1343 találat a(z) cégvilág-rss cimkére
Jöhet a BEFIT: közös uniós keretrendszer a társasági adó alapjának számítására
Cikk
Az Európai Bizottság a múlt héten javaslatot tett a társasági adó alapjának közös számítási keretrendszerére: ennek elnevezése Business in Europe: Framework for Income Taxation, rövidítve BEFIT – számol be közleményében a Deloitte.
Így változtak a K+F minősítés eljárási szabályai
Cikk
Írásunkban a K+F minősítési eljárással kapcsolatos, 2023. szeptember 1-jétől hatályos változásokra hívjuk fel a figyelmet.
Elektromos céges autók otthoni töltésének költségtérítése
Cikk
Társaság vezető beosztású munkavállalói részére elektromos (tisztán elektromos) céges autókat biztosít, a munkavállalók otthonában vállalja a töltőállomások kiépítését (céges tulajdonban maradnak a töltőállomások). A munkavállalók részére megtéríti a felhasznált elektromos áram költségét. Hogyan, milyen bizonylat alapján teheti meg ezt a munkáltató – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Munkaviszony, megbízási jogviszony ügyvezetőnél: mi a különbség a tb-ellátásokban?
Cikk
Társaságok tagja, beltagja esetében az adott személy eldöntheti, hogy munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat. Azon túlmenően, hogy ha a munkaviszonyt választja, akkor a munka törvénykönyve előírásai vonatkoznak rá (munkaidő, végkielégítés, szabadság stb.), milyen különbség van a megbízási jogviszonyhoz képest? Nyugdíj, illetve rokkantsági ellátások megállapítása, táppénz, tgyás, gyed esetén milyen különbségek vannak, feltételezve, hogy a járulékalapban nem lenne különbség a két jogviszony között? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Távolléti díj számítása alapbér, plusz forgalmi jutalék esetében
Cikk
Egy cég az alapbér mellett – a forgalomtól függően – havonta plusz jutalékot fizet a dolgozóinak, ami igen nagy összeg is lehet. A forgalmi jutalékot a távolléti díj számításánál figyelembe kell-e venni, és ha igen, akkor hogyan? – kérdezte olvasónk. Az ügyvezető nem tartja jogosnak, hogy azokban a hónapokban, amelyekben szabadságon van a dolgozó, a korábbi forgalmi jutalékok alapján jóval többet fizessen úgy, hogy nincs mögötte teljesítmény. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Körültekintő szerződéskötés: mire érdemes figyelni az üzleti partner kiválasztásakor?
Cikk
Két gazdasági társaság közötti szerződéskötés előtt milyen feltételeket kell vizsgálni arra nézve, hogy a szerződő partner ténylegesen tudja-e teljesíteni a szerződésben vállalt kötelezettségeit? – kérdezte olvasónk. Dr. Buzády Csongor, ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász, a Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partnere válaszolt.
Facebook, YouTube, TikTok, Google – közösségi platformoktól szerzett bevétel vállalkozásnál
Cikk
A közösségi platfomokon nem csak magánszemélyek lehetnek jelen, hanem cégek/vállalkozások is, akik jellemzően olyan tartalmat gyártanak, melyekkel próbálják a saját termékeiket és szolgáltatásaikat eladni. Ezen platformok közös jellemzője, hogy meghatározott megtekintés vagy kattintás után bevételt juttatnak a tartalom gyártójának. Ilyen jellegű, közösségi térben lévő platformnak számít a Facebook, YouTube, TikTok, Google és minden olyan egyéb közösségi média, ahol a rajta lévő vállalkozás/magánszemély megtekintések, reklámok, hirdetések után valamilyen jövedelemre tesz szert.
Visszahívják az iPhone 12 telefonokat a túl magas sugárzási szint miatt a francia piacról
Cikk
A francia hatóságok felszólították az Apple-t, hogy hívja vissza az iPhone 12 telefonokat a francia piacról, mert a vizsgálatok szerint a készülékeknek túl magas az elektromágneses sugárzási szintje.
Megalakult az ÉVOSZ mélyépítési tagozata
Cikk
Megalakult az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) mélyépítési tagozata, a piaci helyzet indokolja a vállalkozások összefogását és a szakmacsoport egységes érdekképviseletét – közölte a szervezet szerdán az MTI-vel.
Női kvóták: 2026 júniusában jár le a határidő
Cikk
Az Európai Bizottság irányelve szerint 2026 júniusáig valamennyi tőzsdén jegyzett uniós nagyvállalatnál tíz vezetőből legalább négynek női döntéshozónak kell lennie a nem ügyvezetői tanácsokban, és az összes tanácsban is el kell érniük a 33 százalékot írja közleményében az EY.
Változtak a K+F minősítési eljárás szabályai
Cikk
A kormány döntésének értelmében 2023. szeptember 1-jétől már a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) vizsgálja szakértői eljárás keretében a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységek minősítésével kapcsolatos kérelmeket és megkereséseket – írja hírlevelében az Andersen.
Drága lehet az átadónak a kivásoknak nyújtott ingyenes juttatás
Cikk
A társaságiadó-alany által a kisvállalatiadó-alany részére nem adomány céljából, visszafizetési kötelezettség nélkül nyújtott támogatások, juttatások értéke minden esetben növeli a társaságiadó-alapot – derül ki az adóhatóság állásfoglalásából.
Adóteher-csökkentési javaslatok az Európai Bizottságtól
Cikk
A kis- és középvállalkozások (kkv-k) hosszú távú versenyképességének javítását és a határokon átnyúló tevékenységet végző vállalkozások adóterheinek könnyítését szolgáló javaslatokat mutatott be az Európai Bizottság.
Milliárdos startup-befektetőcéget indított az Óbudai Egyetem és a Széchenyi alapkezelő
Cikk
Startupokba fektető közös céget alapított a Széchenyi Alapok és az Óbudai Egyetem. Az új cég fő feladata, hogy az egyetemen felhalmozódó elméleti tudományos eredmények gyakorlati gazdasági sikert is hozzanak – közölték az alapítók.
Globális minimumadó: nem jelent automatikusan többletterhet, de érdemes felkészülten várni a bevezetését
Cikk
Teljesen új jövedelemadózási keretrendszert határoz meg a 2021 során 138 OECD ország, majd 2022-ben az Európai Unió tagállamai által megszavazott globális minimumadó szabályok bevezetése, melynek célja, hogy az érintett multinacionális vállalatcsoportok minden országban, ahol jelen vannak, legalább 15 százalékos tényleges jövedelemadó-terhet viseljenek.