2148 találat a(z) könyvelés cimkére
EU-n belüli alvállalkozás Kérdés
Magyar cég alvállalkozóként dolgozna Romániában épületszigetelés, épületfelújítás stb. területen. Sem fióktelepet, sem céget nem akarnak kint létrehozni. Hogyan csapódik ez le a kinti munka könyvvezetésében, az áfában, társasági adóban, járulék- és szja-bevallás, illetve -fizetés területén, valamint a helyi adóban? Mi az, amit Romániában, és mi az, amit itthon kell fizetni?
Cap kamatopció, vétel, költség könyvelése (kamatfedezeti ügyletek) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 5 évre nagyösszegű hitelt vesz fel, és cap kamatopció vételével él. Kérdésem, hogy a hitelkamat-fedezeti ügylet opciós diját el kell határolni a hitel futamidejére (Sztv. 85. § (2) e)? Köszönettel! Cap opció: védelem a kamatok emelkedése ellen hitelfelvétel esetén. Ha az adott kamatfizetési periódus fixing napján a piaci kamatláb magasabb, mint a cap kamatláb, a bank kifizeti a különbözetet a cég számára a kamatfizetési periódus végén. Ha a piaci kamatláb alacsonyabb a cap kamatlábnál (strike-nál), nincs pénzmozgás a felek között.
Osztalékelőleg 2016-ban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás magánszemély tagjai osztalékelőleget vesznek fel. Az osztalékelőleget számfejtjük és levonjuk az adókat. Kérem, írják meg, hogyan kell lekönyvelni 2016-ban a bruttó osztalékelőleg előírását és a nettó kifizetését. Valamint azt is írják meg, hogy az osztalékká válást melyik évre és hogyan kell lekönyvelni. A 2016-os év első félévi eredménye és az eredménytartalék is pozitív, van fedezet az osztalékelőlegre. Egy évben hányszor lehet osztalékelőleget felvenni? Válaszát előre is köszönöm.
Forgalombahelyezési dij Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tartós bérleti konstrukcióban bérel egy kft. autót (nem lizing). A nyár folyamán kötötte a szerződést. A bérbeadó a bérleti számlán felül külön számlában kiszámlázta az autó forgalombahelyezési diját. Kérdésem, hogy hová kell könyvelni, bérletre, beruházásra vagy egyéb költségre? Köszönettel várom válaszát.
Könyvelhetek? Kérdés
Egyéni vállalkozóként irodai szolgáltatást végzek. Szeretném kibővíteni a tevékenységemet könyvelési szolgáltatással. Mérlegképes könyvelői végzettségem van vállalkozói szakon, de regisztrálni nem tudok, mert nincs 3 év leigazolható szakmai gyakorlatom. Saját könyvelésemet természetesen én végzem, és csak egyéni vállalkozók egyszeres könyvelését szeretném vállalni. Kibővíthető-e így a vállalkozás? Köszönöm válaszukat.
Végrehajtói iroda bevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1) Eddig egyéni vállalkozóként működő önálló bírósági végrehajtónak az szja-törvény 10. számú melléklete alapján a díjjegyzék elkészítésének napján könyveltük a bevételeit. Július 1-jétől végrehajtói irodaként működik, tehát kettős könyvvitelt vezetünk. Mivel pár napos csúszással tudja csak a végrehajtó iroda kiállítani a bevételi bizonylatokat, így a bankszámlán való jóváírás napján kell könyvelni, vagy továbbra is a díjjegyzék kiállításának napján? 2) Az adós által befizetett összeg egy része a végrehajtó munkadíja, a fennmaradó összeget pedig a végrehajtást kérőnek kiutalják. Elfogadható-e a könyvelés, ha a befizetéskor a 479-re könyveljük a teljes összeget, majd a díjjegyzék kiállításakor T479-K91-re könyveljük a végrehajtó munkadíját, és T479-K384-re a végrehajtást kérőnek kiutalt összeget? Ha nem, akkor hogyan kell könyvelnünk?
Tárgyi eszköz könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vásároltunk 2 darab sarokcsiszolót, illetve az egyiket ajándékba adták. Mindkettőt kiszámlázták, de az egyik értékét mínuszolták a számlán. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben az ajándékba kapott sarokcsiszolót milyen értéken vegyem fel a könyvekbe? Köszönöm a választ.
Szoftverfrissítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy vírusirtó szoftver frissítésének éves díját karbantartási költségre könyvelhetem-e? Az éves díj bruttó 44 000 forint. Köszönöm a választ.
Készpénzes bizonylat könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem alapja a korábban az Önök egyik szakértője adott válasz, ez a következő: http://adozona.hu/kerdesek/2014_5_16_Kezi_nyugtas_bevetel_konyvelese_wuf Kérdésem az lenne, hogy miként értelmezhető az azonnali könyvelés abban az esetben, ha egy vállalkozás könyvelőcéget foglalkoztat? Azt nem értem, hogyha képződik egy készpénzes bizonylat egy vállalkozásnál, akkor az nyilván csak következő hónapban lesz lekönyvelve, hiszen ekkor kerül leghamarabb a könyvelőirodához a bizonylat. Így nem sérül az azonnali könyvelés elve? Ez mivel magyarázható? Meddig tolerálható a könyvelés halasztása? Vagy ez a kötelezettség nem így értendő? Válaszát köszönöm.
Bónusz könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-s árubeszerzés ....2015. évre bónuszt kap a cég, a külföldi szállító kiszámlázza (-) összeggel 2016. évben. Jelzi, hogy melyik szállító számlába tudjuk be az összeget (ennyivel csökkentve rendezzük az adott sorszámú számlát). Kérdésem: hogya kell könyvelni a kiszámlázott bónuszt? Áfásan kell könyvelni (A60-as bevallás)? Milyen árfolyammal ? Köszönöm válaszát. F. Á.
Személygépkocsi-beszerzés nyílt végű lízing esetén Kérdés
Kedves Szakértő! Esetem: Pors..e cégnek fizettünk 2 előleget (összesen 3 717 000 forint értékben), melyet ugyan lesztornóztak, de máshogy nem tudták megoldani, s a Uni.. Leasingre kell betudnom (nem kapta vissza a cégem). Az Uni szerződésben az áll, hogy a kocsi bruttó vételára 12 205 eft + regisztrációs adó: 185 eft, azaz teljes bruttó vételár:12 390 eft. Kaptam 1./ Birtokba adási bizonylatot: 9 610 236 forint értéken (adóalapot nem képez áfa megjelöléssel). Ez a 12 205 eft nettó értéke. 2/ Bekérőt kaptam a 185 eft regisztrációs adóról. 3/ Számlát kaptam a szerződéskötéskor fizetendő lízingdíjról, bruttó 3 532 000 forint, nettó: 2 781 102 forint, áfa 750 898 forint. Kérdésem, hogy szabályosan könyvelem-e? 1/-nél T161-K4541(UNI) =9 610 236 forint, majd vegyesen: T4541-K448 2/-nél T161-K4541(UNI) =185 000 forint 3/-nál T448-K4541(UNI) =3 532 000 forint (áfát nem igazán kérném vissza, 48 hó a futamidő, elhatárolási számlán 36-ra teszem) Vegyesen T 4541(Uni szállító) - k4541(Pors.. túlfizetés)= 3532+185=3 717 eft összevezetem. Így nulla lesz mindkét szállító. A 448-as egyenlege 9 610 236-2 781 102= 6 829 134 forint. Ezt írják a tőke+kamat bontás táblázatukban is, mint finanszírozott értéket. Értékcsökkenés-alapom: 9 610 236+185 000=9 795 236 forint lesz (számviteli 25%, maradványérték nulla, tao szerinti 20%). Ha a végén a szerződésben rögzített UNI maradványértéket megvesszük, akkor 975 591 nettó + 263 409 áfa = 1 239 000 forint bruttó, akkor ez a bruttó érték megy újra a 161-re (a korábbi 161 egyenleg négy év után 0), de erre már képezek maradványértéket, s akár 20-20% értékcsökkenést (tao és számvitel egyenlő).
Napelempark amortizációja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném a véleményét, tanácsát kérni. Cégünk napelemparkot építtetne egy telken, amely nem a mi tulajdonunkban van, hanem egy magánszemélytől béreljük. A földhivatal nyilvántartásában a telek és a park nem elválasztható, így a magánszemély nevén lenne mind a telek, mind a napelempark nyilvántartva, viszont a könyvelés szerint a napelemet cégünknél aktiváljuk, könyveljük és tartjuk nyilván. Szeretném kérdezni, hogy a fent leírtak – hogy a könyvelés az ingatlan-nyilvántartással nem egyező Ý jelentenek-e adójogi vagy egyéb kockázatot? Illetve helyesen járok el, ha a napelemparkot, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást a 12. Ingatlan és kapcsolódó vagyoni értékű jogok soron tartom nyilván, és az adótörvény szerint 6 százalék amortizációval számolom? Köszönöm szépen hozzáértő válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter
Belföldi magánszemély tulajdonossal szembeni kötelezettség lemondásának kezelése Kérdés
Belföldi magánszemély taggal szemben keletkezett tagi kölcsönről, vagy/és egyéb tulajdonossal szembeni kötelezettségről törtépnő lemondást adójogilag (illeték és minden egyéb felmerülő adónem vonatkozásában) a társaságnak és a követelésről lemondó belföldi magánszemély tagnak hogyan kell helyesen kezelnie és könyvelnie?
Bevétel könyvelése peren kívüli egyezség esetén II. Kérdés
Tisztelt Pölöskei Pálné! A címben szereplő kérdésére adott válaszát köszönöm. További kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: hogyan lehet önrevíziózni egy már beadott beszámolót? Én úgy tudom, hogy ilyen lehetőség nincs, háromoszlopos mérleggel lehet javítani, illetve az újbóli közzététellel bizonyos feltételek esetén.. A kérdésem inkább úgy fogalmaznám át, hogy 1 darab számláról van szó, hátha így jobban megértem a válaszát. Tegyük fel, hogy 2015. novemberi teljesítésű a számla, és 2016. februárban küldték vissza azzal, hogy a követelésünket nem ismerik el. Ha 2015-ben ezt a számlát nem mutatom ki vevőkkel szembeni követelésként, akkor árbevételt sem mutatok ki, és az áfáját sem kell bevallanom a számla teljesítési időpontjára? Amikor a peren kívüli egyezség 2016-ban megtörtént (nem tudom fontos-e, hogy bíróság előtt vagy sem), akkor újra elküldöm a megkifogásolt 2015. novemberi számlájukat? Pótlólag bevallom az áfát 2015. novemberre, plusz beállítom a könyvelésbe 2016-ban a 2015-re vonatkozó bevételt, illetve önrevíziózom a 2015-ös társasági adót? Ha a peren kívüli megállapodás tárgya az, hogy csak a 2015. novemberi számla felét ismerik el és fizetik ki, akkor mi a teendőm? Visszaadom a 2015-ös számlát egy helyesbítő számlával együtt? Ha igen, akkor mi lesz a helyesbítő számla teljesítési időpontja és fizetési határideje? Vagy sztornózom a 2015. novemberi számlát, és egy teljesen újat állítok ki? Ha igen, akkor milyen teljesítési dátummal? Köszönöm szépen.
Közösségen belüli termékbeszerzés – számla teljesítési időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény szerint a termék közösségen belüli beszerzése esetén a fizetendő adót az ügylet teljesítését tanúsító számla kibocsátásakor, de legkésőbb a teljesítést követő hónap tizenötödik napján kell megállapítani. [63. § (1) bekezdés]. 1. kérdés: Konkrétan az alábbi esetben, melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a közösségi egyenes adózás alá tartozó (27 százalékos áfás) termékbeszerzéshez kapcsolódó fizetendő és levonható áfát? A számla kiállításának napja július 28., a teljesítés napja július 29. A CMR szerint a magyar partner augusztus 2-án vette át az árut. A magyar partner a választott bank eladási árfolyama alapján könyveli a devizás tételeit. 2. kérdés: Ha eltérő a teljesítési időpont az áfa- és a számviteli törvény szerint, akkor milyen dátummal és melyik napi árfolyamon kell a könyvekben rögzíteni a közösségi beszerzéshez kapcsolódó könyvelési tételeket? Válaszát előre is köszönöm.