1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő, katás egyéni vállalkozó, ingatlanbérbeadás – alanyi adómentesség határa Kérdés
Kedves Szakértő! A tények: 20% tulajdoni részesedéssel rendelkező tulajdonos 4 órában mint alkalmazott dolgozik a cégénél. Ezen felül őstermelő, és a kompenzációs felárat alkalmazza, egyben kiváltotta a katás egyéni vállalkozást is. Mindemellett magánszemélyként ingatlanbérbeadással foglalkozik. Kérdés: áfa szempontjából az alanyi adómentesség határértékének számításánál figyelembe kell-e venni a mezőgazdasági kompenzációt is tartalmazó bevételt? Nagyon köszönöm válaszukat!
Fiatal gazda az 5 év elteltével a gazdálkodást őstermelőként szeretné folytatni Kérdés
Segítséget szeretnék kérni az egyik fiatal gazda egyéni vállalkozó 2014.11.03-tól. Most lejár 5 év, meg szeretné szüntetni az egyéni vállalkozást, és a továbbiakban őstermelőként folytatná a gazdálkodást 2017.01.01-től katás vállalkozó. Most december 31-ével megszünteti a katát, januárban megszünteti a vállalkozást, az őstermelőit kiváltja. Kezdő őstermelőnek minősűl-e és a járulékot hogyan fizeti meg? A megszűnt vállalkozásból a gépek hogyan kerülnek át az őstermelésbe ? A 2019-ben beadott fagykár, ha megkapja, 2020-ban kerül kifizetésre Őstermelés bevétele lesz 2020-ban? Előre is kőszőnőm a segítséget K.Gabriella
Őstermelők, figyelem! Ideje lehet megújítani az értékesítési betétlapot Cikk
Itt az ideje megújítaniuk értékesítési betétlapjaikat azoknak az őstermelőknek, akik a jövő év elején szeretnének értékesíteni, azt ugyanis csak 2020-ra érvényes betétlappal tehetik meg. Erre különösen azoknak kell figyelniük, akik 2017-ben váltották ki az őstermelői igazolványt, és 3 évre kaptak értékesítési betétlapot.
Őstermelői termőföld értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem főálllású őstermelő a 2020-as évre már nem váltana ki betétlapot, tevékenységét ez év végével megszüntetné, igazolványa egyébként 2021. 12. 31-éig hatályos. 2010-ben vásárolt termőföldjeit 2020. 01. 01-én értékesítené. Ebben az esetben az ingatlan értékesítésére már az Szja törvény magánszemélyekre vonatkozó szabályai az érvényesek? Milyen adózás alá esnek a földterületek után 2019-re igényelt mezőgazdasági támogatások 2020-ban érkező részletei? Köszönöm a segítségét.
Gázolaj jövedékiadójának visszatérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az a családi gazdálkodó, aki tételes költségelszámolást választ, és az éves bevétele nem éri el tagonként a 8 millió forintot, a gázolajjövedékiadó-visszatérítés összegét, amit a NAV elszámolás alapján visszautal, az őstermelőnek a nyolcmillió forintos bevételi értékhatár számításánál, mint bevételt figyelembe kell-e vennie?
Őstermelő beruházása Kérdés
Van egy őstermelő, akinek árbevétele 4 millió forint alatti, s nemleges nyilatkozatot szokott minden évben tenni, tehát a bevételeinek 20 százalékát kitevő kiadási számlával rendelkezik. Ez az őstermelő egy nagy beruházásba kezdett (növényház fűtéskorszerűsítését végzi). Ezzel kapcsolatban idén mintegy 15 millió forint alapanyagot vásárolt, s jövőre még további 10 millió forint kiadása lesz. A beruházáshoz támogatás is kapcsolódik, 50 százalék a támogatás intenzítás, amit 2020-ban fog megkapni. Kérdésem, hogy ennek a beruházásnak az adózása, hogyan fog történni? Az idei számlákat beruházásként nyilván tartom, jövőre befejeződik a beruházás. A kapott támogatási összeget levonom a beruházás összegéből, s a maradványt fogom értékcsökkenteni?
Mezőgazdasági őstermelő 08-as bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első kérdésem az lenne, hogy őstermelő őstermelőtől vásárolhat-e felvásárlási jegy kiállításával: állattenyésztéssel foglalkozik és tenyészállatokat vásárolt felvásárlási jegy kiállításával. Továbbiakban szeretném kérdeni, a felvásárlás tényét az aktuális hónap 08-as bevallásában bevallja. Ezáltal a további, következő hónapoktól kell-e 08-as bevallást benyújtania? Előre is köszönöm válaszát.
Családi gazdaság Kérdés
A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Adott egy családi gazdaság, amelybe év közben új tag lép be. Az új tag a családi gazdaságba belépése előtt őstermelőként tevékenykedett. A belépés időpontjában volt az őstermelőnek ki nem fizetett bevétele és költsége. A belépést követően, még az őstermelői jogviszonyt érintő fennálló bevételeit megkapta, költségeit kifizette. Kérdésem, hogy a bevételek a családi gazdaság bevételei és költségei között elszámolhatók-e? És ezen bevételeket és kiadásokat is oszthatom az év végén meglévő tagok számával?
Őstermelő – nemleges nyilatkozattétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019-től az őstermelő a nemleges nyilatkozattételnél figyelembe veheti-e az 500 kilométer gépkocsihasználatot? Mivel már nem csupán csak számlával lehet lefedni a 20%-ot. Bizonylat minden hónapban készül a NAV-norma és -üzemanyagár alapján.
Őstermelő mezei leltár eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném véleményét az alábbiakról: Őstermelő, aki átalányadózó, áfa tekintetében kompenzációs feláras, plusz alanyi mentes. Ingatlan adásvételi szerződésben eladó, ahol a szerződésben kikötésre került, hogy a vételár tartalmaz mezei leltár is. Ez alapján neki a mezei leltár őstermelésből származó jövedelem? Milyen bizonylatot kell, hogy kiállítson? A másik fél, a vevő, szintén őstermelő, aki szeretné a mezei leltár értékét érvényesíteni a költségei között. Ezt megteheti? Várom szíves válaszát. Köszönettel.
Őstermelő ingatlanértékesítése átminősítést követően Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tételes elszámolást választó, alanyi adómentes, nyugdíjas őstermelő 2012-ben magánszemélyként vásárolt egy termőföldet. A NAV-tól megkapta az igazolást arról, hogy az illetékmentesség feltételeinek eleget tett. A termőföldet a birtokbaadástól folyamatosan (2019-ben is) maga művelte, azon más tevékenységet nem végzett. A föld megművelésére tekintettel évente igényelt és kapott területalapú támogatást, mint őstermelő. 2019 év végén az ingatlan művelési ág átvezetés eredményeként termőföldből művelés alól kivett területté válik az ingatlan, és ezt követően értékesítésre kerül 2019-ben. A vevő egy kft. Kérdésem, hogy fenti ingatlan értékesítéséből származó bevételt az szja-törvénynek az ingatlanértékesítés szabályai (59-64. §) szerint kell elszámolni, amely esetében a bevételből megállapított jövedelem az évek múlására tekintettel csökkenthető, vagy jelen értékesítés kimeríti az ingatlan értékesítése gazdasági tevékenység keretében esetkört, és így a bevételt az őstermelői tevékenységből származó bevétel részeként kell tekinteni? (Az eladó nem választott adókötelessé tételt ingatlanértékesítésre az áfatörvény előírásai szerint.) Amennyiben az őstermelői tevékenység bevételének kell tekinteni az ingatlaneladásból származó bevételt, és így az őstermelői bevétel meghaladná a kistermelőkre vonatkozó értékhatárt, abban az esetben helyesen értelmezem, hogy a kiszámított jövedelem után 15% szja- és 17,5% szochofizetési kötelezettség merül fel? Egyéb adónemben lesz-e fizetési kötelezettsége az eladónak? Válaszukat előre is Köszönöm!
Áfakérdés Kérdés
Tisztelt Adózóna Negyedéves áfabevalló őstermelő 2019.08.27-i keltezésű, 2019.02.07. teljesítésű mínuszos számlákat kapott, „korrekció” megjegyzéssel. A számlák között van vetőmagvásárlás is, ami fordított adózású. Az első negyedévben a számlák figyelembe lettek véve a levonható áfában, visszaigénylés volt ekkor. A kérdés most az, hogy az első negyedévi áfabevallást önellenőrizni kell-e, mivel ezekkel a számlákkal csökkent volna a visszaigénylés összege, amit most be kell fizetni, nem lehet a harmadik negyedévi bevallásban figyelembe venni (most egyébként sincs visszaigénylés, csak átvihető követelés)? Köszönöm a választ!
Biztosítói kártérítés az őstermelő bevételi értékhatáránál Kérdés
Adózóna: 2019.10.18. "A biztosító által fizetett összeg is bevételnek minősül, de nem emeli meg a bevételi értékhatárt, mivel nem tekinthető támogatásnak." Kedves Lepsény Mária! Ezt hogy kell értelmezni? Jégkár miatt jelentős összegű kártérítést utalt a Allianz Biztosító az őstermelő részére. Kistermelő, 4 és 8 millió forint között lesz a bevétele. Én úgy értelmeztem, hogy a biztosítói kártérítés beleszámít a 8 millió forintos bevételi határba, csak az MVH-tól és a NAV-tól kapott támogatás nem. Kérem szépen, írja meg, jól gondolom-e, hogy a kárenyhítő juttatás összege, amit az MVH utal a kárenyhítési alapból, az nem számít bele a 8 milliós értékhatárba! Köszönettel: Simonné Szabó Valéria
Őstermelők járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Széles Úr! Köszönöm szépen válaszát! Az őstermelőkre vonatkozó járulékfizetési szabályokat megértettem. A kérdésem további részében – elnézését kérem, hogy nem megfelelően fogalmaztam – azt szerettem volna megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettség a családi gazdálkodók esetében. Konkrétan azon családi gazdaságnál, ahol a családi gazdálkodás vezetője őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, de a családtagok, akik tagjai a családi gazdaságnak, az őstermelői igazolványon nem szerepelnek, az ő esetükben (például nagykorú diákok) kell-e járulékot fizetni? Továbbá annál a családi gazdaságnál, ahol a családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, a többi tag köteles-e járulékot fizetni, konkrétan itt is a nagykorú diák lenne az érdekes.
Őstermelő – nem érvényesített betétlap Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő esethez kérem segítségét. Az őstermelő betétlapja 2018. 12.3 1-véel lejárt és nem érvényesítette újra, csak 2019. 04. 19-én. Jól gondolom, hogy 2019. 01. 01–04. 18-áig a minimálbért alapul véve kell járulékot fizetnie és 2019. 04. 19-ével újra őstermelő lett, így az előző év bevétele 20%-ának 1/12 része/hó az alap (mivel nem kezdő őstermelő)? Illetve még azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben a 2. negyedévre 2 db 1958-as bevallást kell beadni? Válaszát megköszönve tisztelettel: L. Andrea