886 találat a(z) Illeték cimkére

Szétváló kft. illetékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek két – 50–50 százalék résszel rendelkező – tulajdonosa van. A kft. egy budapesti és két vidéki telephellyel rendelkezik. A tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a budapesti telephelyet munkaerő-ellátási gondok miatt bezárják és eladják. Budapestről a termelést áthelyezik a vidéki telephelyekre a termelő berendezésekkel együtt. A döntés értelmében a céget szétválasztják úgy, hogy az eredeti cégből kiválik egy új cég. A szétválás után a tulajdonosok közül egyiké lesz 100 százalékban a régi (megmaradó cég), a másiké lesz 100 százalékban a kiválás után létrejövő új cég. A szétválás után nem kívánják átértékelni a vagyon eszközöket és ingatlanokat. A szétválási folyamatot ez év márciusában kívánjuk elkezdeni, ami várhatóan június végére fejeződne be. Kérdés: Kell-e a kiválással megalakuló cégnek a nála maradó ingatlan vagy egyéb vagyoni eszközök után illetéket fizetni? Ha igen akkor: • mi után (csak az ingatlan vagy egyéb vagyoneszközök után is), • mekkora az illeték mértéke, valamint • hogy állapítják meg az illeték alapjának nagyságát? Válaszát előre is köszönöm: Zatykó Sándor

Illetékkötelezettség és illetékmentesség vagyonkezelő alapítványoknál Cikk

A vagyonkezelő alapítvány vagyonszerzése jellemzően illetékköteles, személyes illetékmenteség nem illeti meg. Természetesen, ha a vagyonszerzés célja vagy formája miatt az illetékekről szóló törvény (Itv.) illetékmentességről rendelkezik, az a vagyonkezelő alapítvány esetében is érvényesíthető. Ezen kívül – a vagyonkezelő alapítványok, illetve kedvezményezettjeik tekintetében – sajátos rendelkezést tartalmaz az illetéktörvény.

Egyesület, alapítvány, nonprofit gazdasági társaság illetékkötelezettsége Cikk

Az eltérő jogállású alapítványok vagyonszerzési illetékkötelezettségének változása indokolja a címben felsorolt szervezetekre vonatkozó illetékszabályok számbavételét, különös tekintettel az alapítványok egyes típusaira.

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság személygépkocsikat vásárol bérbeadás céljából, ennek van valamilyen speciális szabálya a könyvelésben? Az áfa vásárláskor levonható? Jól gondoljuk, hogy a könyvelésben a személygépkocsikat készletként kell nyilvántartani? Továbbá az illeték és egyéb hatósági díjak a készlet értékét növelik? Esetleges felmerülő javítási költségeket, költségként vagy készletnövelő tételként kell felvezetni, továbbá e tételek továbbszámlázása a bérbe vevő részére lehetséges-e? Előre is nagyon szépen köszönjük a tanácsadást. Köszönettel

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a megerősítését, hogy ha valaki családon belül (nagyszülő az unokának) nagyobb pénzösszeget, valamint házat ajándékoz, akkor az illetékmentes, és a NAV felé sem kell jelezni. A pénzösszeg átutalással került átadásra. Illetve az lenne a kérdésem, hogy a pénzösszeg ajándékozásáról szükséges-e valamilyen nyilatkozat? A ház ajándékozásának természetesen nyoma van.

Örökléssel szerzett vagyon adó- és illetékterhe Cikk

Magánszemélyek egyenes ágon (édesapa után a gyermeke, illetve unokája) öröklés útján készpénzt, bankszámlán levő pénzösszeget, gépjárművet, pótkocsit, lakást, szántóföldet és erdő művelési ágú területet, illetve befektetési célú aranyat örököltek. Kérdésem: keletkezik-e adó-, illetve illetékfizetési kötelezettségük az öröklési eljárás során? Illetve, ha az öröklés útján megszerzett vagyontárgyakat a későbbiekben értékesítik (gépjármű, erdőterület, szántóföld, befektetési célú arany, lakáscélú ingatlan), milyen adóterhek mellett tehetik meg? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Ügyfelünk házasságát több évvel ezelőtt felbontotta, de a házastársi vagyonközösség megszüntetéséről csak most fognak a volt házastársak megállapodni. A házassági közös vagyon tárgya csak egy lakásingatlan, amely a felek 1/2-1/2tulajdonában áll. A házastársi közös vagyon megszüntetéséről szóló megállapodás szerint az egész lakás a volt feleség tulajdona lesz, a férj nem részesül semmilyen értékkiegyenlítésben sem. Helyesen ítéljük-e meg, hogy az előzőek szerinti megállapodás alapján a volt feleségnek a vagyonszerzés kapcsán nem merül fel illetékkötelezettsége az Itv. 17.§ (1) v) pont alapján? Köszönettel

Pótbefizetésről történő lemondás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Ptk. előírja, hogy a veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket a tulajdonosok részére vissza kell fizetni, de nem tiltja azt sem a törvény, hogy a tulajdonosok a pótbefizetés összegéről véglegesen lemondjanak. A számviteli törvény változása alapján 2020-tól ezt a gazdasági eseményt a lemondás napjával a lekötött tartalékból az eredménytartalékba kell átvezetni. Kérdésem: kapcsolódik-e illetékfizetési kötelezettség a pótbefizetésről történő lemondáskor, ha a tulajdonosok magánszemélyek vagy jogi személyek? Köszönettel!

Egyéni vállalkozó eszközei kölcsönfedezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (katás, alanyi áfamentes) kölcsönből vásárolt, kizárólag termelési célú eszközöket, ahol a kölcsön visszafizetésének zálogai maguk az eszközök voltak. A vállalkozó nem tudja a kölcsönt visszafizetni, így a termelőeszközök a kölcsönnyújtó tulajdonába kerülnek. Van-e bármilyen áfa-, illetve illetékfizetési költelezettsége a vállalkozónak vagy a kölcsönnyújtónak?

Gépjármű-átírási illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha a gépjármű tulajdonosa egy használt autót ajándékozna a testvérének, kellene-e eredetiségvizsgálatot elvégeztetni, valamint gépjármű-átírási illetéket fizetnie átíráskor a megajándékozott testvérnek? Előre is köszönöm.

Ingatlanátruházás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben "A" Kft. a tulajdonában lévő ingatlanát átruházza egy másik, "B" Kft.-re – ahol A és B Kft. tulajdonosai ugyanazok a magánszemélyek és az üzletrészek mértéke is azonos – van-e az ingatlanátruházás után illetékfizetési kötelezettség? Köszönettel.

Illeték Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Illeték és átalakulás témában kérnénk Önöktől szakmai véleményt. „A” Kft., amelynek két magánszemély tulajdonosa van, 50-50%-os tulajdonmértékkel, rendelkezik önálló ingatlanokkal (lakások), a lakásoktól teljesen független két telekkel, valamint a telkekhez kapcsolódóan a befejezetlen beruházás főkönyvön gyűjtött olyan számlákkal, amelyek a telkeken később épülő ingatlannal kapcsolatosan. „A” Kft. jelenleg ingatlan-bérbeadással foglalkozik.„A” Kft. az utolsó lezárt beszámoló számai alapján belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság. A társaság tagjai szeretnék „A” Kft.-ben hagyni az önálló ingatlanokat (lakásokat), és egy újonnan alapított („B”) kft.-be átvinni (apporttal, kiválással vagy szétválással) a két telket, valamint az azokhoz kapcsolódó befejezetlen beruházás értékének megfelelő tárgyieszközértéket. „B” Kft.-nek „A” Kft.-n keresztül ugyanaz a két magánszemély lesz a tulajdonosa, ugyanazzal az 50-50%-os tulajdoni aránnyal. Kérdés1: Keletkezik, vagy sem a két telek után illetékfizetési kötelezettség „B” Kft. létrejöttekor? Kérdés2: A „B” társaság alapításának módja szerint (apport, kiválás vagy szétválás) van-e különbség az illetékfizetési kötelezettségben?

Osztaléktartozás elengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tulajdonosok úgy döntöttek, hogy elengedik a cég osztaléktartozását. Az illetéktörvény alapján a magánszemély részéről nem fog illetékfizetési kötelezettség felmerülni. A cég részéről viszont szeretném válaszát kérni, hogy egyéb jogcímen a társaságiadó-bevallásban adóalap-csökkentőként szerepeltethetjük-e az elengedett osztalékot? Ha igen, a 29-es bevallás mely sorába kell, hogy kerüljön ez a tétel?

Tagi kölcsön követelés ajándékozása Kérdés

Tisztelt dr. Szeiler Nikolett! Köszönöm a "tagi kölcsön ajándékozása" kérdésemre adott válaszát! A kérdésem nem volt egyértelmű. Én a kft.-ben bent lévő tagi kölcsön követelés ajándékozására gondoltam. Ajándékozás után a kft. a megajándékozottnak tartozna a tagi hitel összegével. Ez estben is illetékmentes az ajándékozás? Köszönöm válaszát előre is!

Tagi kölcsön ajándékozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosai egyenesági rokonok (apa és lánya). Kérdésem, hogy az apa a kft.-nek adott tagi hitelét a lányának ajándékozhatja illetékmentesen? Köszönöm előre is a válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink