2170 találat a(z) könyvelés cimkére

Önkéntes egészségpénztári befizetés Kérdés

A kft. vállalta, hogy fizeti az alkalmazottja után a 31 500 forintos önkéntes egészségpénztári befizetést, előre fizetéssel. Ezt január 03-án meg is tette 01., 02., 03. hónap megjelöléssel. A szabály szerint ez havonta be lett jelentve a 08-as bevalláson. A 2. negyedévben is havonta lett jelentve, de a fizetést elmulasztotta a cég. Még július hónapban is megtörtént a lejelentés. Augusztus hónapot kell most leadni, és most kiderült, hogy szeptember 1-jén küldte el a cég a háromszor 31 500 forintot az egészségpénztárba, július, augusztus, szeptember megjelöléssel. Kérdés: mi a teendője a könyvelőnek a 08-as bevallásokkal? Hatszor fizetett a cég, és hétszer már bevallottuk. A havi bevallások elküldésekor nem áll rendelkezésre a banki kivonat, hogy ellenőrizzük az utalást. Ha módositani kell a 4., 5., 6., hónapot a bérszámfejtésben, ki kell törölni és újra elkészíteni, önellenőrizni? Vagy elegendő figyelembe venni az utalások és a bevallások számát? Mi a legegyszerűbb szabályos megoldás?

Bérjárulék könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tagi jogviszonyban, amikor a tag bért nem vesz ki, csak a járulékokat fizetik meg utána, a levont egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot hova kell könyvelni? A 471-es főkönyvre kerül rá, mint levont bérjárulék, de hova kell onnan könyvelni (mivel nem lesz kifizetve nettó bér)? Esetleg 8-ra adóalap-növelő tételként el lehet vinni? Nem szeretnénk, ha a 471 -es főkönyvön halmozódna ez a járulék. Várom válaszukat.

Bt. könyvelése Kérdés

Kft.-nk éves bevétele kb. 3 millió forint körül mozog. Van-e valamilyen buktatója, ha úgy döntünk, hogy bt.-vé alakulunk? A bt. könyvelését tekintve egyszerűbbnek ítélhető, mint a kft. könyvelése, valamint nem kell figyelni a saját és a jegyzett tőke viszonyát. A bt. könyvelését illetően a könyvelés azon időpontban zajlik, amikor pénzhez jut, vagy pénzt ad ki a társaság? Kötelező jelleggel kettős könyvvezetésű? Átalakulás buktatói, melyre kiemelten figyelni kell? Köszönettel várva válaszukat!

Szállodai számla elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi kft. külföldi partnert bízott meg, termelő gép áttelepítési munkálatainak elvégzésével. A gépet egy másik telephelyre telepítették át. (Az alapítás-átszervezés költségeit az eredmény terhére költségként számoljuk el a felmerülés évében.) A külföldi partner munkavállalójának a kft. szállást foglalt a munka idejére. A szolgáltatás a kft. nevére szóló számla alapján • társasági adó tekintetében elismert költségnek tekinthető-e, • az előzetesen felszámított áfa levonásba helyezhető-e, • számviteli elszámolása mely számlaosztályban történjen, • terheli-e a kifizetőt személyijövedelemadó-, vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.

Áfarevízió Kérdés

Ha 2013. évre a revizió becslés alapján áfakörbe sorolta a vállalkozást alanyi mentesség helyett, a 2014-2015. éveket újra kell könyvelni áfásan? Még nincs határozat, de most lenne egy kis idő előre dolgozni.

Könyvelés – teljesítési határidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény változása miatt bizonytalanok vagyunk a könyvelési szolgáltatás teljesítési idejének meghatározásában. A megbízási szerződés a 2015. év anyagainak folyamatos könyveléséről, bérszámfejtéséről, az éves beszámolójának elkészítéséről szól. A megbízási díj kiszámlázása az alábbiak szerint történik: 1. A megbízási díj 2015. január hónaptól 2015. december hónapig (tehát 12 részletben) történik, a fizetési határidő minden hónap utolsó napja. Az éves beszámoló összeállításáról az évet követő év április 30-áig esedékes a megállapodás szerinti díj. 2. A megbízási díj 2015. február hónaptól 2016. január hónapig (tehát 12 részletben) történik, a fizetési határidő minden hónap 20. napja. Az éves beszámoló összeállításáról az évet követő év április 30-áig esedékes a megállapodás szerinti díj. 3. A megbízási díj évente egyszer esedékes, a fizetési határidő a beszámoló közzétételének időpontjához kötött, mind a könyvelés, mind az éves beszámoló elkészítésének megbízási díját illetően. Mi lesz a számvitel törvény szerinti és az áfatörvény szerinti teljesítési idő a fenti esetekben, a 2015. év könyvelésére vonatkozóan? Segítségüket köszönöm.

Skontó a számlázásban, könyvelésben Kérdés

Cégünk a számlán feltünteti, hogy amennyiben a számlán feltüntetett fizetési határidő előtt utal a vevő, úgy x százalék skontó levonására jogosult. Kérdésem: utólag kell-e jóváíró számlát készíteni a jogosan levont összegről, s ha nem, akkor hogyan könyvelem – megfelelve az áfatörvény 71. § (1) a) pontjában leírtaknak? Válaszukat előre is köszönöm.

Számla tételei és a végösszeg különböző valutában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szálloda rendszeresen állít ki úgy számlákat, hogy azok egyes tételei forintban vannak, míg az összesített összeg euróban. A számlán ezután van egy forintos összesítés és áfabontás is az áfatörvénynek megfelelően. Ezek után két eset lehetséges: 1. A fizetés átutalással euróban történik, tehát ez egy eurós számla gyakorlatilag. Hogy könyvelni lehessen a számlát, át kell váltanunk a tételeket euróra, mivel azok különböző főkönyvi számokra könyvelődnek. Ezt megtehetjük, átválthatjuk a könyvelés miatt a tételeket? Vagy meg kell követelni, hogy a számla tételei és annak végösszege ugyanabban a devizában legyenek? Ha esetleg erre vonatkozóan kaphatnék törvényi hivatkozást, az nagyon jó lenne. (A szálló arra hivatkozik, hogy ez "bevett gyakorlat a szakmában, más szállók is így működnek", mert csak a vendég távozásakor derül ki, hogy euróban vagy forintban fizet, viszont a tételeket már előre felterhelik a vendég ott-tartózkodása alatt.) 2. A számla ugyanígy van kiállítva, a tételek forintban, a végösszeg euróban, van forintos összesítés és áfabontás, és a fizetés bankkártyával történik forintban. Ebben az esetben tekinthetjük úgy, hogy az eurós végösszeg "csak tájékoztató jellegű adat" a számlán, és könyvelhetjük forintban, mivel a fizetés forintban történt? Válaszát előre is köszönöm!

Árfolyam meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem zenekarban dobol. A doboláshoz különböző hangszereket külföldön euróért vásárolt 2014 decemberében, készpénzért. A számlát 2015 májusában adta át nekem. Ezt a számlát a könyvelésbe 2015. évben tudom betenni. Milyen árfolyamon könyveljem le a számlát? 2014. 12. 22-ei árfolyamon, amikor kifizette? Köszönöm a válaszát.

Kutyapótdíj áfa Kérdés

Egy kereskedelmi szálláshelyet (szállodát) működtető kft., amennyiben kisállatot is beenged a szállodába, és kutyapótdíjat számít fel ezért, akkor milyen áfakulccsal kell azt kiszámláznia? Számvitelileg értékesítés nettó árbevételeként vagy egyéb bevételként kell lekönyvelni? Köszönöm előre is a válaszukat!

Elcsúszott a könyvelés a tőkefizetéshez képest: kell-e korrigálni? Cikk

Egy év végén alapított kft.-nek a törzstőkéjének befizetése csak a rá következő év elején került bele a könyvelésbe. Helyes-e ez így? Ha nem, kell-e a korábbi évről beszámolót készíteni.

Számla tartalma és könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Ha Boszniába értékesítünk étkezési búzát, akkor a kiállított számla tartalma és könyvelése hasonló, mintha EU-s országba állítanám ki. Tehát, feltüntetem hogy "FORDÍTOTT ADÓZÁS" a számlán, és mentes az adó alól? Könyvelni csak külföldi követelés és árbevételre könyvelem? Az áfá nem kell könyvelnem, és a bevallásban sem kell szerepeltetnem? Ebben szeretném kérni a segítségét. Előre is köszönöm segítségét Tisztelettel: Boros Mária

Könyveletlen készpénzes számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy cég 2012. évi bevételi számlatömbjéből egy készpénzes számlát elfelejtett kitépni, amit utólag vett észre, így azt nem könyvelték. A hiba nem jelentős mértékű, bruttó 127 000 forint. 2016-ban hogyan kell ezt a számlát lekönyvelni? Az áfa, társasági adó és iparűzési adó önellenőrzésre kerül. A problémát az okozza, hogy mivel készpénzes számláról van szó, az összeg a pénztárba utólag kerül be. Segítségét előre is köszönöm! Tóth Mária

Adománygyűjtés Kérdés

Egy biztonságtechnikai kereskedő kft. szeretné az értékesítéseiből befolyt bevétel valamekkora részét a kárpátaljai rászorultaknak adományként felajánlani. Pontosan úgy gondolta, hogy meghirdetné a vevői körében, hogy minden 1000 forint bevételből 10 forintot a kárpátaljai rászorultak kapnak adományként. Ezt meg lehet valósítani? A nettó vagy bruttó bevételből célszerű felajánlani az adományt? Milyen engedély szükséges hozzá? Adó szempontjából mire kell figyelni? Milyen nyilvántartást kell vezetni ehhez? Az sem egyértelmű, hogy ebben az esetben az adományt a vevők adják, vagy az a kft. adományának minősül? Számvitelileg hogyan kellene levezetni ezen adománynyújtás könyvelését? Köszönöm előre is a segítségüket!

Önrész átvállalása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy cég tehergépjárművét casco biztosítás terhére javították. A biztosító a javítási költség önrész és áfa nélküli összegét közvetlenül a javítást elvégző cégnek utalta át. A maradék összeget nekünk kellett volna kifizetni, viszont a cég átvállalta az önrészt, csak az áfát kell megfizetnünk. Hogyan kell lekönyvelni az átvállalással kapcsolatos tételeket cégünknek? Rendkívüli bevétellel szemben? Van-e valami egyéb adó-, illetékvonzata? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink