hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogviszonyváltozások járványhelyzetben: íme két példa

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A járvány miatt kialakult gazdasági helyzet sok vállalkozás számára szükségessé teszi a jogviszonyok újragondolását, különös tekintettel az egyéni és társas vállalkozásokra. Ennek legfontosabb szempontjaira két példán keresztül szeretnénk felhívni a figyelmet.

A példában egy betéti társaság rokkantsági ellátásban részesülő ügyvezető tagjáról van szó, aki vállalkozása mellett egy másik társaságban heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezett, amelyért a garantált bérminimumnak megfelelő munkabérben részesült.

Az tulajdonos tag a heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó munkaviszonya alapján a társaságban fennálló társas vállalkozói jogviszonyában [ügyvezetői státuszára tekintettel a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. (Tbj.) törvény 4. § d) pontja értelmében ugyanis társas vállalkozónak minősül] mentesült a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól és a járulékokat csak a tényleges tagi jövedelme után kellett megfizetnie. Ez azért is fontos tényező, mert így könnyen meg tudott felelni a rá vonatkozó kereseti korlátnak.

Már kapható a HVG 2020-as Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg!
2020. július 1-jétől teljesen új tb-törvény lép hatályba, az év első felében viszont még a „régi” járuléktörvényt kell használni. Éppen ezért a HVG Tb-különszáma mindkét tb-törvényt tartalmazza, külön magyarázatokkal az első és a második félévre, s megfelelő táblázatokkal, példákkal is segítjük az előírások értelmezését.
Részletek >>

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. (Mm.) törvény 13. § (2) bekezdésének d) pontja értelmében keresőtevékenység esetén akkor szűnik meg a rokkantsági ellátásra való jogosultság, ha az ellátásban részesülő (egészségbiztosítási járulékalapot képező) jövedelme három egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér (egyéni vagy társas vállalkozó esetén a garantált bérminimum) 150 százalékát.

A garantált bérminimummal megegyező munkabér „bőven” alatta maradt ennek az összeghatárnak, sőt akár még tagi jövedelmet is számolhatott el részére a társaság.

Ugyanakkor a járvány miatt az érintett munkaviszonyában részmunkaidőre módosították a munkaviszonyt és ezzel arányosan csökkentették a munkabérét is a garantált bérminimum negyedére. E változtatás azt jelenti, hogy immár nem rendelkezik heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal, tehát társas vállalkozóként nem mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól.

Ez alapján pedig (többek között) legalább a minimálbér (garantált bérminimum) 150 százaléka után meg kell fizetnie az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, ami azt jelenti a kereseti korlátba számítandó jövedelme máris elérte a felső határt. Amennyiben tehát bármilyen csekély összegű munkabérben is részesül, a harmadik hónapot követően elveszíti a rokkantsági ellátásra való jogosultságát.

És mindezen az sem változtat, ha a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet közterhekkel kapcsolatos részletszabályairól és egyes új intézkedésekről szóló 61/2020. Korm. rendeletben foglaltak alapján, a foglalkoztató, illetve a munkavállaló vagy a társas vállalkozó a kedvezményezett tevékenységi körére tekintettel mentesül a járulékfizetés alól, hiszen a járulékfizetés alóli mentesség – ahogy a családi járulékkedvezmény esetében – ebben az esetben sem befolyásolja a járulékalapot képező jövedelem összegét.

Ebben a helyzetben tehát megoldást csak az jelenthet, ha a tag megszünteti társas vállalkozói jogviszonyát és az ügyvezetést (is) munkaszerződés keretében látja el, mégpedig részmunkaidőben, szem előtt tartva, hogy a két munkaviszonyából származó kereset, alatta maradjon az említett összeghatárnak.

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket ITT olvashatja el.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja egy példán szemléltetve, hogy miként befolyásolhatják a változások a többes jogviszonyban álló mezőgazdasági őstermelők jogállását!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink