920 találat a(z) Illeték cimkére

Adózás, illeték magánszemélyek közötti ajándékozáskor Cikk

Gyakori kérdés, hogy kell-e adót vagy illetéket fizetni, ha egy magánszemély ajándékot ad egy másik magánszemélynek. Mit kell tudni erről?

Tagi kölcsön felszámoláskor Kérdés

Felszámolás esetén vannak-e adó- és/vagy illetékterhei a tagi kölcsönnek?

Örökségről lemondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyenes ági örökség esetén két testvér 50-50 százalékban örököl. Ha az egyik lemond a másik javára (elajándékozza), akkor kell-e a másiknak illetéket fizetni az ajándékba kapott rész után? Van-e különbség illetékfizetés tekintetében, ha a megörökölt ingatlan 50 százalékát később esetleg az egyik testvér megvásárolja a másiktól? Azt olvastam, hogy egyenes ági rokonok közötti adásvétel illetékmentes.

Illeték idegen ingatlanon végzett beruházás esetén II. Kérdés

Tisztelt Dr. Szeiler Nikolett! Illeték idegen ingatlanon végzett beruházás esetén kérdésemre nem kaptam választ teljeskörűen. Kérem, válaszoljon arra a kérdésemre is, hogy az idegen, nem saját tulajdonú ingatlanon végzett beruházás az illetéktörvény alapján ingatlannak minősül-e? Véleményem szerint nem, de ha annak minősül, akkor miért?

Magánszemély Svédországból hoz be autót Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi lakos, aki magyar állampolgár, Svédországban venne autót egy magánszemélytől. Azt szeretném kérdezni, hogy ez milyen adózási kötelezettségekkel jár a vevő részéről? Például ő fizeti meg az áfát? És a vagyonszerzési illetéket is? Van más adóteher is? Az itthoni szabályok érvényesek rá? Az autóval érkezik haza az új tulajdonos. Hogyan változik ez, ha cégtől veszi az autót? A használat mindkét esetben magán. Segítségét köszönöm! Tisztelettel.

Vagyonszerzési illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy külföldi társaság 100%-os üzletrészt vásárolna egy magyar társaságban, amelynek 90%-os részesedése van egy – a mérlegfőösszegének 75%-át meghaladó – ingatlantulajdonnal rendelkező magyar társaságban. Kell-e a vevő külföldi társaságnak vagyonszerzési illetéket fizetnie? Köszönettel: Papp Éva

Illeték idegen ingatlanon végzett beruhás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság idegen ingatlanon végzett beruházást tart nyilván könyveiben. A társaság jelenleg több személy tulajdonában áll, az egyik tulajdonos az üzlettársaktól meg kívánja vásárolni az üzletrészeket, és így 100 százalékos tulajdonossá válik. Kérdésként merül fel, hogy az illetéktörvény alapján ingatlannal rendelkező társaságként felmerülhet-e illetékfizetési kötelezettség? Véleményem szerint nem, mert az ingatlan más tulajdonában van. Üdvözlettel és köszönettel.

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bérelt ingatlanon végzett beruházás áfa- és illetékszempontból az ingatlanokra vonatkozó rendelkezések szerint adózik-e értékesítés esetén? Köszönettel: Jancsó Katalin

Kedvezményezett átalakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy A cég, amely 100%-os tulajdonosa B cégnek. B cégből ingatlan és ingatlanon végzett beruházás a hozzá kapcsolódó hitelekkel és saját tőkével szemben átkerülnek a már létező, C cégbe, ahol így "A" cég 48%-os tulajdont szerez. "A" cég tulajdonosai ugyanazon magánszemélyek, mint "C" cég tulajdonosai. "A" cég az átadással nem szerez készpénzt. "C" cég tulajdonosi szerkezete a beolvadás után így néz ki: 48% "A" cég, 26% 1. magánszemély, 26% 2. magánszemély. "A" cég tulajdonosi szerkezete: 55% 1. magánszemély, 45% 2. magánszemély. "B" cég tulajdonosi szerkezete: 100% "A" cég. Kérdéseim: ez a kiválás-beolvadás kedvezményezett átalakulás-e, felmerül-e illeték- illetve áfakötelezettség, ebből a szempontból minek számít a bérelt ingatlanon végzett beruházás? Köszönettel: Jancsó Katalin

Házassági vagyonközösség megszüntetés - ingatlan terhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy házaspár, akik hivatalosan elváltak 2 éve, de a közösen, 50-50 %-ban tulajdonolt lakást most szeretnék / tudják eladni. Az egyik fél egy másik lakást kíván vásárolni, amelynek a forgalmi értéke magasabb, mint az értékesíteni kívánt lakás 50%-nak az értéke, de szeretné elkerülni, illetve minimumra csökkenteni a vagyonszerzési illeték összegét. Az ingatlant 2014 előtt szerezték be közösen, így ha közösen adnák el, akkor az értékesítés szja-mentes lesz. 1. Lehetséges-e az, hogy a lakást vásárolni kívánó fél kifizeti a másik felet házassági vagyonmegváltásképpen, így - ha jól tudom - ez szja-mentes lesz annak, aki kapja az összeget, és az ingatlant megszerző fél vagyonszerzési illetéket sem fizet az eddig közös lakás másik 50%-ának megszerzéséért? Így a teljes lakás 100%-a a tulajdonába kerül, majd azt értékesíti. 2. A megváltott 50% értékesítésén keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége, ha az ingatlant ugyanabban az évben eladja, vagy az eredeti, 2014 előtti közös tulajdonszerzés időpontja lesz a mérvadó az szja -zámításnál? 3. Milyen megoldást lehet találni ilyen esetben arra, hogy az újonnan szerzett magasabb árú ingatlan vagyonszerzési illetéke a legalacsonyabb összegű legyen? Köszönettel.

Vagyonszerzési illeték megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mennyi idő áll rendelkezésre ingatlan vásárlása után, hogy a tulajdonrészem után rám eső vagyonszerzési illetéket befizessem? Lehetséges-e halasztást/részletfizetést kérni? Válaszukat előre is köszönöm!

Üzletrész öröklése Kérdés

Ha kft.-üzletrészt örökölök egyenes ágon, hogyan és ki állapítja meg az üzletrész értékét, illetve illetékköteles-e? Ha nem akarok tulajdonos lenni, mit tehetek vele?

Illetékmentesség külföldi alapítványok számára is 2020-tól Cikk

2020. január 1-jétől illetékmentességet élvezhetnek a belföldi alapítványok és a más EGT-államban nyilvántartásba vett alapítványok is, mind a visszterhes vagyonátruházási illeték, mind pedig az ingyenes ügyletek, az ajándékozás és az öröklés esetén a nemrégiben benyújtott nyári adócsomag szerint.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: A” Kft. egy belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező gazdasági társaság. Tulajdonosai „B” és „C” magánszemélyek 80 és 20 százalékos részesedéssel. „D” Kft.-ben tulajdonosok szintén „B” és „C” magánszemélyek 20 és 80 százalékos részesedéssel. „D” Kft. megvásárolja az „A” Kft. 70 százaléknyi üzletrészét. Össze kell-e számítani az ingatlanvagyonnal rendelkező gazdasági társaságban a „B”, „C” magánszemélyek és a „D” Kft. tulajdoni részesedését az illetékkötelezettség keletkezése szempontjából, vagyis keletkezik-e a szerzéssel „D” Kft.-nek illetékfizetési kötelezettsége az illetéktörvény 18. § (2) bekezdésének h) pontja és a (4) bekezdés alapján? Válaszát előre is köszönöm!

Szerbiai kárpótlás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi ügyben kérem szíves állásfoglalásukat: Terheli-e illeték vagy személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség (vagy bármi más adónem) az alábbi vagyont és jövedelmet? Magyarországi illetőségű ügyfelem Szerbiából a II. világháborúban elkobzott vagyon visszaszármaztatása révén vagyonhoz és jövedelemhez jut (nagyszülő és nagyszülő testvéreinek elkobzott földjei, háza után). Földet kapna kártalanításként, amit azonnal értékesít Szerbiában. Terheli-e a vagyonszerzést (föld) öröklési vagy visszterhes vagyonátruházási illeték Magyarországon? A földértékesítésből származó jövedelem után keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elengedett kivás osztalék növelő tétel-e?

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink