2148 találat a(z) könyvelés cimkére

Számla tételei és a végösszeg különböző valutában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szálloda rendszeresen állít ki úgy számlákat, hogy azok egyes tételei forintban vannak, míg az összesített összeg euróban. A számlán ezután van egy forintos összesítés és áfabontás is az áfatörvénynek megfelelően. Ezek után két eset lehetséges: 1. A fizetés átutalással euróban történik, tehát ez egy eurós számla gyakorlatilag. Hogy könyvelni lehessen a számlát, át kell váltanunk a tételeket euróra, mivel azok különböző főkönyvi számokra könyvelődnek. Ezt megtehetjük, átválthatjuk a könyvelés miatt a tételeket? Vagy meg kell követelni, hogy a számla tételei és annak végösszege ugyanabban a devizában legyenek? Ha esetleg erre vonatkozóan kaphatnék törvényi hivatkozást, az nagyon jó lenne. (A szálló arra hivatkozik, hogy ez "bevett gyakorlat a szakmában, más szállók is így működnek", mert csak a vendég távozásakor derül ki, hogy euróban vagy forintban fizet, viszont a tételeket már előre felterhelik a vendég ott-tartózkodása alatt.) 2. A számla ugyanígy van kiállítva, a tételek forintban, a végösszeg euróban, van forintos összesítés és áfabontás, és a fizetés bankkártyával történik forintban. Ebben az esetben tekinthetjük úgy, hogy az eurós végösszeg "csak tájékoztató jellegű adat" a számlán, és könyvelhetjük forintban, mivel a fizetés forintban történt? Válaszát előre is köszönöm!

Árfolyam meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem zenekarban dobol. A doboláshoz különböző hangszereket külföldön euróért vásárolt 2014 decemberében, készpénzért. A számlát 2015 májusában adta át nekem. Ezt a számlát a könyvelésbe 2015. évben tudom betenni. Milyen árfolyamon könyveljem le a számlát? 2014. 12. 22-ei árfolyamon, amikor kifizette? Köszönöm a válaszát.

Kutyapótdíj áfa Kérdés

Egy kereskedelmi szálláshelyet (szállodát) működtető kft., amennyiben kisállatot is beenged a szállodába, és kutyapótdíjat számít fel ezért, akkor milyen áfakulccsal kell azt kiszámláznia? Számvitelileg értékesítés nettó árbevételeként vagy egyéb bevételként kell lekönyvelni? Köszönöm előre is a válaszukat!

Elcsúszott a könyvelés a tőkefizetéshez képest: kell-e korrigálni? Cikk

Egy év végén alapított kft.-nek a törzstőkéjének befizetése csak a rá következő év elején került bele a könyvelésbe. Helyes-e ez így? Ha nem, kell-e a korábbi évről beszámolót készíteni.

Számla tartalma és könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Ha Boszniába értékesítünk étkezési búzát, akkor a kiállított számla tartalma és könyvelése hasonló, mintha EU-s országba állítanám ki. Tehát, feltüntetem hogy "FORDÍTOTT ADÓZÁS" a számlán, és mentes az adó alól? Könyvelni csak külföldi követelés és árbevételre könyvelem? Az áfá nem kell könyvelnem, és a bevallásban sem kell szerepeltetnem? Ebben szeretném kérni a segítségét. Előre is köszönöm segítségét Tisztelettel: Boros Mária

Könyveletlen készpénzes számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy cég 2012. évi bevételi számlatömbjéből egy készpénzes számlát elfelejtett kitépni, amit utólag vett észre, így azt nem könyvelték. A hiba nem jelentős mértékű, bruttó 127 000 forint. 2016-ban hogyan kell ezt a számlát lekönyvelni? Az áfa, társasági adó és iparűzési adó önellenőrzésre kerül. A problémát az okozza, hogy mivel készpénzes számláról van szó, az összeg a pénztárba utólag kerül be. Segítségét előre is köszönöm! Tóth Mária

Adománygyűjtés Kérdés

Egy biztonságtechnikai kereskedő kft. szeretné az értékesítéseiből befolyt bevétel valamekkora részét a kárpátaljai rászorultaknak adományként felajánlani. Pontosan úgy gondolta, hogy meghirdetné a vevői körében, hogy minden 1000 forint bevételből 10 forintot a kárpátaljai rászorultak kapnak adományként. Ezt meg lehet valósítani? A nettó vagy bruttó bevételből célszerű felajánlani az adományt? Milyen engedély szükséges hozzá? Adó szempontjából mire kell figyelni? Milyen nyilvántartást kell vezetni ehhez? Az sem egyértelmű, hogy ebben az esetben az adományt a vevők adják, vagy az a kft. adományának minősül? Számvitelileg hogyan kellene levezetni ezen adománynyújtás könyvelését? Köszönöm előre is a segítségüket!

Önrész átvállalása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy cég tehergépjárművét casco biztosítás terhére javították. A biztosító a javítási költség önrész és áfa nélküli összegét közvetlenül a javítást elvégző cégnek utalta át. A maradék összeget nekünk kellett volna kifizetni, viszont a cég átvállalta az önrészt, csak az áfát kell megfizetnünk. Hogyan kell lekönyvelni az átvállalással kapcsolatos tételeket cégünknek? Rendkívüli bevétellel szemben? Van-e valami egyéb adó-, illetékvonzata? Válaszukat előre is köszönöm!

Értékpapírszámla könyvelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy befektetési célú értékpapír könyvelése, kontírozása hogyan történik? A vállalkozás 501 darabot vásárolt 10 000 Ft/db áron. A bank minden hónap végével küld értékpapírszámla-kivonatot, melyen a bruttó piaci ár és bruttó piaci érték szerepel. Ezekkel a havi kivonatokkal van-e teendő? Év végével csak az értékvesztés elszámolása jöhet szóba, egyébként a beszerzési értéken kell szerepelnie az eladásig? Köszönettel.

Apport tőketartalékba helyezéssel Kérdés

„X” kft a tulajdonában lévő 350 M Ft könyv szerinti értékű ingatlant 350 M Ft apport értéken tőkeemeléssel „Y” cégbe apportál, úgy, hogy 1 M Ft a jegyzett tőkét növeli, 349 M Ft a tőketartalékba kerül. Sztv. 86. § (3) és (69) bekezdés szerint az apportot átadó tagnál az apportba adásakor az ingatlan 350 M Ft könyv szerinti értéke rendkívüli ráfordítás, az ingatlan társasági szerződés szerinti értéke rendkívüli bevétel. Kérdésem: mennyi az apportot nyújtó tagnál a részesedés értéke: – csak a jegyzett tőke értéke: 1 M Ft vagy – az apportáló részesedésére jutó saját tőke értéke: 1 M Ft a jegyzett tőkében és 349 M Ft a tőketartalékban, azaz összesen 350 M Ft, ezen az értéken kerül be a tagnál a részesedés a könyvekben. Könyvelése: T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1+349 M Ft, összesen 350 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 350 M Ft VAGY T 8. Rendkívüli ráfordítások - K 1. Ingatlanok könyv szerinti érték: 350 M Ft T 3. Egyéb követelés - K 9. Rendkívüli bevételek 1 M Ft Cégbírósági bejegyzés után: T 1. Tartós részesedés - K 3. Egyéb követelés 1M Ft

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának számviteli teendői Kérdés

Milyen számviteli teendői vannak a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának akkor, ha a lízingtárgyat visszaadjuk, maradványértéken megvásároljuk, illetve harmadik felet jelölünk ki vevőnek? Kinek milyen bizonylatkiállítási kötelezettsége van? Milyen könyvelési lépésekből áll ez a számviteli esemény?

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számos feltett kérdésre elolvastam az Önök válaszait, de sajnos teljes körűen nem tudtam megbizonyosodni az alábbi ügylet kapcsán. Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre, melynek tárgya egy személygépkocsi. Az ügylet az alábbiak szerint megfelelően van-e vezetve a könyvekben? Számla szerint: Vagyonszerzési illeték és egyéb költségek T161 K454 Számviteli bizonylaton nettó vételár T161 K 448 (tartalmazza a regisztrációs adót) Számla szerint az első lízingdíj, önerő: T 448/466 K 454 - önrész, Regisztrációs adó T448 K 454 Aktiválás: T142-161 Első kamat, aktiválás után számlázva T 872 K454 A futam idő alatt esedékes lízingdíjak T 448/466 K 454 és T 872 K 454 Vagy közbe kell iktatni a 479 rövid lejáratú kötelezettségű számlát? Illetve további kérdésem még, hogy a személygépkocsit a cég ügyvezetője használja, nem elkülöníthető a céges és a magánhasználat. Természetesen a vállalkozás a cégautóadót megfizeti. 100 százalékban visszavonható a fentiek figyelembevételével a teljes áfatartalom a bérleti díjra hivatkozva? Társasági adóban hogy van lehetőségem összhangba hozni az értékcsökkenést, ha 20 százalékot enged a társasági adó, de a lízingszerződés 3 évre szól, és még bizonytalan, hogy a 3. év végén a társaság megveszi-e a személygépkocsit? 20 százalékos leírási kulcsot alkalmazok, és ha nem kerül kifizetésre a végső részlet, akkor a fennmaradó 40 százalékos értékcsökkenést úgymond nem áll módunkban elszámolni? Köszönöm segítő közreműködésüket. Tisztelettel: Birincsik Andrea

Megkésett bizonylat helyes könyvelése Kérdés

Egy kft. a 2014. évi mérleg beadása után adott át könyvelőjének egy üzletrész vásárlásáról – még 2014. decemberben – aláírt szerződést. A szerződés értéke jelentősen meghaladja a mérlegfőösszeget. Az eladó másik kft. viszont szerepeltette a könyveiben, és így a 2014. évi mérlegében is. Eredményhatása a 2014. évre egyik kft.-nél sincs. Kérdésünk, hogy helyes-e, ha a vevő kft. majd a 2015. évben könyveli?

Közösségi áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: magyarországi kft. vagyunk, amely németországi anyavállalattal rendelkezik. Bérmunkával foglalkozunk. Néhány évvel ezelőtt anyavállalatunk termelő gépeket küldött ide Magyarországra, amiket azóta is használunk. A gépek itt vannak. Most az anyavállalat (Németország) úgy döntött, hogy kiszámlázza nekünk a gépek értékét. Ez meg is történt, itt vannak a számlák, a teljesítési idejük 2015. évi. A kérdésem az, hogy beállíthatom-e a levonható áfát is a bevallásba, ha valójában, amit kiszámláztak, nem most került ide? Köszönöm!

Amikor a könyvelő frászt kap a cégvezetőtől: elbillent a mérleg Cikk

Mi a teendő, ha egy társaság az év közepén vitte el a könyvelőjéhez az idén januári keltezésű, de tavaly decemberi teljesítésű bevételeiről szóló számlákat? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné, okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fizetés visszatartása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Őstermelő felvásárol

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Új katás vállalkozó külföldi munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink