559 találat a(z) Kúria cimkére
Az áfalevonás megtagadása: ezek idézhetik elő
Cikk
Az áfa szabályozási rendszere melegágya az adóelkerülést célzó rafinált magatartásoknak. Nem véletlen, hogy az adólevonási jog megtagadásával kapcsolatos esetek gyakran a bíróságokon kötnek ki.
Ilyen a felelős pénztárkezelés
Cikk
A pénztár kezeléséért egyszemélyi felelősséggel tartozó munkavállalónak nem róható fel azon magatartása, hogy a felettesével történt szóváltást követően utasítás ellenére a pénzkezelési szabályzatban foglaltak betartása nélkül nem adja át a páncélszekrény kulcsát – mondta ki a Kúria.
Viszály az egyházi főiskolán – rendkívüli felmondás a rektornak
Cikk
Egy a napokban született Kúriai határozat megállapította: megalapozott a munkáltató rendkívüli felmondása, ha a rektor mint munkavállaló az egyházzal mint fenntartóval, valamint a főiskola egyes oktatóival szemben elfogadhatatlan magatartást tanúsít. A döntés azt is kimondta, hogy a főiskolát fenntartó egyház a munkáltatói jogkört oly módon is gyakorolhatja, hogy a rektorral kapcsolatban azt az Egyházi Tanács vezetőjére delegálja, a főiskolai munkavállalóknál pedig a fenntartóhoz vonja.
Több tízmilliós kártérítést ítélt meg a Kúria jogellenesen felmondott kölcsönszerződés miatt
Cikk
Egy vállalkozó beperelte a vele hitel- és más finanszírozási szerződéseket kötő társaságot, kártérítést követelve tőle, mert az felmondta a szerződéseket. Az ügyre a Kúria tett pontot.
Mikor indokolt a versenyfelügyeleti bírság? A Kúria rámutatott
Cikk
A Kúria – az ügy részleteinek ismertetése nélkül – közzétette a Kfv. III. 37 689/2016. számú, versenyfelügyeleti bírság kiszabása tárgyában folyó eljárás kapcsán született tájékoztatóját.
16 éven át vette fel elhunyt gondnokoltja nyugdíját
Cikk
A gondnoksága alatt állt, de időközben elhunyt személy nyugdíját vette fel 16 éven át az azóta szintén elhunyt örökhagyó. Örököseit 5 468 411 Ft-ra perelte a TB-szerv.
Szabadságmegváltásért perelt a polgármester
Cikk
Önálló és határozott időre létrejött jogviszonyok akkor sem minősíthetők „folyamatosnak”, ha a foglalkoztató az egyes ciklusok lejártával nem ad ki munkáltatói igazolást és elszámolást – mondta ki egy eseti ügyben a Kúria.
Csődegyezség előtti különalkuról döntött a Kúria
Cikk
Közvetlenül a csődeljárás előtt a bajba jutott társaság ügyvezetője rokonok és barátok részére tartozáselismerő nyilatkozatokat tett, akik a csődegyezség során rontottak a hitelező bank pozícióin. A bank követelése miatt perbe fogta az új hitelezőket. Az ügyre a Kúria tett pontot.
Nem kaptak készenléti díjat – pereltek
Cikk
Készenlétben kellett lenniük jogviszonyukban a hatósági állatorvosoknak, erre azonban nem kaptak ellentételezést. Pereltek, az ügyben a Kúria mondta ki a végső szót.
Nyugdíj tilalma a közszférában végzett munka mellett: a szabályok megsemmisítését kéri a Kúria
Cikk
Felfüggesztette egy nyugdíjjal kapcsolatos per tárgyalását a Kúria és kezdeményezte azoknak a szabályoknak a megsemmisítését az Alkotmánybíróságnál, amelyek kötelezővé teszik a közszférában dolgozók öregségi nyugdíjának szüneteltetését.
Amikor jogtalanul rúgta ki dolgozóját a munkáltató
Cikk
A munkavállaló megtudta, hogy várandós. Megbeszélést kezdeményezett a cég ügyvezetőjével, aki nem egyedül várta őt a megbeszélt időpontban.
Trükkös próbavásárlás – munkáltatója vitte jégre a pénztárost
Cikk
Egy próbavásárlásnál tapasztalt kötelezettségszegése miatt azonnali hatállyal felmondott pénztárosának a munkáltató. Az eset a Kúriát is megjárta.
Amikor a cégnek tudnia kellett arról, hogy adókijátszásban vesz részt
Cikk
A munkát ténylegesen elvégző személyek és a számlabefogadó között munkaviszony fennállása nem állapítható meg, ha a jogviszonyt polgári jogi elemek határozzák meg – szögezte le a Kúria a Kfv.VI.35.625/2016. számú adójogi jelentős ügyben. Ugyanakkor azt is megállapította a Kúria, hogy a szerződő vállalkozásnak tudnia kellett volna arról, hogy adókijátszásban vesz részt, ezért nem gyakorolhatja áfalevonási jogát.
Kúria-döntés: kinek kell bizonyítani, hogy nem végezték el a kifizetett munkát?
Cikk
Az építési vállalkozó teljesítésigazolásban vállalta, hogy elvégezte a munkát, a megrendelő kifizette a végszámlát, viszont úgy ítéli meg, hogy a kivitelező részfeladatokat nem teljesített. Kinek kell bizonyítania, hogy a vállalt és a megrendelő által kifizetett, teljesítésigazolással alátámasztott munkát nem végezte el a kivitelező?
Letiltás a készpénzjuttatásból
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária adószakértő! A 2016.11.21-én megjelent cikkét úgy értelmezem, hogy a 2017-ben adható, 100 000 forintos pénzjuttatás összegére is lehet letiltást érvényesíteni. A 2016.11.10-én Dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász által írt cikkben ezt olvastam: "A Kúria döntése (Pfv.21499/2014/8. számú határozat) szerint ugyanis munkabérnek csak a munkavállaló részére kifizetett olyan pénzbeli juttatás minősül, amelyet szja-fizetési kötelezettség terhel." Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint a 100 000 forintos pénzbeli juttatásra (ami után a munkavállalónak nincs szja fizetési kötelezettsége) a Kúria fenti döntése nem alkalmazható? Tisztelettel: Katona-Fazakas Tünde