2035 találat a(z) őstermelő cimkére

Őstermelő járulékfizetése átalányadózás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy őstermelő (kistermelő) átalányadózást választ, akkor milyen és mekkora összegű járulékokat kell fizetnie? (Ismereteim szerint a bevétel 15%-a, élőállat és állati termék előállítása esetén a bevétel 6%-a számít jövedelmnek, ami után szja-t kell fizetnie, szocho vonatkozásában pedig az átalányadózás szerint megállapított jövedelem 75%-a képezi a szocho alapját.) Jól tudom-e, hogy a családi gazdálkodás tagjai is választhatnak átalányadózást? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó gyed mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2019. október 10-étől gyeden lesz (szülés előtt volt munkahelye, jelenleg is állományban van). Családi gazdaságot szeretne alapítani ,ő lenne a vezetője a gazdaságnak. Kell-e őstermelőként járulékot fizetnie a gyed ideje alatt? Hogyan lesz biztosított őstermelőként vagy a munkaviszonyban? Köszönettel: Krivikné H.Marianna

Beruházás támogatással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő sertésnevelő épületet és hozzá kapcsolódó technológiát (etető, itató berendezés, monitorok, melyek csavarral vannak csak az épülethez rögzítve) létesít, melyhez vissza nem térítendő állami támogatást is kap. Az épület várható költsége 300 millió forint, melyhez már megkapott 75 millió forint támogatást, további 75 milliót 2020-ban fog megkapni. Valószínűleg idén decemberben jogerős használatbavételi engedélyt kap, így a beruházás üzembe helyezhető lesz. Ha így alakul, akkor a 300-75 millió forint fogja képezni az értékcsökkenés alapját, és jövőre, ha megkapja a másik 75 millió forintot, akkor jól gondolom-e, hogy azt se egy összegben kell leadózni, hanem csökkenthető vele az értékcsökkenés alapja? Ha esetleg nem sikerül aktiválni idén az épületet, akkor a már megkapott támogatás adóalapot képező bevétel lesz? Másik kérdés a technológiára vonatkozik, ez már kész van, szeretnénk idén aktiválni, és mivel őstermelőről van szó, élnénk az egyösszegű leírással. Jövőre viszont ehhez kapcsolódóan is támogatást fog kapni. Le tudjuk-e írni most a teljes technológia összegét egyben, és jövőre pedig bevételként leadózni a kapott támogatást, vagy esetleg van arra mód most, hogy a várható támogatással csökkentett értéket írjuk le egyösszegű értékcsökkenésként, és így jövőre nem képződne bevétel ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Őstermelés évközi "befejezése" esetén a megszerzett bevételt kell arányosítani a kedvezményés értékhatárokra tekintettel? Kérdés

Anya és gyermeke közös őstermelői igazolvánnyal őstermelőként adóznak, tételes költségelszámolást alkalmazva. (Gyermek főfoglalkozású őstermelőként biztosított, édesanya nyugdíjas). A közös igazolvány tulajdonosa a gyermek, akinek az édesanyja a bejegyzett személy. A gyermek szeretné befejezni az őstermelést év közben (2019. 09. 30.) és 2019. 10. 01-jétől munkaviszonyban dolgozna. A 2019-ben megszerzett jövedelmet arányosan kell-e figyelni a bevételi határokra (600 ezer forint, 4 millió forint, 8 millió forint), tehát mindent 9/12 hónappal kell-e szorozni? A bevételük 14 000 000 Ft. Fenn kell-e tartani az őstermelést ahhoz, hogy a 8-8 millió Ft-os értékhatár éljen a a kistermelői költségátalány elszámolásához! Köszönöm szépen a segítséget!

Ekáer őstermelők körében Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéseimmel fordulok Önökhöz: Van egy kompenzációs felárra jogosult családi gazdálkodó, aki értékesít Lengyelországba gyümölcsöt (unión belül). Köteles-e ekáer-számot igényelni? Hogyan kell neki számlát kiállítania? Előre is köszönöm segítő válaszát. N. Tünde

Östermelők: szociális hozzájárulási adót kinek kell fizetni? Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Mezőgazdasági őstermelő bevétele nem éri el a 4 millió forintot, és nemleges nyilatkozatot tesz az szja-bevallásában. Mint őstermelő van biztosítva, van szochobevallási kötelezettsége, és ha van, akkor mi az adóalap? A másik őstermelőm növénytermesztő átalányadózó bevétele nem haladja meg a 8 millió forintot, őstermelőként van biztosítva. Kérdésem, hogy neki kell-e szochót bevallani és fizetni, mi a szocho alapja?

Így változnak a magánszemélyekhez kapcsolódó adók Cikk

A személyi jövedelemadót, a szociális hozzájárulási adót és a társadalombiztosítást érintő, a 2019-es nyári adótörvény-változtatások csomagjában szereplő változásokat foglalta össze „adózásról érthetően” blogjában a leitnerleitner.

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő visszaadta az őstermelő igazolványát 2019. 06. 30-án, addig terület alapú támogatása és költsége volt csak. Most, 2019. augusztusban mégis újra kiváltja. Év végén hogyan számol el, külön-külön vizsgálva az időszakot? (Másik őstermelő igazolványszáma lesz.) Az első félévben megszerzett támogatás, költség, összevonódik az augusztus utáni időszakkal? A kettő között nem volt sem bevétele, sem költsége. Köszönöm válaszukat.

Őstermelő Kérdés

A 2018. évben az őstermelői tevékenységből származó bevétel meghaladta a 8 millió forintot. Főállású őstermelőről van szó. A járulékokat fizeti a minimálbér után. Az I. és II. negyedévi 1958-as bevallásában feltüntette a negyedévi szociális hozzájárulási adót a minimálbér után. Kérdésem: a további III. és IV. negyedévi bevallásban is fel kell-e tüntetni a szociális hozzájárulási adót, vagy csak a 2019. évi szja-bevallásban? Köszönöm válaszát.

Itt az idő agrárkamarai tagdíjat fizetni! Mutatjuk, kinek, mennyit kell Cikk

Augusztus 15-éig meg kell fizetni az agrárkamarai tagdíjat az érintett vállalkozásoknak. Cikkünkből részletesen megtudhatja, kik kötelezettek erre, és azt is, milyen értelmezési problémák nehezítik a tagdíj alapjául szolgáló árbevétel meghatározását.

Évközi változások az őstermelők adókötelezettségeiben Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) arról, hogy a szociális hozzájárulási adóra (szocho) vonatkozó szabályok évközi változtatása révén hogyan módosultak a mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó rendelkezések.

Csed és gyed biztosított mezőgazdasági őstermelőnél Cikk

Biztosított őstermelő 2017-ben a teljes évben a minimálbér után járulékot fizetett. 2018. január 1-jétől 2019. március 31-éig a bevétel 20 százaléka után fizette meg a járulékokat, majd április 1-jétől ismét a minimálbér után fizet. Várhatóan 2020. április 12-én fog szülni. Jogosult lesz-e csedre és gyedre? Ha igen, mi lesz az alapja az ellátásának? Mi történik, ha a terhesség alatt táppénzre kell mennie? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

Biztosított mezőgazdasági őstermelő csed megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy biztosított őstermelő 2017.01-2017.12.31. között a minimálbér után teljes járulékot fizetett. 2018.01.01.-2019.03.31-ig a bevétel 20 százaléka után fizette a járulékokat, 2019.04.01-től ismét a minimálbér után fizeti a a tejes járulékot. Várhatóan 2020. április 12-én fog szülni. Kérdésem: jogosult lesz-e csedre és gyedre? Ha igen, mi lesz az ellátás alapja? Mi történik, ha a terhesség alatt táppénzre kell mennie?

Őstermelő – szociális hozzájárulási adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosított mezőgazdasági őstermelőnek a tavalyi évben nem haladta meg a támogatások nélkül számított bevétele a 4 millió forintot. Szociális hozzájárulási adót a negyedéves bevallásban vagy az éves adóbevallásban kell bevallani? Ha a negyedéves 1958-as bevallásban, akkor milyen összeg lesz az adó alapja? Köszönöm válaszukat.

Veszélyben az őstermelők? Cikk

Sajtóhírekben megjelent tervek szerint létrehoznának, egy új gazdálkodási formát, a családi mezőgazdasági vállalkozást (csmv). A Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete attól tart, hogy az őstermelők értékesítési lehetőségei a tervezett változtatásokkal nagy mértékben csökkenhetnek, amellyel a megélhetésük veszélybe kerülhet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink