2170 találat a(z) könyvelés cimkére

NAV-végrehajtás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a "NAV-végrehajtás" című kérdésemre a válaszát. Kérdésem még ezzel kapcsolatosan, hogy elszámolható-e költségként a tag magánszámlájáról utalt járulék (szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás)? A válaszában említett adózási és könyvelési feladatok részletezését szeretném kérni. Köszönöm válaszát!

Osztalék ingatlannal fizetve Kérdés

A társaság már korábban elhatározta, hogy az adott év adózott eredményét kiegészítve az eredménytartalékkal (megfelel az előírásoknak, nincs korlát) osztalékként osztják fel a tulajdonosok között. Ezt előírták, de az osztalékot a mai napig nem fizették ki. Az egyik tulajdonos elfogadná a társaság tulajdonát képező ingatlant. Azzal tisztában vagyok, hogy az ingatlan piaci értékét meg kell határozni, de kötelező-e az ingatlan értékbecslése? Ha az ingatlan értéke meghaladja az osztalék szja-val és 14 százalék ehoval csökkentett összegét, akkor a fenti összeget meghaladó részre szintén 15 százalék szja-t kell számolni, és ezt a tulajdonossal szemben kell követelésként előírni (hiszen már nincs miből levonni), és a társaságnak 27 százalék ehót kell fizetni. Helyes-e így? Van-e lehetőség rá, és mi van akkor, ha az osztalékrészen felüli részt a tulajdonos megfizeti? Az egész könyvelése hogyan történik? Köszönettel.

Kft. hitelének törlesztése lakossági folyószámláról Kérdés

Az alábbiakban kérem a segítésüket: Egy kft. kimerítette a folyószámlahitel-keret összegét. Mivel a következő időszakra nem kapta meg az újabb folyószámlahitelt, a pénzintézet átvezette azt hitelbe. Majd a tagok lakossági folyószámlájáról egyenlíti ki a pénzintézet a törlesztőrészleteket, mivel a tagok voltak a kezesek. Helyesen könyvelem-e, ha a lakossági folyószámláról leemelt és a kft. hitelszámláján jóváírt összeget a taggal szembeni kötelezettségként írom elő, megkülönböztetve a tagi kölcsöntől? Válaszukat köszönöm.

Támogatott egészségügyi szolgáltatás igénybevételének könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozik, és ennek kapcsán állategészségügyi szolgáltatásokat vesz igénybe. Állatorvosunk a legutolsó oltások során kiállított egy számlát, melyen "A 148/2007 FVM rendelet szerinti teljesítést igazolom" szöveget tüntette fel. Ennek kapcsán azt kéri, hogy mivel ez támogatott szolgáltatás, és ő megkapja az államtól a számla nettó értékét, ezért mi annak csak az áfatartalmát fizessük ki. Ez idáig rendben lenne, de nekünk így lesz egy teljes értékről szóló költségszámlánk, melynek csak az áfatartalmát teljesítjük pénzügyileg. Ezt hogyan könyveljük, egyáltalán könyvelhetjük-e csak a számla birtokában, vagy szükséges más bizonylatok beszerzése is?

Alvállalkozó elszámolása 8-as vagy 5-ös számlaosztályban Kérdés

Építőipari vállalkozás saját telken, saját erővel plusz alvállalkozókkal társasházat épít. A helyi adó szempontjából nem mindegy, hogy ilyen esetben az alvállalkozói számlákat hová könyveljük: igénybe vett szolgáltatás vagy alvállalkozói teljesítés? Ha nem alvállalkozói teljesítés, akkor mi miatt minősül közvetített szolgáltatásnak? Köszönöm válaszukat.

Támogatott gépek készletre vétele esetén a támogatás kezelése Kérdés

Egy kft. GOP pályázaton nyert támogatást 2009-ben műszaki gépek beszerzésére, melyeknek a számviteli törvény szerinti amortizációja 10 százalék volt. Ennek megfelelően a támogatás is 10 év alatt került volna a bevételek közé elszámolásra. 2016. évben a gépek át lettek sorolva a készletek közé, mivel nem használja őket a kft. (elidegenítve nem lettek). Kérdésem az, hogy a fennmaradó, a még elhatárolásban lévő támogatás összegével mit kell tenni? Ki kell-e a 2016. évben vezetni, vagy majd csak akkor, ha értékesítésre kerülnek, és mivel amortizáció nem lett 2016. évben elszámolva a gépekre, ezért ebben az évben nem kell bevételbe könyvelni az elhatárolásból semmit?

Evás kft. közterheinek könyvelése Kérdés

Evás kft.-nél havonta a tulajdonos ügyvezető után a szakmai minimálbérnek megfelelő összeggel, mint adóalappal fizetjük a közterheket. Kérdésem: milyen főkönyvi számlákra kell könyvelni a biztosított utáni nyugdijjárulék, illetve egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék kötelezettségeket? Válaszukat várva,köszönettel!

Fordított áfás visszáruszámla Kérdés

Egyik beszállítónk szeptember hónapban visszáruszámlát állított ki fordított áfás acélanyagokról. A számla júliusban leszámlázott (júliusi teljesítésű számla) anyagok visszavételéről szól. Kérdésem: hogyan könyveljem a fordított áfás visszáruszámlát? Hogyan jelenik meg ez az áfabevallásban?

Lefoglalt gépjármű kivezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi teherfuvarozással foglalkozó társaság tehergépkocsit vásárolt, és azt a tevékenységéhez használta. A társaságtól független büntetőüggyel összefüggésben a járművet a rendőrség lefoglalta, majd a későbbiekben feltárta, hogy a járművet korábban eltulajdonították, az alvázszámát meghamisították, és így értékesítették. Ilyen módon vásárolta meg azt társaságunk jóhiszeműen. A rendőrség elrendelte a jármű kiadását az eredeti tulajdonosának. Kérdéseim: – Milyen módon vezessük ki az eszközt a könyvekből? – A kivezetés kapcsán hogyan alakulnak az ezzel kapcsolatos társaságiadóalap-növelő és -csökkentő tételek? – Milyen adminisztrációs alátámasztásra van szükség a fentiekhez?

Egyéni vállalkozó lakossági bankszámla Kérdés

Egyéni vállalkozó, aki egyébként bankszámlanyitásra nem kötelezett, saját, illetve más magánszemély (feleség) lakossági bankszámlájáról egyenlíti ki céges számláit, illetve a bevételeinek egy része is odaérkezik. Mint egyéni vállalkozó, általános adózást választott, pénztárkönyvet vezet. Kérdésem az lenne, hogy a lakossági bankszámláját hogyan kell könyveléstechnikailag kezelni? 1. Annak minden tételét a pénztárkönyvben szerepeltetni kell (még akkor is, ha nem az ő nevére szól a lakossági bankszámla), mint banki tételt, és a vállalkozáshoz köthető utalásokat úgy könyvelni, mintha "vállalkozói" bankszámla lenne, a magánforgalmat pedig egyéb eredményt nem képező bevétel/kiadásként szerepeltetni? És így a könyvelésben egyezne a bankkivonat egyenlegével a könyvelésben nyilvántartott egyenleg vagy 2 pénztári tételként rögzíteni a csak a vállalkozáshoz köthető utalásokat? Engem a 2. megoldást illetően kicsit zavar, hogy úgy rögzítek pénztári tételt, hogy az valójában banki tétel, illetve a pénztárba nem is tudok igazán bizonylatot lefűzni (hiszen a bankkivonaton szerepel). Ha pedig a 2. esetben banki tételként rögzítem csak a vállalkozáshoz köthető utalásokat, akkor pedig a bankszámla egyenlege nem egyezik a kivonatéval. Bár próbáltam az egyéni vállalkozót arra figyelmeztetni, hogy jobb lenne, ha az egyéni vállalkozói és a saját bankszámláját külön kezelné, de egy vállalkozói bankszámla fenntartása további költségekkel járna.

Utólag kapott kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 2016.06. 07.-én és 2016. 06. 30.-án vásárolt két nagy értékű gépet az osztrák partnerétől. Pályázat keretében a gépeket a beszerzési áron aktiváltuk a pályázat feltételeinek megfelelően. 2016. 08. 31.-én kapott az osztrák partnertől egy 10 ezer eurós jóváírást a vásárolt gépek vonatkozásában, amelyet mint levásárolható összeget áttették a cég Magyarországi leányvállalatához. Kérdésem: az így kapott összeg áfa szerinti megítélése és könyvelése hogyan alakul. Az osztrák cég a jóváíró számlán fordított adózást tüntetett fel.

Levásárolható kedvezmény könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségét. Szállítmányozással foglalkozó cég Ausztriából vásárolt nagy értékű pótkocsit, majd az eladó cég felajánlotta, hogy 500 euró értékben választhat tartozékokat a pótkocsihoz. Ez meg is történt, majd a magyar cég kapott egy 500 eurós számlát a tartozékokról, melyet nem kell kifizetni. Kérdésem az, hogyan kell könyvelni ezt a gazdasági eseményt?

Bírsággal fenyeget a NAV: be kell jelenteni, ha a könyvelőnél vannak az iratok? Cikk

Minden vállalkozásnak külön be kell jelentenie a könyvelő címét, ha csak a könyvelőiroda számítógépen van meg a könyvelése az adóhatóság kialakulóban lévő gyakorlata és az azt megerősítő írásbeli álláspontja szerint – figyelmeztetett az Adótanácsadók Egyesülete. Álláspontja szerint a kialakult gyakorlattól eltérő új bejelentés megkövetelése a vállalkozókat értelmetlen többletmunkára kényszeríti.

Árfolyamkülönbözet értelmezése egyszeres könyvvitelben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy devizás pénzügyi lízing esetén, amikor a kettős könyvvitelben árfolyameltérést könyvelünk, egyszeres könyvvitelben (például egyéni vállalkozónál) értelmezhető-e az árfolyameltérés, és foglalkozni kell-e vele? Esetleg analitikus nyilvántartásban kell vezetni, és év végén az összevont, nettó módon számított eredményhatást kell figyelembe venni, és nem könyvelni (mivel nem jár pénzmozgással), hanem az eredményszámítás során kezelni? Köszönöm a választ!

Nyugták könyvelése Kérdés

T. Szakértő! Az alanyi mentes által kiadott nyugták könyvelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. Jó-e az a könyvelési mód, hogy a nyugtatömbökből kitépve a nyugtákat időszakonként (például hónap 1-jétől 15-ig és 16-tól 31-ig) összeadva, tól-ig dátum és tól-ig sorszám feltüntetésével könyvelném. Vagy van-e arra kötelező előírás, hogy a nyugtákat egyenként kell könyvelni? Köszönöm Bné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink