2437 találat a(z) járulék cimkére

Nyugdíjas alkalmazott bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. január 1-jétől a nyugdíjas munkavállalók után nem kell járulékokat fizetni. A foglalkoztatónak milyen bevallási kötelezettsége van ez ügyben? A havi 08-as nyomtatványt már nem kell beküldeni? Hogyan jelzi a levont adóelőlegeket? Köszönettel.

Külföldön dolgozó és adózó, kiküldött munkavállaló közterheinek megállapítása , Kérdés

Tisztelt Szakértő! Esetünkben külföldön dolgozó és adózó, kiküldött munkavállalókról van szó, akikre a biztosítás az 883/2004/EK rendelet alapján Magyarországon terjed ki. Helyesen jár-e el a közterhek megállapítása során az a magyarországi székhelyű kft., amely a németországi fióktelepéhez 24 hónapot meg nem haladóan kiküldött munkavállalói magyarországi munkaszerződésében rögzített 200 ezer forint összegű alapbér után fizeti meg Magyarországon terhelik a járulékok, a szociális hozzájárulási adó, és az egyéni járulékok is itt kerülnek levonásra. A németországi fióktelep által juttatott 1000 euró összegű jövedelemből pedig kizárólag a személyi jövedelemadót fizeti meg a német jogszabályoknak megfelelően a társaság. Jól értelmezzük-e a jogszabályt, ha a szociális hozzájárulási adó alapjának meghatározása során a szochotörvény 1. § (3) bekezdése értelmében a Tbj. 4. § k) pontjának 2. alpontjának előírásait megfelelően alkalmazzuk? Ebben az esetben meg kell-e fizetni a járulékokat a németországi bér után Magyarországon? Külföldi jog hatálya alá tartozó munkaszerződés alapján végzik a munkát, szükséges-e külön munkaszerződést kötni a magyarországi és a külföldi munkavégzésre vonatkozóan a munkavállalóval? Válaszát előre is köszönjük.

Bevallás Esemény

Civil szervezeteknél jutalmazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy középiskolai alapítványnál tanév végével emlékérmet adnak a legjobb tanulóknak és tanárok munkáját is ezzel ismerik el. Ezt az alapítvány fizeti, költségeit vállalja. Az emlékéremmel együtt pénz összeget is átadnak. Ez adóköteles-e, az alapítványnak kell-e járulékot, adót fizetni utána? Az átadott pénzösszeg nagyobb, mint a minimálbér 10 százaléka. Várom válaszukat.

Külföldi kiküldetés szakértő esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetéssel kapcsolatban kérném segítségüket. Munkavállalóinkon kívül szakértők is elkísérik kollégáinkat munkaügyi és egyéb konferenciákra, ugyanannyi napidíjat kapnak a külsős szakértők is, mint a munkavállalóink. Munkavállalóinktól minden járulékot levonunk, és a 08 bevallás 302. sorában szerepeltetjük a 2 kódkocka jelölésével. Szakértők esetében mi a helyes eljárás? Jövedelem szempontjából milyen kategóriába sorolható? Járulék szempontjából miket kell tőlük levonni, a 08 bevallás melyik sorában kell szerepeltetni, kell-e jelenteni a 1041-es bevalláson? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelt Szakértő!.

Munkaszerződés visszamenőleges módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagyon furcsa esettel találkoztam mint könyvelő. Egy alapítvány támogatott projektekhez alkalmaz munkaviszonyos dolgozókat, illetve nem számlaképes, önálló tevékenységet végző megbízási díjasokat. A támogató az adott projekt elszámolásban nem fogadta el a 2018. évben ténylegesen kifizetett személyi jellegű juttatásokat abban a mértékben, ahogy a dolgozónak kifizetésre került. Most, 2019-ben a munkáltató/kifizető előző évre visszamenőleg módosítaná, csökkentené a munkaszerződésekben szereplő bért, illetve a munkaviszonyt megbízási szerződéssé kívánja alakítani. Jogilag is aggályosnak tartom a tervezett módosításokat. A 2018. évről kiadtuk a jövedelem igazolásokat, a magánszemélyek adóbevallást nyújtottak be, A havi járulékbevallásokat elküldtük, az alapítvány éves beszámolóját is elküldtük. Mindenképpen lezárt évről beszélünk! Törvényesen meg lehet csinálni a tervezett munkaszerződés-módosításokat? Ez alapján lehet utólag csökkenteni a felvett bért? Új igazolásokat kiadni? Újra zárni az évet a számvitelben? Sok kérdésem van, tudom. Kérem szíves válaszát! Köszönettel: Kungl Mária

Kilépett nyugdíjas munkavállaló utólagos kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló munkaviszonya 2019.12.31-én megszűnt. 2019. május hónapban végelszámolás miatt ösztönző kifizetése történik. A 2019. évben kifizetésre kerülő jövedelemből a 2018. évi jogszabályok szerint kell ebben az esetben levonni a járulékokat? Köszönöm:

Katás bt. beltagjának járulékfizetése Kérdés

A következő kérdésben szeretném az iránymutatásukat kérni. Katás betéti társaság a társasági szerződése szerint a beltag (nem kisadózó) munkaviszonyban látja el a tevékenységét, a kültag a kisadózó. A beltag munkaszerződése szerint 4 órás munkaviszonyban végez tevékenységet és máshol nem rendelkezik heti 36 órás munkaviszonnyal. A társasági szerződés szerint a beltag és a kültag is ügyvezető, az ügyvezetői feladatokat a kültag látja el, a beltag ezért külön díjazásban nem részesül. Ebben az esetben a beltagnál elfogadható-e, hogy a 4 órás munkaviszony szerinti jövedelem – ami a minimálbér arányos összege – után fizet járulékot? Szabályos-e hogy a jövedelme nem éri el a minimálbér összegét? 2019.03.01-től a beltag egy másik kft.-ben a minimálbérnél magasabb összegű havi megbízási díjban részesül, és a katás bt.-ben a munkaidejét lecsökkenti havi 8 órára. Ebben az esetben elfogadható, hogy bt.-beltagként csak a munkaszerződés szerinti jövedelem után fizet járulékot, ami nem éri el a minimálbér összegét?

Nyugdíjasnak lehet-e tekinteni a dolgozót a határozat kiadása előtt? Cikk

A munkavállaló beadta a nyugdíjmegállapításra vonatkozó igényét, a jogosultságáról kapott is igazolást a nyugdíjbiztosítótól, azonban ez az igazolás még nem nyugdíjhatározat. Valószínűsíthetően a kérelemben foglalt naptól megállapítják majd részére a nyugdíjat, de a bérszámfejtésig nem érkezik meg a határozat. A nyugdíjmegállapítási igény leadása és a nyugdíjhatározat megérkezése között lévő időszakban hogyan kell számfejteni a munkavállaló bérét, illetve mikor kell kijelenteni őt a T1041-es nyomtatványon? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Nyugdíjas munavállaló járulékai Kérdés

Tisztelt Széles Imre! A következő kérdésben kérem a segítségét: az Mt. 294. § g) pontja szerint nyugdíjasnak kell tekinteni azt a munkavállalót, aki a rá irányadó életkort betöltötte és rendelkezik a szükséges szolgálati idővel, tehát nyugdíjra jogosult. Abban az esetben, ha ez a munkavállaló ezen feltételeknek megfelel, de nem igényli meg a nyugdíjat, a Tbj. szerint nem nyugdíjas, akkor a munkavállaló minden járandóságából vonni kell minden egyéni járulékot? Jól gondolom? Segítségét megköszönve.

Adózás helye Kérdés

Kettős állampolgár (magyar-szerb) magánszemély programot fejlesztett a Google Play-nek, a tavalyi évben havonta érkezett a bankszámlájára nagyobb összeg. Állandó lakhelye Szerbiában van, és életvitelszerűen is ott tartózkodik. A megbízó cégnek azt a tájékoztatást adta, hogy magyar állampolgár, de adóelőleget nem vontak tőle, és ő sem fizetett. Véleményem szerint a megbízási díja nem Magyarországon adóköteles. Ha mégis Magyarországon adózna, akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek számítana a megbízási díja? Valamint ebben az esetben a társadalombiztosítási járulékokat is meg kell fizetnie (Szerbiában nincs biztosítási jogviszonya)?

Járulékfizetés Kérdés

Egy egyéni vállalkozó gyermeknevelési támogatást kap a legkisebb, 6 éves gyermeke után. Öt kiskorú gyermeket nevel. Milyen járulékfizetési kötelezettsége van? 2015. évtől folytatja a tevékenységét. Nem fizet járulékot. Válaszukat előre is köszönjük.

Alapítványi jutalom adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közalapítvány alapszabály szerinti alaptevékenységének keretében az általa támogatott rendvédelmi szervezetek dolgozóinak jutalmat ad. Ennek összege alkalmanként meghaladhatja a minimálbér 30 százalékának megfelelő összeget. Kérdésem, hogy a kiosztott jutalmak 2019-ben miképpen adóznak? Milyen jövedelemnek minősül a juttatás, és milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik az alapítványnak, valamint a jutalmazott magánszemélynek? Segítségét előre is köszönöm Bné Piros

Egyszemélyes kft. tagja milyen formában dolgozhat a saját cégében? Kérdés

1.) Egyszemélyes kft. tagja külföldön bejelentve dolgozik egy hónapban kettő hetet, és amikor hazajön, akkor a másik kettő héten a saját kft.-jében szeretne dolgozni. Lehet-e alkalmi munkavállalóként alkalmazni vagy más megoldást kell keresni? 2.) Ugyanezen cég ügyvezetője (máshol napi 6 órában dolgozik, nem tagja a fenti cégnek) ingyenesen elláthatja-e megbízási jogviszonyban az ügyvezetői teendőket, ha igen, akkor járulékot kell-e fizetni a fel nem vett jövedelem után?

Ügyvédi Iroda Kérdés

Ügyvédi Iroda (Tulajdonképpen a kérdés vonatkozhatna kft.-re, bt.-re is) 2018. évi eredménye terhére döntése alapján 2019. április hóban fizethet-e munkadíjat tulajdonosának? Az ügyvédi iroda kiva szerint adózik. Ha dönthet így, akkor ez bruttó összeg 2018. évi költség, 2018. évi kivaalap. És 2019. április havi kifizetés alapján a 2019. április havi 08-as bevallásban kell szerepeltetni a magánszemély részére kifizetett összegből levont szja-t nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot? Köszönettel: Bernáth Istvánné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

MOHU által elszállított palack díjának könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Osztalék jóváhagyása és kifizetése

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Fejlesztési adókedvezmény mezőgazdaságban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink