1965 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő áfafizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági vállalkozóval kapcsolatban szeretnék egy általános forgalmi adóval kapcsolatos kérdést feltenni. Az egyéni vállalkozó mint családi gazdálkodó hosszabb ideje folytatta már a tevékenységét. Mivel jelentős árbevétele volt, így természetesen bejelentkezett áfaalanyként, és ebben a tekintetben a mezőgazdasági kompenzációs rendszer helyett áfakötelezettségét az általános szabályok szerint állapította meg. A 2017-es és 2018-as évben a földjei, valamint az eszközei jelentős részét eladta. Ezért azt gondolta, hogy mivel az árbevétele jelentősen lecsökkent (tagonként beleférnek a 4 millió forintos határba), ezért a továbbiaknak nincs szükség az egyéni vállalkozásra, és mint őstermelő folytatja a tevékenységét továbbra is mint családi gazdálkodó. Azt a tanácsot kapta, hogy mivel azonos tevékenységről van szó, először meg kell szüntetni az egyéni vállalkozást, és csak utána lehet bejelentkezni őstermelőnek. Ezért 2019. március 11-én megszüntette az egyéni vállalkozását, majd március 12-én kiváltotta az őstermelői igazolványát. Áfa tekintetében a NAV-hoz ugyanazt az áfaelszámolási módot jelentette be, mint ahogy az egyéni vállalkozása volt. A kérdés tulajdonképpen az áfa elszámolására vonatkozik. Az őstermelésre vonatkozó adószámát még nem kapta meg, de a NAV-tól kapott tájékoztatás szerint új adószámot fog kapni. Ebben a tekintetben az áfáról külön záró bevallást kell tenni az egyéni vállalkozásról, és külön az új őstermelői adószámról? Az igazi problémát tulajdonképpen az jelenti, hogy az eszközeiből megtartott egy traktort, amit továbbra is a családi gazdálkodás keretén belül kíván használni. Ezt a traktort a 2018-as évben szerezte be. Ennek a traktornak az áfáját most be kell fizetnie? Ha igen, meg lehet-e valamilyen formában oldani, hogy ezt mint őstermelő visszakapja? Mi ebben a helyzetben számára a legkedvezőbb megoldás? Válaszukat megköszönve: Lovász János
Őstermelő szociális hozzájárulási adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mikor kell az őstermelőnek a szociális hozzájárulási adóról (előlegről) bevallást beadni biztosított és nem biztosított őstermelő esetében? Válaszát előre is köszönöm.
Fizetési határidő magánszemélyeknél – két napjuk van Cikk
Elérkezett az első negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettség a magánszemélyek számára, melynek határideje 2019. április 12. Az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, valamint az e tevékenységek keretén kívül önálló tevékenységet folytatókra vonatkozik ez a határidő, valamint azokra, akiknél nem történt meg például a nem önálló tevékenységből származó jövedelem utáni adóelőleg-levonás, mivel az nem kifizetőtől származik.
Őstermelő – szociális hozzájárulási adó kötelezettség Kérdés
Kedves Adózóna! Kérdésem a 1958-as bevallás kiöltésére irányul. Mezőgazdasági őstermelő ügyfelem éves árbevétele (támogatással együtt) 25 773 611 Ft. Ez után az új jogszabály szerint, ha 5 fős családi gazdálkodásban vannak és átalányadózásban adóznak, akkor mennyi szochofizetési kötelezettségük lesz? Valamint a 1958-as bevallást eddig a két felnőttre adtuk le negyedévente, akkor ez a továbbiakban marad ugyanúgy, csak ki kell tölteni a nyomtatványon a szociális hozzájárulás mezőt? Várom mihamarabbi válaszát!
1958 bevallás NAV írásos állásfoglalás alapján Kérdés
Tisztelt Szakértő! A NAV központi irányítástól arra a kérdésre, hogy 2019. 01. 01-jét követően mely őstermelők kötelezettek a szociálishozzájárulásiadó-előleg fizetési kötelezettségüket 1958-as bevalláson teljesíteni, a tegnapi napon (e-435727 iktatószámon) az alább idézett választ kaptam: „A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (továbbiakban: új Szocho tv.) jelenleg hatályos 22. §-ában foglaltak alapján a mezőgazdasági őstermelőnek a szociális hozzájárulási adót negyedévente kell megállapítani, és az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerinti adattartalommal, a negyedévet követő hónap 12-éig elektronikus úton, vagyis a 1958-as bevalláson be kell vallani. Ez a kötelezettség vonatkozik minden őstermelőre Az új Szocho tv. jelenleg hatályos rendelkezései értelmében az adóelőleg-fizetésre nem kötelezett ( 4 millió forintot meg nem haladó bevételt szerző) őstermelőket is terheli bevallási kötelezettség (akkor is, ha tényleges kötelezettség „0”).” Kérdésem, hogy hogyan tehet eleget ezen kötelezettségének a családi gazdálkodás olyan tagja, aki egyben egyéb tevékenységére tekintettel egyéni vállalkozó, és ott havi 1958 bevallás benyújtására kötelezett? Valamint kérdés még, hogy hogyan vonatkozik-e ez az előírás a várhatóan 600 000 Ft éves árbevételt el nem érő őstermelőkre?
Őstermelő családtag 16 éven felül járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő családi gazdaság tagja 2 fő gyernek is. Mindketten nappali tagozatos iskolába járnak. Az egyik gyermek már elmúlt 16 éves. Kérdésünk: járulékot kell-e utána fizetni. Az őstermelésből származó bevétel tagonként nem éri el a 8 miillió forintot. Előre is köszönjük.
Őstermelő járulékbevallása Kérdés
Kérdésem hogy 2019-től kell-e minden őstermelőnek negyedéves járulékbevallást (58-as) beadni, akkor is, ha nincs bevételük?
Őstermelő ki nem utalt támogatása Kérdés
Őstermelő részére a Kincstár "végzés"-ben területalapú támogatást állapított meg. A megállapított összeg egy része nem került kiutalásra, mert a kárenyhítési hozzájárulást nem fizette be, így annak összegét a Kincstár visszatartotta. Kérdés az, hogy az őstermelő tárgyévi bevételének megállapításánál a jóváhagyott teljes támogatást kell-e figyelembe venni, vagy csak az abból ténylegesen kiutalt összeget. Az őstermelő "főállású", a megállapított bevétele után járulékot is fizet, így nemcsak az szja-bevallása miatt számít a kérdésünk.
Szja-bevallás: adózók, akiknek ki kell egészíteniük az adótervezetet Cikk
Az őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek mellett az egyéni vállalkozóknak is ki kell egészíteniük május 20-áig az adóbevallási tervezetüket, hogy abból érvényes bevallás legyen, vagy saját maguknak kell kitölteniük és beküldeniük a 18SZJA nyomtatványt – figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Őstermelő termőföld-értékesítésének adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi linken feltett és megválaszolt kérdésre vonatkozóan jól értelmezem, hogy az őstermelőnek a rá eső eladási árral számolva 15 százalék szja- és 19,5 százalék eho-fizetési kötelezettsége keletkezik? https://adozona.hu/kerdesek/2019_3_18_Ostermelo_termofold_ertekesitesen_jhn Köszönettel!
Családi gazdálkodó ehofizetési kötelezettsége Kérdés
Családi gazdálkodó őstermelői tevékenysége keretében szolgáltatásból is ért el bevételt. Ezen bevételével az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint számolt el, és az szja-bevallás A lapján a 7. sorban tüntette fel. A jövedelem után 19,5%-os eho is terheli. Az őstermelő biztosított főállású őstermelőnek minősül, tehát negyedévente megfizette a 4%-os és 10%-os járulékot. Az önálló tevékenységből származó jövedelem után fizetendő eho alapjából levonhatja-e a fizetett járulékok alapját? Válaszukat előre is köszönöm. Timi
Mentes őstermelő euróban értékesít Kérdés
Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy van egy mentes őstermelő, aki tulajdonrészesedése miatt nem jogosult kompenzációs felárra, ezért készpénz-fizetési számlát állít ki az értékesített spárgájáról. Ausztriai cégnek számláz euróban, de nincs bejelentkezve MNB középárfolyamra. A kérdésem, hogy ilyen esetben az x összegű eurós számlákat milyen összeggel szorozzam be, hogy megkapjam forintosítva az őstermelő által értékesített összeget? További kérdésem, hogy ez az adott őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal, probléma-e vagy ez nem is számít közösségi értékesítésnek? Előre is köszönöm válaszukat! Tünde
Ingóértékesítés vagy önálló tevékenység? Kérdés
Van egy adószámmal rendelkező őstermelő, aki szabadidejében "mobilházat" épít. Ez egy konténerház, amit szabadon lehet utánfutón szállítani. Egy ilyen konténerházat egy-másfél év alatt épít meg. Kb 5 millió forintért adja el, s kb. három millió forint a felhasznált anyag költsége. Kérdésem, hogy ezt a jövedelmet hogyan kell leadózni? Ingóértékesítés lehet-e 15 százalék szja mellett vagy önálló tevékenységből származó tevékenységnek kell tekinteni (szja- és eho-, illetve szocho-vonzattal)? Ez utóbbi esetben több évet érintő költségszámlák is felhasználhatók a jövedelem megállapításánál? (Kb. másfél év az elkészítési idő, hiszen csak szabadidejében építi ezeket).
Utófinanszirozási támogatás elszámolása Kérdés
Őstermelő 2016-ban kiírt és beadott erőgépre (bálázóra) pályázatot. A gépet ki is fizette, de a pályázati összeget 2018-ban utófinanszírozásként kapta. (VP-M04.1.1.4. Állattenyésztésre hallgat a kifizetés.) Ez az utólag kifizetett összeg bevételt képez-e 2018-ban? Vagy mint adóalapba be nem számítandó bevételként kell könyvelni? Pénztárkönyvet vezet az őstermelő. Egyébként ha ez a támogatás bevétel, akkor területalapú támogatásként, vagy egyéb támogatásként kell kezelni?
Őstermelő termőföld értékesítésének adózósa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő termőföld értékesítésének adózásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2011-ben magánszemélyként szülőktől ajándékozás útján kapott osztatlan két termőföldet testvérével együtt a későbbiekben őstermelő adózó. Az ajándékozási szerződésben egyösszegben került meghatározásra az ajándék értéke. A magánszemély még 2011-ben őstermelő lett, és használati szerződést kötött a fél-fél termőföldre. 2018-ban a testvérének szüksége volt pénzre, ezért a kisebb termőföldet értékesítették, de az őstermelő továbbra is folytatja tevékenységét a másik földterületen. Kérdésem, hogy a termőföld-értékesítés őstermelői bevételnek számít-e az őstermelőnél? Ha igen, azzal szemben lehet-e költséget elszámolni, valamint a 2019. évi tb-alapba beszámít-e? Köszönettel: Somogyi Katalin