1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Nem árt ellenőrizni a NAV által készített bevallástervezeteket Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint érdemes az szja-bevallási tervezet átnézni, összehasonlítani a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott igazolásokkal és szükség esetén módosítani, majd beküldeni, a tervezetek már két hete elérhetőek a webes felületen – közölte az adóhivatal szerdán az MTI-vel.
Őstermelőség melletti kft. tagi jogviszony Kérdés
Feleségemmel mindketten őstermelők vagyunk, mellette alkalmazotti jogviszonyunk nincs. Feleségem két kft. 100 százalékos tulajdonosa, melyekben én vagyok az ügyvezető, ezt én ingyenesen, ellenszolgáltatás nélkül végzem. 2019-ben az adóalapba beszámító bevételem 4 561 744 Ft volt, ebből támogatás 1 035 372 Ft. Feleségem bevétele 3 302 783 Ft, melyből 1 177 245 Ft a támogatás. Kérdésem, hogy melyikünknek milyen jogcímen mennyi járulék-, illetve adófizetési kötelezettsége van. Válaszukat előre is köszönöm!
Katás vállalkozó, mellette őstermelő járuléka szünetelés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mozgóboltot (ruhákat árul) üzemeltető katás egyéni vállalkozó a járványhelyzet miatt nem tudja gyakorolni tevékenységét. Nincs a kedvezményezett TEÁOR-ban, ezért április 1-jétől szüneteltetné a tevékenységét. Közös őstermelői tevékenységet folytat a férjével. A 2019. évi árbevétele nem haladta meg a 8 millió Ft-ot, 45 éves. Biztosítottá válhat őstermelőként? Mit kell tennie ez esetben? Köszönettel: Nagyné
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodást folytató egyéni vállalkozóként a családi gazdaság egyik tagját munkaviszonyban akarom foglalkoztatni. Ez milyen hatással bír a családi gazdaság adózására vonatkozóan? A családi gazdálkodó és a családi gazdaság nem foglalkoztatott tagja az adókötelezettségeit a közös őstermelésre vonatkozó szabályok szerint teljesíti, tehát a bevételek és a kiadások megosztásra kerülnek a tagok között. Viszont a foglalkoztatottként működő családtag esetén mi a helyzet? Köszönöm a segítséget!
Őstermelő 58-as bevallás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van egy őstermelő, aki rokkantsági ellátásban részesül, az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte. Kell neki 58-as bevallást készítenie negyedévente? Válaszát előre is köszönöm.
Őstermelő áfabevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném szíves állásfoglalását. Mezőgazdasági őstermeléssel foglalkozó adószámos magánszemély 2020.01.01-től áfafizetési kötelezettséget választott, az őstermelői igazolvány közös, összesen 6 fő (1 őstermelőiben szereplő: „A”) és 5 családtagja („B, C, D, E, F”), a közös őstermelői igazolványba a 6. fő 2019 októberében került. A tagok mindegyike rendelkezik adószámmal, emiatt a NAV törzsadatban az alábbi áfabevallási időszakok kerültek 2020. évre feltöltésre: a fő őstermelő éves áfabevalló, még egy tag éves bevalló, a többi 4 tag havi áfabevalló. A közös őstermelőiben fő őstermelő („A”) nevére szólnak a számlák, illetve kiállítani is csak ez az egy személy állít ki számlát. Kérdéseim az áfabevallások beadására vonatkoznak: „A” és „B” éves bevalló, „C”, „D”, „E”, „F” havi bevalló, a bevallásokat „C”, „D”, „E”, „F” tag esetén havonta nullásak, semmilyen számla nem szól a nevükre, „B” tag esetén is nullás az éves bevallás, semmilyen számla nincs a nevére, „A” tag esetén éves bevallás. További kérdésem, hogy ha a tagok adószáma megszűnik, úgy mentesülnek-e az áfabevallási kötelezettség alól? „D” tag járulékfizetésre kötelezett az előző évi bevétel alapján, a járulékbevallás miatt neki kötelező-e az adószám? Illetve megszüntethetik-e a tagok év közben az adószámukat? Köszönettel.
Kiegészítő tevékenységű őstermelő Kérdés
Őstermelő szochokötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő (nem minősül kistermelőnek) a magasabb összegű tb-ellátások megszerzése érdekében a járulékokat negyedévente 900 ezer forint után fizette meg (63 000 forint egészségbiztosítási járulék, 90 000 forint nyugdíjjárulék és az I. és a II. negyedévben 175 500 forint, a III. és a IV. negyedévben 157 500 forint szocho). Év végén a mezőgazdasági őstermelés jövedelme 1 millió 500 ezer forint lett, az összevont adóalapba tartozó jövedelemként 15% szja és 17,5% szocho terheli. A kérdésem az lenne, hogy a szocho számításakor a jövedelemalapból le lehet-e vonni a járulékalapot, év végén a jövedelmet már szochofizetési kötelezettség nem terheli, és így az szja-bevallás 9. lap 294. sorának f oszlopában nullát kell feltüntetni, vagy nem vonható le, így a 294. sor f oszlopában fel kell tüntetni, és meg kell fizetni a 262 500 forintot? Másik kérdésem arra vonatkozik, hogy a 294. sor b és c oszlopában a 1958-as bevallásban ténylegesen bevallott és megfizetett 175 500 forint, vagy a visszamenőleges hatállyal bevezetett 17,5%-os adómértékkel számított összeget, 157 500 forintot kell beírni, így a különbözet ténylegesen visszaigényelhető adóvá válik? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Őstermelő támogatásának adóvonzata Kérdés
2019-ben átalányadozó őstermelőnek a tevékenységében nem volt árbevétele, de kapott földre és állatokra támogatást, összesen 750 ezer forintot. A támogatással szemben nem kell elszámolnia. A támogatás adóköteles-e? Mivel nincs egyéb jövedelme 2020-ban, mi lesz az 58-as bevallásában? Nem biztositott őstermelő, nincs járulékalapja. Ebben az esetben be kell jelenteni egészségügyi szolgáltatási járulék alá?
Gazdasági épületek értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély értékesíteni szeretné az ingatlanát, amelyet 2012-ben vásárolt; áfás számlát kapott az eladótól. Őstermelőként adószámmal rendelkezik, áfafizetési kötelezettséget választott, az ingatlan áfáját is levonta. Az ingatlan megnevezése "major plusz gazdasági épületek". A magánszemély családi gazdálkodás keretében őstermelői tevékenységet folytat, átalányadózást alkalmazott az elmúlt években. Költséget, értékcsökkenést nem számolt el az épületekre, de azokat bérbe adta egy cégnek, szintén áfásan. Az így keletkezett jövedelmet ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként vallotta be. 2020-ban el szeretné adni az ingatlant. Az ingatlaneladást áfakötelessé tette 2020. 01. 01-jétől. Hogyan történhet a jövedelem meghatározása az ingatlan értékesítése után? A vevő egy cég, amely áfalevonásra jogosult. Köszönettel: Nagyné
Biztosított őstermelő ausztriai munkavállalása Kérdés
Tisztelt Winkler Úr! Foglalkoztat a nyugdíjkérdés, így nagy örömmel szoktam olvasni az Ön cikkeit. Szemben más médiában felkapott szakértővel, Ön érdemi magyarázatokat szokott adni. 600 ezer forint bevétel alatti őstermelő vagyok, ez a főfoglalkozásom, így fizetem a járulékokat, és biztosított vagyok Magyarországon, de most Ausztriában találtam munkát (mivel ilyenkor nincs mezőgazdasági munka, most ráérek), így itt is levonnak tőlem nyugdíjjárulékot. Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy ha őstermelő vagyok (600 ezer forint árbevétel alatt), és ez a főfoglalkozásom, de mellette Ausztriában vállalok munkát, akkor mind az őstermelői és az ausztriai nyugdíjjárulék beszámít a későbbi nyugdíjamba, vagy csak az egyik? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Szja-bevallás önellenőrzése súlyos fogyatékosság miatt. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2019. évben 10 évre visszamenőleg súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló végleges állapotú orvosi igazolást kapott. Öt évre visszamenőleg elkészítettük az szja-bevallások önrevízióját, melyekből egy évben problémánk merült fel, mellyel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy mi a helyes megoldás. 2017. évben csak mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származott jövedelme. A bevallásban igénybe vette a 100 ezer forint mezőgazdasági őstermelői adókedvezményt, melyen felüli összeget befizette. A kérdésem az lenne, hogy a személyi kedvezmény teljes összegű igénybevételéhez a 100 ezer forint őstermelői adókedvezmény csökkenthető-e, vagy személyi kedvezményként csak a befizetett összeg vehető igénybe? Köszönöm válaszát.
Önálló tevékenységet folytat? A minimálbér így hat a kedvezményekre Cikk
A minimálbér összege 149 ezer forintról 161 ezer forintra emelkedett január elsejétől, és ezt az összeget kell alkalmazni az önálló tevékenységet folytatók esetében is egyes kedvezmények érvényesítésénél. A kedvezmények tekintetében két adózói kör érintett, az egyik az őstermelők, a másik az szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók.
Őstermelő: ingatlan egyösszegű elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő szabad vállalkozási zónában új istállót építtet. Elszámolhatja-e az üzembehelyezés évében egyösszegben költségként az építésről szóló számlát? Az Szja tv. 11. számú mellékletének II.2. p) pontja érvényes az ingatlanokra is?
Őstermelő és egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van arra lehetőség, hogy mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély a növénytermesztésre az őstermelői átalányadózást, az állattenyésztésre egyéni vállalkozóként a katázást adózást alkalmazza?