hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szigorítás 2025-től: kizárólag e-számla készül majd a vállalkozásoknak a földgáz- és a villamosenergia-fogyasztásról

  • adozona.hu

2025. január 1-jével nagy változás áll be a hazai vállalkozások életében: a földgáz-, illetve villamosenergia-számlájukat ettől a naptól kötelezően e-számlaként kapják majd kézhez. Ezzel szinte minden hazai vállalkozás szembekerül majd az elektronikus archiválás komplex kötelezettségével – hívja fel a figyelmet hírlevelében az EY.

Két iparági rendeletmódosítás (a 273/2007. kormányrendelet a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról, valamint a 19/2009. kormányrendelet a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény rendelkezéseinek végrehajtásáról) értelmében 2025. január 1-jétől a földgázkereskedő, a szállítási rendszerüzemeltető és a földgázelosztó, illetve a villamosenergia-kereskedő és az elosztó a nem lakossági felhasználók részére kizárólag elektronikus számlát bocsáthat ki, tekintet nélkül arra, hogy – az általános áfaszabályok szerint – a felhasználó hozzájárul-e az e-számlázáshoz. Ezzel egy új korszak veszi kezdetét: a vállalkozások nagy többségének gondoskodnia kell a jogszabályoknak megfelelő elektronikus archiválási rendszer kialakításáról.

Az e-számlázás magyarországi elterjedését nagyban korlátozza az a tényező, hogy az elektronikus számlaküldéshez a vevőknek minden esetben hozzá kell járulnia, vagyis az eladók nem tudják egyoldalúan eldönteni és alkalmazni az e-számlázást. Márpedig a hazai vállalkozások jellemzően tartózkodnak az e-számlák elfogadásától.

Ennek oka az, hogy az elektronikus bizonylatok megőrzésére kizárólag elektronikus formában kerülhet sor. Az elektronikus dokumentum-archiválásra vonatkozó jogszabályok pedig meglehetősen komplex feltételrendszert alkotnak, amely a vállalkozások túlnyomó többségét a papíralapú folyamatok irányába tereli, még akkor is, ha az e-számlázás számos előnnyel kecsegtet (pl. gyorsabb, olcsóbb és egyszerűbb számlaküldés, a gyorsabb célbaérés miatt gyorsabb számlafizetés, hatékonyabb tárolás és visszakereshetőség stb.)

Ezt a státus quo-t töri meg a két új rendeletmódosítás, amelynek eredményeként a vállalkozások jelentős hányadánál 2025-től meg fognak jelenni az e-számlák, és ezzel automatikusan az e-archiválási kötelezettség is. Ráadásul a változás a NAV számára is transzparens módon történik, ezért várható, hogy az elektronikus archiválás tömeges bevezetését az adóhatóság kiemelt kontrollja kíséri majd.

A fentiekre tekintettel mindenképp javasolt, hogy az érintett vállalkozások kezdjék meg a felkészülést a 2025-ös változásokra. Így különösen vegyék fontolóra, hogy saját rendszerben, vagy külső szolgáltató segítségével kívánják-e megvalósítani az e-archiválást. Előbbi esetben pedig készüljenek egy viszonylag összetett projekt levezénylésére, amelynek során a pénzügyes-adós, az IT-s és a vállalatirányítási rendszerért felelős kollégák koordinált fellépésére lesz szükség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink