illeték kivetésének kelte 2013. 12. 06., jogerőre emelkedés 2014. 01. hó. Ebben az esetben a 2013. vagy a 2014. évben könyvelendő a vagyonszerzési illeték? Köszönettel a választ.