1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelőnek teljesített kifizetés 08-as bevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kifizetőként befogadtunk egy számlát, melyet egy adószámos magánszemély (őstermelő) állított ki. Érvényes, hitelesített értékesítési betétlapját bemutatta. Így adóelőleget nem kell levonni kifizetőként (szja-törvény 46. § (4) bekezdés). A 1908M – 07. lap 399. és 400. sorait ki kell tölteni? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók: itt a fizetési határidő Cikk
Elérkezett a második negyedévi adóelőleg fizetési kötelezettség a magánszemélyek számára, amelynek határideje 2019. július12-e. Az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, valamint e tevékenységek keretén kívül folyatott önálló tevékenységet folytatókra vonatkozik ez a határidő, valamint azokra, akik esetében nem történt meg például a nem önálló tevékenységből származó, vagy egyéb jövedelem utáni adóelőleg-levonás. Cikkünkben ismertetjük a költségelszámolási és a kedvezményérvényesítési lehetőségeket is.
Közös őstermelés tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvány tagja lehet-e 6 hónapos gyermek? Nem találok olyan szabályozást, amely ezt tiltaná, viszont a falugazdász irodák zsigerből azt mondják, hogy nem lehet, a NAV szerint lehet. Ha van olyan törvény, amely tiltaná, kérem nevesítse azt! Köszönettel: József
Őstermelö Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Mezőgazdasági őstermelő az őstermelésben használt szántót eladja, az ugyebár őstermelői bevétel. Kérdéseim: 1. Ilyen esetben igaz-e rá a 3. számú melléklet 20. pontja? 2. Mi tekinthető őstermelői használatnak, kell-e hogy értékesítéskor a föld szerepeljen a nyilvántartásában, vagy milyen más igazolás fogadható el? 3. Ha átalányadózó, akkor nem számolhat el költséget föld értékesítésekor? 4. Ha kisajátítás miatt adja el az östermelö földjét, akkor ugye alkalmazható az 1. sz. melléklet 6. bek. c) pontja? Köszönöm válaszait!
Önellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavaly augusztusban gabonát vettünk egy őstermelőtől, akiről most derült ki, hogy nem volt érvényes betétlapja. A 08-as bevallásunkat önellenőriznünk kell, az ehót mi fizetjük, AJK nyomtatványon jelezzük, hogy tévesen nem vontunk adót. Az adóhivatal határozattal megállapítja az adózó terhére a fizetendő szja- t. A magánszemélynek ebben az esetben nem kell a 2018-as szja-bevallását önellenőriznie, és feltüntetni ezt a jövedelmet, mint önálló tevékenységből származó jövedelem? De akkor melyik soron fog szerepelni a határozat szerint megfizetett adó? Vagy ebben az esetben a 2018. évi bevallás ezt a jövedelmet nem tartalmazza?
Őstermelő összesített igazolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felvásárló mezőgazdasági őstermelőtől vásárol gabonát, az értékesítésről felvásárlási jegyet állít ki. Kérdésként merült fel bennünk, hogy ilyen esetben a felvásárlási jegy mellé a 465/2017. kormányrendelet 23. §-a szerinti igazolást is ki kell-e állítanunk a kifizetett összegről, illetve következő év január 31-éig összesített igazolást is kell-e adnunk az őstermelőnek? Nem találom jogszabályi alapját, hogy ezt ne kellene megtennünk, hiszen csak egyéni vállalkozó esetén mentesít a fent hivatkozott jogszabályi hely az igazolás kiállítása alól. Ha igazolás kiállítására vagyunk kötelezettek, az rendkívül nagy adminisztrációs terhet jelent számunkra, de szeretnénk helyesen eljárni. Segítő válaszát előre köszönöm.
Östermelő végezhet-e mezögazdasági gépi szolgáltatást? Kérdés
Egy őtermelő a mezőgazdasági gépi munkálatokhoz rendelkezik minden olyan géppel, ami a termeléshez, betakarításhoz szükséges..Ki szeretné váltani az egyéni vállkozást mezőgazdaságigép-szolgáltatási tevékenységre. Az lenne a kérdésem, hogy az östermeléshez vásárolt gépeket használhatja-e az egyéni vállalkozásban, ha igen, milyen nyílvántartást kell vezetnie, hogy a két tevékenység elszámolása biztosított legyen? Elöre is köszönöm a segítséget. Üdvözlettel Kutasi Gabriella
Őstermelő járulékalapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nem kezdő őstermelő az előző évi bevétel 20 százaléka után fizeti a járulékát és ez az alap több mint a minimálbér, akkor elegendő-e a minimálbér összegét alapnak beírni? Köszönöm.
Őstermelők: itt az adatváltozás-bejelentési határidő Cikk
A mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló 436/2015. (XII. 28.) kormányrendelet 7. § (1) bekezdésének megfelelően a kormányrendelet 3. számú melléklete szerinti egyes adatokban bekövetkezett változások egy részét a változás bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell bejelenteni a kiállítónak, vagy évente egyszer, június 15-éig.
Őstermelő – együttműködési megállapodás diákmunkára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő nyáron 20 napra együttműködési megállapodás keretében foglalkoztat egy tanulót, akinek heti 7264 forintot fog fizetni. Jól tudom-e, hogy ezt a NAV felé nem kell bejelenteni, mivel a juttatás adómentes, és biztosított sem lesz a tanuló, vagyis a kifizetett juttatást semmiféle adó- és járulék nem terheli, valamint a 08-as bevallásban sem kell szerepeltetni (az őstermelő nem alanya a szakképzési hozzájárulási adónak)? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Zöldszüret támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésem lenne: A 22/2019 AM-rendelet szerinti zöldszüret elvégzésére a szőlőfürtök közvetlen eltávolítási költségére, valamint az eltávolításból adódó bevételkiesésre igényelhető támogatási átalányösszeg. Kérdésem, hogy a kapott támogatás beleszámít-e a 4 millió forintos bevételi értékhatárba annál a mezőgazdasági őstermelőnél, aki nemleges nyilatkozatot tesz (20% költségről nyilatkozik) vagy megnöveli a 4 millió forintos bevételi értékhatárt. Illetve a mezőgazdasági kistermelőnél, aki tételes költségelszámolást végez, a 8 millió forintos értékhatárba beleszámít, vagy azt megnöveli a támogatási összeg? A másik kérdésem, hogy a számviteli törvény hatálya alá tartozó kft.-nek a kapott támogatást egyéb bevételnek vagy az értékesítés nettó árbevételének kell elszámolni? Köszönettel!
Őstermelés, családi gazdaság Kérdés
Van egy édesapa, aki családi gazdálkodó az unokáival, áfakörös. Ennek az édesapának van két lánya, akik külön-külön rendelkeznek őstermelői igazolvánnyal, adószámmal, kompenzációs felárasok. Mindhárman indultak a szőlőtelepítési pályázaton, amit megnyertek (külön-külön). A telepítési munkálatok megkezdődtek tavaly, de idén tavasszal zajlott a zöme. Ez év januárjától a családi gazdaságba beléptek a lányok az édesapjukhoz. Az adószámuk megmaradt, értékesítést a saját nevükben nem kívánnak végezni. Minden bevétel és kiadás az édesapa nevén megy, így állapodtak meg a szerződésben. De a pályázat miatt idén vannak a lányok nevére szóló szőlőtelepítési számlák, melyet nyilvántartunk a családi gazdaságnál, áfa nem lett visszaigényelve, mert a lányok nevére szól a számla. A pályázati elszámolás miatt muszáj, hogy a lányok nevére szóljanak a számlák, amik a telepítéssel kapcsolatosak (töb millió forintról van szó). Kérdésem, hogy nem okoz-e gondot, hogy a lányok adószáma megvan, s különböző áfa adózási módban vannak?
Járulékfizetés őstermelő és kft. esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő adószámos magánszemély eddig munkaviszonyban volt heti 36 órán túli munkavégzéssel. Ez a munkaviszony megszűnik május 31-ével. Ezzel párhuzamosan tag egy kft.-ben, ahol ügyvezető is. Eddig ott nem vett ki jövedelmet és járulékot sem fizetett. Most, hogy a munkaviszony megszűnik hogyan kell eljárni? Lehet-e hogy átjelentjük főállású őstermelőnek és ott fizeti meg a járulékot? Ez a tavalyi árbevétele 20 százaléka után történik, úgy tudom. Vagy a kft.-ben kell-e a tagi jogviszonyban megfizetnie a járulékot? Van-e erre előírás, hogy melyik jogviszonyt kell előbbre sorolni? Várom válaszukat.
Utolsó figyelmeztetés egyéni vállalkozóknak, őstermelőknek! Ki kell egészíteni az adótervezetet! Cikk
Hétfő éjfélig lehet kiegészíteni, illetve elfogadni az szja-bevallási tervezetet – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Őstermelő szochója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező őstermelők bevétele nem haladja meg a 4 millió forintot. Kistermelői költséghányadot érvényesít. Meg kell-e fizetni a 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adót a jövedelem után? A törvény szerint az adóelőleg-alap számításánál figyelembe vett jövedelem után kell megfizetni, de 4 millió forint alatt nem kell adóelőleget megállapítani. Ha kell fizetni, akkor mi lesz az alapja? Válaszát előre is köszönöm!