1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő és bértartás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő családi gazdálkodó, akinek a bevétele jószágtartásból, valamint terményértékesítésből származik, mindezek mellett a saját telephelyén végez istálló-bérbeadást, valamint bértartást. A bértartásnál más tulajdonában levő jószágok vannak a telephelyén, de a saját maga által megvásárolt táppal eteti őket, valamint a mezőgazdasági őstermelő alkalmazottai látják el az állattartással kapcsolatos teendőket. Amikor eladásra kerül a jószág (a tulajdonosa által), akkor a bértartó számlát állít ki, amely tartalmaz minden költséget, ami a felnevelés alatt felmerült. Ebben az esetben a bértartás bevétele beleszámít-e a mezőgazdasági bevételek közé? Amennyiben nem számít bele a mezőgazdasági bevételbe, akkor az szja-bevallásban egyéb jogcímen szerzett bevételnek számít? Valamint szja-t és szociális hozzájárulási adót kell-e utána fizetni? Lehet-e a felmerült költségekkel a bevételt csökkenteni? Ha igen, akkor milyen arányban? Várom válaszukat. Tisztelettel: Bereczkiné
Őstermelő Kérdés
Egy rokkantsági ellátásban részesűlő magánszemély 2019 júniusában váltotta ki az őstermelői igazolványt. Az egészségi állapota: 57%. A 2002., 2009., 2010., 2011. évben már rendelkezett érvényes őstermelői igazolvánnyal. Kezdő őstermelőnek minősül? Melyik jogszabályban található a kezdő őstermelő fogalma? Jól értelmezzűk a törvényt, hogy a rokkantsági ellátással nem biztosított? Válaszukat előre is köszönjük.
Virágtermelő és gabonaőstermelő bevallása Kérdés
Közös őstermelői igazolvánnyal szántóföldi növénytermesztést végzek tételes költségelszámolással, a 8 millió Ft értékhatár alatti MVH támogatással együtt. Ez évben szeretnék egynyári virágot is termeszteni, kalkulációm szerint ez is belefér a 8 millió Ft értékhatár elérésébe? A nyilvántartásnál, bevallásnál el kell-e különíteni az értékesítést, vagy egyben elszámolhatom a gabonával az 53-1202 es bevallási lapon?
Fontos tudnivalók a katás egyéni vállalkozók bevallásáról Cikk
A tevékenységét folyamatosan végző katás egyéni vállalkozónak 2020. február 25-éig kell a bevallásadási kötelezettségét teljesítenie a 19KATA nyomtatványon. Adózónak a 2019-ben elért bevétel nagyságáról és a tételes adó fizetésével érintett hónapok számáról kell nyilatkoznia. A nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.
Őstermelő szja Kérdés
Tisztelt Szakértő Kérem a segítségét az alábbi ügyben. Ügyfelünk állattartással foglakozik, több hold földje van, ahol kukoricát, herét, búzát termel az állatoknak. Kérdésem a következő: a takarmány költségét, amit a saját területén termelt meg, hogyan tudja költségként elszámolni, illetve erre van-e lehetősége? A vágómarhák szinte mind megették a takarmányt, ráadásul 1 év alatt kellett volna a vágósúlyt elérniük, de ebben az állományban szinte 2 évig kellett tartani az állatokat ahhoz, hogy elérjék a súlyt, így természetesen a haszon sem lett olyan magas.A saját termelésű takarmányt hogyan tudjuk költségként elszámolni? Ha ez lehetséges, akkor milyen kimutatást kell készíteni? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: L. Erzsike
Állategészségügyi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy állatorvos adószámos magánszemélyként állítja ki a számlát (27%-os áfával növelten) egy őstermelőnek. Az őstermelő alkalmazottakat foglalkoztat. Jól gondolom, hogy ezért kifizetőnek minősül, és a számla nettó értékéből (90%, nyilatkozat hiányában), le kell vonnia az szja-t, illetve meg kell fizetnie a szochót? Ha az őstermelőnek nem lenne alkalmazottja, nem minősülne kifizetőnek? Köszönöm válaszát!
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelettel kérem, hogy az alábbi gazdasági tevékenységre vonatkozó kérdéseimre válaszolni szíveskedjék! 2019. évben közös őstermelői igazolvánnyal két fő (az egyik főállású őstermelő, a másik 36 órás munkaviszonnyal rendelkező személy) mezőgazdasági tevékenységet és dísznövénytermesztést folytatott. A mezőgazdasági tevékenységből származó 2019. évi árbevétel nem éri el egyenként a 600 000 forintot (összesen az 1 200 000 forintot), így őstermelőként nem keletkezik sem bevallási, sem pedig fizetési kötelezettségük. A dísznövénytermesztésből 2019-ben az elért bevételük külön-külön is meghaladta a jogszabályban elfogadott mértéket (250 000 Ft), így az ebből a tevékenységből származó bevételt és ráfordítást a 1953 SZJA bevallás 7. sorában önálló tevékenységből származó jövedelemnek tüntetjük fel. A főállású őstermelő minden negyedévben bevallotta és befizette a minimálbér után fizetendő szociális hozzájárulást, az szja-t, a nyugdíjjárulékot valamint az egészségbiztosítási járulékokat (8,5 százalék). Kérdéseink: Hogyan adózik a fentiek alapján a dísznövénytermesztésből származó jövedelem? A főállású őstermelőnek milyen bevallási és fizetési kötelezettsége keletkezik a 2019. évi dísznövénytermesztési tevékenysége után a szociális hozzájárulás vonatkozásában? Figyelembe lehet-e venni az év közben minimálbér után bevallott és megfizetett szociális hozzájárulás összegeit? A 36 órás munkaviszonnyal rendelkező őstermelőnek a dísznövénytermesztés jövedelme után keletkezik-e szocho?
Őstermelő szochojának elszámolása szja-bevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértők! Hogyan kell helyesen a 09-es lapon az őstemrelőnek a szochoját bevallani? A családi gazdaság tagjai nyugdíjas, kiskorú és ténylegesen járulékot fizető vegyesen. 2018-ban meghaladta az egy főre eső bevételük a 8 M forintot, 2019-ben azonban alatta maradtak és ténylegesen bevallás alá eső jövedelmük nem keletkezett. A 2019. évi járulékot a minimálbér alapján kellett megfizetni a "főállásúaknak" 1. negyedévben az 1 főre eső jövedelmük meghaladta a 4 M forintot, ezért már számolni kellett jövedelmet és az 1958-as bevallás mindenkinek be lett küldve 205 e forinttal és be is fizették. A 2. negyedévben már volt elég költség, ezért nem kellett előleget fizetniük, de akik a minimálbér után fizettek, azoknak vallani és fizetni is kellett. Most az szja-bevallásban a 09-es lapon X-szel kell jelölni, hogy előlegfizetésre kötelezett-e, és a "b-e" oszlopokba be kell írni az előleget. Mit kell ide beírni? A kitöltési útmutatót úgy értelmezem, hogy amennyiben volt ilyen előlegbevallás, akkor azt kell beírni ide, és ha az év hátralévő idejére már nem kellett bevallás, akkor hagyjuk üresen a többi oszlopot. Jól értelmezem, hogy azok a tagok akik nyugdíjasok, kiskorúak, azoknak nem kell X-elni, mert a szochomódosítás után nem kellett bevallást benyújtaniuk, így nekik csak a 296. sorba a befizetett előleget írom? Azoknak akiknek járulékot kellett fizetni negyedévente a minimálbér utáni 78 225 forint kell írni minden negyedévre? Vagy b) 205 315 forint, c) 87 165 forint d) 20 420 forint e) 0? Válaszukat köszönöm!
Őstermelő Kérdés
Őstermelő későn érvényesítette a betétlapot. 2019-ben volt 3 hónap, amikor érvényes igazolványa, de érvénytelen betétlapja volt. Mi a teendő? Az ezalatt keletkezett bevétel (nyugtás) egyéb jövedelem-e, amelynek 84 százaléka szocho- és szja-köteles? Emellett a T1041-en ki, majd be kell az őstermelői státuszt jelenteni, párhuzamosan pedig be majd ki kell jelentkezni az egészségügyi szolgáltatási járulékból? Ez jó, vagy hogy kell eljárni? Köszönettel Éva
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban érdeklődöm, hogy egy őstermelőként biztosított ügyfelem esetében 2020 januárjától változik-e az 58-as járulékbevallás gyakorisága? 2058-as nyomtatványon hiányzik a szociálishozzájárulás-kötelezettség bevallási sora. Negyedéves jövedelme után mikor és hol kell bevallani illetve befizetni?
Biztosított őstermelő szolgálati ideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mennyi a biztosított szolgálati ideje, ha a minimálbér felét sem éri el a járulékkötelezettsége? Arányosítani kell? Másik kérdésem, hogy biztosított őstermelőt alkalmanként egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazhat-e más munkáltató? Köszönettel!
Nem áfaalany mezőgazdasági őstermelő EU-s adószámot igényelt Kérdés
Ha EU-s adószámmal rendelkező – nem áfaalany – mezőgazdasági őstermelő traktort szerez be EU-tagállamból, akkor mi a teendője, milyen bevallási és fizetési kötelezettségei keletkeznek?
Társadalombiztosítási kötelezettség. Kérdés
Adott egy családi gazdálkodó őstermelő (nem egyéni vállalkozó), aki a minimálbér alapján megfizeti a tb-terheket. Ezen jogviszonya mellett, bt. kültagja lesz, a bt. tevékenységében személyesen nem vesz részt. Egy idő után a bt. egyik ügyvezetőjévé válik. A bt. tevékenységében személyesen továbbra sem vesz részt. A tb-terheket a bt. kültaggá, valamint ügyvezetővé válása után is, a családi gazdaságban, őstermelői jogviszonya után fizeti meg a minimálbér alapján. Kifogásolható-e az őstermelőként történő tb-fizetés gyakorlata ? Akár igen, akár nem, mi alapozza meg a választ ? Ha a válasz igen – tehát kifogásolható – mik lehetnek az eddigi, kifogásolható gyakorlat következményei, illetve azok hatásának kiküszöbölése lehetőségei?
Őstermelő Kérdés
Egy magánszemély 2019. júniusban kiváltotta az őstermelői igazolványát. Adószámot nem váltott ki, tevékenységet nem végzett, számlái nem keletkeztek. Az őstermelőit idén vissza is adta, mert mégsem végzi a tervezett tevékenységet. A magánszemély a havi 7500 Ft egészségbiztosítási járulékot fizette maga után. Kérdésem, hogy ebben az esetben pótolni kell-e az 58-s bevallásokat, s a minimálbér után meg kell-e fizetnie a 2019-es évre a járulékot (adószáma nincs)?
Változások az őstermelők szochójának elszámolásában, a kötelezettségek fizetésében és bevallásában Cikk
A nyári és az őszi adócsomag az őstermelők esetében főképpen a szociális hozzájárulási adó költségek közötti elszámolását, valamint a fizetési és bevallásadási kötelezettséget érintette. Ismertetjük a részleteket.