2401 találat a(z) járulék cimkére
Forgalom utáni jutalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy magánszemély által írt könyvet forgalmaz. A forgalom után jutalékot fizetünk a magánszemélynek. Az lenne a kérdésem, hogy ezen kifizetett összeg után milyen járulékokat kell vonni a kifizetőnek, és mit kell még fizetni utána? Köszönettel várom válaszukat.
Diákok tb-je: ki, mikor, hol biztosított?
Cikk
A diákstátusz mind az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot, mind pedig – keresőtevékenység folytatása esetén – a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget közvetlenül érintheti. Ugyanakkor az egyes jogviszonyokban más-más feltételekkel, illetve időtartamban vehetjük figyelembe a tanulói, illetve hallgatói jogviszonyt. A következőkben most ezt tekintjük át.
Átalányadó bevallása
Kérdés
Üdvözlöm! Heti 36 órát meghaladó munkaviszonyom mellett egyéni vállalkozó is vagyok. Átalányadózást választottam, a jövedelmem a bevétel 60%-a. Hogyan kell bevallani a jövedelem után fizetendő szociális hozzájárulási adót, nyugdíj és egészségbiztosítási járulékot? Milyen nyomtatványon, és milyen határidővel kell bevallani? Válaszát előre is köszönöm!
Temetési segély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk férje balesetben elhunyt ,és szeretnénk a temetés költségeihez hozzájárulni. Nincs kollektív szerződésünk. A munkavállalónak fizetett összeg valóban adó- és járulékmentes? Valamint a munkáltatót milyen adó- és járulékfizetés terheli? Válaszát köszönöm.
Lengyel magánszemélynek kifizetett megbízási díj Ukrajnában végzett munkáért 2.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lengyel magánszemély részére szeretnénk megbízási díjat kifizetni Ukrajnában elvégzett munkáért, mely szakértői feladatok ellátására vonatkozik. Kifizetőként milyen járulékfizetési kötelezettsége van társaságunknak a megbízási díj kapcsán? Válaszát előre is köszönöm!
Román illetőségű személy egyszeri megbízási díja
Kérdés
Önkormányzatunk egy román állampolgárral szeretne megbízási szerződést kötni és egy egyszeri alkalomra megbízási díjat fizetni. A megbízott Romániában biztosított, ott él, ott dolgozik. A kérdés az, hogy román állampolgár esetén szükséges-e Magyarországon a megbízottat terhelő adóelőleget, járulékokat levonni?
Külföldön is biztosított egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki Ausztriában is egyéni vállalkozóként végez gazdasági tevékenységet. Ausztriában fizeti járulékait. Kell-e Magyarországon is járulékokat fizetnie, vagy elég, ha kér egy igazolást az osztrák biztosítótól, ezzel igazolva a jogviszonyát?
Párhuzamos munkavégzés Ausztriában és Magyarországon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném a szakvéleményét: Egy magyarországi székhelyű kft. Ausztriában leányvállalatot létesített. A magyar kft.-nél dolgozó munkavállalók havi 15 napot Magyarországon, 5 vagy 6 napot Ausztriában dolgoznak csekély értékű bejelentéssel, ami Ausztriában adómentes. Ezt a bért részükre az osztrák cég számfejti és fizeti mint bér. A1 párhuzamos munkavégzésre szóló igazolással rendelkeznek a munkavállalók. A kérdés az, hogy az osztrák cégnél számfejtett adómentes bérként kifizetett juttatás után keletkezik-e a magyar cégnek, vagy a munkavállalóknak Magyarországon bármilyen adófizetési kötelezettsége? Szóbeli NAV tájékoztatás alapján az ügylet helyes megítélése: a Magyarországon kifizetett 15 napra eső bér után a munkáltató megfizeti az összes járulékot és adót, az osztrák adómentes bért külföldi adómentesként kell szerepeltetni. Van-e bármilyen ezzel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettsége a munkáltatónak, illetve az érintett munkavállalóknak? Köszönettel: Krisztina
Őstermelő járulékalapja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nem kezdő őstermelő az előző évi bevétel 20 százaléka után fizeti a járulékát és ez az alap több mint a minimálbér, akkor elegendő-e a minimálbér összegét alapnak beírni? Köszönöm.
Nyugdíjas alkalmazott bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. január 1-jétől a nyugdíjas munkavállalók után nem kell járulékokat fizetni. A foglalkoztatónak milyen bevallási kötelezettsége van ez ügyben? A havi 08-as nyomtatványt már nem kell beküldeni? Hogyan jelzi a levont adóelőlegeket? Köszönettel.
Külföldön dolgozó és adózó, kiküldött munkavállaló közterheinek megállapítása ,
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Esetünkben külföldön dolgozó és adózó, kiküldött munkavállalókról van szó, akikre a biztosítás az 883/2004/EK rendelet alapján Magyarországon terjed ki. Helyesen jár-e el a közterhek megállapítása során az a magyarországi székhelyű kft., amely a németországi fióktelepéhez 24 hónapot meg nem haladóan kiküldött munkavállalói magyarországi munkaszerződésében rögzített 200 ezer forint összegű alapbér után fizeti meg Magyarországon terhelik a járulékok, a szociális hozzájárulási adó, és az egyéni járulékok is itt kerülnek levonásra. A németországi fióktelep által juttatott 1000 euró összegű jövedelemből pedig kizárólag a személyi jövedelemadót fizeti meg a német jogszabályoknak megfelelően a társaság. Jól értelmezzük-e a jogszabályt, ha a szociális hozzájárulási adó alapjának meghatározása során a szochotörvény 1. § (3) bekezdése értelmében a Tbj. 4. § k) pontjának 2. alpontjának előírásait megfelelően alkalmazzuk? Ebben az esetben meg kell-e fizetni a járulékokat a németországi bér után Magyarországon? Külföldi jog hatálya alá tartozó munkaszerződés alapján végzik a munkát, szükséges-e külön munkaszerződést kötni a magyarországi és a külföldi munkavégzésre vonatkozóan a munkavállalóval? Válaszát előre is köszönjük.
Bevallás
Esemény
Civil szervezeteknél jutalmazás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy középiskolai alapítványnál tanév végével emlékérmet adnak a legjobb tanulóknak és tanárok munkáját is ezzel ismerik el. Ezt az alapítvány fizeti, költségeit vállalja. Az emlékéremmel együtt pénz összeget is átadnak. Ez adóköteles-e, az alapítványnak kell-e járulékot, adót fizetni utána? Az átadott pénzösszeg nagyobb, mint a minimálbér 10 százaléka. Várom válaszukat.
Külföldi kiküldetés szakértő esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetéssel kapcsolatban kérném segítségüket. Munkavállalóinkon kívül szakértők is elkísérik kollégáinkat munkaügyi és egyéb konferenciákra, ugyanannyi napidíjat kapnak a külsős szakértők is, mint a munkavállalóink. Munkavállalóinktól minden járulékot levonunk, és a 08 bevallás 302. sorában szerepeltetjük a 2 kódkocka jelölésével. Szakértők esetében mi a helyes eljárás? Jövedelem szempontjából milyen kategóriába sorolható? Járulék szempontjából miket kell tőlük levonni, a 08 bevallás melyik sorában kell szerepeltetni, kell-e jelenteni a 1041-es bevalláson? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelt Szakértő!.
Munkaszerződés visszamenőleges módosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon furcsa esettel találkoztam mint könyvelő. Egy alapítvány támogatott projektekhez alkalmaz munkaviszonyos dolgozókat, illetve nem számlaképes, önálló tevékenységet végző megbízási díjasokat. A támogató az adott projekt elszámolásban nem fogadta el a 2018. évben ténylegesen kifizetett személyi jellegű juttatásokat abban a mértékben, ahogy a dolgozónak kifizetésre került. Most, 2019-ben a munkáltató/kifizető előző évre visszamenőleg módosítaná, csökkentené a munkaszerződésekben szereplő bért, illetve a munkaviszonyt megbízási szerződéssé kívánja alakítani. Jogilag is aggályosnak tartom a tervezett módosításokat. A 2018. évről kiadtuk a jövedelem igazolásokat, a magánszemélyek adóbevallást nyújtottak be, A havi járulékbevallásokat elküldtük, az alapítvány éves beszámolóját is elküldtük. Mindenképpen lezárt évről beszélünk! Törvényesen meg lehet csinálni a tervezett munkaszerződés-módosításokat? Ez alapján lehet utólag csökkenteni a felvett bért? Új igazolásokat kiadni? Újra zárni az évet a számvitelben? Sok kérdésem van, tudom. Kérem szíves válaszát! Köszönettel: Kungl Mária