hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Biztosítás és járulékfizetés: meddig diák a diák?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Sokan fejezték be idén nyáron közép- vagy felsőfokú tanulmányaikat. Ezzel egyidejűleg meg kell ismerniük a rájuk vonatkozó járulékfizetési előírásokat is.

Biztosítási és járulékfizetési kötelezettség szempontjából a diák státusznak (közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében végzett tanulmányoknak) négy esetben van jelentősége:

1.) A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. paragrafus (1) bekezdés b) pontja értelmében mentesül az iskolaszövetkezettel létesített munkavégzésre irányuló jogviszonya tekintetében a biztosítási kötelezettség alól a szövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagja, 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének időtartama alatt is. Ezzel párhuzamosan a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho.) 5. paragrafus (1) bekezdésének c) pontja alapján mentesíti a szövetkezetet a diákok utáni adófizetési kötelezettség alól.

2.) A Tbj. 16. paragrafusának (i) pontja értelmében az említett körbe tartozó nagykorú magyar állampolgárt megilleti az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság.

3.) A Tbj. 31. paragrafus (4) bekezdés b) pontja alapján mentesül a minimális járulékfizetési kötelezettség alól az az egyéni vagy társas vállalkozó, aki a nemzeti köznevelésről szóló törvény, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben, az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat. Az e körbe tartozó vállalkozóknak a havi minimális szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség alól a Szocho. 9. paragrafusának (5) bekezdése ad mentességet.

4.) A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (katatörvény) 2. paragrafus 8. pontjának i) pontja alapján nem minősül főállásúnak az a kisadózó, aki a nemzeti köznevelésről szóló törvény, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben, az Európai Gazdasági Térség tagállamában vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat, vagy az előzőekben nem említett államokban folytat az előbbieknek megfelelő tanulmányokat. A 25. életévének betöltéséig ide tartozik a tanulmányait szüneteltető kisadózó is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogy noha valamennyi esetben nappali tagozatos hallgatókról, tanulókról van szó, a személyi kört illetően mégis számos eltérés van.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink