1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek Cikk

A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.

Mezőgazdasági őstemelő vásárlása mezőgazdasági őstermelőtől Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő takarmányt, gabonát, trágyát vásárol másik őstermelőtől. Milyen bizonylat szükséges? – Felvásárlási jegy kiállítása a vevő által? – Adásvételi szerződés kiállítása? – Számla kiállítása az eladó által? Válaszukat várva, köszönettel: Oltványi Sándor

Őstermelő-kistermelő-webshop Kérdés

Egy őstermelő, aki egyben kistermelő is, a saját maga által termelt, előállított termékeket (lekvár, gyümölcs, tészta) a helyi piacon kívül szeretné az interneten keresztül értékesíteni. Létrehozma egy webshopot, ahol meg lehetne rendelni az árut, amit postai úton juttatna el a vevőknek. Kérdésem, hogy az őstermelés, kistermelés keretein belül megvalósítható-e a webes értékesítés?

Őstermelők szochója: nincs összhang a bevallási szabályok között Cikk

Az őstermelők szociális hozzájárulási adójának idei bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettsége kapcsán több kérdés fogalmazódott meg olvasónkban. Véleménye szerint nincs összhang a vonatkozó törvény és az 58-as bevallás között. Kérdés például, hogy az év közben bevallott adó előleg lesz vagy végleges adó. Ha előkerül egy bevételi vagy költségszámla, akkor amiatt mindig önellenőrizni kell majd a korábban benyújtott bevallásokat? Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Faértékesítés bizonylatolása Kérdés

Egy adott erdőterületben résztulajdonnal rendelkezem, és én vagyok – őstermelőként – az erdőterületben erdőgazdélkodói kezelői joggal megbízott személy. Rajtam kívül az erdőterületnek még 4 fő tulajdonosa van. A területről nyárfát termeltünk le, melyet egy kft. részére értékesítettük. A tulajdonostársakat levélben értesítettem a kapott bevételről, és költségről, valamint arról, hogy tulajdoni hányaduknak megfelelően milyen összegű bevétel illeti meg és költség terheli őket. Kértem, hogy az értékesítésről minden tulajdonos a megadott adatok alapján állítson ki számlát, és küldje meg a felvásárló kft. részére, annak érdekében, hogy a kifizetés megtörténhessen. Az egyik tulajdonostárs levélben arról tájékoztatta a felvásárló kft.-t, hogy ő, mint őnálló tevékenységből származó jövedelmet tünteti fel a bevételt a saját adóbevallásában, és kinyilatkozza, hogy a megfelelő adókötelezettséget így kivánja az adóhatóság felé teljesíteni. Kérdesem: a nyárfát megvásárló kft. részére elegendő bizonylat-e az adott nyilatkozat, vagy az értékesítő részére ettől függetlenül számlát is ki kell állítani, mivel nyárfavásárlásról felvásárlási jegyet nem állíthat ki? A nyárfa nem szerepel a kompenzációs termékek listájában. Várom válaszkat. Tisztelettel.

Kijavítási kérelem adózási mód megváltoztatására Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem mezőgazdasági őstermelő. A jövedelme meghatározására a tételes költségelszámolást választotta, hárman vannak a közös őstermelői igazolványba bejegyezve. Az eddigi években még nem haladta meg a bevételük az évi 600 ezer forintot, 2018-ban viszont igen. Élhetnek-e a kijavítási kérelem lehetőségével, hogy 2018-ra az átalányadózást válasszák az szja-ban? Hármójuk összes bevétele 4 millió 200 ezer forint volt 2018-ban. Köszönettel: Nagyné

Őstermelő támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő elnyert egy pályázatot, támogatási intenzitás 40 százalék. Az eszközök beszerzésre kerültek 2018-ban, aktiválva is lettek, ezért meg kell kezdeni az értékcsökkenést. A támogatás elszámolása folyamatban, tehát még nem tudni, hogy pontosan mennyit fognak ténylegesen utalni. 2019-ben a támogatást figyelembe fogom venni, és ugyan abban az összegben értékcsökkenést fogok rá elszámolni. Kérdésem, hogy 2018-ban mennyi értékcsökkenést számolhatok el így, hogy nem tudom a támogatás összegét? Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelő saját felhasználása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy egy őstermelőnek ki kell-e számláznia a saját megtermelt javaiból azt a mennyiséget, amit családja részére használ fel? Például, ha egy juhtenyésztő a saját családja részére levág két juhot, akkor azt ki kell-e számláznia? Ugyanilyen eset, például egy gyümölcstermesztőnél, aki nyilván a saját családja részére is termel x kilogramm gyümölcsöt! Előre is köszönöm segítő válaszukat. N. Tündi

Őstermelő – erdőtelepítési támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tételes elszámolást választó őstermelő vagyok, az értékesítés bevétele meghaladta a 4 millió forintot. Így nem nyilatkozhatok a 20 százalék számla meglétéről, tételesen kell elszámolnom a költségeket. A kérdés, amiben a segítségüket kérem, hogy az erdőtelepítésre kiutalt támogatást is a bevételekhez kell-e adni, ezzel is tételesen el kell-e számolnom. A teljes telepítési támogatás 60 százalékát kaptam meg 2018-ban a terület ellenőrzése után, a további 40 százalékot a következő három évben utalják majd ki, a további ápolási kiadásokra. Természetesen a munka nagy részét saját magunk végeztük, a támogatásból számlával keveset tudunk lefedni. Így nagyon nagy összeget kellene fizetnünk adóban. Tehát a kiutalt támogatás bevétel-e, el lehet-e határolni belőle? Kérem az erdőtelepítési támogatásról fejtsék ki részletes, gyakorlatias válaszukat. Köszönöm előre is a válaszukat.

Őstermelők szochója 2019-től Kérdés

Kérem Önöket, hogy az őstermelők 2019. évtől fizetendő szociális hozzájárulási adójának a bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettségéről egy átfogó bemutató cikket közöljenek, mivel a korábbi évekhez képest úgy gondolom jelentős a változás. Például eddig nem kellett az 58-as bevallásban negyedévente vallani. Viszont a törvényt olvasva és az 58-as bevallás kitöltése között nem látom az összhangot. A gond többek között az is, hogy amennyiben év közben vallunk, az előleg lesz vagy végleges adó? Illetve amikor előkerül egy bevételi vagy költségszámla, akkor amiatt mindig önellenőrizni kell majd a korábban már benyújtott bevallásokat? Amennyiben lehetséges, akkor szíveskedjenek arra is kitérni, hogy a közös őstermelés esetében vagy családi gazdaságoknál hogyan alakul a bevallási kötelezettség, mivel jellemzően biztosítottak és nem biztosítottak is vannak. Segítségüket köszönöm.

Könnyebb a tételes költségelszámolás az őstermelőknél Cikk

Idén január 1-jétől a mezőgazdasági kistermelő a tevékenységével összefüggésben felmerült költséget a számla mellett egyéb bizonylattal is igazolhatja – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Termőföldbérlet – áfa Kérdés

Tisztelt Szakérő! Mezőgazdasági kistermelő magánszemély termőföldet ad bérbe egyéni vállalkozásnak (5 éves szerződésben rögzített időtartamra). A mezőgazdasági kistermelő és az egyéni vállalkozó is áfaköteles (általános áfaszabályok szerint adózik). Eddig úgy számlázta a kistermelő a bérleti díjat az egyéni vállalkozó felé, hogy XYZ forint plusz 27% áfa. A bérbeadó befizette az áfát, az egyéni vállalkozó pedig visszaigényelte. Ez így helyes volt? Vagy áfamentesen kellett volna számláznia az őstermelőnek? Önellenőriznie kell ilyenkor az előző évet? Vagy mik a lehetőségei, mi a teendője? Köszönettel.

Kata – családi gazdaság Kérdés

Adott egy őstermelő, aki mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozik. Őstermelői igazolvány birtokában családi gazdaságot alapít, s ő lesz a családi gazdaság vezetője. Időközben katás egyéni vállalkozást is indított, szaktanácsadói tevékenységre. Az őstermelői igazolványa természetesen megmaradt. Kérdésem, hogy az egyéni válllakozásból származó bevétel és az őstermelői bevétel teljesen külön kezelendő-e, s az őstermelői bevétel felosztható a családtagok között? Ugye nem kell minden nevére érkező bevételt katás vállalkozói bevételnek tekinteni?

Őstermelő és átalányadózó kistermelő – szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni két esetben a fizetendő szochóról 2019-re vonatkozóan. 1.) Heti 36 órás munkaviszony melletti őstermelőnek, akinek a bevétele nem éri el a 600 ezer forintot, kell-e szochót fizetnie? Ha igen, akkor mikor? 2.) Ugyanez a kérdésem, csak tételes átalányadózó kistermelő esetében, aki heti 36 órás munkaviszony melletti és a bevétele nem éri el a 600 ezer forintot. Köszönöm.

Kisajátítás miatti kártalanítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! 01.12-én "Kisajátítás adómentessége" címen feltett kérdésemre kapott válaszban az áfa mentességre, vagy az esetleges fizetési kötelezettségre nem tértek ki, csak szja szempontból kaptam választ. A kérdés röviden így szólt: Ügyfelem úthálózat fejlesztése miatt kártalanítást kap az államtól egyrészt a földterület után mint földtulajdonos, másrészt pedig őstermelői tevékenységére tekintettel mint földhasználó. A kifizetés határozat alapján történik, számla nem kerül kiállításra. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet kapcsán felmerülhet-e áfafizetési kötelezettség, vagy a kapott kártalanítás áfamentes bevételnek minősül? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öröklésről lemondás ellenérték fejében – illeték, szja

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Elektromosautó-töltés elszámolása

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink