hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rokkantsági járadék ügyében hozott elvi döntést a Kúria

  • adozona.hu

A rokkantsági járadék megszüntetése tárgyában 2016. január 1-jén folyamatban lévő ügyekben nem alkalmazható a 83/1987. MT-rendelet módosított 3. paragrafusa, amely az ellátás megszüntetésére a társadalombiztosításra vonatkozó jogszabályok megfelelő alkalmazását írja elő – mondta ki ítéletében a Kúria.

A másodfokú társadalombiztosítási szerv helybenhagyta 2016. január 22-én kelt határozatával a 2015. július 28-án kelt elsőfokú határozatot – amelyben az alperes azért szüntette meg a felperes részére 2009. november 1-jétől folyósított rokkantsági járadékot, mert az egészségkárosodása az elsőfokú szakértői bizottság szakvéleménye szerint nem érte el a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. MT-rendelet (MTr.) 1. paragrafusának (1) bekezdése által előírt 80 százalékos mértéket – az MTr. 2016. január 1-jétől hatályos 1. paragrafusának (1) bekezdése alapján. A felperes egészségkárosodása az NRSZH másodfokú szakértői bizottsága szerint sem érte el a jogszabályban előírt mértéket.

A munkaügyi bíróság a határozatokat hatályon kívül helyezte. A bíróság a közigazgatási eljárásban és a perben beszerzett orvosszakértői vélemények alapján megállapította, hogy a felperes korábbi, a rokkantsági járadékra való jogosultságát megalapozó betegségeiből az ellátás megszüntetéséig nem gyógyult fel, és azt is, hogy az MTr.-nek az elsőfokú határozat meghozatalakor hatályos rendelkezései – a Kúria korábbi határozataival (Mfv.III.10.664/2008/5., Mfv.III.11.044/2011/3., Mfv.III.10.676/2014/4.) alátámasztottan – a felperes rokkantsági járadéka megszüntetésére nem adtak lehetőséget.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, a Pp. 339/A paragrafusa és az MTr. kormányrendelettel módosított 1. paragrafusának (1) bekezdése és a 3. paragrafusa megsértésére hivatkozva. A Kúria rögzítette, hogy a rokkantsági járadékban részesülő személyek ellátásának az egészségi állapot felülvizsgálata eredményeként történő megszüntetése tárgyában – az MTr. és a Tny. rendelkezései értelmezésével – a felek és a bíróság által is felhívott, valamint további határozatokban (például Mfv.10.452/2014/8, Mfv.10.480/2015/4.) is állást foglalt. Ezekben a határozatokban a Kúria – a felülvizsgálati érveléssel szemben – nem tett különbséget aszerint, hogy az ellátás megszüntetésével érintett személyek a felülvizsgálatkor/megszüntetéskor betöltötték-e a 25 életévüket.

A munkaügyi bíróság a Kúria határozataival egyező jogértelmezés eredményeként jutott arra a következtetésre, hogy a felperes ellátása egészségi állapotjavulás miatt a 2015-ben hatályos jogszabályok alapján nem volt megszüntethető, és helytállóan állapította meg azt is, hogy arra a felperes esetében a másodfokú határozat meghozatalakor hatályos MTr. sem adott lehetőséget. A felülvizsgálati eljárásban felmerült utóbbi vitás kérdés eldöntése szempontjából annak volt jelentősége, hogy az MTr. 2016. január 1-jétől hatályos, módosított 3. paragrafusát – amelyben a jogalkotó a társadalombiztosítási jogszabályok megfelelő alkalmazását már az ellátás megszüntetésére nézve is elrendelte –, a 2016. január 1-jén folyamatban lévő ügyben alkalmazni kellett-e.

Az MTr. 1. paragrafus (1) bekezdése, a 3. §-a és 6. § (1) bekezdése egybevetéséből – helyes értelmezés szerint – az következik, hogy az ellátás megszüntetésével kibővített új 3. paragrafust – a jogalkotó kifejezett rendelkezése hiányában – a 2016. január 1-jén folyamatban lévő ügyekben nem lehetett alkalmazni.

A felperes helytállóan hivatkozott arra, hogy a Kr.-rel bevezetett 3. paragrafus az érintett személyekre a korábbiakhoz képest szigorúbb szabályt tartalmaz. A fentiektől eltérő értelmezés ezért – a Kúria megítélése szerint – ellentétes lenne az alaptörvény B) cikk (1) bekezdéséből származó jogbiztonság és az abból levezetett hátrányos visszamenőleges hatályú jogalkotás és jogértelmezés tilalmával is. A fentiek alapján a Kúria a jogerős ítéletet – a Pp. 275. paragrafus (3) bekezdésének alkalmazásával – hatályában fenntartotta.

A döntés elvi tartalma

A rokkantsági járadék megszüntetése tárgyában 2016. január 1-jén folyamatban lévő ügyekben nem alkalmazható a 83/1987. MT-rendelet módosított 3. paragrafusa, amely az ellátás megszüntetésére a társadalombiztosításra vonatkozó jogszabályok megfelelő alkalmazását írja elő, a jogalkotó ez irányú, kifejezett rendelkezése hiányában [MTr. 1. § (1) bekezdés, 3. §, 6. § (1)-(2) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink